maroko i jego skarby wycieczka

Skarby Maroko

13 dni
Plan podróży Warunki uczestnictwa i rezygnacji

Cena zawiera

 • Transport komfortowym kilmatyzowanym pojazdem
 • Opiekę polskojęzycznego pilota
 • Usługi doświadczonego, anglojęzycznego kierowcy / przewodnika
 • Transfer z lotniska i na lotnisko
 • Zakwaterowanie w hotelu / riadzie (tradycyjnym domu marokańskim) / w namiotach w obozie pustynnym
 • Wyżywienie –  śniadania i kolacje
 • Przejażdżkę na wielbłądach wraz z przewodnikiem oraz sandboarding
 • Nocleg w wąwozie Dades i Merzouga z kolacją i śniadaniem
 • Bilety wstępu
 • Jedna butelka wody dziennie na osobę

Cena nie zawiera

 • Kosztu biletów lotniczych
 • Wyżywienia innego niż wymienione w programie
 • Odszkodowania w przypadku zgubienia bądź zniszczenia bagażu osobistego, walizki itp.
 • Napiwków dla przewodnika i kierowcy
 • Opłat bagażowych (do sprawdzenia u przewoźnika)
 • Kosztu wykonania testu na COVID-19 przed wylotem i powrotem do USA

MAROKO- spotkanie z kulturą, kuchnią i… pustynią

CASABLANCA – MECZET HASANA II – RABAT – WYBRZEŻE I WIEŻA HASSANA – GÓRY RIF – NIEBIESKIE CHEFCHAOUEN – PLAC UTA EL -HAMMAN – ŚWIĘTE MIASTO MOULAY IDRISS – MIASTO FEZ – PAŁAC KRÓLEWSKI – WYDMY ERG CHEBBI – NOC W NAMIOTACH – WIOSKA EL KHAMLIA – TARG SAHARY “RISSANI” – MERZOUGA – PRZEJAŻDŻKA NA WIELBŁĄDACH – TRADYCYJNY BIWAK NA SAHARZE – BUDYNKI Z BŁOTA I LOKALNE ŻYCIE BERBERÓW – DOLINA RÓŻ – DROGA TYSIĄCA KASBAH – OAZA PALM SKOURA – MARRAKESZ – PLAC MEDYCYNY JAMAA EL-FNA – PAŁAC BAHIA – GROBOWCE SAADYTÓW – MECZET KUTUBIJA – OGRÓD PARC LALLA HASNA – MIASTECZKO ESSAOURIA – DOLINA QURIKA – KANION POD GÓRAMI ATLASU WYSOKIEGO – SMAKOWANIE BERBER TAJINE

Kultura i historia

Plaże

Rozrywka

Trekking/hiking


Plan podróży

1.dzień

WYLOT Z CHICAGO

Spotkanie grupy przy stanowisku odpraw na terminalu lotniska O’Hare w Chicago. Odprawa paszportowo-bagażowa. Wylot z Chicago.

2.dzień

CASABLANCA – RABAT
Przylot na lotnisko w Casablance. Transfer do hotelu. Pierwsza kolacja, podczas której poznamy smaki orientalnej kuchni.

3.dzień

CASABLANCA – RABAT – CHEFCHAOUEN

Zwiedzanie meczetu Hassana II, będącym fascynującym przykłądem architektury marokańskiej. Jest to największy meczet w królestwie i piąty co do wielkości meczet na świecie. Wewnątrz może pomieścić 25 tysięcy wiernych, a kolejne 80 tysięcy ma możliwość przebywać na terenach przyległych do meczetu, co łącznie daje możliwość uczestniczenia w uroczystościach 105 tysięcy wiernych. Minaret ma 210 m wysokości, co klasyfikuje go jako najwyższy minaret na świecie. Meczet Hassana II jest ponadto uważany na najbardziej dekoracyjny spośród meczetów w północnej Afryce.

Przejazd w kierunku Chefchaouen, które będziemy zwiedzać w następnym dniu. W trakcie przejazdu zatrzymamy się na lunch w stolicy Maroko – Rabacie. Tam czekają nas piękne widoki na wybrzeże i Wieża Hassana (Hassan Tower) – górujący nad miastem minaret nieukończonego nigdy meczetu. Wieża uchodzi za wzór wszystkich marokańskich minaretów a sam meczet, gdyby został ukończony, byłby drugim co do wielkości meczetem na świecie.
Kolacja i nocleg w pięknym riadzie.

4.dzień

CHEFCHAOUEN – VOLUBILIS – FES 

Śniadanie w pięknym, niebieskim miasteczku ukrytym wśród majestatycznych gór Rif.

Chefchaouen to niebieska perła Maroka, gdzie wszystko jest pomalowane na niebiesko. Niepowtarzalne piękno ukryte w kolorowych budynkach o różnych odcieniach błękitu sprawia, że Chefchaouen jest marzeniem każdego fotografa. Miasteczko słynie też ze starej Medyny i jej błękitnego labiryntu wyłożonego pięknym i kolorowym rękodziełem, znanym m.in. z popularnych na całym świecie unikalnych, oryginalnych tkanin.

Zobaczymy też plac Uta el-Hamman z licznymi kawiarniami i restauracjami, po czym przejedziemy do starożytnego Volubilis. Zwiedzimy tam ruiny z czasów Cesarstwa Rzymskiego sprzed 2000 lat. Obiad w świętym mieście Moulay Idriss.

Wieczorem przejazd do Fes i nocleg w riadzie.

5.dzień

FES

Fez to jedno z najciekawszych miast w Maroku. Mówi się nawet, że zwiedzanie Maroko bez Fezu nie byłoby kompletne. Dzisiejszy Fez to mieszanka starego i nowego świata. Nigdzie indziej przeszłość  i początki królestwa nie są tak namacalne jak tutaj.

Po śniadaniu wybierzemy się z lokalnym przewodnikeim na wycieczkę po Starej Medynie. Brak poruszania się po niej samochodem czyni z niej największą miejską strefę ruchu pieszego na świecie. W Starej Medynie bije serce miasta. Od wczesnych godzin porannych kwitnie tutaj handel, a od ilości towarów, kolorów, zapachów i smaków można dostać zawrotu głowy.

Odkryjemy wąskie uliczki pachnące świeżymi owocami i przyprawami i zachwycimy się kolorowymi, misternie tkanymi dywanami berberyjskimi oraz innymi dziełami sztuki marokańskiej, z których wiele to ręcznie wykonywane pamiątki z zakresu rękodzieła artystycznego.

Złożymy też wizytę w Pałacu Królewskim, garbarniach i garncarniach, a to tylko kilka z miejsc, które odwiedzimy w tym dniu. Powrót do hotelu na nocleg

6.dzień

FEZ – IFRANE – MIDELT – MERZOUGA (ERG CHEBBI)

Mijając kasby (fortece górujące nad miastami) i gaje palmowe, przejeżdżamy przez miasto w kolorze gliny Er-Rachidia, by po południu dotrzeć do Merzouga. Spektakularny zachód słońca i gwiaździsta noc, którą spędzimy w namiotach, w obozie przy wydmach Erg Chebbi. Z dala od świateł miast, miliony gwiazd i muzyka berberyjska sprawią, że będzie to noc, której nigdy nie zapomnimy.

7.dzień

MERZOUGA VILLAGE/RISSANI – SAHARA DESERT

Po śniadaniu zwiedzanie wioski El Khamlia. Będziemy wędrować po autentycznych miejscach, odkrywając najsmaczniejsze jedzenie, tradycje i typowe życie na Saharze.

Następnie udamy się w podróż w kierunku Rissani, starożytnego targu Sahary, gdzie dowiemy się więcej o kulturze Sahary i odkryjemy starą kasbę i starożytne pałace. Po południu wrócimy do Merzougi i przygotujemy się na rewelacyjną przygode na piaskach Sahary. Przesiądziemy się na wielbłądy, gdyż czeka nas niezapomniana podróż w siodle przez pustynię. Atrakcyjności tej przejażdżce doda magiczny zachód słońca. Nocleg na tradycyjnym biwaku na Saharze.

8.dzień

MERZOUGA – TINJAD – TODRA GORGES – BOUMALNE DADES

Zabierzemy Was również przez autentyczne budynki z błota i zapoznamy Was z lokalnym życiem Berberów. Następnie przejazd w kierunku doliny Dades, małego zielonego raju na Saharze. Zjemy pyszną lokalną kolację, po której spędzimy noc w eleganckim hotelu po drugiej stronie rzeki Dades.

9.dzień

QUARZAZATE – AIT BEN HADDOU – MARRAKESH

Po śniadaniu wyruszymy w dalszą podróż przez Quarzazate w kierunku gór Atlasu Wysokiego. Przejazd w kierunku „Kelaat M’gouna”, Doliny Róż, najbardziej romantycznego miasta Maroka, gdzie nad miastem berberyjskim rosną różowe róże. To centrum marokańskich róż i produktów różanych.
Kontynuujemy podróż przez Drogę Tysiąca Kasbah, mijając oazę palm Skoura. Odwiedzimy dziedzictwo UNESCO Kasbah Ait Benhaddou. Marokańczycy twierdzą, że prawdziwe skarby powinny zostać poszukane i odkryte przypadkiem. W rzeczywistości ta niesamowita sceneria ta została sztucznie stworzona na potrzeby kręconych tam popularnych filmów, takich jak „Lawrence z Arabii”, „Jezus z Nazaretu” czy „Gladiator”.
Po południu przejazd przez góry w stronę Marrakeszu.

Po zameldowaniu się w hotelu w Marrakeszu udamy się do słynnej Jamaa el-Fna. Jest to centralny plac medyny, który o zmierzchu pachnie herbatą i wypełnia się ulicznym gwarem i tysiącami ludzi, z których znaczna część obserwuje, komentuje i podziwia występy zaklinaczy węży, akrobatów, egzotycznych tancerzy, treserów małp a nawet, o dziwo, sprzedawców zębów.
Spróbujemy grillowanych przysmaków na tarasie pobliskiej kawiarni, z której roztacza się niesamowity widok na zatłoczony plac. To naprawdę niezwykłe miejsce, które warto odwiedzić odwiedzić. Kolacja i nocleg w riadzie.

10.dzień

MARRAKESH

Po śniadaniu ponownie ruszamy na zwiedzanie Marrakeszu, południowej perły Maroka i najczęściej odwiedzanego przez turystów marokańskiego miasta. Niektóre z głównych zabytków, które zobaczymy to: Pałac Bahia, Grobowce Saadytów i wspaniały Meczet Kutubijja. Ten ostatni ma 70 m wysokości i łączy style hiszpański i mauretański, co doskonale jest widoczne w kształtach łuków, arkad, kopuł i malowideł ściennych.

Za meczetem znajduje się publiczny ogród Parc Lalla Hasna, będący ciekawą miejscówką, z której można wykonać przepiękne zdjęcia eleganckiego meczetu i minaretu. Zawitamy ponownie na słynny plac Jamma-el-Fna a wycieczkę zakończymy spacerem po lokalnym suku (targu). Kolacja i nocleg w hotelu/riadzie.

11.dzień

MARRAKECH – ESSAOUIRA

Po śniadaniu udajemy się do uroczego miasteczka Essaouira. Essaouira ma bardzo korzystny mikroklimat, zimy są łągodne a lata chłodne. Dzisiaj miasto stopniowo staje się miastem artystów. Rzemieślnicy z Essaouira słyną z intarsji na cedrze rosnącym na korzeniach i oferują szeroką gamę przedmiotów, od pamiątek po meble i inne, wyszukane dzieła sztuki.

Po drodze zatrzymamy się, aby zobaczyć słynne na całym świecie drzewo arganowe, na którego szczycie i konarach siedzą kozy. Ten niewiarygodny obrazek trzeba koniecznie zobaczyć na własne oczy. Będzie też okazja by od przydrożnego sprzedawcy kupić prawdziwy olejek arganowy.
Następnie odkryjemy urok wąskich uliczek tego nadmorskiego miasteczka z piękną plażą na południu, które również stała się jedną z najpopularniejszych nadmorskich miejscowości Maroko. Lunch w jednej z wielu restauracji słynących z owoców morza. Po południu czas wolny, który można wykorzystać na zwiedzanie lub relaks i pływanie. Kolacja i nocleg w Essaouira.

12.dzień

ESSAOURIA - SAFI - OUALIDIA - EL JADIDA - CASABLANCA

To nasz ostatni dzień w Maroku.

Opuszczamy Essaouira i udajemy się wzdłuż wybrzeża do Casablanki. Po drodze miniemy miasta Safi i El Oualidia. Po lunchu udamy się w dalszą drogę. Miniemy miasto El Jadida z piękną, starą mediną.

Po powrocie do Casablanki udamy się do hotelu, aby nieco odpocząć przed podróżą powrotną. I może, kiedy zamkniemy oczy, to przypomną się nam słynne słowa wypowiedziane w „Casablance” przez Bogarta: „Zagraj to jeszcze raz, Sam”, bo jeśli raz dotknęło się Maroka, jego fascynującej historii, bogatej kultury i pełnej aromatów kuchni, to chce się tu wracać.

13.dzień

CASABLANCA – WYLOT

Transfer na lotnisko w Casablance. Tutaj kończy się nasza marokańska przygoda. Odprawa paszportowo-bagażowa. Wylot do Chicago. Przylot na lotnisko O’Hare w Chicago. Pożegnanie z grupą.

 

Sprawdź inne wycieczki do Afryki:

Pokaż cały plan wycieczki

13 dni

Trasa wybranej wycieczki


Firma nie ponosi odpowiedzialności za stracone mienie klienta w wyniku włamania, kradzieży, zgubienia itp. nie ponosimy również odpowiedzialności za straty klienta w motelach. Firma Rek Travel zastrzega sobie prawo do zmiany programu, dyktowanych okolicznościami niezależnymi od niej. Klient zobowiązany jest do przestrzegania regulaminu wycieczki. Uczestnicy wycieczki ubezpieczeni są zgodnie z wymogami amerykańskiego Departamentu Transportu na łączną kwotę $5000.000 (polisa do wglądu na życzenie klienta). Za dodatkową opłatą uczestnicy mogą ubezpieczyć się na wypadek leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego schorzeń nabytych w trakcie wycieczki oraz nieszczęśliwych wypadków w obiektach zwiedzanych (wszelkie informacje w biurze).