Egipt wycieczka z Rek Trvel
12 dni

Tajemnice Egiptu – od Aleksandrii do Abu Simbel

$2900
03-24-2023
Plan podróży Warunki uczestnictwa i rezygnacji

Tajemnice Egiptu

KAIR – GIZA – SAQQARA – DAHSHUR – ALEXANDRIA – LUKSOR – KARNAK – DOLINA KRÓLÓW – EDFU – KOM OMBO – PHILAE – ZAPORA ASUAŃSKA – ASWAN – ABU SIMBEL – HURGHADA

 

 

 

 

 

Kultura i historia

Lot balonem

Nurkowanie

Plaże

Rejs statkiem

Rozrywka

Wczasy


Plan podróży

1. dzień

KAIR

Przylot do Kairu, stolicy Egiptu i największego miasta w kraju. Transfer do hotelu 5-gwiazdkowego hotelu, Zakwaterowanie i nocleg.

2. dzień

GIZA - SAQQARA - DAHSHUR

Śniadanie. Przejazd do Gizy. Zwiedzanie kompleksu trzech wielkich piramid: Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa.

Piramidy w Gizie to jeden z siedmiu starożytnych cudów świata. Największa z piramid, będąca grobowcem faraona Cheopsa, miała oryginalnie aż 146 m. Zobaczymy też Wielkiego Sfinksa, 73-metrowy posąg z ciałem lwa i ludzką głową.

Przejazd do Saqqara, egipskiej wioski położonej niedaleko Gizy, nekropolii starożytnej stolicy Egiptu, Memphis. Zobaczymy tam starożytne cmentarzyska egipskich członków rodziny królewskiej.

Następnie przejedziemy do Dahshur, królewskiej nekropolii położonej na pustyni na zachodnim brzegu Nilu, około 40 kilometrów na południe od Kairu. Miejsce to znane jest głównie z kilku piramid, z których dwie należą do najstarszych, największych i najlepiej zachowanych w Egipcie, zbudowanych w latach 2613-2589 p.n.e.

Wieczorem udział w pokazie Sound and Light Show, podczas którego obejrzymy kompleks piramid zalany kolorowym pokazem świetlnym pod wieczornym niebem.

PKolacja z widokiem na piramidy. Nocleg w Kairze.

3. dzień

ALEXANDRIA

Po śniadaniu całodniowa wycieczka do Aleksandrii, śródziemnomorskiego miasta portowego. W okresie hellenistycznym mieściła się tu latarnia morska zaliczana do siedmiu cudów starożytnego świata, a także piętrowa biblioteka. Dziś biblioteka została przekształcona w ultranowoczesną Bibliotheca Alexandrina w kształcie dysku.

Miasto ma również zabytki grecko-rzymskie, kawiarnie, w których czuć klimat dawnych czasów i piaszczyste plaże. Jego XV-wieczna nadmorska cytadela Qaitbay jest obecnie muzeum.

Wieczorem wybierzemy się na Khan el kallile Brazzers – słynny bazar w historycznym centrum Kairu. Dzielnica bazarowa jest jedną z głównych atrakcji Kairu zarówno dla turystów, jak i Egipcjan.

Nocleg w Kairze.

4. dzień

LUKSOR - KARNAK

Transfer na lotnisko i poranny lot do Luksoru, gdzie po południu zaokrętujemy się na pokład luksusowego statku, którym popłyniemy w rejs po najdłuższej rzece świata.

Wcześniej jednak zwiedzimy kompleks świątyń w Luksorze i Karnaku. Pierwsza ze świątyń w Karnaku należy do Boga Montu, Boga wojny, druga do bogini Mut, a trzecia do Amona-Ra. Budowę zapoczątkował Amenthotep III, a potem każdy z władców dobudowywał coś nowego.

Szczególną uwagę przyciąga Wielka Sala Hypostylowa z imponującą liczbą 134 kolumn. Sala ma wymiary 103 na 52 m, a kolumny wysokie są na 22 m. Na wielu kolumnach zachowały się jeszcze oryginalne kolory reliefów, które przedstawiają składanie ofiar i wyprawy wojenne. Pierwotnie stało też tam kilka obelisków.

Sama królowa Hatszepsut postawiła dwa, ale przetrwał tylko jeden. Ma 29 m i waży 325 ton. Został wykuty w kamieniołomie w Asuanie a całe przedsięwzięcie (prace w kamieniołomie, transport, postawienie w świątyni i wykonanie reliefów) zajęło tylko 7 miesięcy.

Wieczorem, dla chętnych, ponowne odwiedziny świątyni w Luxorze. Jest to jedna z dwóch świątyń udostępniona dla odwiedzających wieczorem. Na tle ciemnego, nocnego nieba pięknie podświetlone kolumnady wprowadzają wrażenie tajemniczości, mistycyzmu i prezentują się niezwykle widowiskowo, co zapewnia zupełnie inne doświadczenie niż za dnia.

Lunch, obiad i nocleg na statku.

5. dzień

DOLINA KRÓLÓW

Wczesna pobudka dla chętnych, którzy wcześniej zadeklarują chęć przelotu balonem o wschodzie słońca (koszt dodatkowy). Sam lot balonem jest atrakcją sama w sobie, natomiast przelot nad Dolina Królów ze świątynią Hatszepsut w tle jest niepowtarzalny.

Po śniadaniu, przejazd do Doliny Królów, miejsca, gdzie chowano zmarłych faraonów. W skalnych ścianach wykuto 64 grobowce. Zobaczymy m. in. Grobowiec Tutenchamona, którego odkrycie było największą sensacją XX wieku.

Nienaruszony grób został znaleziony w listopadzie 1922 roku. Mumia króla była słabo zakonserwowana i znajdowała się w złotej trumnie, która ważyła 114 kg. Na głowie mumii spoczywała złota maska (11 kg czystego złota), która zobaczymy w Muzeum w Kairze.

Podziwiając piękne malowidła na ścianach i sklepieniu grobowców, przedstawiające życie po śmierci, poznamy historię o Klątwie Faraona.

Następnie pojedziemy do świątyni królowej Hatszepsut. Jest to jedyna świątynia w Egipcie zbudowana w formie tarasów. Hatszepsut była jedyną kobietą, która rządziła Egiptem przez dłuższy czas. Panowała 20 lat i był to okres pokoju, dobrze rozwijającego się handlu i dobrych stosunków z sąsiadami. Świątynia zbudowana jest wysoko przy zboczu skalnym i składa się z trzech tarasów.

Jest tam też polski akcent i wmurowana tablica pamiątkowa.

Nocleg na statku.

6. dzień

EDFU - KOM OMBO

Po śniadaniu udamy się na zwiedzanie świątyni w Edfu. Dzisiejsza nazwa miasta pochodzi od nazwy „Djeba”, co oznacza „Miasto Zemsty”. Miasto znane jest jako miejsce kultu boga Chorusa, więc świątynia poświęcona jest właśnie jemu. Można do niej iść pieszo lub pojechać dorożką (dla chętnych przejazd).

Jest to najlepiej zachowana świątynia w Egipcie, która dostarcza wiele informacji dotyczących konstrukcji i historii jej budowy. Zobaczymy pylony, dziedzińce, piękne kolumny udekorowane motywami roślinnymi, salę hypostylową i salę składania ofiar, za którą znajduje się sanktuarium. Wokół niego są kaplice poświęcone innym bóstwom, w których były przechowywane ich posągi i inne przedmioty kultu.

Po południu zwiedzanie wyjątkowej, bo podwójnej świątyni Kom Ombo, której konstrukcja składa się z dwóch, takich samych połączonych ze sobą części, poświęconych dwóm bogom, Sobekowi i Horusowi Starszemu. Założeniem budowniczych było symetryczny układ świątyni w nawiązaniu do mitycznego połączeniu między bóstwami. Znajduje to odzwierciedlenie w dwóch identycznych wejściach, hypostylach i sanktuariach.

Egipska noc z kolacją i tańcami, nocleg na statku.

7. dzień

PHILAE - ZAPORA ASUAŃSKA

Po śniadaniu zwiedzanie świątyni w Philae. Zbudowana za panowania Ptolemeusza II (okres grecko-rzymski w Egipcie), Świątynia Izydy w Philae jest poświęcona Izydzie, Ozyrysowi i Horusowi. Na ścianach świątyni znajdują się sceny z egipskiej mitologii, w których Izyda przywraca do życia Ozyrysa, rodzi Horusa i mumifikuje Ozyrysa po jego śmierci.

Następnie zwiedzimy Zaporę Asuańską, od lat 60. XX wieku nazwaną Wysoką Zaporą Asuańską. Jest to największa na świecie tama nasypową, która została zbudowana na Nilu w Asuanie w Egipcie w latach 1960-1970. Jej znaczenie w dużej mierze przyćmiło poprzednią, początkowo ukończoną Asuan Low Dam. w 1902 roku w dół rzeki.

Dla chętnych zwiedzanie typowej wioski nubijskiej (dodatkowo płatne).

Lunch, obiad i nocleg na statku.

8. dzień

ASWAN - ABU SIMBEL

Po śniadaniu żegnamy się z naszym hotelem na statku i rozpoczynamy dzień od zwiedzania Abu Simbel, kompleksu dwóch imponujących świątyń, składającego się z grobowca Ramzesa II oraz mniejszego, jego małżonki Nefertari. Wejście do świątyni Ramzesa II ozdabiają 4 charakterystyczne, 20-metrowe posągi Ramzesa II, wyrzeźbione w skale.

Drugą, mniejszą świątynię zdobi 6 mniejszych posągów Ramzesa i Nefertari. Świątynie powstały w XIII w. p.n.e. za panowania Ramzesa II. Odkopano je z piasku w 1817 r. Wtedy położone były nad Nilem, dziś nad sztucznie utworzonym jeziorze Nasera. Zostały tam przeniesione gdyż ich pierwotnej lokalizacji groziło zalanie przez wody Nilu w związku z budową jeziora.

Przejazd z Aswan do Luksoru. Nocleg w 5-gwiazdkowym hotelu w Luksorze.

9. dzień

HURGHADA

Po śniadaniu przejazd do miasta Hurghada, nadmorskiego kurortu rozciągającego się na około 40 km wzdłuż wybrzeża Morza Czerwonego w Egipcie. Miasto słynie z pięknych miejsc do nurkowania. Zajdziecie tam wiele sklepów, restauracji, barów i klubów nocnych, a stare miasto, El Dahar, jest domem dla tradycyjnych egipskich kawiarni i suków.

Nocleg w 5-gwiazdkowym hotelu.

10. dzień

HURGHADA

Czas na odpoczynek, plażowanie i korzystnie z udogodnień hotelu. Dla chętnych pustynne safari i przejażdżka quadami (dodatkowy koszt). Nocleg w Hurghada.

11. dzień

HURGHADA

Czas na odpoczynek, plażowanie i korzystnie z udogodnień hotelu. Dla chętnych nurkowanie w Morzu Czerwonym (dodatkowo płatne). Nocleg w Hurghada.

12. dzień

HURGHADA - KAIR

Po śniadaniu transfer na lotnisko, przelot do Kairu, a stamtąd lot powrotny.

Sparwdź inne wycieczki do Egitpu:

Pokaż cały plan wycieczki

12 dni

Trasa wybranej wycieczki


Cena zawiera

 • Koszt przelotu lokalnego
 • Transfery z i na lotniska
 • Zakwaterowanie w hotelach w pokojach dwuosobowych
 • Śniadania i obiady
 • Usługi lokalnych przewodników przy zwiedzanych obiektach
 • Usługi polskiego przewodnika
 • Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów

Cena nie zawiera

 • Kosztu biletów międzynarodowych
 • Wyżywienia oprócz wyżej wymienionego w świadczeniach
 • Atrakcji dodatkowych wymienionych w programie jako dodatkowo płatne
 • Wydatków natury osobistej: napoje, drinki, pamiątki, rozmowy telefoniczne, itp.
 • Odszkodowania w przypadku zgubienia czy zniszczenia bagażu osobistego, walizki, itp.
 • Zwyczajowych napiwków w restauracjach
 • Ubezpieczenia zdrowotnego
 • Kosztu wniosku wizowego ($25)
 • Kosztu wykonania testu COVID-19 jeśli wymagany

Firma nie ponosi odpowiedzialności za stracone mienie klienta w wyniku włamania, kradzieży, zgubienia itp. nie ponosimy również odpowiedzialności za straty klienta w motelach. Firma Rek Travel zastrzega sobie prawo do zmiany programu, dyktowanych okolicznościami niezależnymi od niej. Klient zobowiązany jest do przestrzegania regulaminu wycieczki. Uczestnicy wycieczki ubezpieczeni są zgodnie z wymogami amerykańskiego Departamentu Transportu na łączną kwotę $5000.000 (polisa do wglądu na życzenie klienta). Za dodatkową opłatą uczestnicy mogą ubezpieczyć się na wypadek leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego schorzeń nabytych w trakcie wycieczki oraz nieszczęśliwych wypadków w obiektach zwiedzanych (wszelkie informacje w biurze).

Podobne wycieczki

Zachód słońca w Maroko

Skarby Maroka

$1995 13 dni 01-24-2023
Egipt wycieczka z Rek Trvel

Tajemnice Egiptu – od Kairu do Asuanu

$1995 10 dni 01-09-2023 02-15-2023 04-27-2023 05-18-2023 09-12-2023 10-18-2023 11-16-2023
Pokaż wszystkie wycieczki 100