Tajemnice Egiptu

12 dni
Plan podróży Warunki uczestnictwa i rezygnacji

Cena zawiera

 • Koszt przelotu lokalnego
 • Transfery z i na lotniska
 • Zakwaterowanie w hotelach w pokojach dwuosobowych
 • Śniadania i obiady
 • Usługi lokalnych przewodników przy zwiedzanych obiektach
 • Usługi polskiego przewodnika
 • Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów

Cena nie zawiera

 • Kosztu biletów międzynarodowych
 • Wyżywienia oprócz wyżej wymienionego w świadczeniach
 • Atrakcji dodatkowych wymienionych w programie jako dodatkowo płatne
 • Wydatków natury osobistej: napoje, drinki, pamiątki, rozmowy telefoniczne, itp.
 • Odszkodowania w przypadku zgubienia czy zniszczenia bagażu osobistego, walizki, itp.
 • Zwyczajowych napiwków w restauracjach
 • Ubezpieczenia zdrowotnego
 • Kosztu wniosku wizowego ($25)
 • Kosztu wykonania testu COVID-19 jeśli wymagany

Tajemnice Egiptu

KAIR – GIZA – SAQQARA – DAHSHUR  – LUKSOR – KARNAK – DOLINA KRÓLÓW – EDFU – KOM OMBO – PHILAE – ZAPORA ASUAŃSKA – ASUAN – ABU SIMBEL – ALEKSANDRIA – KAIR

 

 

 

 

 

Kultura i historia

Lot balonem

Nurkowanie

Plaże

Rejs statkiem

Rozrywka

Wczasy


Plan podróży

1.dzień

CHICAGO - WARSZAWA

Wyruszamy na nową przygodę. Tym razem ruszamy do Egiptu – kolebki cywilizacji jaką znamy. Miejsca, które słynie z piramid, faraonów, rzeki Nil oraz najwspanialszych muzeów na świecie. Spotkamy się na lotnisku w Chicago a następnie ruszymy w drogę przez Warszawę do Kairu.

2.dzień

WARSZAWA - KAIR

Po przesiadce w Warszawie czas na 4-godzinny lot, po którym jak i po kontroli celno – paszportowej udamy się do hotelu na zasłużony wypoczynek.

3.dzień

GIZA - SAQQARA - DAHSHUR

Śniadanie a następnie przejazd do Gizy. Zwiedzanie kompleksu trzech wielkich piramid: Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa. Piramidy w Gizie to jeden z siedmiu starożytnych cudów świata. Największa z piramid, będąca grobowcem faraona Cheopsa, miała oryginalnie aż 146 m. Zobaczymy też Wielkiego Sfinksa, 73-metrowy posąg z ciałem lwa i ludzką głową. Przejazd do Saqqara, egipskiej wioski położonej niedaleko Gizy, nekropolii starożytnej stolicy Egiptu, Memphis. Zobaczymy tam starożytne cmentarzyska egipskich członków rodziny królewskiej. Następnie przejedziemy do Dahshur, królewskiej nekropolii położonej na pustyni na zachodnim brzegu Nilu, około 40 kilometrów na południe od Kairu. Miejsce to znane jest głównie z kilku piramid, z których dwie należą̨ do najstarszych, największych i najlepiej zachowanych w Egipcie, zbudowanych w latach 2613-2589 p.n.e. Nocleg w Kairze.

4.dzień

LUKSOR - KARNAK

Transfer na lotnisko i poranny lot do Luksoru, gdzie po południu zaokrętujemy się̨ na pokład luksusowego statku, którym popłyniemy w rejs po najdłuższej rzece świata. Wcześniej jednak zwiedzimy kompleks świątyń w Karnaku i Luksorze. Pierwsza z nich należała do boga Montu, Boga wojny, druga do bogini Mut, a trzecia do Amona-Ra. Budowę zapoczątkował Amenthotep III, a potem każdy z władców dobudowywał coś nowego. Szczególną uwagę przyciąga Wielka Sala Hypostylowa z imponującą liczbą 134 kolumn. Sala ma wymiary 103 na 52 m, a kolumny wysokie są na 22 m. Na wielu kolumnach zachowały się jeszcze oryginalne kolory reliefów, które przedstawiają składanie ofiar i wyprawy wojenne. Pierwotnie stało też tam kilka obelisków. Sama królowa Hatszepsut postawiła dwa, ale przetrwał niestety tylko jeden. Ma 29 m i waży 325 ton. Został wykuty w kamieniołomie w Asuanie a całe przedsięwzięcie (prace w kamieniołomie, transport, postawienie w świątyni i wykonanie reliefów) zajęło tylko 7 miesięcy. Wieczorem odwiedzimy świątynię w Luksorze. Jest to jedna z dwóch świątyń udostępniona dla odwiedzających po zmroku. Na tle ciemnego, nocnego nieba pięknie podświetlone kolumnady sprawiają wrażenie tajemniczości, mistycyzmu i prezentują się niezwykle widowiskowo, co zapewnia zupełnie inne doświadczenie niż za dnia. Lunch, obiad i nocleg na statku.

5.dzień

DOLINA KRÓLÓW

Wczesna pobudka dla chętnych, którzy wcześniej zadeklarują̨ chęć przelotu balonem o wschodzie słońca (koszt dodatkowy). Sam lot balonem jest atrakcją samą w sobie, natomiast ten lot da nam szansę na podziwianie: Doliny Królów, Świątyni Hatszepsut, Doliny Nilu, Kompleksu Świątyń w Karnaku oraz wielu innych ciekawych miejsc z lotu ptaka. Dzięki pobytowi w przestworzach zachwycać się będziemy mogli także rewią zmieniających się barw i kolorów podczas wschodu słońca. Następnie powrócimy na statek na śniadanie a po nim przejedziemy do Doliny Królów, miejsca, gdzie chowano zmarłych Faraonów. W skalnych ścianach wykuto 64 grobowce. Spośród wielu każdy z Was wybierze trzy grobowce które będzie mógł odwiedzić w czasie naszej wizyty w dolinie. Następnie pojedziemy do świątyni Królowej Hatszepsut. Jest to jedyna świątynia w Egipcie zbudowana w formie tarasowej. Hatszepsut była jedyną kobietą, która rządziła Egiptem w czasach, gdy Faraonami byli Egipcjanie. Dopiero okres greckich rządów charakteryzował się częstymi rządami kobiet. Hatszepsut zasłynęła władaniem przez 20 lat i był to okres pokoju, dobrze rozwijającego się̨ handlu i dobrych stosunków z sąsiadami. Poświęcimy także chwilkę na zapoznanie się z dokonaniami polskich archeologów. To dzięki między innymi ich pracy podziwiać dziś możemy liczne odkryte, zabezpieczone i odbudowane artefakty. Tego dnia po południu nasz statek wyruszy w górę rzeki Nil.

6.dzień

EDFU - KOM OMBO

Po śniadaniu udamy się na zwiedzanie świątyni w Edfu. Dzisiejsza nazwa miasta pochodzi od nazwy „Djeba”, co oznacza „Miasto Zemsty”. Miasto znane jest jako miejsce kultu boga Chorusa, więc świątynia poświęcona jest właśnie jemu. Z portu do świątyni dostaniemy się dorożką̨ konną która przewiezie nas przez centrum miasta. Dzięki temu zobaczymy, jak wygląda dziś życie w niewielkim egipskim miasteczku, które dziś nie znaczy aż tak wiele jak w czasach Faraonów i Kapłanów. Sama świątynia to najlepiej zachowany tego typu obiekt w Egipcie, Dostarcza on wiele informacji dotyczących konstrukcji i historii jej budowy. Zobaczymy pylony, dziedzińce, piękne kolumny udekorowane motywami roślinnymi, salę hypostylową i salę składania ofiar, za którą znajduje się sanktuarium. Wokół niego są kaplice poświęcone innym bóstwom, w których przechowywane były ich posagi i inne przedmioty kultu. Po południu zwiedzanie wyjątkowej, bo podwójnej świątyni Kom Ombo, której konstrukcja składa się z dwóch, takich samych połączonych ze sobą̨ części, poświęconych dwóm bóstwom, Sobkowi i Horusowi. Założeniem budowniczych było symetryczny układ świątyni w nawiązaniu do mitycznego połączeniu między bóstwami. Znajduje to odzwierciedlenie w dwóch identycznych wejściach, hypostylach i sanktuariach. Po powrocie na statek czeka nas egipska noc z kolacją i tańcami, nocleg na statku.

7.dzień

PHILAE - ZAPORA ASUAŃSKA

Po śniadaniu zwiedzanie świątyni w Philae. Zbudowana za panowania Ptolemeusza II (okres grecko-rzymski w Egipcie), Świątynia Izydy w Philae jest poświęcona Izydzie, Ozyrysowi i Horusowi. Na ścianach świątyni znajdują się sceny z egipskiej mitologii, w których Izyda przywraca do życia Ozyrysa, rodzi Horusa i mumifikuje Ozyrysa po jego ponownej śmierci. Następnie zwiedzimy Zaporę Asuańską, od lat 60. XX wieku nazwaną Wysoką Zaporą Asuańską. Jest to największa na świecie tama nasypową, która została zbudowana na Nilu w Asuanie w Egipcie w latach 1960-1970. Jej znaczenie w dużej mierze przyćmiło poprzednią, początkowo ukończoną Asuan Low Dam. w 1902 roku w kilka kilometrów w dole rzeki. Wieczorem udamy się na rejs po Kataraktach. Ta naturalna bariera w postaci granitowych głazów od zawsze stanowiła barierę nie do przekroczenia podczas rejsów po Nilu. Dziś Katarakty stanowią park narodowy pełen bogatych form skalnych oraz ptactwa rzecznego. Kolejnym odwiedzonym przez nas miejscem będzie wioska Nubijska. Zamieszkują ją Nubijczycy, czyli lud który ongiś zamieszkiwał obszar nad Nilem pomiędzy Egiptem a Sudanem. Wytworzył on ciekawą i bogatą jak na tamte czasy i warunki cywilizację, która następnie została zduszona przez władców Egiptu począwszy od Ramzesa II. W czasie wizyty w wiosce będziemy mieli okazję zaglądnąć do lokalnego domu, gdzie mieszkańcy do dziś hodują… krokodyle. Lunch, obiad i nocleg na statku.

8.dzień

ABU SIMBEL - KAIR

Nad ranem żegnamy się z naszym statkiem i rozpoczynamy dzień od długiej podróży aż pod Sudańską granicę, gdzie zwiedzać będziemy Abu Simbel, kompleksu dwóch imponujących świątyń, składających się z tabernakulum poświęconego Ramzesowi II oraz podobnego, lecz mniejszego pomieszczenia poświęconego, jego małżonki pochodzącej z ludu Nubijskiego – Nefertari. Wejście do świątyni Ramzesa II ozdabiają 4 charakterystyczne, 20- metrowe posagi Ramzesa II, wyrzeźbione w skale. Drugą, mniejszą świątynię zdobi 6 mniejszych posagów Ramzesa i Nefertari. Świątynie powstały w XIII w. p.n.e. za panowania Ramzesa II. Odkrycia kompleksu świątyń dokonał słynny podróżnik i odkrywca Petyry Szwajcar Johann Ludwig Burckhardt na początku XIX wieku. Wówczas świątynie położone były nad Nilem. Natomiast tuż przed spiętrzeniem wód Nilu na sztucznie utworzonym jeziorze Nasera świątynie zostały przeniesione gdyż̇ ich pierwotna lokalizacja została zalana. Po powrocie do Asuanu udamy się na lotnisko skąd polecimy do Kairu. Tamże zakwaterowanie i nocleg.

9.dzień

KAIR - BAZAR KHAN EL KALILI

Śniadanie w hotelu a po nim zwiedzanie stolicy Egiptu. Rozpoczniemy od wizyty w starym Muzeum Kairskim które ulokowane jest na nie mniej znanym placu Tahrir. W tymże muzeum zobaczymy między innymi złota maskę Tutenchamona oraz inne skarby które znaleziono w jego grobowcu w dolinie Królów. Lecz Kair to nie tylko piramidy i sztuka antyczna. To kwitnąca od wieku stolica potężnego państwa jakim jest Egipt. Ten dzień poświęcimy na poznanie bogactw Kairu z okresu, gdy miastem władali chrześcijanie i muzułmanie. Kościoły Koptyjskie w tym Kościół Wiszący oraz Synagoga a także najpiękniejszy spośród Meczetów – Sultan Hassan. Wieczór to najlepszy czas na wizytę w sercu starego miasta, czyli na Bazarze Khan El Kalili. Tam oprócz zakupów i sutej kolacji w egipskim stylu znajdziemy czas na podziwianie miejskiego stylu życia, mody oraz uroczych uliczek po których bez celu spaceruje młodzież.

 

10.dzień

ALEKSANDRIA

Tego dnia po śniadaniu zapraszamy na wycieczkę nad brzeg Morza Śródziemnego a konkretnie do Aleksandrii – miasta, które nazwę swą zawdzięcza Aleksandrowi Macedońskiemu a sławę Ptolemeuszom, czyli greckim władcą Egiptu. To z tego rodu pochodził ostatni Faraon Egiptu – Kleopatra. W tym dniu odwiedzimy przede wszystkim Bibliotekę Aleksandryjską. Ta świątynia rozumu była jednym z najważniejszych ośrodków nauki w starożytnym świecie. Trochę wiemy o jej powstaniu, ale sposób, w jaki zniknęła, pozostaje tajemnicą do dziś. Czy można winić za to słynnego Juliusza Cezara, który odegrał kluczową rolę w wojnie pomiędzy Kleopatrą a jej bratem Ptolemeuszem XIII? Dziś nie mamy odpowiedzi na to pytanie, jedynie ciekawe poszlaki i legendy. Zobaczymy także katakumby odkryte przypadkowo w 1900, których nazwa arabska jest tłumaczeniem greckiej nazwy Lofus Kerameikos i w tłumaczeniu polskim oznacza wzgórze skorup i pochodzi od rozbijanych naczyń, których po uczcie nie wolno było wynosić z grobowca. Unikatowość katakumb wiąże się zarówno z ich rozplanowaniem, jak i widocznym połączeniem tradycji egipskich, greckich i rzymskich. Z zewnątrz zajrzymy zerkniemy także na starożytną grecką świątynie zbudowaną przez Ptolemeusza III Euergetesa i poświęcona Serapisowi, który został patronem Aleksandrii oraz miejską cytadelę, która od strony morza chronić miała miasto przed najeźdźcami. Na nocleg powrócimy do Kairu autostradą wzdłuż delty Nilu.

11.dzień

KAIR

Ostatni dzień zwiedzania Egiptu rozpoczniemy od wizyty w Muzeum Cywilizacji Egiptu. Istotą tego miejsca jest prezentacja wszystkich cywilizacji, które wpływ miały na to czym dziś jest i czym kiedyś był Egipt a także tym jaki wpływ miał na losy świata na przestrzeni wieków. Największą zaś atrakcją są Mumie Faraonów oraz ich żon, które umieszczono w kryptach reprezentacyjnego gmachu muzeum. Mumie te są szczegółowo opisane i efektownie wyeksponowane. Ich podziwianie odbywa się w dostojnej atmosferze, której sprzyja ciemny korytarz prowadzący do kolejnych pomieszczeń. Dzień ten będzie także okazją do zjedzenia kolacji w miejscu skąd podziwiać będziemy mogli zachodzące słońce nad piramidami i Sfinksem. Ostatnim akordem naszego zwiedzania będzie udział w show które ma miejsce tuż po zachodzie słońca u stóp piramid w Gizie. Pokaz, w którym weźmiemy udział to połączenie elementów laserowego pokazu wyświetlanego na ścianach piramid oraz muzyki i głosów lektora.

12.dzień

WYLOT Z KAIRU

Tego dnia po śniadaniu wykwaterujemy się z hotelu i ruszymy w drogę powrotną do Stanów. Zabierzemy ze sobą nie tylko wspomnienia, wiedzę i nowe znajomości, ale także poczucie dobrze spędzonego czasu. Egipt bowiem jak żadne miejsce na świecie potrafi wypełnić dzienniki duszy dobrą energią.

 

Pokaż cały plan wycieczki

12 dni

Trasa wybranej wycieczki


Firma nie ponosi odpowiedzialności za stracone mienie klienta w wyniku włamania, kradzieży, zgubienia itp. nie ponosimy również odpowiedzialności za straty klienta w motelach. Firma Rek Travel zastrzega sobie prawo do zmiany programu, dyktowanych okolicznościami niezależnymi od niej. Klient zobowiązany jest do przestrzegania regulaminu wycieczki. Uczestnicy wycieczki ubezpieczeni są zgodnie z wymogami amerykańskiego Departamentu Transportu na łączną kwotę $5000.000 (polisa do wglądu na życzenie klienta). Za dodatkową opłatą uczestnicy mogą ubezpieczyć się na wypadek leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego schorzeń nabytych w trakcie wycieczki oraz nieszczęśliwych wypadków w obiektach zwiedzanych (wszelkie informacje w biurze).