Botswana 2024: kraina słoni i wielkich przestrzeni

14 dni
Plan podróży

Cena zawiera

 • Zakwaterowanie w pokojach dwuosobowych w hotelach 4*
 • Zakwaterownaie w luksusowych namiotach campingowych
 • Opiekę lokalnych przewodników.
 • Opiekę polskojęzycznego pilota.
 • Koszt bagażu.
 • Transfery z/na lotnisko.
 • Przejazdy prywatnym, klimatyzowanym środkiem transportu na całej trasie zwiedzania.
 • Dwudniowe safari w Parku Narodowym Chobe, Botswana.
 • Bilety wstępu do Parku Narodowego Chobe w Botswanie.
 • Rejs o zachodzie słońca po rzece Zambezi.
 • 24 godzinna opieka biura Rek Travel Adventure.
 • Śniadania.

Cena nie zawiera

 • Biletów lotniczych międzynarodowych Chicago – Johannesburg – Chicago (ok. $1,600).
 • Biletów lotniczych Johannesburg – Victoria Falls, Maun – Johannesburg (ok. $450)
 • Opłat lotniskowych i wizowych (ok. $100)
 • Wydatków osobistych i zwyczajowych napiwków.
 • Wyżywienia innego niż wymienione w świadczeniach.
 • Ubezpieczenia turystycznego.

Wszystkie ceny podane są w przybliżeniu i będą potwierdzane bliżej wyjazdu

Botswana określana krainą słoni i wielkich przestrzeni. To kraj niezwykle fascynujący, pełen różnorodnych i oszałamiających krajobrazów, od piaszczystej pustyni Kalahari po wodny raj Delty Okawango i Park Narodowy Chobe. Tereny delty tworzą jeden z najbogatszych ekosystemów i zaliczane są do największych ostoi dzikiej przyrody na świecie. To też jedno z kilku zaledwie miejsc w Afryce, gdzie można obserwować przedstawicieli Wielkiej Piątki Afryki czyli: lwa, nosorożca, słonia, bawoła, lamparta. Park Narodowy Chobe to  również jeden z największych rezerwatów przyrody na świecie. Nazywany  trafnie “Krainą Gigantów”; można tu spotkać  lwy oraz niektóre z największych stad słoni; żyje ich tu najwięcej w Afryce! Wielkie przestrzenie parku przyciągają stada antylop, bawołów; a w rozlewiskach rzeki chłodzą sie hipopotamy i kryją krokodyle nilowe. Botswana to prawdziwy raj dla miłośników Afryki,  – poranne i wieczorne safari, wyprawy łodzią, nocne podglądanie zwierzyny, kampingi w samym sercu dzikiej przyrody dają okazję do bliskiego  kontaktu z naturą. Dla kochających przyrodę Botswana to pozycja obowiązkowa.

Parki narodowe

Rejs statkiem

Safari


Plan podróży

1.dzień

Wylot z Chicago

Po odprawie paszportowo-bagażowej przelot do Johannesburga w Republice Południowej Afryki.

Afryka: Victoria Falls
Photography by Agnieszka Kledzik
2.dzień

Johannesburg

Po przylocie do Johannesburga udamy sie do hotelu. Kolacja i nocleg w Johannesburgu.

3.dzień

Zimbabwe - Zambia - Victoria Falls

Rano po sniadniu, wyjazd na lotnisko. Po odprawie paszportowo – bagażowej przelot do Victoria Falls w Zimbabwe.

Jeszcze przed wylądowaniem w Victoria Falls będzie szansa dostrzec mgłę/parę wodną unoszącą się nad ziemią. To Wodospady Wiktorii – cud natury i naturalna granica na rzece Zambezi pomiędzy Zambią a Zimbabwe.

Udamy się na spacer wzdłuż krawędzi wodospadów.
Po południu, przekraczając granicę z Zambią, dojedziemy do David Livingstone Lodge and Spa. Afryka i jej magia da się na pewno tutaj odczuć dzięki hotelowi polożonemu nad samym brzegiem rzeki Zambezi.

Kolacja i nocleg w David Livingstone Lodge and Spa.

Zambia Victoria Falls (2).jpg

4.dzień

Zambia - Lunch ze słoniami: Elephant Cafe

“To, co warto zobaczyć raz, warto i dwa razy”. Dzisiaj przyglądniemy się ponownie Wodospadom Wiktorii od strony Zambii.

Czeka nas ponadto lunch ze słoniami w Elephant Cafe. Zbudowana w pobliżu sanktuarium słoni restauracja  oferuje gościom możliwość interakcji ze słoniem afrykańskim przy jednoczesnym delektowaniu się  smakami afrykańskiej kuchni.

Późnym popołudniem czeka nas o zachodzie słońca rejs po rzece Zambezi.

Afryka

5.dzień

Botswana - Park Narodowy Chobe

Dzisiaj Afryka zaprezentuje nam kolejny kraj – Botswanę. Czeka nas relaks w słynnym Chobe Marina Lodge.

Podczas wieczornego safari w Parku Narodowym Chobe będziemy mieć niesamowitą okazję przyjrzeć się bogactwu fauny tego miejsca z bliska.

Park Narodowy Chobe to najstarszy park narodowy Botswany i jeden z największych rezerwatów przyrody na świecie.  Kolczaste zarośla, gęste krzewy, rozległe bagna i sawanny poprzecinane siatką rzek, są idealną kryjówką dla setek zwierząt. Żyją tu lwy, hieny, lamparty, zebry, żyrafy,  likaony (dzikie psy) i  różne gatunki antylop, stada bawołów i największa populacja słoni w Afryce.

Po pełnym wrażeń safari przejazd na nocleg do Chobe Marina Lodge.

Afryka: Choba NP
Photography by Agnieszka Kledzik
6.dzień

Rejs po rzece Chobe

Dzisiaj zobaczymy zwierzęta w ich naturalnym środowisku zarówno podczas jazdy odkrytymi samochodami, jak i podczas rejsu po rzece Chobe.

Bardzo wczesnym rankiem udamy się na safari.  Przy odrobinie szczęścia zobaczymy lamparta lub lwa.

Następnie przejazd do hotelu na krótki lunch i odpoczynek. Po południu udamy się w rejs po rzece Chobe. Z pokładu łodzi wypatrywać będziemy wylegujących się na brzegu krokodyli, buszujących w zaroślach hipopotamów, pasących sie bawołów czy przekraczających rzekę słoni. Ogromne stada żyjące w parku najlepiej widać z wody podczas rejsu o zachodzie słońca.

Po rejsie kolacja i odpoczynek w Chobe Marina Lodge.

Afryka: Chobe NP
Photography by Agnieszka Kledzik
7.dzień

Park Narodowy Chobe - Savuti

Po śniadaniu wyruszymy w naszą podróż przez Park Narodowy Chobe. Kontynuując safari podczas naszej podróży, dotrzemy do Savuti.

Savuti uznawane jest za jedno z najlepszych, jeśli nie najlepsze miejsce do oglądania dzikiej przyrody w Afryce. Ten niesamowity obszar i znajdujące się w nim wodopoje dają doskonałe warunki do obserwacji dzikich zwierząt wczesnym rankiem i późnym popołudniem.

W samym Savuti odwiedzimy wodopoje przyciągające stada słoni, zebr, antylop końskich, gnu, a także guźców, żyraf, impali oraz strusi. Są tu widywane także lwy, hieny i lamparty.

W drodze do Savuti lunch w formie pikniku na łonie natury.

Po dotarciu na miejsce, wieczorne safari. Zalewowe łąki na bagnach Savuti przyciągają liczne gatunki ptaków drapieżnych i śpiewającyh oraz migrujące zebry, stada bawołów, czy wiele innych egzotycznych zwierząt. Safari zakończymy podziwiając zachodzące słońce i przybywające do wodopoju zwierzęta.

Nocleg na campingu.

Botswana Chobe (9).jpg
Photography by Agnieszka Kledzik
8.dzień

Savuti

Kolejny dzień spedzimy kontynuując safari w Savuti. Po bardzo wczesnej pobudce i nocy spędzonej na campingu wśród odgłosów przyrody, udamy się na poranne safari, gdy zwierzęta są bardzo aktywne.

Następnie śniadanie na campingu. Po śniadaniu czas na odpoczynek.

Popołudniu udamy się na kolejne safari, aby w pełni nasycić się urokami dziewiczej przyrody,  sprawdzić niektóre z miejsc odwiedzanych o poranku. Często udaje się zobaczyć lwy, lamparty, a czasem rzadkie gatunki antylop. Pośród bagien Savuti jest też spora szansa na zobaczenie wielu ciekawych gatunków ptaków.

Wieczorem powrót na camping, kolacja i odpoczynek.

Kenya Masai Mara animals (30).jpg
Photography by Agnieszka Kledzik
9.dzień

Mogotlho Camp

W tym dniu kontynuując safari wyruszymy po śniadaniu do  Mogotlho camp, położonym nad rzeką Khwai.

Mogotlho Safari Lodge położony jest nad brzegami pięknej rzeki Khwai na prywatnej koncesji w obszarze dzikiej przyrody na północy Botswany. Graniczy zarówno z Rezerwatem Moremi, jak i Parkiem Narodowym Chobe.

Dzięki temu, że rzeka Khwai zasila depresję Mababe, ta wyjątkowa lokalizacja przyciąga duże stada bawołów i słoni, a także lwy, hipopotamy, lamparty i dzikie psy, by wymienić tylko kilka, które często odwiedzają camp i otaczającą przyrodę.

Po przybyciu na miejsce popołudniowe safari. Po safari kolacja i odpoczynek w Mogotlho camp.

Botswana Chobe (16).jpg
Photography by Agnieszka Kledzik
10.dzień

Rzeka Khwai

Po śniadaniu przejazd na kolejny camping nad rzeka Khwai. W trakcie podróży będziemy będziemy mieli okazje obserwować dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku.

Poranne safari, podczas którego udamy się nad rzekę Khwai i jej tereny zalewowe w poszukiwaniu lwów, lampartów i polujących o tej porze likaonów. Nad rzeką mamy też sporą szansę na zobaczenie hipopotamów, krokodyli i wielu gatunków ptaków.

Późnym porankiem przyjedziemy do obozu na lunch. Będzie czas na odpoczynek i relaks.

Popołudniu wyruszymy na safari, które pozwoli odwiedzić nowe miejsca. Możliwa jest krótka wędrówka, po której wrócimy do samochodu i przejedziemy nad rzekę na zachód słońca. Będzie wówczas okazja do oglądania dzikich zwierząt przy wodopoju.

Dla chętnych przewidziane jest nocne safari.

Botswana Chobe (3).jpg
Photography by Agnieszka Kledzik
11.dzień

Rzeka Khwai

W tym dniu poranne safari, podczas którego udamy się ponownie nad rzekę Khwai i jej tereny zalewowe.

Późnym porankiem przyjedziemy do obozu na śniadanie, następnie odpoczynek i lunch.

Popołudniu udamy się na rejs tradycyjną łódką zwana Mokoro. Spływ mokoro to doskonała okazja, aby lepiej poznać Deltę Okawango, a przede wszystkim, aby  być jak najbliżej przyrody.

W czasie spływu łódki prowadzone są przez polera – lokalnego flisaka, który chętnie dzieli się też swoją wiedzą na temat przyrody i zwyczajów zwierząt. Delta rozlewa się labiryntem kanałów, w których miejscowi przewodnicy doskonale znają drogę. Spływ mokoro przez plątaninę kanałów jest niezwyłym doświadczeniem i daje możliwość podpatrzenia przyrody z bliska. Moze bowiem nagle z gęstych zarośli cibory papirusowej wyłonić się słoń, albo spod tafli wody wyjrzeć głowa hipopotama.

Po pełnym wrażeń rejsie powrót na kolacje i nocleg.

Kenya Masai Mara animals (16).jpg
Photography by Agnieszka Kledzik
12.dzień

Rezerwat Moremi - Xakanaxa Lodge

Po śniadaniu  wcześnie rano wyjazd do Rezerwatu Moremi. Rezerwat Moremi położony jest we wschodniej części Delty Okawango, znany jest również jako Rezerwat Dzikej Przyrody Moremi. To pierwszy rezerwat, który został założony wyłącznie przez lokalnych mieszkańców – plemię Batawana dla ochrony lokalnego środowiska i dziekiej przyrody. Jest obszarem gęstej koncentracji afrykańskiej przyrody. Oferuje jeden z najbardziej oszałamiających krajobrazów w Botswanie i chroni równie imponujący ekosystem.

W trakcie podróży będziemy mieli okazję podziwiać ten imponujący ekosystem. To miejsce, które przyciąga turytstów pragnących zobaczyć prawdziwie dziką przyrodę. Tereny Delty w Okawango stanowią idealne środowisko do obserwacji zagrożonych dzikich psów i innych rzadkich gatunków dzikiej fauny w ich naturalnym środowisku. Do tych rzadkich gatunków należą m.in. lew kalaharyjski z czarną grzywą, antylopa puku, hiena brunatna i aardvark.

W tej części terenów zalewowych delty Okawango często widuje się stada bawołów, słoni, zebr i kobów moczarowych. Bardzo często widywane są także drapieżniki podążające za stadami antylop wychodzących z lasu do wodopojów.

W drodze lunch w formie pikniku. Po luchu będziemy kontynuuować safari.

O tej porze większość zwierząt odwiedza rzeki, aby ugasić pragnienie po dniu spędzonym w palącym słońcu. Jest duża szansa na zobaczenie przepływających rzekę słoni oraz polujących na ryby czarnych czapli.

Tuż po zachodzie słońca wrócimy do obozu Xakanaxa.

Botswana Chobe (12).jpg
Photography by Agnieszka Kledzik
13.dzień

Rezerwat Moremi - Maun

W tym dniu po śniadniu udamy się na rejs łodzią w Delcie Okawango. Tworzy ona bajkowy labirynt połyskujących lagun, wijących się kanałów i wysp pełnych życia.  Lwy, gepardy, dzike psy, szakale i lamparty współżyją tutaj ze stadami słoni, antylop i bawołów tworząc jeden z najbogatszych ekosystemów, reprezentowany przez niemal wszystkie gatunki zwierząt Afryki.

To też jedno z kilku zaledwie miejsc w Afryce, gdzie można obserwować ” Wielką Piątkę Afryki” – lwa, nosorożca, słonia, bawoła, lamparta.

Po pełnym wrażen pobycie w Delcie Okawango udamy się w podróż do Maun, najbardziej turystycznego miasta Botswany.

Nocleg w Maun.

Botswana Chobe (1).jpg
Photograpy by Agnieszka Kledzik
14.dzień

Maun

Rano rozpoczniemy pożegnanie z Botswaną – takie nasze prywatne pożegnanie.  Ostanie zdjęcia , pamiątki, rozmowy. Przejazd na lotnisko i wyjazd.

Jesli masz ochotę bardziej  poznać ten kontynet koniecznie zobacz z nami Kenię, Namibię lub Maroko.

Botswana 2024: kraina słoni i wielkich przestrzeni
Botswana Chobe (2).jpg
Photography by Agnieszka Kledzik

Pokaż cały plan wycieczki

14 dni

Firma nie ponosi odpowiedzialności za stracone mienie klienta w wyniku włamania, kradzieży, zgubienia itp. nie ponosimy również odpowiedzialności za straty klienta w motelach. Firma Rek Travel zastrzega sobie prawo do zmiany programu, dyktowanych okolicznościami niezależnymi od niej. Klient zobowiązany jest do przestrzegania regulaminu wycieczki. Uczestnicy wycieczki ubezpieczeni są zgodnie z wymogami amerykańskiego Departamentu Transportu na łączną kwotę $5000.000 (polisa do wglądu na życzenie klienta). Za dodatkową opłatą uczestnicy mogą ubezpieczyć się na wypadek leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego schorzeń nabytych w trakcie wycieczki oraz nieszczęśliwych wypadków w obiektach zwiedzanych (wszelkie informacje w biurze).