Dach Afryki – Wyprawa na Kilimanjaro

11 dni
Plan podróży Warunki uczestnictwa i rezygnacji

Cena zawiera

 • Zakwaterowanie w hotelu wysokiej klasy turystycznej przed i po trekkingu
 • Pokoje dwuosobowe ze śniadaniem
 • 7-dniowy trekking na Kilimanjaro drogą Machame
 • Pełne wyżywienie w trakcie trwania trekkingu
 • Noclegi w namiotach dwuosobowych na trasie (6 nocy)
 • Przejazdy między hotelem a Parkiem Narodowym
 • Transfery z i na lotnisko w Tanzanii
 • Opłaty za wstęp i przebywanie na terenie Parku Narodowego Kilimanjaro
 • Profesjonalni lokalni przewodnicy górscy posiadający wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu wypraw na Kilimanjaro
 • Tragarze oraz kucharze w trakcie trekkingu
 • Podstawowy sprzęt: namioty do spania, maty
 • Namiot bazowy – jadalnia,  krzesła, stół, przybory kuchenne itp.
 • Czystą i zdatną do picia wodę w trakcie trekkingu
 • Opiekę polskojęzycznego i doświadczonego pilota/przewodnika
 • Opłaty parkowe
 • Podatki rządowe

DLA UCZESTNIKÓW SAFARI:

 • Zakwaterowanie w pokojach dwuosobowych
 • Prywatny transport w samochodach terenowych Land Cruiser
 • Wyżywienie w trakcie trwania safari (4 śniadania, 4 lunch, 3 kolacje)
 • Opłaty Parkowe
 • Lokalny przewodnik safari
 • Opiekę polskojęzycznego przewodnika Rektravel

Cena nie zawiera

 • Międzynarodowych biletów lotniczych na trasie Chicago – Kilimanjaro National Airport – Chicago
 • Opłat wizowych ($50 Tanzania)
 • Dodatkowych atrakcji nie wymienionych w programie
 • Wyżywienia innego niż wymienione w świadczeniach
 • Opłat bagażowych (do sprawdzenia u operatora)
 • Wydatków natury osobistej
 • Dopłaty do pokoju jednoosobowego (do potwierdzenia w biurze)
 • Ubezpieczenia podróżnego
 • Zwyczajowych napiwków

MOSHI –  KILIMANJARO – MACHAME ROUTE / WHISKEY ROUTE – MACHAME GATE CZYLI BRAMA PARKU KILIMANDŻARO – OBÓZ SHIRA – OBOZOWISKO LAVA TOWER – OBÓZ BARRANCO – OBÓZ KARANGA – BARAFU CAMP – STELLA POINT

DLA UCZESTNIKÓW SAFARI

PARK NARODOWY TARANGIRE – PARK NARODOWY SERENGETI (TANZANIA) – KRATER NGORONGORO

Camping

Climbing

culture-and-history

national-parks

Safari

Trekking/hiking

volcanoes


Plan podróży

1.dzień

CHICAGO – ARUSHA

Spotkanie grupy na lotnisku O’Hare w Chicago. Przelot na Kilimanjaro International Airport w Arusha. Możliwość przelotu z innego miasta na terenie Stanów lub Europy.

2.dzień

ARUSHA – MOSHI

Przylot do Arusha i transport do hotelu w Moshi, miasta będącego bazą wypadową na Kilimanjaro. Odpoczynek po podróży oraz spotkanie organizacyjne przed wyprawą na szczyt najwyższej góry Afryki – Kilimanjaro. Nocleg w Moshi.

3.dzień

MACHAME GATE (1900M) – MACHAME CAMP (2980M)

Po śniadaniu wraz z całym ekwipunkiem wyruszymy do Machame Gate – bram Parku Narodowego Kilimanjaro. Po dokonaniu rejestracji i spotkaniu naszej ekipy tragarzy oraz pomocników, rozdzielimy bagaż i ruszymy w trasę. Po przejściu przez bramę, rozpoczniemy wędrówkę przez las deszczowy, krętą drogą w górę. Na niższych wysokościach szlak może być błotnisty i śliski. Czekają nas również wąskie i kamieniste ścieżki. Dobrym pomysłem są tu stuptuty oraz kijki trekkingowe. Po około 5-6 godzinach i pokonaniu ok 11 km (7 mil) drogi dotrzemy do pierwszego obozu – Machame Camp. W trakcie będziemy mieć lunch oraz po dotarciu do obozu kolację. Odpoczynek i nocleg pod namiotami.

Uwaga: Podczas wspinaczki obowiązują ustalone przez park limity bagażowe dla tragarzy towarzyszących nam podczas trekkingu. Wynosi on 15 kg. Zbędne rzeczy nieodpłatnie przechowywane są w hotelowym depozycie w mieście.

4.dzień

MACHAME CAMP – SHIRA CAMP (3850 M)

Pobudka wcześnie rano i śniadanie. Opuszczamy dziś polany lasu deszczowego i będziemy kontynuować szlak do położonego na Płaskowyżu Shira – obozu Shira na wysokości 3845 m (12631 stóp). Jest to najkrótszy dzień trekkingu, niezbędny do odpowiedniej aklimatyzacji. Po około 5-6 godzinach dotrzemy do naszego drugiego obozu. W tym dniu podejście będzie stosunkowo strome, krajobraz zmieni się z lasów deszczowych na charakterystyczną dla tej wysokości strefę alpejską. Wieczorem kolacja i odpoczynek.

5.dzień

SHIRA CAMP – BARRANCO CAMP (3950 M)

Po śniadaniu ruszamy w dalszą drogę. Z płaskowyżu Shira skierujemy się w kierunku Wieży Lawy, zwanej Zębem Rekina, i dalej udamy się trasą prowadzącą na Lodowiec Arrow by ostatecznie dostać się do Lava Tower, oddalonego od obozu ok 7 km,  położonego na wysokości 4650 m (15250 stóp). Będzie można odczuć objawy choroby wysokościowej, a dzień ten ma na celu odpowiednią aklimatyzację, przygotowującą nas do ataku szczytowego. Stamtąd rozpoczniemy zejście w dół aż do 3960 m (12990 stóp), gdzie mieści się kolejny obóz. Łącznie czeka nas około 6-8 godzin marszu i około 10 kilometrów do pokonania. Nocleg w Barranco Camp.

6.dzień

BARRANCO CAMP – KARANGA CAMP (4050 M)

Po śniadaniu opuszczamy obóz Barranco i kontynuujemy wspinaczkę stromym grzbietem Ścianą Barranco do Doliny Karanga i skrzyżowania, które łączy się ze Szlakiem Mweka. Przed naszymi oczami ukaże się imponująca 300 metrowa ściana. Choć wydaje się nieprzystępna i groźna, w rzeczywistości nie wymaga żadnej technicznej wspinaczki. Dzięki asyście lokalnych przewodników dotrzemy na szczyt, gdzie zostaniemy nagrodzeni wspaniałym widokiem. Pozostała część wędrówki będzie przebiegać przez alpejską pustynię, powoli wijąc się wokół góry, aż do obozu Karanga, do której schodzisz i ponownie do swojego obozu. Dolina Karangu jest ostatnim punktem na dzisiejszej trasie. Dzisiejszy dzień to ok. 4-5 godzin marszu.

7.dzień

KARANGA CAMP - BARAFU CAMP (4700 M)

Po śniadaniu kontynuujemy podróż do obozu Barafa. Dzisiejsza trasa prowadzić nas będzie przez pusty krajobraz alpejskiej pustynii. Mimo, że ścieżka nie jest stroma, będziemy utrzymywać wolne tempo ze względu na wysokość. Po ok. 3- 4 godzinach marszu dotrzemy do obozu Barafu, skąd już tylko kilka kroków dzieli nas od szczytu Kilimanjaro. Rozbijemy obóz, odpoczniemy i przygotujemy się do dnia szczytowego.

8.dzień

BARAFU CAMP – UHURU PEAK (5895 M) – MEKA CAMP (3100 M)

Dziś czeka nas atak szczytowy! W tym celu pobudka w środku nocy. Po lekkim posiłku, ruszymy powoli w drogę na szczyt. Trasa zacznie się wędrówką po luźnym wulkanicznym piasku przez ciemną i zimną noc, wolnym tempem i zygzakiem prowadząc w kierunku Stella Point (5765 m lub 18885 stóp), który jest pierwszym przystankiem na krawędzi krateru Kibo. To najbardziej wymagająca psychicznie i fizycznie część wędrówki. Po krótkim odpoczynku i w oczekiwaniu na wschód słońca powoli ruszymy na nasz ostatni punkt. Krótka, ale niełatwa wędrówka, zabierze nas na Uhuru Peak (5895 m lub 19341 stóp), najwyższy punkt w Afryce. Dotrzemy na niego po około 7-8 godzinach marszu. Po chwili chwały i dumy oraz sesji zdjęciowej na Dachu Afryki, rozpoczniemy wędrówkę w dół prosto do obozu Mweka. W Barafu zatrzymamy się na odpoczynek i posiłek. Zejście będzie dużo szybsze i łatwiejsze niż wejście. Popołudniem dotrzemy do obozu Meka, gdzie spędzimy ostatnią noc w górach pod namiotami i tysiącem gwiazd.

9.dzień

MWEKA CAMP – MWEKA GATE (1640 M) - MOSHI

Ostatni dzień pobytu na zboczach góry. W godzinach porannych pożegnamy się z naszą ekipą lokalnych przewodników, tragarzy, kucharzy. Po wspólnych tańcach i śpiewach czeka nas czterogodzinne zejście.  Ponownie przeprawimy się przez las deszczowy. Po opuszczeniu Parku Narodowego i powrocie do hotelu czas wolny. Uroczysta, pożegnalna kolacja wraz z wręczeniem certyfikatów upamiętniających zdobycie szczytu. Nocleg.

MOŻLIWOŚĆ PRZEDŁUŻENIA POBYTU O 4 DNIOWE SAFARI W TANZANII (PARK NARODOWY TARANGIRE, SERENGETI ORAZ NGORONGORO KRATER).

DOPŁATA DO SAFARI TO $1490 USD OD OSOBY (MINIMUM 4 OSOBY).

10.dzień

ARUSHA - SAFARI - PARK NARODOWY TARANGIRE

Osoby nieuczestniczące w safari – czas na odpoczynek i transfer na lotnisko, w zależności od godziny lotu powrotnego. Pożegnanie.

Dla osób uczestniczących w SAFARI – transfer do Arusha, skąd zacznie się kilkudniowa przygoda po najpiękniejszych Parkach Narodowych Tanzanii.

Wyjazd w godzinach porannych do Parku Narodowego Tarangire na całodniową przejażdżkę samochodami terenowymi Land Cruiser. W drodze lunch w formie pikniku. Park Narodowy Tarangire to trzeci co do wielkości Park Narodowy Tanzanii. Słynie z majestatycznych baobabów, które porastają tutejsze tereny, dając cień i miejsce na odpoczynek dla dzikich zwierząt. Rzeka Tarangire jest centralnym punktem tego parku, przy której można zaobserwować jedno z najbardziej licznych stad słoni w Afryce. Można tu również spotkać lwa, lamparta, geparda, mniejszego kudu, bawoły, żyrafę i zebrę. Po całodziennym safari przyjazd na nocleg i kolację. Odpoczynek.

11.dzień

PARK NARODOWY SERENGETI

Po śniadaniu dalszy ciąg przygody na tanzańskim safari. Dziś czeka nas wizyta w najsłynniejszym Parku Narodowym Afryki – Serengeti. Kilka godzin jazdy pośród niekończących się równinnych łąk, podczas której wypatrywać będziemy stada dzikich zwierząt. Serengeti jest prawdopodobnie najbardziej imponującym rezerwatem dzikiej przyrody na świecie. Słynie z Wielkich Migracji, kiedy to cała stada zwierząt przenoszą się w inną część Parku w poszukiwaniu wody. Na równinach Serengeti można zobaczyć wielkie stada gnu, zebr i gazeli lub stada lwów wylegujących się w cieniu. Jeśli dopisze nam szczęście spotkamy Wielką Afrykanską Piątkę. Lunch w formie pikniku zostanie zrobiony podczas całodniowego safari. Pełen wrażeń dzień kończy się obfitą kolacją i spokojnym snem w miejscu zakwaterowania.

12.dzień

SERENGETI - NGORONGORO

Po imponującym wschodzie słońca i śniadaniu rozpoczniemy poranne safari w Parku Narodowym Serengeti. Jest to najlepszy czas na obserwację dzikich zwierząt. Później przejazd do obszaru chronionego Ngorongoro z lunchem w formie pikniku. Krater Ngorongoro to największy zapadnięty krater wulkaniczny na świecie, ciągnący się na wiele kilometrów zachwyca naturalnym pięknem. Krater Ngorongoro otoczony jest pierścieniem wygasłych wulkanów, a dno usiane wodopojami daje schronienie około 30 000 zwierząt. Pełen wrażeń dzień kończy się obfitą kolacją w miejscu zakwaterowania. Odpoczynek i nocleg niedaleko krateru.

13.dzień

NGORONGORO - ARUSHA

Ostatniego dnia safari czeka nas wczesny start. Po lekkim śniadaniu wyjedziemy wcześnie około 6:30 na dno krateru. Krater Ngorongoro jest największą na świecie nieaktywną, nienaruszoną i niewypełnioną kalderą wulkaniczną. Ma masywne piętro o powierzchni około 260 km2 i głębokości ponad 2000 stóp. 5-godzinna przejażdżka po dnie krateru pozwoli zaobserwować wiele zwierząt. Zdecydowanie zaleca się trzymanie aparatu w gotowości. Słoń afrykański, bawoły, nosorożce czarne, hipopotamy, hieny, gepardy i lwy występują tu w obfitości. Po piknikowym lunchu, rozpoczniemy strome podejście do górnego wyjścia z krateru. To ostatni etap safari. Czeka nas tylko 4-godzinna jazda do Arushy, gdzie kończy się tanzańska przygoda. Po wielu dniach wrażeń i niezwykłych osiągnięć czas na pożegnanie i powrót do domu.

W zależności od połączeń międzynarodowych wylot tego samego dnia w nocy, bądź po noclegu w Arusha, wylot następnego dnia.

14.dzień

CHICAGO

Transfer na lotnisko i wylot do Chicago.

Data przylotu uwarunkowana dostępnością biletów lotniczych.

Program jest ramowy (orientacyjny), kolejność realizacji poszczególnych punktów programu może ulec zmianie.

 

Sprawdź inne wycieczki do Afryki:

Pokaż cały plan wycieczki

14 dni

Trasa wybranej wycieczki


Firma nie ponosi odpowiedzialności za stracone mienie klienta w wyniku włamania, kradzieży, zgubienia itp. nie ponosimy również odpowiedzialności za straty klienta w motelach. Firma Rek Travel zastrzega sobie prawo do zmiany programu, dyktowanych okolicznościami niezależnymi od niej. Klient zobowiązany jest do przestrzegania regulaminu wycieczki. Uczestnicy wycieczki ubezpieczeni są zgodnie z wymogami amerykańskiego Departamentu Transportu na łączną kwotę $5000.000 (polisa do wglądu na życzenie klienta). Za dodatkową opłatą uczestnicy mogą ubezpieczyć się na wypadek leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego schorzeń nabytych w trakcie wycieczki oraz nieszczęśliwych wypadków w obiektach zwiedzanych (wszelkie informacje w biurze).