11 dni

Dach Afryki – Wyprawa na Kilimanjaro

$2950
10-08-2023
Plan podróży Warunki uczestnictwa i rezygnacji

MOSHI –  KILIMANJARO – MACHAME ROUTE / WHISKEY ROUTE – MACHAME GATE CZYLI BRAMA PARKU KILIMANDŻARO – OBÓZ SHIRA – OBOZOWISKO LAVA TOWER – OBÓZ BARRANCO – OBÓZ KARANGA – BARAFU CAMP – STELLA POINT

Kemping

Kultura i historia

Parki narodowe

Trekking/hiking

Wspinaczka


Plan podróży

1.dzień

CHICAGO – ARUSHA

Spotkanie grupy na lotnisku O’Hare w Chicago. Przelot na Kilimanjaro International Airport w Arusha. Możliwość przelotu z innego miasta na terenie Stanów lub Europy.

2.dzień

ARUSHA – MOSHI

Przylot do Arusha i transport do hotelu w Moshi, miasta będącego bazą wypadową na Kilimanjaro. Odpoczynek po podróży oraz spotkanie organizacyjne przed wyprawą na szczyt najwyższej góry Afryki – Kilimanjaro. Nocleg w Moshi.

3.dzień

WIOSKA I WODOSPAD MATERUNI

Po śniadaniu i wypoczynku po podróży wyruszymy do Materuni, gdzie w przepięknej afrykańskiej scenerii odbędziemy godzinny spacer w kierunku 100-metrowego wodospadu Materuni. Będzie to czas by w cudownej scenerii i kontakcie z naturą zrelaksować się i przygotować na najbliższe dni, pełne wysiłku. Po kąpieli udamy się na plantację kawy, gdzie podejrzymy proces prażenia kawy, poznamy zwyczaje plemienia Chaga i skosztujemy lokalnej kawy oraz piwa bananowego. Późnym popołudniem powrót do hotelu w Moshi. Przygotowanie ekwipunku i bagażu. Nocleg w Moshi.

4.dzień

MACHAME GATE (1900M) – MACHAME CAMP (2980M)

Po śniadaniu wraz z całym ekwipunkiem wyruszymy do Machame Gate – bram Parku Narodowego Kilimanjaro. Po dokonaniu rejestracji i spotkaniu naszej ekipy tragarzy oraz pomocników, rozdzielimy bagaż i ruszymy w trasę. Po przejściu przez bramę, rozpoczniemy wędrówkę przez las deszczowy, krętą drogą w górę. Na niższych wysokościach szlak może być błotnisty i śliski. Czekają nas również wąskie i kamieniste ścieżki. Dobrym pomysłem są tu stuptuty oraz kijki trekkingowe. Po około 5-6 godzinach i pokonaniu ok 11 km (7 mil) drogi dotrzemy do pierwszego obozu – Machame Camp. W trakcie będziemy mieć lunch oraz po dotarciu do obozu kolację. Odpoczynek i nocleg pod namiotami.

Uwaga: Podczas wspinaczki obowiązują ustalone przez park limity bagażowe dla tragarzy towarzyszących nam podczas trekkingu. Wynosi on 15kg. Zbędne rzeczy nieodpłatnie przechowywane są w hotelowym depozycie w mieście.

5.dzień

MACHAME CAMP – SHIRA CAMP (3850 M)

Pobudka wcześnie rano i śniadanie. Opuszczamy dziś polany lasy deszczowego i będziemy kontynuować szlak do położonego na Płaskowyżu Shira – obozu Shira na wysokości 3845 m (12631 stóp). Jest to najkrótszy dzień trekkingu, niezbędny do odpowiedniej aklimatyzacji. Po około 5-6 godzinach dotrzemy do naszego drugiego obozu. W tym dniu podejście będzie stosunkowo strome, krajobraz zmieni się z lasów deszczowych na charakterystyczną dla tej wysokości strefę alpejską. Wieczorem kolacja i odpoczynek.

6.dzień

SHIRA CAMP – BARRANCO CAMP (3950 M)

Po śniadaniu ruszamy w dalszą drogę. Z płaskowyżu Shira skierujemy się w kierunku Wieży Lawy, zwanej Zębem Rekina, i dalej udamy się trasą prowadzącą na Lodowiec Arrow by ostatecznie dostać się do Lava Tower, oddalonego od obozu ok 7 km,  położonego na wysokości 4650 m (15250 stóp). Będzie można odczuć objawy choroby wysokościowej, a dzień ten ma na celu odpowiednią aklimatyzację, przygotowującą nas do ataku szczytowego. Stamtąd rozpoczniemy zejście w dół aż do 3960 m (12990 stóp), gdzie mieści się kolejny obóz. Łącznie czeka nas około 6-8 godzin marszu i około 10 kilometrów do pokonania. Nocleg w Barranco Camp.

7.dzień

BARRANCO CAMP – KARANGA CAMP (4050 M)

Po śniadaniu opuszczamy obóz Barranco i kontynuujemy wspinaczkę stromym grzbietem Ścianą Barranco do Doliny Karanga i skrzyżowania, które łączy się ze Szlakiem Mweka. Przed naszymi oczami ukaże się imponująca 300 metrowa ściana. Choć wydaje się nieprzystępna i groźna, w rzeczywistości nie wymaga żadnej technicznej wspinaczki. Dzięki asyście lokalnych przewodników dotrzemy na szczyt, gdzie zostaniemy nagrodzeni wspaniałym widokiem. Pozostała część wędrówki będzie przebiegać przez alpejską pustynię, powoli wijąc się wokół góry, aż do obozu Karanga, do której schodzisz i ponownie do swojego obozu. Dolina Karangu jest ostatnim punktem na dzisiejszej trasie. Dzisiejszy dzień to ok. 4-5 godzin marszu.

8.dzień

KARANGA CAMP - BARAFU CAMP (4700 M)

Po śniadaniu kontynuujemy podróż do obozu Barafa. Dzisiejsza trasa prowadzić nas będzie przez pusty krajobraz alpejskiej pustynii. Mimo że ścieżka nie jest stroma, będziemy utrzymywać wolne tempo ze względu na wysokość. Po ok. 3- 4 godzinach marszu dotrzemy do obozu Barafu, skąd już tylko kilka kroków dzieli nas od szczytu Kilimanjaro. Rozbijemy obóz, odpoczniemy i przygotujemy się do dnia szczytowego.

9.dzień

BARAFU CAMP – UHURU PEAK (5895 M) – MEKA CAMP (3100 M)

Dziś czeka nas atak szczytowy! W tym celu pobudka w środku nocy. Po lekkim posiłku, ruszymy powoli w drogę na szczyt. Trasa zacznie się wędrówką po luźnym wulkanicznym piasku przez ciemną i zimną noc, wolnym tempem i zygzakiem prowadząc w kierunku Stella Point (5765 m lub 18885 stóp), który jest pierwszym przystankiem na krawędzi krateru Kibo. To najbardziej wymagająca psychicznie i fizycznie część wędrówki. Po krótkim odpoczynku i w oczekiwaniu na wschód słońca powoli ruszymy na nasz ostatni punkt. Krótka, ale niełatwa wędrówka, zabierze nas na Uhuru Peak (5895 m lub 19341 stóp), najwyższy punkt w Afryce. Dotrzemy na niego po około 7-8 godzinach marszu. Po chwili chwały i dumy oraz sesji zdjęciowej na Dachu Afryki, rozpoczniemy wędrówkę w dół prosto do obozu Mweka. W Barafu zatrzymamy się na odpoczynek i posiłek. Zejście będzie duży szybsze i łatwiejsze niż wejście. Popołudniem dotrzemy do obozu Meka, gdzie spędzimy ostatnią noc w górach pod namiotami i tysiącem gwiazd.

10.dzień

MWEKA CAMP – MWEKA GATE (1640 M) - MOSHI

Ostatni dzień pobytu na zboczach góry. W godzinach porannych pożegnamy się z naszą ekipą lokalnych przewodników, tragarzy, kucharzy. Po wspólnych tańcach i śpiewach czeka nas czterogodzinne zejście.  Ponownie czeka nas przeprawa przez las deszczowy. Po opuszczeniu Parku Narodowego i powrocie do hotelu czas wolny. Uroczysta, pożegnalna kolacja wraz z wręczeniem certyfikatów upamiętniających zdobycie szczytu. Nocleg.

11.dzień

Chicago

Transfer na lotnisko i wylot do Chicago.

Data przylotu uwarunkowana dostępnością biletów lotniczych.

Program jest ramowy (orientacyjny), kolejność realizacji poszczególnych punktów programu może ulec zmianie.

 

Sprawdź inne wycieczki do Afryki:

Pokaż cały plan wycieczki

11 dni

Cena zawiera

 • Zakwaterowanie w hotelu wysokiej klasy turystycznej przed i po trekkingu
 • Pokoje dwuosobowe ze śniadaniem
 • 7-dniowy trekking na Kilimanjaro drogą Machame
 • Pełne wyżywienie w trakcie trwania trekkingu
 • Noclegi w namiotach dwuosobowych na trasie (6 nocy)
 • Przejazdy między hotelem a Parkiem Narodowym
 • Transfery z i na lotnisko w Tanzanii
 • Opłaty za wstęp i przebywanie na terenie Parku Narodowego Kilimanjaro
 • Profesjonalni lokalni przewodnicy górscy posiadający wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu wypraw na Kilimanjaro
 • Tragarze oraz kucharze w trakcie trekkingu
 • Podstawowy sprzęt: namioty do spania, maty
 • Namiot bazowy – jadalnia,  krzesła, stół, przybory kuchenne itp.
 • Czystą i zdatną do picia wodę w trakcie trekkingu
 • Opiekę polskojęzycznego i doświadczonego pilota/przewodnika
 • Opłaty parkowe
 • Podatki rządowe

Cena nie zawiera

 • Międzynarodowych biletów lotniczych na trasie Chicago – Kilimanjaro National Airport – Chicago
 • Opłat wizowych ($50 Tanzania)
 • Zwyczajowych napiwków ok. $160 (napiwki są obowiązkowe, odgórnie ustalone, przekazywane ekipie wprowadzającej na Kilimanjaro w ostatnim dniu trekkingu)
 • Dodatkowych atrakcji nie wymienionych w programie
 • Wyżywienia innego niż wymienione w świadczeniach
 • Opłat bagażowych (do sprawdzenia u operatora)
 • Wydatków natury osobistej
 • Dopłaty do pokoju jednoosobowego (do potwierdzenia w biurze)
 • Ubezpieczenia podróżnego

Firma nie ponosi odpowiedzialności za stracone mienie klienta w wyniku włamania, kradzieży, zgubienia itp. nie ponosimy również odpowiedzialności za straty klienta w motelach. Firma Rek Travel zastrzega sobie prawo do zmiany programu, dyktowanych okolicznościami niezależnymi od niej. Klient zobowiązany jest do przestrzegania regulaminu wycieczki. Uczestnicy wycieczki ubezpieczeni są zgodnie z wymogami amerykańskiego Departamentu Transportu na łączną kwotę $5000.000 (polisa do wglądu na życzenie klienta). Za dodatkową opłatą uczestnicy mogą ubezpieczyć się na wypadek leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego schorzeń nabytych w trakcie wycieczki oraz nieszczęśliwych wypadków w obiektach zwiedzanych (wszelkie informacje w biurze).

Podobne wycieczki

Afryka – 1 kontynent, 4 kraje

$3495 12 dni 03-16-2023 08-17-2023
Tunezja Sidi Bou Said

Orientalna Tunezja

$1795 9 dni
Zachód słońca w Maroko

Skarby Maroka

$1995 13 dni
Pokaż wszystkie wycieczki 111