wyprawa na kilimanjaro afryka
14 dni

Dach Afryki – Wyprawa Na Kilimanjaro

$2850
09-30-2022
Plan podróży Warunki uczestnictwa i rezygnacji

14- dniowa Wyprawa Na Kilimanjaro z Rek Travel

PRZYLOT DO ARUSZY – WIOSKA I WODOSPAD MATERUNI – ZWYCZAJE PLEMIENIA CHAGA – LOKALNA KAWA – PIWO BANANOWE – MACHAME GATE CZYLI BRAMA PARKU KILIMANDŻARO – OBÓZ SHIRA – OBOZOWISKO LAVA TOWER – OBÓZ BARRANCO – OBÓZ KARANGA – BARAFU CAMP -STELLA POINT – PARK NARODOWY TARANGIRE – PARK NARODOWY SERENGETI – REZERWAT NGORONGORO – WIOSKA MASAJÓW – ZEJŚCIE DO KRATERU – PIKNIK

Kultura i historia

Trekking/hiking

Wspinaczka


Plan podróży

1. dzień

CHICAGO – ARUSHA

Spotkanie grupy na lotnisku O’Hare w Chicago, 2-2,5 godziny przed wylotem. Przelot na Kilimanjaro International Airport w Aruszy. Możliwość przelotu z innego miasta na terenie Stanów lub Europy.

2. dzień

ARUSZA – MOSHI

Przylot do Aruszy. Przejazd do Moshi. Przejazd do hotelu. Kolacja w hotelu. Przygotowania i sprawdzenie ekwipunku. Nocleg.

3. dzień

WIOSKA I WODOSPAD MATERUNI

Około południa wyruszamy do Materuni, gdzie w przepięknej afrykańskiej scenerii odbędziemy godzinny spacer w kierunku 100-metrowego wodospadu Meruni. Górująca nad doliną Kilimandżaro, chłodząca skórę mgiełka. Cudowna sceneria, relaksująca kąpiel i kontakt z naturą. W drodze powrotnej podejrzymy proces prażenia kawy, poznamy zwyczaje plemienia Chaga i skosztujemy lokalnej kawy i piwa bananowego. Późnym popołudniem powrót do hotelu w Moshi.

4. dzień

MACHAME GATE (1900M) – MACHAME CAMP (2980M)

Po śniadaniu wraz z całym ekwipunkiem wyruszymy w stronę Machame Gate – bram Parku Kilimanjaro. Po dokonaniu rejestracji, rozdzieleniu bagaży ruszamy w drogę. Przed nami 5-7 godzin marszu przez lasy deszczowe. Blisko 11 km drogi, początkowo prostej o niewielkim nachyleniu. Jak to w życiu bywa im głębiej w las tym trudniej, kamieniste i wąskie ścieżki, liczne korzenie. Mimo ciężkiego podejścia na finiszu docieramy do pierwszego obozu. Jesteśmy na wysokości 2980m. Odpoczynek i nocleg.
Uwaga: Podczas wspinaczki obowiązują ustalone przez park limity bagażowe dla tragarzy towarzyszących nam podczas trekkingu. Wynosi on 15kg. Zbędne rzeczy nieodpłatnie przechowywane są w hotelowym depozycie.

5. dzień

MACHAME CAMP – SHIRA CAMP (3840 M)

Pobudka wcześnie rano. Jest to dzień wędrówki do położonego na Płaskowyżu Shira – obozu Shira na wysokości 3840 m (11500 stóp). Jest to najkrótszy dzień trekkingu. Po około 5-6 godzinach dotrzemy na miejsce. W tym dniu podejście będzie stosunkowo strome, krajobraz zmieni się z lasów deszczowych na charakterystyczną dla tej wysokości strefę alpejską. Wieczorem odpoczynek przed trudami kolejnych dni.

6. dzień

SHIRA CAMP – BARRANCO CAMP (3950 M)

W tym dniu czeka nas 5-7 godzin przemarszu. Po śniadaniu udamy się w stronę położonego na wysokości 4600 m i oddalonego o ok 7 km od obozowiska, Lava Tower. Podczas wejścia na Lava Tower odczujemy pierwsze objawy choroby wysokościowej. Po okresie aklimatyzacji zejdziemy do oddalonego ok 3 km obozu Barranco.

7. dzień

BARRANCO CAMP – BARAFU CAMP (4550 M)

Początek może być straszny. 300 metrowa ściana Barranco. Zakasamy rękawy i ruszamy na przód. Wyglądająca na nieprzystępną i groźną z oddali ściana ma wyznaczoną krętą, prowadzącą na samą górę ścieżkę. Dzięki pomocy i asyście lokalnych przewodników dotrzemy na górę. Naszym celem jest widoczny z tego miejsca szczyt. Zaopatrzeni w kije trekkingowe ruszamy dalej do położonego na wysokości 3960 metrów obozu Karanga, gdzie zjemy ciepły posiłek. Po krótkim odpoczynku wyruszamy w dalszą drogę. Sześciokilometrowe podejście jest przygotowaniem do zaplanowanego na wieczór ataku na Barafu Camp. Około godziny 18, po 12 km trasy dotrzemy na miejsce noclegowe. Kolacja, po czym udajemy się na spoczynek.

8. dzień

BARAFU CAMP – UHURU PEAK (5985 M) – MEKA CAMP (3100 M)

Pobudka w środku nocy około godziny 11:30 PM. Lekki posiłek, ciepła kawa lub herbata. O północy lekkim marszem ruszamy na szczyt. Wraz z brzaskiem dotrzemy na wysokość 5739 metrów do Stella Point. Końcowy odcinek podejścia jest nieco bardziej wymagający, ale jak mawiają miejscowi skoro dotarłeś do Stella Point to wierzchołek Uhuru Peak 156 metrów wyżej jest czystą formalnością. Po około godzinie, mniej więcej 8 am będziemy na szczycie. Czas wolny by nacieszyć się światem u stóp i  porobić zdjęcia. Po krótkim odpoczynku rozpoczynamy zejście w doł. Po około 1-2 godzin dotrzemy do Barafu. Jeszcze tego samego dnia schodzimy niżej do Mweka Camp (3100m). W trakcie przemarszu lunch. Do obozu dotrzemy wczesnym wieczorem.

9. dzień

MWEKA CAMP – MWEKA GATE (1640 M)

Ostatni dzień pobytu na zboczach góry. Po śniadaniu pożegnanie z ekipą lokalnych przewodników, tragarzy, kucharzy. Po wspólnych tańcach i śpiewach czterogodzinne zejście.  Po opuszczeniu Parku Narodowego i powrocie do hotelu czas wolny. Uroczysta, pożegnalna kolacja wraz z wręczeniem certyfikatów upamiętniających zdobycie szczytu. Przejazd na nocleg.
W tym dniu dla osób, które nie mają w programie Tanzanii – transfer na lotnisko w Aruszy, odprawa paszportowo-bagażowa i lot powrotny do Chicago. Przylot na lotnisko O’Hare w dniu następnym.Data i godzina przylotu uwarunkowana dostępnością biletów lotniczych (do potwierdzenia przy zapisie)
Wycieczka do Tanzanii (4 dni) jest dodatkowo płatna. Koszt $1495.

10. dzień

MOSHI – PARK NARODOWY TARANGIRE

Czas przeznaczony na safari około 6-7 godzin. Dystans ok.120 km / czas przejazdu to około 2 godzin.
Przejazd do parku narodowego Tarangire. Podczas pory suchej od czerwca do października bardzo liczne stada zwierząt migrują do parku narodowego Tarangire w poszukiwaniu wody, którą mogą znaleźć w przepływającej przez park rzece o tej samej nazwie. W parku żyje jedna z największych populacji słoni w Afryce. Można tu także spotkać bawoły, żyrafy, czarne nosorożce i wiele innych zwierząt. To najlepszy czas w roku żeby odwiedzić park.
Posiłki zapewnione w tym dniu: butelkowana woda pitna, lunch w formie pikniku i późny obiad z napojami bezalkoholowymi (kawa, herbata).

11. dzień

TARANGIRE – PARK NARODOWY SERENGETI (SERONERA)

Czas przeznaczony na safari to ok. 5h. Dystans ok. 280 km / ok. 4-5h.
W planie tego dnia: przejazd do Parku Narodowego Serengeti z piknikowym lunchem. Przejście przez wąwóz Olduvai (opcja dodatkowo płatna). Wąwóz Olduvai to prehistoryczne miejsce, w którym dr Louis Leakey odkrył szczątki Homo Habilis. Po dotarciu do Parku Narodowego Serengeti wybierzemy się na  południowe safari.
Park Narodowy Serengeti to prawdopodobnie najsłynniejsze sanktuarium dzikiej przyrody na świecie. Na obszarze 15 000 km2 zamieszkuje 3 miliony dużych ssaków. Znajduje się tutaj ponad 35 gatunków popularnych zwierząt, w tym oczywiście słynna „piątka” – słonie, lwy, bawoły, lamparty i nosorożce oraz zebry, antylopy gnu i żyrafy. Park Serengeti jest sceną spektakularnych wydarzeń w świecie przyrody – corocznej migracji afrykańskich zwierząt, która rozpoczyna się końcem czerwca, kiedy to ponad milion antylop gnu, zebr i gazeli wyrusza do Masai Mara w Kenii w poszukiwaniu pastwisk. W ślad za nimi podążają drapieżniki z sawanny, gepardy, dzikie psy, szakale, hieny i sępy. Takiego widowiska nie można przegapić.
Posiłki zapewnione w tym dniu: śniadanie, lunch i kolacja, napoje bezalkoholowe (herbata, kawa), butelkowana woda pitna.

12. dzień

PARK NARODOWY SERENGETI / OBSZAR CHRONIONY NGORONGORO / KARATU 

Czas przeznaczony na safari to ok 5 godzin. Dystans ok. 145 km / około 3 h jazdy.
Przejazd do Parku Narodowego Serengeti, a późnym popołudniem do Rezerwatu Ngorongoro / Karatu na kolację i nocleg. Możliwość odwiedzenia wioski Masajów (za dodatkową opłatą). Obszar chroniony Ngorongoro (NCA) został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Położony 180 km (110 mil) na zachód od Arushy w obszarze Crater Highlands w Tanzanii. Obszarem chronionym zarządza Ngorongoro Conservation Area Authority, z ramienia rządu Tanzanii. Na tym obszarze znajduje się krater Ngorongoro, największa wulkaniczna kaldera na ziemi.
Posiłki zapewnione w tym dniu: śniadanie, obiad i kolacja. W cenie napoje bezalkoholowe (herbata, kawa) oraz butelkowana woda pitna.

13. dzień

NGORONGORO CRATER TOUR – ARUSHA

Czas przeznaczony na safari to około 6-7 godzin.  Dystans: 180 km / czas jazdy około 3 godzin.
W programie dnia zejście do krateru i lunch w formie pikniku oraz przejazd do Arusha.
Posiłki zapewnione w tym dniu: śniadanie i obiad, w tym napoje bezlkoholowe (herbata, kawa) oraz butelkowana woda pitna.
Transfer na lotnisko. Odprawapaszportowo-bagażowa. Wylot do USA.

14. dzień

Chicago

Przylot do kraju. Pożegnanie z grupą.
Data przylotu uwarunkowana dostępnością biletów lotniczych.
Program jest ramowy (orientacyjny), kolejność realizacji poszczególnych punktów programu może ulec zmianie.

 

Sprawdź inne wycieczki do Afryki:

Pokaż cały plan wycieczki

14 dni

Cena zawiera

 • Wyżywienie – 3 posiłki dziennie
 • 3 noclegi w hotelu w Moshi (z basenem) w pokojach dwuosobowych
 • Zakwaterowanie w hotelach z basenami. Na Kilimandżaro w schroniskach. Kilimandżaro droga Machame – noclegi w namiotach
 • Lokalne przejazdy oraz transfery z i na lotnisko
 • Wycieczkę pod Materuni Waterfalls
 • Opłaty za wstęp i przebywanie na terenie Parku Narodowego Kilimanjaro
 • Pełne wyżywienie w czasie sześciodniowego trekkingu w Parku Narodowym Kilimanjaro (3 posiłki dziennie)
 • Wynajęcie licencjonowanej agencji, przewodników (obowiązkowi) i tragarzy
 • Zapewnienie sprzętu: namiotów (na drodze Marangu schroniska), messy (namiot bazowy – jadalnia), krzeseł, stołów, przyborów kuchennych itp.
 • Opiekę polskojęzycznego pilota/przewodnika i przewodników lokalnych, posiadających wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu wypraw na Kilimandżaro
 • Transport pojazdem terenowym z napędem 4 x 4, z podnoszonym dachem, przeznaczonym na safari
 • Zakwaterowanie (3 noclegi) w domkach lub obozowych namiotach
 • Posiłki jak wymienione w programie
 • Butelkowaną wodę pitną podczas safari w nieograniczonej ilości
 • Napoje bezalkoholowe (kawa,herbata) podczas safari w nieograniczonej ilości
 • Usługi lokalnego przewodnika (anglojęzycznego)
 • Opłaty parkowe
 • Podatki rządowe

Cena nie zawiera

 • Przelotu CHICAGO – KILIMANJARO INTERNATIONAL AIRPORT – CHICAGO
 • Opłat wizowych ($50 Tanzania, $20 Kenia)
 • Zwyczajowych napiwków $180 (Napiwki są obowiązkowe, odgórnie ustalone, przekazywane ekipie wprowadzającej na Kilimanjaro w ostatnim dniu trekkingu)
 • Dodatkowych atrakcji nie wymienionych w programie
 • Wyżywienia innego niż wymienione w świadczeniach
 • Opłat bagażowych (do sprawdzenia u operatora)
 • Wydatków natury osobistej
 • Odszkodowania w przypadku zniszczenia lub zagubienia bagażu
 • Dopłaty do pokoju jednoosobowego (do potwierdzenia w biurze)
 • Napiwków dla przewodnika / kierowcy (szacowana kwota ok. $20 / dzień)
 • Ubezpieczenia
 • Wizyty w wiosce Masajów ok. $25
 • Przelotu balonem ok. $500
 • Wycieczki do wąwozu Olduvai ok. $36

Firma nie ponosi odpowiedzialności za stracone mienie klienta w wyniku włamania, kradzieży, zgubienia itp. nie ponosimy również odpowiedzialności za straty klienta w motelach. Firma Rek Travel zastrzega sobie prawo do zmiany programu, dyktowanych okolicznościami niezależnymi od niej. Klient zobowiązany jest do przestrzegania regulaminu wycieczki. Uczestnicy wycieczki ubezpieczeni są zgodnie z wymogami amerykańskiego Departamentu Transportu na łączną kwotę $5000.000 (polisa do wglądu na życzenie klienta). Za dodatkową opłatą uczestnicy mogą ubezpieczyć się na wypadek leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego schorzeń nabytych w trakcie wycieczki oraz nieszczęśliwych wypadków w obiektach zwiedzanych (wszelkie informacje w biurze).

Podobne wycieczki

Zachód słońca w Maroko

Skarby Maroka

$1995 13 dni 01-24-2023
Egipt wycieczka z Rek Trvel

Tajemnice Egiptu – od Kairu do Asuanu

$1995 10 dni 01-09-2023 02-15-2023 04-27-2023 05-18-2023 09-12-2023 10-18-2023 11-16-2023
Pokaż wszystkie wycieczki 100