12 dni

Sycylia i Południe Włoch – Podróż KULINARNA z warsztatami gotowania

$2250
09-04-2023
Plan podróży Warunki uczestnictwa i rezygnacji

NEAPOL – SYCYLIA – TAORMINA – ETNA – MATERA – ALBEROBELLO – LECCE – POLIGNANO A MARE – SORRENTO – AMALFI – SORRENTO – NEAPOL

WARSZTATY GOTOWANIA:

 • Lekcja gotowania w Taormina
 • Wizyta w winnicy i degustacja wina 
 • Wypiekanie chleba w Matera 
 • Lekcja gotowania Pasticiotto 
 • Lekcja robienia pizzy 

Kultura i historia

Winiarnie

Wulkany

Wyspy


Plan podróży

1.dzień

WYLOT Z CHICAGO

Spotkanie na lotnisko i wylot do Neapolu.

2.dzień

NEAPOL - SYCYLIA

Przylot na lotnisko w Neapolu. Przelot na Sycylię na lotnisko w Catania. Transfer do hotelu w Taorminie i zameldowanie. Czas wolny a po południu przyjemny spacer po okolicy.

3.dzień

TAORMINA

Po śniadaniu wyruszamy z hotelu na pieszą wycieczkę z przewodnikiem po Taorminie i do Grecko-Rzymskiego Teatru. Późnym rankiem doświadczysz wspaniałej, praktycznej lekcji gotowania w Villa Britannia, pięknym domu z zapierającym dech w piersiach z widokiem na Taorminę i Morze Jońskie. Czas na lunch, w czasie wolnym zwiedzanie miasta na własną rękę lub opcjonalnie 20-minutowy przejazd samochodem do małej wioski Castelmola.

4.dzień

TAORMINA - ETNA - WINIARNIE

Poranny wyjazd z hotelu z lokalnym przewodnikiem i kierowcą na niesamowitą i ekscytującą wycieczkę na Etnę. W rejonie krateru Silvestri osiągniemy wysokość około 6000 stóp, a następnie kolejka linowa zabierze Cię do innego, szarego, siarkowego świata. Pod opieką przewodnika zmierzymy się z tym księżycowym krajobrazem i autokarem 4×4 lub ratrakiem dotrzemy na wysokość około 10000 stóp gdzie odbędziemy zapierający dech w piersiach spacer. Ze szczytu najwyższego czynnego wulkanu w Europie podziwiać można fantastyczne i niepowtarzalne widoki! W jednej z najbardziej prestiżowych w okolicy winnic Barone di Villagrande zjemy lunch, podczas którego będziemy mieli okazję skosztować niektórych lokalnych win z Etny. Po południu, po powrocie do hotelu, czas wolny. Do końca dnia będziemy się dobrze bawić spacerując po Taorminie.

5.dzień

TAORMINA - MATERA

Opuścimy Sycylię wcześnie rano i udamy się do regionu Basilicata na kontynencie. Przejazd obejmuje przeprawę promem z Sycylii do Kalabrii i postój na obiad. Późnym popołudniem dotrzemy do rejonu Basilicata i Matera, którego stare miasto, otoczone kościołami troglodytów i mieszkaniami (Sassi) wyrzeźbionymi w porowatej, kredowej skale zostało wpisane na listę UNESCO. Wielu mieszkańców Sassi zostało przymusowo eksmitowanych ze swoich domów w jaskiniach w połowie XX wieku, starając się oczyścić wizerunek Włoch, ale obszar ten, w ostatnich latach został ponownie zaludniony przez artystów, przedsiębiorców i restauratorów. Długa historia Matery (jest to jedno z najstarszych na świecie zamieszkanych miast) i światowej sławy Sassi, pomogły w 2019 roku w zwycięstwie w Konkursie na Europejską Stolicę Kultury, który rzuca światło na fascynującą różnorodność kultur w Europie. Meldujemy się w naszym hotelu usytułowanym nieopodal zabytkowej dzielnicy miasta. Czas na obiad w jednej z lokalnych restauracji.

6.dzień

MATERA - PIECZENIE CHLEBA

Po spotkaniu z lokalnym przewodnikiem ruszamy na pieszą wycieczkę po tym mieście sztuki i folkloru, z jego wciąż nienaruszoną, unikalną starożytną strukturą miejską. Matera, dom ponad 100 skalnych kościołów (niektóre to po prostu jaskinie z krzyżem, inne to skomplikowane podziemne komnaty), przypomina Jerozolimę z czasów biblijnych i była wykorzystywana przez międzynarodowych reżyserów filmowych jako zastępczy plan świętego miasta. Sassi to najstarsze osady ludzkie we Włoszech; dowody sugerują, że ludzie żyli tutaj już 7000 p.n.e. Podczas naszej pieszej wycieczki z przewodnikiem odwiedzamy zrekonstruowaną jaskinię – mieszkanie z wyposażeniem z epoki, aby zobaczyć, jak żyło się tutaj kiedyś. W miarę zbliżania się pory lunchu udamy się do jednej z zabytkowych piekarni Perrone, „il Forno di Gennar”,   gdzie doświadczymy starożytnej białej sztuki wypiekania chleba w Matera. Zmysł węchu, słuchu, wzroku i dotyku zostanie uruchomiony dzięki kolorom, dźwiękom i zapachom, które oferuje „Forno di Gennaro”. Będzie to okazja dosłownie ubrudzić sobie ręce w prawdziwym tradycyjnym i nowoczesnym stylu pieczenia chleba jednocześnie. Odkryjemy, jak mieszają się tradycja i innowacja w sztuce wypieku chleba w Materze. Pozostała część dnia to czas wolny na zwiedzanie samodzielne.

7.dzień

MATERA - ALBEROBELLO - LECCE

Wyjazd z Matera i poranny postój w Alberobello, którego około 400 trulli – zabytkowych, bielonych i stożkowatych domów z szarymi kamiennymi dachami – zyskało rangę obiektów światowego dziedzictwa UNESCO. Nazwę miasta dosłownie tłumaczy się jako „piękne drzewo”, a gęste skupiska trulli przypominają ciasno upakowany las. Wybierzemy się na pieszą wycieczkę z naszym lokalnym przewodnikiem, aby podziwiać domy, z których część jest prywatna; inne to warsztaty rzemieślnicze. Zwiedzimy jeden z nich, aby z bliska zobaczyć, jak żyli i pracowali ludzie na tym terenie. Będzie czas wolny na samodzielne zwiedzanie i odkrywanie lokalnych restauracji gdzie będzie można zjeść. Po południu kontynuujemy podróż do Lecce, stolicy prowincji Apulia, położonej w południowej części obcasa włoskiego buta. Późnym popołudniem przyjazd do Lecce i zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na kolację.

8.dzień

LECCE - PIECZENIE PASTICCIOTTO

Po spotkaniu z przewodnikiem wyruszamy na spacer po Lecce, aby odkrywać to 200-letnie miasto z silnym greckim dziedzictwem, które dziś jest znane jako „Florencja Południa” ze względu na swój niepowtarzalny styl dekoracyjny. Nazywa się on  barocco leccese  i zawiera ozdobne i skomplikowane rzeźby w różnych formach, od cherubinów i potworów po owoce i kwiaty które zdobią lokalne budynki od góry do dołu. Jest to lokalnie wydobywany „kamień Lecce”, plastyczny wapień o różowym zabarwieniu, który dobrze się nadaje do rzeźbienia i nadaje miastu tożsamość artystyczną. To dzięki duchowi rywalizacji XVII-wiecznych kupców, zakonów i szlachty, którzy próbowali prześcignąć się nawzajem, budując coraz wspanialsze pałace, doświadczamy rozkosznego przeciążenia sensorycznego. Podziwiamy ten architektoniczny entuzjazm podczas pieszej wycieczki, która obejmuje Palazzo Vescovile (około 1632); bogato zdobiony kościół Santa Croce, którego budowę rozpoczęto w 1353 roku i ukończony w 1695; oraz Duomo di Lecce (katedra w Lecce), jedna z najwspanialszych katedr we Włoszech z uroczym piazza – jednym z najpiękniejszych placów publicznych we Włoszech. W południe wyruszamy z hotelu pieszo na słodką przygodę – zajęcia z cukiernictwa. Typowych dla Apulii deserów jest wiele i są smaczne, ale „Pasticciotto” w Lecce to prawdziwa instytucja! Będziemy mieli okazję nauczyć się robić jedno z najsmaczniejszych ciast z tego regionu. Następnie posmakujemy ich w połączeniu z doskonałym lokalnym winem, takim jak słodkie wina z Moscato, Aleatico i Primitivo. Pozostała część dnia jest wolna na zwiedzanie miasta we własnym zakresie.

9.dzień

LECCE - POLIGNANO A MARE - SORRENTO

Wyjazd do Sorrento. Przed nami cały dzień malowniczej podróży z regionu Apulii do Kampanii, regionu szczycącego się historycznymi skarbami (m.in. Pompeje), spektakularnym wybrzeżem Amalfi i kurortową wyspą Capri. Po drodze zatrzymamy się w Polignano a Mare, gdzie będzie można zjeść lunch w jednej z wielu lokalnych restauracji w tym historycznym nadmorskim mieście położonym na wapiennych klifach nad Adriatykiem. Następnie kontynuujemy podróż do tętniącego życiem nadmorskiego Sorrento, popularnego kurortu i naszej bazy wypadowej podczas eksplorowania Kampanii. Przyjazd do hotelu wczesnym wieczorem i kolacja.

10.dzień

SORRENTO - WYBRZEŻE AMALFI - PIECZENIE PIZZY

Wyjazd autobusem w zapierającą dech w piersiach przejażdżkę wzdłuż surowego wybrzeża Amalfi. Ten odcinek krętego, tarasowego wybrzeża od Sorrento do Amalfi był inspiracją wielu filmów, utworów muzycznych i książek; w istocie jest to jedna z najwspanialszych tras na świecie. Podczas naszej spokojnej wycieczki wzdłuż tej spektakularnej, jeżącej włosy na głowie linii brzegowej, z olśniewającym Morzem Śródziemnym o 500 stóp poniżej, zrobimy kilka przystanków na fotografowanie. Powrót do hotel w południe; obiad we własnym zakresie, a pozostała część popołudnia to czas wolny. Wczesnym wieczorem wyjeżdżamy poza miasto do działającej farmy, gdzie weźmiemy udział w pokazie kuchni neapolitańskiej, a następnie delektować się  będziemy owocami naszej pracy.

11.dzień

SORRENTO - POMPEJE

W tym dniu jedziemy autokarem, aby zobaczyć Pompeje, cudownie zachowane rzymskie miasto, wpisane na listę UNESCO, które opowiada historię zarówno tragiczną jak i fascynującą. Tuż przed wybuchem Wezuwiusza w 79 roku n.e., wielu mieszkańców posłuchało znaków ostrzegawczych i uciekło z miasta. Ale około 2000 pechowców pozostało i zostało zaskoczonych przez erupcję  podczas snu i zostało pochowanych w wulkanicznych popiołach. Popiół dosłownie „zamroził” miasto w czasie, pozostawiając wspaniałe ruiny, które pokazują nam, jak ci starożytni Rzymianie żyli na co dzień dzięki żywym freskom, Forum i jednemu z największych zachowanych rzymskich amfiteatrów. Po pieszej wycieczce z przewodnikiem i eksploracji tego niesamowitego miejsca, wracamy do Sorrento wczesnym popołudniem. Czas wolny na obiad i trochę czasu dla siebie do późnego popołudnia, kiedy to wyruszymy w podróż poza miasto, do działającej farmy, gdzie weźmiemy udział w praktycznym pokazie neapolitańskiego gotowania, a następnie cieszyć się będziemy owocami naszej pracy.

12.dzień

SORRENTO - USA

Wczesny wyjazd na lotnisko w Neapolu i wylot do USA.

Pokaż cały plan wycieczki

12 dni

Trasa wybranej wycieczki


Cena zawiera

 • Zakwaterowanie w pokoju dwuosobowym w czterogwiazdkowych hotelach
 • Lot wewnętrzny na trasie Neapol – Catania
 • Transfer z i na lotnisko
 • Prywatny transfer autobusem na całą podróż
 • Śniadania w hotelach
 • Lokalny przewodnik podczas zwiedzania
 • Kolejka linowa na Etnę, autokar 4×4 lub ratrak śnieżny i przewodnik alpejski

Cena nie zawiera

 • Lot międzynarodowy na trasie Chicago – Neapol – Chicago
 • Posiłki niewymienione powyżej
 • Ubezpieczenie podróżne
 • Napiwki 
 • Lekcja gotowania w Taorminie – EUR220,00/osoba
 • Wizyta w winnicy i degustacja wina – EUR70,00/osoba
 • Wypiekanie chleba w Matera – EUR50,00
 • Lekcja gotowania Pasticiotto – EUR40/osoba z degustacją deseru i wina lub kawa
 • Lekcja robienia pizzy – EUR34,00/0s0ba

Firma nie ponosi odpowiedzialności za stracone mienie klienta w wyniku włamania, kradzieży, zgubienia itp. nie ponosimy również odpowiedzialności za straty klienta w motelach. Firma Rek Travel zastrzega sobie prawo do zmiany programu, dyktowanych okolicznościami niezależnymi od niej. Klient zobowiązany jest do przestrzegania regulaminu wycieczki. Uczestnicy wycieczki ubezpieczeni są zgodnie z wymogami amerykańskiego Departamentu Transportu na łączną kwotę $5000.000 (polisa do wglądu na życzenie klienta). Za dodatkową opłatą uczestnicy mogą ubezpieczyć się na wypadek leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego schorzeń nabytych w trakcie wycieczki oraz nieszczęśliwych wypadków w obiektach zwiedzanych (wszelkie informacje w biurze).

Podobne wycieczki

Islandia: Sylwester 2023

$3495 9 dni 12-29-2023

Słoneczna Grecja

$2250 11 dni 05-10-2024
PORTUGALIA Madera

Portugalia – ukryta perła na krańcu Europy

$2250 10 dni 05-30-2024 10-09-2024
Pokaż wszystkie wycieczki 115