Norwegia

Norwegia/Lofoty- Kraina Wikingów i Karaiby Północy

11 dni
Plan podróży Warunki uczestnictwa i rezygnacji

Cena zawiera

  • Noclegi w hotelach w pokojach dwuosobowych typu standard
  • Transfer z i na lotnisko
  • Transport na całej trasie wycieczki
  • Usługi polskojęzycznego przewodnika

Cena nie zawiera

  • Kosztu biletów lotniczych
  • Wyżywienia
  • Wydatków natury osobistej: napoje, drinki, alkohole, rozmowy telefoniczne
  • Odszkodowania w przypadku zgubienia bądź zniszczenia bagażu osobistego, walizki itp.
  • Zwyczajowych napiwków

Norwegia

TROMSO – MUZEUM POLARNE – POMNIK ROALDA AMUNDSENA – MASYW STORSTEIN – NARWIK – POMNIK POLSKICH MARYNARZY Z ORP GROM – LOFOTY – MUZEUM WIKINGÓW – TREKKING NA WYSPĘ KVALVIKA – WIOSKA RYBACKA REINE – SZCZYT REINEBRINGEN – MUZEUM SZTOKFISZA – REJS PROMEM – TRONDHEIM – FORT KRISTIANSTEN – BRAMA SZCZĘŚCIA – KATEDRA NIDAROS – MUZEUM ROCKA “ROCKHEIM” – DRABINA TROLLI – DOLINA ISTERDALEN – BERGEN – KAMIENNA TWIERDZA BERGENHUS  – DZIELNICA KUPCÓW HANZEATYCKICH BRYGGEN – TARG RYBNY – PÓŁKA SKALNA NAD PRZEPAŚCIĄ “PREIKESTOLEN” – OSLO – FIORDY

 

 

Jaskinie

Kultura i historia

Parki narodowe

Rozrywka

Trekking/hiking


Plan podróży

1.dzień

Spotkanie grupy na lotnisku. Odprawa paszportowa. Po południu wylot do Norwegii.

2.dzień

Wczesnym popołudniem przylot do Tromsø. Dla chętnych spacer po mieście. Odpoczynek. Nocleg w Tromsø.

3.dzień

W tym dniu od rana planujemy zwiedzanie Tromsø, jednego z najpiękniejszych miast Norwegii, zwanego „Wrotami Arktyki”. Miasto już w XIX wieku było bazą wypadową do podboju dalekiej północy. Przez długi czas było także domem jednego z najsłynniejszych Norwegów – Roalda Amundsena, pierwszego zdobywcy Bieguna Południowego, który stąd wyruszył w swoją ostatnią podróż, na ratunek przyjacielowi zaginionemu w okolicach Bieguna Północnego. Odwiedzimy Muzeum Polarne, które mieści się w jego domu, gdzie zapoznamy się z historią podboju dalekiej Północy. Spacerując po Storgacie, głównym deptaku miasta zobaczymy pomnik Amundsena i malowniczy port. Dla chętnych możliwość wejścia na górujący nad miastem masyw Storsteinen, po schodach zbudowanych specjalnie w tym celu przez sprowadzonych do Norwegii nepalskich Szerpów (można także wjechać kolejką). Roztaczający się stąd widok miasta oraz otaczających go wzgórz i fiordów zapiera dech w piersiach. Wczesnym popołudniem wyruszymy w drogę na Lofoty, po drodze odwiedzając Narwik gdzie zobaczymy pomnik polskich marynarzy z ORP Grom poległych w 1940 roku bitwie o to miasto. Nocleg „u bram Lofotów” w mieście Svolvær lub okolicy.

4.dzień

Dziś pierwszy dzień zwiedzania magicznych Lofotów. Archipelag zwany jest „Hawajami” lub „Karaibami” Północy. Dzień rozpoczniemy od zwiedzania Muzeum Wikingów gdzie dzięki fantastycznej wystawie poznamy codzienne życie i zwyczaje tych znanych na całym świecie, dawnych mieszkańców Skandynawii. Jadąc w kierunku ostatniej wyspy archipelagu  Moskenesøy, przejeżdżając wieloma malowniczymi mostami łączącymi wyspy, będziemy podziwiać niesamowite formacje skalne „wyrastające” wprost z morza, urokliwe zatoczki, jeziora i plaże. Po drodze udamy się też na 2 – 3 godzinny treking na Kvalvika Beach, niesamowicie położoną, piaszczystą plażę, otoczoną pionowymi, wysokimi skałami. Na koniec dnia dotrzemy do   Reine, urokliwej wioski rybackiej, z chatkami na palach, gdzie zobaczymy najsłynniejszy produkt Lofotów – Sztokfiosze – suszone dorsze, rozwieszone na drewnianych stelażach w całej okolicy. Nocleg w Reine lub okolicy.

5.dzień

Dla chętnych poranna wspinaczka na wznoszący się nad Reine szczyt  Reinebringen skąd można podziwiać niesamowity widok na Lofoty. Następnie udamy się do miejscowości o jednoliterowej nazwie „Å” na samym końcu archipelagu, gdzie pójdziemy na krótki spacer na punkt widokowy i odwiedzimy Muzeum Sztokfisza, w którym poznamy ciekawą historię tej kulinarnej wizytówki archipelagu. Następnie wracamy promem (ok. 3,5 – 4 h) na stały ląd do miasta Bodø. Jest spora szansa, że podczas rejsu zobaczymy wieloryby, które o tej porze roku pojawiają się w tych wodach. Z promu udamy się na lotnisko skąd polecimy do Trondheim. Nocleg w okolicy lotniska Trondheim-Værnes Airport.

6.dzień

Ten dzień poświęcimy zwiedzaniu Trondheim. Jednego z najstarszych miast w Norwegii, założonego w 996 r. Do 1217 r. pełniło ono funkcję administracyjnej i duchowej stolicy wikińskiego Państwa. Zaczniemy od górującego nad miastem, zbudowanego w XVII w. Fortu  Kristiansten, skąd roztacza się przepiękna panorama miasta. Następnie  udamy się na drugą stronę rzeki przechodząc starym mostem pod tzw. Bramą Szczęścia i dotrzemy do jednej z architektonicznych perełek Norwegii, przepięknej, gotyckiej katedry Nidaros.  Wybudowana w  1152 r. jest największą i jedną z najstarszych świątyń w Norwegii. Jest także miejscem pochówku świętego i patrona kraju, króla Olafa II, który sprowadził do kraju chrześcijaństwo. Odwiedzimy Pałac Arcybiskupi i wystawę świetnie zachowanych średniowiecznych przedmiotów, wydobytych w tym miejscu przez archeologów. Spacerując dotrzemy na główny plac miasta gdzie znajduje się monumentalny pomnik jego założyciela Olafa Tryggvasona. Po spacerze czas wolny a dla chętnych zwiedzanie Rockheim – muzeum rocka. Nocleg w Trondheim.

7.dzień

Dziś czeka nas całodzienny przejazd w kierunku Bergen ale jeśli ktoś myśli, że po drodze nie będzie atrakcji, jest w błędzie. Nasza droga wieść będzie przez jedne z najbardziej malowniczych części Norwegii i będziemy zatrzymywać się na najpiękniejszych punktach widokowych. Największą atrakcją, która zapewni nam sporo dawkę adrenaliny będzie niewątpliwie przejazd słynną Drabiną Trolli, czyli wznoszącą się prawie pionowo trasą, składającą się z 11 serpentyn, niesamowicie krętą drogą,  wznoszącą się na 852 m n.p.m (2790 stóp). Z góry będziemy podziwiać przepiękną panoramę doliny  Isterdalen. Nocleg w Sogndal lub okolicy.

8.dzień

Rano udamy się w dalszą podróż do Bergen. Po drodze, co odważniejsi będą mieć okazję zrobić sobie zdjęcie na szklanej platformie wznoszącej się nad Aurlandsfjorden. Wczesnym przedpołudniem dotrzemy do Bergen, byłej stolicy Norwegii, dziś drugiego co do wielkości miasto kraju, założonego w 1070 r. Obecnie Bergen jest największym portem rybackim w kraju, dużym portem handlowym i pasażerskim. Nazywane jest bramą do fiordów i znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Zwiedzanie miasta rozpoczniemy od  twierdzy Bergenhus – zbudowanej w XIII w. jednego z najlepiej zachowanych kamiennych fortów na terenie Norwegii, kiedy Bergen było stolicą kraju, znajdowała się tu siedziba króla. Następnie spacerem wzdłuż portu dotrzemy do Bryggen – doskonale zachowanej, zbudowanej z drewna dzielnicy kupców hanzeatyckich, pełnej wąskich uliczek i uroczych budynków, pozwalających dosłownie przenieść się w czasie. Dla chętnych Muzeum Hanzeatyckie. Wspólne zwiedzanie zakończymy na istniejącym od 1200 r. targu rybnego, gdzie będziemy mogli spróbować ryb i owoców morza. Po południu udamy się w drogę do Stavanger. Po drodze czekają nas kilka przepraw promowych, podczas których będziemy podziwiać malownicze fiordy. Nocleg w Stavanger lub okolicach.

9.dzień

To dzień dla miłośników górskich wędrówek. Rano udamy się na ok. 4 godzinny treking, do jednego z najpopularniejszych miejsc w Norwegii –  Preikestolen. To wznosząca się pionowo na wysokość 604 m n.p.m (1980 stóp) nad przepaścią półka skalna jest uważana za jeden z najpiękniejszych punktów widokowych świata. Widok  Lysefjordu jest naprawdę oszałamiający. Zdjęcie na skraju przepaści to obowiązkowa pamiątka z Norwegii. Po południu ruszymy do Oslo. Przyjazd w późnych godzinach wieczornych. Nocleg w Oslo.

10.dzień

4.00 PM – czas wolny

11.dzień

Wcześnie rano lot powrotny przez Amsterdam. Przylot do Chicago o 2.45 PM

Pokaż cały plan wycieczki

11 dni

Firma nie ponosi odpowiedzialności za stracone mienie klienta w wyniku włamania, kradzieży, zgubienia itp. nie ponosimy również odpowiedzialności za straty klienta w motelach. Firma Rek Travel zastrzega sobie prawo do zmiany programu, dyktowanych okolicznościami niezależnymi od niej. Klient zobowiązany jest do przestrzegania regulaminu wycieczki. Uczestnicy wycieczki ubezpieczeni są zgodnie z wymogami amerykańskiego Departamentu Transportu na łączną kwotę $5000.000 (polisa do wglądu na życzenie klienta). Za dodatkową opłatą uczestnicy mogą ubezpieczyć się na wypadek leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego schorzeń nabytych w trakcie wycieczki oraz nieszczęśliwych wypadków w obiektach zwiedzanych (wszelkie informacje w biurze).