Gambia, Senegal

Gambia, Senegal i Największy w Afryce Festiwal Jazzowy

12 dni
Plan podróży Warunki uczestnictwa i rezygnacji

Cena zawiera

  • Noclegi w hotelach o standardzie turystycznym
  • Zakwaterowanie w pokojach 2-osobowych
  • Transfery z i na lotnisko
  • Obsługę przewodnika w języku polskim na całej trasie
  • Zwiedzanie obiektów zgodnie z programem

Cena nie zawiera

  • Kosztu biletu lotniczego
  • Wyżywienia oprócz  wymienionego w świadczeniach
  • Biletów wstępu 
  • Wydatków natury osobistej: napoje, drinki, pamiatki, rozmwoy telefoniczne, itp.
  • Ubezpieczenia turystycznego (możliwość wykupienia ubezpieczenia w biurze Rek Travel)

 GAMBIA: Dakar-Wyspa Goree-Saint Louis- Petite Cote- Banjul- SENEGAL: delta Sine Saloum

Kultura i historia

Parki narodowe

Rozrywka

Trekking/hiking


Plan podróży

1.dzień

Spotkanie z przewodnikiem przy stanowisku odpraw na terminalu lotniska O’Hare w Chicago. Odprawa paszportowo-bagażowa. Wylot z Chicago.

2.dzień

Przylot na lotnisko w Dakarze. Spotkanie informacyjne z lokalnym przewodnikiem, zorientowane na kulturowe i historyczne aspekty odwiedzanych w ciągu nabliższych dni miejsc. Nocleg w Dakarze, w hotelu wybudowanym w francuskim stylu kolonialnym, położonym w odległości kilku minut spaceru od Oceanu Atlantyckiego.

3.dzień

Dzisiaj będziemy odkrywać Dakar, miasto o długiej i fascynującej historii.

Po śniadaniu wsiądziemy na prom, którym dostaniemy się na wyspę Goree, wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wyspa Goree znana jest ze skomplikowanej historii kolonialnej a także jej znaczącej roli w transatlantyckim handlu niewolnikami.

Zwiedzając wyspę będziemy mieć okazję stanąć w „Drzwiach Bez Powrotu”, ostatnim miejscu, w którym stali niewolnicy przed wejściem na pokład statków zmierzających do Ameryki.

Po powrocie do Dakaru odwiedzimy niedawno otwarte Muzeum Czarnej Cywilizacji, urzeczywistnienie marzenia Leopolda Sedar Senghora, pierwszego prezydenta Senegalu, który postawił sobie za cel stworzenie muzeum reprezentującego historię i współczesną kulturę czarnoskórych osób na całym świecie.

Zobaczymy też słynną statuę przedstawiającą wyidealizowaną afrykańską rodzinę i będącą najwyższym pomnikiem w Afryce.

4.dzień

Opuszczamy Dakar i udajemy się na północ do historycznego miasta Saint Louis, które położone na wyspie u ujścia rzeki Senegal do Oceanu Atlantyckiego, było cenioną stolicą francuskiej kolonii.

Miasto zostało założone w 1659 roku jako pierwsza francuska osada kolonialna w Afryce, a w XIX wieku szczyciło się mianem stolicy francuskich terytoriów zależnych w Afryce Zachodniej. Po upadku kolonialnej potęgi Francji w Afryce miasto straciło swoją rangę.

Dzisiaj pozostaje jednym z ważniejszych ośrodków turystycznych Senegalu. Słynne z kolorowej, kolonialnej architektury i corocznego festiwalu jazzowego, Saint Louis jest ponadto znane z dużej osady rybackiej i pobliskich plaż.

Spacer uliczkami miasta a dla chętnych przejazd dorożką.

5.dzień

Po śniadaniu wyjazd z Saint Louis. Kierujemy się na północny wschód mijając po drodze wiele tradycyjnych wiosek położonych wzdłuż granicy z Mauretanią. Przejazd do Narodowego Sanktuarium Ptaków, miejsca wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W zależności od pory roku można tam obserwować wiele rodzimych i migrujących gatunków ptactwa.

Po południu czeka nas jedyna w swoim rodzaju atrakcja – udział w festiwalu jazzowym. Nie jest to zwyczajny koncert, ale ważne wydarzenie na międzynarodowej scenie muzycznej, które przyciąga uznanych artystów i rzesze fanów z całego świata.

6.dzień

Będzie głośno : ) a tradycyjne bębnienie i tańce z Afryki Zachodniej zostaną z nami na długo. Spektakt, w którym weźmiemy udział będzie obejmował szeroki wachlarz tradycyjnych tańców senegalskich i zachodnioafrykańskich i pozwoli nam zagłębić się w kulturę i muzykę miejscowej ludności.

Po tym niepowtarzalnym doświadczeniu czeka nas domowa kolacja z miejscowymi, co da nam możliwość przyjrzeć się senegalskim zwyczajom, tradycjom i życiu rodzinnemu „od kuchni”. Wieczorem udział w koncercie w ramach największego na świecie festiwalu muzyki jazzowej.

Festiwal przyciąga entuzjastów z całej Afryki Zachodniej i Europy i jest źródłem dumy dla miejskich artystów ulicznych.

7.dzień

Żegnamy Saint Louis by udać się na południe do Petite Cote.

To fragment wybrzeża, który słynie z wysadzanych palmami nadmorskich kurortów i jest idealnym miejscem na relaks i podziwianie rozbijających się fal Oceanu Atlantyckiego.

Skąpane w słońcu brzegi i błękitne wody Petite Cote często można podziwiać na pocztówkach a tysiące turystów odwiedza ten region co roku, by być świadkami migracji kierujących się na południe ptaków. Piaszczyste plaże rozciągają się na odcinku prawie 100 km zanim przekształcą się z namorzynowe wyspy przy delcie Sine Saloum.

Czas wolny na relaks i plażowanie.

8.dzień

Przejazd na przystań promową, z której udamy się w 45-minutowy rejs do Banjul – stolicy i czwartego co do wielkości miasta Gambii.

Usytuowane jest na wyspie St Mary u ujścia rzeki Gambii do Oceanu Atlantyckiego. W Banjul znajduje się główny port oceaniczny kraju. Zatrzymamy się przy Arch 22 – pamiątkowym łuku zbudowanym w 1996 roku i jednej z najwyższych konstrukcji w Gambii, która upamiętnia zamach stanu z 1994 roku.

W pobliżu podstawy łuku można zobaczyć pomnik „nieznanego żołnierza”, który ma karabin przywiązany do pleców i trzyma dziecko w jednej ręce, a drugą sygnalizuje zwycięstwo (symbol V).

Odwiedzimy też lokalny bazar, Albert Market. To najlepsze miejsce by podpatrzeć jak miejscowa ludność tworzy przepiękne pamiątki z gliny i tykwy. Po tym ciekawym doświadczeniu z kulturą, tradycjami i zwyczajami lokalnej społeczności powrót do hotelu. Kolacja i nocleg.

9.dzień

Po śniadaniu kontynuujemy zwiedzanie Banjul.

Odwiedzimy Abuko Nature Reserve – rezerwat przyrody i pierwszy park przyrodniczy w Gambii. Na terenie założonego w latach sześćdziesiątych parku można zobaczyć różnorodne gatunki ptaków i zwierząt jak antylopy, jaszczurki, mangusty, jeżozwierze, małpy czy pawiany.

Spośród gadów park zamieszkują warany, krokodyle nilowe, kobry i zielone mamby. Na terenie lasu odnotowano też 270 gatunków ptaków. Roślinność odzwierciedla typowy krajobraz sawanny, a drzewa palmy olejowej czy mahoniu nierzadko osiągają 30 stóp wysokości.

Odwiedzimy ponadto jedną z wielu znanych plaż wzdłuż Smiling Coast of Africa, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „Uśmiechnięte Wybrzeże Afryki” Po obiedzie odwiedzimy prywatny las Makasutu Culture Forest – miejsce uważane za święte.

10.dzień

Po śniadaniu opuszczamy Gambię.

Przepłyniemy promem do granicy z Senegalem i po załatwieniu formalności udamy się na północ w kierunku delty Sine Saloum. Delta o powierzchni ponad 145 tysięcy hektarów została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obejmuje ponad 200 wysp i wysepek oraz las namorzynowy, na terenie których występuję wiele gatunków zwierząt i ptaków.

Z tego też powodu to miejsce znane jest jako baza wypadowa do wycieczek mających na celu obserwację ptaków i ich terenów lęgowych. Odwiedzimy ponadto miasteczko Joal-Fadiouth. Część o nazwie Joal położona jest na stałym lądzie podczas gdy Fadiouth, połączone z lądem długim mostem leży na wyspie muszli.

Odwiedzimy tam wyjątkową wioskę zbudowaną z muszli, które wykorzystywane sa m. in. w architekturze i rzemiośle. Miasteczko, w którym nie ma transportu zmotoryzowanego, ma dużą populację chrześcijańską i muzułmańską. Nietypową atrakcją są spichlerze budowane na palach na wodzie oraz oraz cmentarz różnych wyznań.

11.dzień

To nasz ostatni dzień wycieczki. Po śniadaniu popłyniemy w trzygodzinny rejs a potem odwiedzimy targ, gdzie będziemy mogli przed powrotem do kraju zrobić zakupy oryginalnych pamiątek.

Transfer na lotnisko. Odprawa paszportowo-bagażowa. Wieczorem wylot do Chicago.

12.dzień

Przylot do O’Hare w Chicago. Pożegnanie z grupą.

 

 

 

Inne wycieczki do Afryki:

Pokaż cały plan wycieczki

12 dni

Firma nie ponosi odpowiedzialności za stracone mienie klienta w wyniku włamania, kradzieży, zgubienia itp. nie ponosimy również odpowiedzialności za straty klienta w motelach. Firma Rek Travel zastrzega sobie prawo do zmiany programu, dyktowanych okolicznościami niezależnymi od niej. Klient zobowiązany jest do przestrzegania regulaminu wycieczki. Uczestnicy wycieczki ubezpieczeni są zgodnie z wymogami amerykańskiego Departamentu Transportu na łączną kwotę $5000.000 (polisa do wglądu na życzenie klienta). Za dodatkową opłatą uczestnicy mogą ubezpieczyć się na wypadek leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego schorzeń nabytych w trakcie wycieczki oraz nieszczęśliwych wypadków w obiektach zwiedzanych (wszelkie informacje w biurze).