Zachód słońca w Maroko

Skarby Maroka

13 dni
Plan podróży Warunki uczestnictwa i rezygnacji

Cena zawiera

 • Transport komfortowym klimatyzowanym pojazdem
 • Opiekę polskojęzycznego pilota
 • Usługi doświadczonego, anglojęzycznego kierowcy / przewodnika
 • Transfer z lotniska i na lotnisko
 • Zakwaterowanie w hotelu / riadzie (tradycyjnym domu marokańskim) / w namiotach w obozie pustynnym
 • Wyżywienie –  śniadania i kolacje
 • Przejażdżkę na wielbłądach wraz z przewodnikiem oraz sandboarding
 • Nocleg w wąwozie Dades i Merzouga z kolacją i śniadaniem
 • Bilety wstępu
 • Jedna butelka wody dziennie na osobę

Cena nie zawiera

 • Kosztu biletów lotniczych
 • Wyżywienia innego niż wymienione w programie
 • Odszkodowania w przypadku zgubienia bądź zniszczenia bagażu osobistego, walizki itp.
 • Napiwków dla przewodnika i kierowcy
 • Opłat bagażowych (do sprawdzenia u przewoźnika)

MAROKO

CASABLANCA – RABAT – CHEFCHAOUEN – VOLUBILIS – FEZ – IFRAN – CEDAR FOREST – BOULAAJOUL – MIDELT – ZIZ VALLEY MERZOUGA ( ERG CHEBBI ) – MERZOUGA VILLAGE – RISSANI – TINJAD – TODRA GORGES – BOUMALNE DADES – DADES VALLEY – ROSE VALLEY – QUARZAZATE – AIT BEN HADDOU – MARRAKESH – ESSAOURIA – SAFI – OUALIDIA – EL JADIDA – CASABLANCA

Kultura i historia

Plaże

Pustynia

Rozrywka

Trekking/hiking


Plan podróży

1.dzień

PRZYLOT DO CASABLANKI

Przygodę zaczynamy od przylotu na lotnisko w Casablance. Na miejscu – przywitanie z naszą marokańską ekipą i transfer do hotelu. Jeszcze dziś, dla chętnych – wycieczka – Casablanca by night.

2.dzień

CASABLANCA – RABAT – CHEFCHAOUEN

Pierwszy pełny dzień w Maroku zaczniemy od zwiedzania meczetu Hassana II, największego w królestwie i piątego co do wielkości na świecie, który jest fascynującym przykładem architektury marokańskiej.

Następnie przejazd w kierunku Chefchaouen, które zyskało sławę na całym świecie i nazywane jest “niebieskim miastem” Maroka. W trakcie przejazdu zatrzymamy się na lunch w stolicy Maroko – Rabacie i tu zrobimy przystanek przy Wieży Hassana (Hassan Tower) – pochodzącym z końca XII wieku i górującym nad miastem minarecie nigdy nieukończonego meczetu.

Popołudniu dojedziemy do Chefchaouen, gdzie postaramy się uchwycić zachód słońca.

3.dzień

CHEFCHAOUEN

Przed nami śniadanie i cały dzień w pięknym, błękitnym miasteczku, ukrytym u stóp majestatycznych gór Rif. Dodatkowego uroku nadaje miasteczku górzysta okolica, a wrażenie odcięcia od świata zewnętrznego przywołuje skojarzenie z perłą ukrytą w skalnej skorupie. Nic więc dziwnego, że Chefchaouen nazywane jest marokańską “błękitną perłą”.

4.dzień

CHEFCHAOUEN - VOLUBILIS - FEZ

Wczesnym rankiem wyjazd do wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, starożytnego miasta Volubilis, gdzie zwiedzimy pochodzące sprzed 2 tysięcy lat ruiny pamiętające Cesarstwo Rzymskie. Następnie udamy się na obiad w świętym mieście Moulay Idriss.

Po lunchu – zwiedzanie miasta Fez. Jednego z najciekawszych miast w Maroku i mówi się, że zwiedzanie Maroka bez Fezu nie byłoby kompletne. To najlepiej zachowane średniowieczne miasto, a jego starożytna medina, uznawana za największą i najstarszą medinę na świecie pulsuje życiem, które od setek lat toczy się w niezmienionym rytmie.

W planie mamy wizytę w Pałacu Królewskim i na tarasie widokowym, z którego można podziwiać trzy różne części miasta. Dzień zakończy powrót do hotelu.

5.dzień

FEZ - IFRAN - CEDAR FOREST - BOULAAJOUL

Po śniadaniu wybierzemy się z lokalnym przewodnikiem na wycieczkę po wspomnianej Starej Medynie. Brak możliwości poruszania się po niej samochodem czyni z niej największą miejską strefę ruchu pieszego na świecie.

Odkryjemy wąskie uliczki pachnące świeżymi owocami oraz przyprawami i zachwycimy się kolorowymi, misternie tkanymi dywanami berberyjskimi oraz innymi dziełami sztuki marokańskiej.

Po lunchu rozpoczniemy przeprawę przez Góry Atlas, a droga poprowadzi nas wśród cedrowych lasów, pełnych figlujących małpek – makaków, wzgórz przypominających kształtem ludzkie twarze i ukrytych wiosek berberyjskich.

Do hotelu dotrzemy w godzinach wieczornych.

 

6.dzień

MIDELT - ZIZ VALLEY MERZOUGA ( ERG CHEBBI )

Dziś przekroczymy Góry Atlas i udamy się w kierunku Pustyni Sahara.

Prawdziwą ucztą dla oczu będą marokańskie krajobrazy. Zarówno Sahara jak i Atlas, to absolutnie cudowne i robiące potężne wrażenie dzieła stworzone przez Matkę Naturę.

Po drodze zatrzymamy się na lunch w miasteczku Erfoud, znanym z wyjątkowych formacji skalnych. Po dotarciu do bram pustyni Sahary – miasta Merzouga, przesiądziemy się na wielbłądy, gdyż czeka nas niezapomniana podróż w siodle przez pustynię.

Nocleg zaplanowaliśmy na tradycyjnym biwaku na Saharze. Przed nami spektakularny zachód słońca i gwiaździsta noc, którą spędzimy w namiotach, w obozie przy wydmach Erg Chebbi. 

7.dzień

MERZOUGA VILLAGE - 4x4 RIDE

Wstaje nowy dzień, a my szykujemy kolejne atrakcje. Po śniadaniu zwiedzimy wioskę El Khamlia. Odkryjemy cudowne aromaty i smaki miejscowej kuchni, poznamy tradycje i zwyczajne – niezwyczajne życie na Saharze.

Droga zaprowadzi nas też dziś do miasteczka Rissani, starożytnego targu Sahary, którego z racji swego położenia stanowiło wieki temu ważny punkt na trasie karawan przemierzających transsaharyjskie szlaki.

Wieczorem powrót do hotelu, a dla wciąż głodnych wrażeń – dodatkowe atrakcje.

 

8.dzień

MERZOUGA - TINEJDAD – TODRA GORGES – BOUMALNE DADES

W tym dniu udamy się przez zieloną oazę w środku Sahary do miast Tinejdad, pełniącego przed wiekami funkcję pustynnej twierdzy i do Todra Gorges.

Nawet wytrawnych znawców i miłośników cudów natury zaskoczą spektakularne pejzaże z wysokimi, mieniącymi się wszelkimi odcieniami pomarańczu klifami. Zobaczymy wyjątkowe, autentyczne budynki z błota i przyjrzymy się życiu w stylu berberyjskim.

Następnie ruszymy w kierunku doliny Dades, małego zielonego raju na Saharze, z palmowymi oazami, wspaniałymi kazbami i czerwono-brązowymi ksarami. Dzień zakończymy kolacją, która ponownie przywoła poznane już zapachy i samki marokańskich przypraw, a noc spędzimy w eleganckim hotelu.

9.dzień

DADES VALLEY - ROSE VALLEY - QUARZAZATE – AIT BEN HADDOU – MARRAKESH

O poranku wyruszymy w dalszą podróż przez Ouarzazate w kierunku gór Atlasu Wysokiego. Przejazd w kierunku „Kelaat M’gouna”, Doliny Róż, najbardziej romantycznego i aromatycznego miasta Maroka, gdzie nad miastem berberyjskim rosną różowe róże.

Kontynuujemy podróż mijając oazę palm Skoura. Odwiedzimy Kasbah Ait Ben Haddou. Marokańczycy twierdzą, że prawdziwe skarby powinny być odkryte przypadkiem. W rzeczywistości ta niesamowita sceneria została stworzona na potrzeby kręconych tu filmów, takich jak: „Lawrence z Arabii”, „Jezus z Nazaretu” czy „Gladiator”.

Po południu ruszamy przez góry w stronę Marrakeszu. Po zameldowaniu się w hotelu udamy się do słynnej Jamaa el-Fna. Jest to centralny plac medyny, który o zmierzchu pachnie herbatą i wypełnia się ulicznym gwarem oraz tysiącami ludzi, którzy podziwiają występy zaklinaczy węży, akrobatów, egzotycznych tancerzy, treserów małp, a nawet – o dziwo – sprzedawców zębów.

Na tarasie pobliskiej kawiarni, z której roztacza się niesamowity widok na zatłoczony plac, raz jeszcze zachwycimy się lokalną kuchnią – tym razem spróbujemy grillowanych przysmaków. Czas na odpoczynek i naładowanie baterii na kolejny, pełen przygód dzień.

10.dzień

MARRAKESH SIGHTSEEING

Zabierzemy was ponownie na zwiedzanie Marrakeszu, najczęściej odwiedzanego przez turystów marokańskiego miasta. Nazywany „perłą południa” Marrakesz, to bajkowo kolorowe, gwarne miasto – czysta i nieokiełznana eksplozja zapachów i kolorów ze straganami oraz wybijającymi się na tle reszty zabudowy meczetami i minaretami.

Niektóre z najwspanialszych zabytków, które zobaczymy to: Pałac Bahia – dawna rezydencja wielkiego wezyra, Grobowce Saadytów – nekropolia będąca miejscem spoczynku książąt z rodu Saadytów – jednej z ważniejszych dla kraju dynastii i znakomity przykład architektury arabskiej oraz wspaniały Meczet Kutubijja – największy meczet w marokańskim Marrakeszu, którego minaret wznosi się na wysokość 70 m.

Raz jeszcze zawitamy na słynny plac Jamaa el-Fna, a na koniec czeka nas spacer po lokalnym suku (targu).

Dzień zakończy kolacja i nocleg w hotelu.

11.dzień

MARRAKECH – ESSAOUIRA

Po śniadaniu udajemy się do uroczego rybackiego miasteczka Essaouira, położonego malowniczo na południowo-zachodnim wybrzeżu. To miejsce z fascynującą historią zaklętą w kamiennych budowlach, wodą, na której tańczą pomalowane na niebiesko łódki, a złowione przez miejscowych ryby zachwycą najbardziej wyszukane podniebienia.

Lunch zjemy w jednej z wielu restauracji słynących z potraw z owocami morza. Po południu czas wolny, który można wykorzystać na zwiedzanie lub relaks i pływanie.

Dzień zakończy kolacja i nocleg w Essaouira.

 

12.dzień

ESSAOURIA - SAFI - OUALIDIA - EL JADIDA - CASABLANCA

To nasz ostatni dzień w Maroku.

Opuszczamy Essaouira i udajemy się wzdłuż wybrzeża do Casablanki. Po drodze miniemy miasta Safi i El Oualidia. Po lunchu udamy się w dalszą drogę. Miniemy miasto El Jadida z piękną, starą mediną.

Po powrocie do Casablanki udamy się do hotelu, aby nieco odpocząć przed podróżą powrotną. I może, kiedy zamkniemy oczy, to przypomną się nam słynne słowa wypowiedziane w „Casablance” przez Bogarta: „Zagraj to jeszcze raz, Sam”, bo jeśli raz dotknęło się Maroka, jego fascynującej historii, bogatej kultury i pełnej aromatów kuchni, to chce się tu wracać.

 

13.dzień

CASABLANCA – WYLOT DO POLSKI

Tutaj kończy się nasza marokańska przygoda. Przed nami jeszcze tylko transfer na lotnisko i przelot do Polski.

 

Wycieczki do Maroka w innym terminie: Skarby Maroko

Pokaż cały plan wycieczki

13 dni

Trasa wybranej wycieczki


Firma nie ponosi odpowiedzialności za stracone mienie klienta w wyniku włamania, kradzieży, zgubienia itp. nie ponosimy również odpowiedzialności za straty klienta w motelach. Firma Rek Travel zastrzega sobie prawo do zmiany programu, dyktowanych okolicznościami niezależnymi od niej. Klient zobowiązany jest do przestrzegania regulaminu wycieczki. Uczestnicy wycieczki ubezpieczeni są zgodnie z wymogami amerykańskiego Departamentu Transportu na łączną kwotę $5000.000 (polisa do wglądu na życzenie klienta). Za dodatkową opłatą uczestnicy mogą ubezpieczyć się na wypadek leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego schorzeń nabytych w trakcie wycieczki oraz nieszczęśliwych wypadków w obiektach zwiedzanych (wszelkie informacje w biurze).