- Opis wycieczki
- Plan podróży
- Cena zawiera
UŁAN BATOR – NADAAM FESTIWAL – TSAGAAN SUVRAGA – YOL VALLEY – WYDMY KHOGOR – BAYANZAG – ŚWIĄTYNIA ONGI – KHARKHOIN – PARK NARODOWY KHUSTAI
Kaniony
Kultura i historia
Parki narodowe
Pustynia
Plan podróży
CHICAGO - UŁAN BATOR
Spotkanie grupy na lotnisku O’Hare w Chicago. Odprawa paszportowo-bagażowa i przelot do stolicy Mongolii.
DZIEŃ W PODRÓŻY
Dzień “w chmurach”, czyli podróż do Mongolii nadal trwa…
ULAN-BATOR
Przylot do Ulan-Bator, stolicy Mongolii i przejazd do hotelu. Czas wolny do końca dnia. Nocleg.
UŁAN BATOR
Po śniadaniu udamy się na ceremonię rozpoczęcia Festiwalu Nadaam, który odbywa się każdego roku od 11 do 13 lipca na Narodowym Stadionie Sportowym i jest jednym z najpopularniejszych festiwali w Mongolii. Samo otwarcie festiwalu to przeniesienie 9 grzbietów Czyngis-Chana, reprezentujących 9 plemion mongolskich, z Sukhbaatar Square na Stadion. Główną atrakcją festiwalu jest jazda konna, ale uwagę przykuwają także tancerze, jeźdźcy, sportowcy i muzycy. Należy pamiętać ze Nadaam ma swoje źródło w czynnościach takich jak strzelanie z łuku, jazda konna i zapasy, które wykonywano początkowo podczas różnych uroczystości, na przykład ślubów. Później Nadaam polegał na szkoleniu ludzi do walki. Dzisiaj natomiast jest przede wszystkim nawiązaniem do Rewolucji z 1921 roku, kiedy Mongolia stała się wolnym państwem.
TSAGAAN SUVRAGA
Po śniadaniu wyruszymy do Tsagaan Suvarga (białej stupy). Znajduje się ona w Ulziit Soum, w prowincji Dundgobi. Tutejsze formacje skalne tworzą wspaniałe krajobrazy. Ich wymiary to nawet 400m szerokości i 60m wysokości.
YOL VALLEY
Dzisiaj udamy się do kanionu Yolyn Am, położonej 45km od prowincji Dalanzadgad na wysokości 2800m n.p.pm. Nazwa kanionu pochodzi od orłosępa, który w języku mongolskim oznacza właśnie Yol. Stopniowo zwężająca się dolina zamienia się w tak wąski wąwóz, że promienie słońca ledwo docierają do jego dna.
YOL VALLEY - WYDMY KONGHOR
Po śniadaniu wybierzemy się samochodami 4WD do wydm Khongor. Osiągające szerokość 12km i długość 100km wydmy te nazywane są śpiewającymi wydmami. Są to największe i najbardziej spektakularne wydmy w Mongolii. Dostanie się na ich szczyt zajmuje od 40 minut do 1 godziny. Sam widok zapiera jednak dech w piersiach. Będziemy tutaj mieć przejażdżkę na wielbłądach, a, jeśli pogoda na to pozwoli, także nocleg w namiotach.
BAYAN ZAG - FLAMMING CLIFFS
Bayanzag zostały nazwane “płonącymi klifami” (Flaming Cliffs) przez paleontologa Roya Chapmana Andrewsa. Czerwono-pomarańczowa barwa klifów sprawia, że miejsce to wygląda jakby z innej planety. Jest to też miejsce kultowe pod względem wielu wykopalisk i znalezienia pierwszych w historii ludzkości skamieniałych jaj dinozaurów. To w tym miejscu wykopano m.in. kości Ceratozaura (dinozaura z charakterystycznym rogiem na łbie) i Owiraptora (gada żywiącego się jajami innych zwierząt)
KLASZTOR ONGI
Po śniadaniu wyruszymy do kolejnego miejsca, jakim jest świątynia Saikhanovoo i Ongi w środkowym Gobi. Klasztor ten, uchodzący dawniej za największy w Mongolii, został założony w 1660 roku i składał się z dwóch kompleksów świątynnych na północy i południu rzeki Ongi Gol. Starszy kompleks południowy składał się z różnych budynków administracyjnych oraz 11 świątyń. Kompleks północny zbudowany w XVIII wieku, składał się z 17 świątyń. Na terenie tym mieściły się też 4 uniwersytety buddyjskie. Kompleks ten został całkowicie zniszczony w 1939 roku przez Khorloogiina Choibalsana, ówczesnego prezydenta i przywódcę Komunistycznej Partii Mongolii. Ponad 200 mnichów zostało zabitych, a wielu ocalałych zostało uwięzionych lub zmuszonych do wstąpienia do kontrolowanej przez komunistów armii. Na rzecze i na okolicznych wzgórzach można zobaczyć dużą liczbę ruin, w tym wysoką stupę. W latach 90-tych podjęto decyzję o odbudowie klasztoru. Obecnie w klasztorze mieszka 11 mnichów.
KHARKHORIN
Dzisiaj wyruszymy wcześnie rano, by dojechać do Kharhorin. Po drodze zobaczymy magiczną światynię Tovhon, która została założona w 1653 roku przez Zanabazara. W XIII wieku Kharkhorin tętniło życiem. Czyngis-chan założył tu bazę zaopatrzeniową, a jego syn Ogedei nakazał budowę odpowiedniej stolicy, co przyciągnęło kupców, dygnitarzy i wykwalifikowanych robotników z całej Azji, a nawet Europy. Dobre czasy trwały do momentu przeniesienia stolicy do Chanbalik, kiedy Kharkhorin zostało opuszczone, a następnie zniszczone przez mściwych żołnierzy mandżurskich w 1388 roku. To, co zostało z Kharkhorin zostało potem wykorzystane do budowy w XVI wieku ogromnego klasztoru ErdeneZuu, który z kolei został poważnie uszkodzony podczas czystek stalinowskich.
PARK NARODOWY KHUSTAI
Rząd mongolski w 1993 roku ustanowił Park Narodowy Khustai jako obszar szczególnie chroniony. Park ten rozciąga się przez góry Khentii i obejmuje zachodnią krawędź mongolskiego stepu na granicy Altanbulag, Argalant i Bayankhangai Soums. Na powierzchni 50,600 ha znajduje się 459 gatunków roślin, 85 gatunków porostów, 90 gatunków mchów i 33 gatunki grzybów. Zarejestrowano tutaj również 44 gatunki ssaków, 217 gatunków ptaków, 16 gatunków ryb, 2 gatunki płazów i 385 gatunków owadów.
UŁAN BATOR
Dzisiaj udajemy się w drogę powrotną do stolicy Mongolii – Ułan Batoru. Tutaj zakup pamiątek i transfer na lotnisko na lot do Chicago.
CHICAGO
Przylot do Chicago i pożegnanie z grupą.
Trasa wybranej wycieczki
Firma nie ponosi odpowiedzialności za stracone mienie klienta w wyniku włamania, kradzieży, zgubienia itp. nie ponosimy również odpowiedzialności za straty klienta w motelach. Firma Rek Travel zastrzega sobie prawo do zmiany programu, dyktowanych okolicznościami niezależnymi od niej. Klient zobowiązany jest do przestrzegania regulaminu wycieczki. Uczestnicy wycieczki ubezpieczeni są zgodnie z wymogami amerykańskiego Departamentu Transportu na łączną kwotę $5000.000 (polisa do wglądu na życzenie klienta). Za dodatkową opłatą uczestnicy mogą ubezpieczyć się na wypadek leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego schorzeń nabytych w trakcie wycieczki oraz nieszczęśliwych wypadków w obiektach zwiedzanych (wszelkie informacje w biurze).