Mongolia 2024/2025: kraj Czyngis-Chana

13 dni
Plan podróży Warunki uczestnictwa i rezygnacji Pobierz katalog wycieczki

Cena zawiera

 •  Zakwaterowanie w hotelach o standardzie turystycznym w pokojach 2-osobowych.
 • Zakwaterowanie w ger camps.
 • Śniadania, obiady i kolacje każdego dnia (oprócz dni przelotów).
 • Prywatny transport.
 • Opiekę polskiego przewodnika.
 • Opiekę przewodników lokalnych.
 • Transfer z/na lotnisko.
 • Bilety wstępu do atrakcji wymienionych w programie.
 • Wodę butelkowaną.

Cena nie zawiera

 • Kosztu międzynarodowych biletów lotniczych.
 • Wyżywienia innego niż wymienione w programie.
 • Zwyczajowych napiwków i wydatków natury osobistej.
 • Odszkodowania w przypadku zgubienia bądź zniszczenia bagażu osobistego.
 • Opłat wizowych.
 • Ubezpieczenia turystycznego.

Mongolia cieszy się ponad 250 słonecznymi dniami w roku i dlatego otrzymała przydomek „Kraj Błękitnego Nieba”.  Niebieskie niebo nie zawsze oznacza ciepło. Klimat Mongolii jest ekstremalny i choć większość kraju jest gorąca latem, temperatury mogą spaść do -30 stopni Celsjusza zimą.

Kaniony

Kultura i historia

Parki narodowe

Pustynia


Plan podróży

1.dzień

Lot do Ułan Bator

Mongolia to piękny kraj. Naszą przygodę rozpoczniemy od dprawy paszportowo-bagażowej i lotu do stolicy Mongolii.

Mongolia

2.dzień

Dzień w podróży

Dzień “w chmurach”, czyli podróż do Mongolii nadal trwa…

3.dzień

Ulan-Bator

Przylot do Ulan-Bator, stolicy Mongolii i przejazd do hotelu. Czas wolny do końca dnia. Nocleg.

4.dzień

Ułan Bator

Po śniadaniu udamy się na ceremonię rozpoczęcia Festiwalu Nadaam, który odbywa się każdego roku od 11 do 13 lipca na Narodowym Stadionie Sportowym i jest jednym z najpopularniejszych festiwali w Mongolii. Samo otwarcie festiwalu to przeniesienie 9 grzbietów Czyngis-Chana, reprezentujących 9 plemion mongolskich, z Sukhbaatar Square na Stadion.

Główną atrakcją festiwalu jest jazda konna, ale uwagę przykuwają także tancerze, jeźdźcy, sportowcy i muzycy. Należy pamiętać, że Nadaam ma swoje źródło w czynnościach takich jak strzelanie z łuku, jazda konna i zapasy, które wykonywano początkowo podczas różnych uroczystości,  na przykład ślubów.

Później Nadaam polegał na szkoleniu ludzi do walki. Dzisiaj natomiast jest przede wszystkim nawiązaniem do Rewolucji z 1921 roku, kiedy Mongolia stała się wolnym państwem.

5.dzień

Tsagaan Suvraga

Po śniadaniu wyruszymy do Tsagaan Suvarga (białej stupy). Znajduje się ona w Ulziit Soum, w prowincji Dundgobi. Tutejsze formacje skalne tworzą wspaniałe krajobrazy. Ich wymiary to nawet 400 m szerokości i 60 m wysokości.

6.dzień

Yol Valley

Dzisiaj udamy się do kanionu Yolyn Am, położonego 45 km od prowincji Dalanzadgad na wysokości 2800 m n.p.pm. Nazwa kanionu pochodzi od orłosępa, który w języku mongolskim oznacza właśnie Yol. S

topniowo zwężająca się dolina zamienia się w tak wąski wąwóz, że promienie słońca ledwo docierają do jego dna.

7.dzień

Wydmy Konghor

Po śniadaniu wybierzemy się samochodami 4WD do wydm Khongor. Osiągające szerokość 12 km i długość 100 km wydmy te nazywane są śpiewającymi wydmami.

Są to największe i najbardziej spektakularne wydmy w Mongolii. Dostanie się na ich szczyt zajmuje od 40 minut do 1 godziny. Sam widok zapiera jednak dech w piersiach. Będziemy tutaj mieć przejażdżkę na wielbłądach, a jeśli pogoda na to pozwoli, także nocleg w namiotach.

8.dzień

Bayan Zag, Flamming Cliffs

Bayanzag zostały nazwane “płonącymi klifami” (Flaming Cliffs) przez paleontologa Roya Chapmana Andrewsa. Czerwono-pomarańczowa barwa klifów sprawia, że miejsce to wygląda jakby z innej planety.

To w tym miejscu wykopano m.in. kości Ceratozaura (dinozaura z charakterystycznym rogiem na łbie) i Owiraptora (gada żywiącego się jajami innych zwierząt).

9.dzień

Klasztor Ongi

Po śniadaniu wyruszymy do kolejnego miejsca, jakim jest świątynia Saikhanovoo i Ongi w środkowym Gobi. Klasztor ten, uchodzący dawniej za największy w Mongolii, został założony w 1660 roku i składał się z dwóch kompleksów świątynnych na północy i południu rzeki Ongi Gol.

Kompleks ten został całkowicie zniszczony w 1939 roku przez Khorloogiina Choibalsana, ówczesnego prezydenta i przywódcę Komunistycznej Partii Mongolii. Ponad 200 mnichów zostało zabitych, a wielu ocalałych zostało uwięzionych lub zmuszonych do wstąpienia do kontrolowanej przez komunistów armii.

Na rzecze i na okolicznych wzgórzach można zobaczyć dużą liczbę ruin, w tym wysoką stupę. W latach 90-tych podjęto decyzję o odbudowie klasztoru. Obecnie w klasztorze mieszka 11 mnichów.

10.dzień

Kharkhorin

Dzisiaj wyruszymy wcześnie rano, by dojechać do Kharhorin. Po drodze zobaczymy magiczną światynię Tovhon, która została założona w 1653 roku przez Zanabazara.

Dobre czasy trwały do momentu przeniesienia stolicy do Chanbalik, kiedy Kharkhorin zostało opuszczone, a następnie zniszczone przez mściwych żołnierzy mandżurskich w 1388 roku.

To, co zostało z Kharkhorin zostało potem wykorzystane do budowy w XVI wieku ogromnego klasztoru ErdeneZuu, który z kolei został poważnie uszkodzony podczas czystek stalinowskich.

11.dzień

PARK NARODOWY KHUSTAI

Rząd mongolski w 1993 roku ustanowił Park Narodowy Khustai jako obszar szczególnie chroniony. Park ten rozciąga się przez góry Khentii i obejmuje zachodnią krawędź mongolskiego stepu na granicy Altanbulag, Argalant i Bayankhangai Soums.

Na powierzchni 50.600 ha znajduje się 459 gatunków roślin, 85 gatunków porostów, 90 gatunków mchów i 33 gatunki grzybów. Zarejestrowano tutaj również 44 gatunki ssaków, 217 gatunków ptaków, 16 gatunków ryb, 2 gatunki płazów i 385 gatunków owadów.

12.dzień

Ułab Bator

Dzisiaj udajemy się w drogę powrotną do stolicy Mongolii – Ułan Batoru. Tutaj zrobimy zakup pamiątek i udamy się w podróż powrotną do domów.

Zapraszamy na inne wycieczki z Rek Travel Adventure. a może tym razem zobaczmy razem pingwiny na Falklandach?

13.dzień

POWROT DO DOMU

Przylot do Chicago i pożegnanie z grupą.

Mongolia 2024: kraj Czyngis-Chana

Pokaż cały plan wycieczki

13 dni

Trasa wybranej wycieczki


Firma nie ponosi odpowiedzialności za stracone mienie klienta w wyniku włamania, kradzieży, zgubienia itp. nie ponosimy również odpowiedzialności za straty klienta w motelach. Firma Rek Travel zastrzega sobie prawo do zmiany programu, dyktowanych okolicznościami niezależnymi od niej. Klient zobowiązany jest do przestrzegania regulaminu wycieczki. Uczestnicy wycieczki ubezpieczeni są zgodnie z wymogami amerykańskiego Departamentu Transportu na łączną kwotę $5000.000 (polisa do wglądu na życzenie klienta). Za dodatkową opłatą uczestnicy mogą ubezpieczyć się na wypadek leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego schorzeń nabytych w trakcie wycieczki oraz nieszczęśliwych wypadków w obiektach zwiedzanych (wszelkie informacje w biurze).