Gruzja kaukaz

Gruzja – Swanetia – Kachetia

13 dni
Plan podróży

Cena zawiera

 • noclegi w hotelach 3-gwiazdkowych
 • zakwaterowanie w [pkojach 2-osobowych z łazienkami
 • przejazdy busem wyposażonym w klimatyzację i WI-FI na całej trasie wycieczki
 • transfery z i na lotnisko
 • wyżywienie zawierające śniadania i obfite obiadokolacje (gruzińskie potrawy i wino)
 • udział w suprze, czyli tradycyjnej gruzińskiej biesiadzie z winem 
 • bilety wstępu do wszystkich atrakcji
 • wieczorki z lokalnym folklorem
 • atrakcje przyrodnicze, historyczne i kulturowe
 • opiekę polskojęzycznego pilota
 • zwiedzanie w kameralnych grupach

Cena nie zawiera

 • CENA NIE OBEJMUJE:
 • kosztu biletów lotniczych
 • opłat bagażowych na lotniskach i w hotelach
 • napojów nieujętych w programie wycieczki
 • ubezpieczenia turystycznego (możliwość wykupienia w biurze Rek Travel)
 • wydatków natury osobistej
 • kosztu wykonania testu na COVID przed wylotem i powrotem do kraju

Gruzja – Swanetia – Kachetia


Plan podróży

1.dzień

Spotkanie grupy z pilotem przy stanowisku odpraw na terminalu lotniska O’Hare w Chicago. Odprawa paszportowo-bagażowa. Wylot w godzinach popołudniowych z Chicago.

2.dzień

Przylot do Istambułu w godzinach południowych. Zwiedzanie miasta. Zobaczymy m.in. najwazniejsze arcydzieło architektury bizantyjskiej – Hagia Sophia, które w przeszłości funkcjonowało jako świątynia chrześcijańska, meczet i muzeum. Przekonamy się jak smakuje prawdziwy, turecki kebab i zobaczymy jak zachodzi słońce nad Cieśniną Bosfor.

Stambuł nocą zobaczymy przed transferem na lotnisko, skąd czeka nas nocny lot do Tbilisi.

3.dzień

Lądowanie na lotnisku w Tbilisi w godzinach wczesnoporannych. Spotkanie z pilotem wycieczki, po którym nastąpi przejazd do hotelu.

Po czasie na odpoczynek i śniadanie, wyjazd na zwiedzanie zaplanowanych zabytków Tbilisi. Na początek wizyta w pięknej cerkwi Cminda Sameba (Sobór Świętej Trójcy z XX w.) i zwiedzanie. To największa cerkiew na Kaukazie – może pomieścić aż 10 tys. wiernych.

Po zwiedzaniu cerkwi, wjedziemy kolejką gondolową na szczyt Sololaki, z którego rozpościera się niezwykły widok na całą stolicę. Tutaj zobaczymy również pomnik Kartlis Deda z XX wieku, tzw. Matkę Gruzji. Zwiedzimy tutaj także ogromną twierdzę Narikala z VI/VIII wieku, w której urzędowali m.in. arabscy emirowie.

Następnie wybierzemy się na spacer wzdłuż murów obronnych, podczas którego zobaczymy piękny widok na na cerkiew Metechiii z XIII wieku. Celem naszego spaceru będzie najstarsza dzielnica Tbilisi – (ponad 1500 letnia) Abanotubani. Właśnie tutaj będziemy mieli okazję zobaczyć wodospad siarkowy Leghvtakhevi i urocze, kolorowe domy budowane na skałach.

W pobliżu odwiedzimy najbardziej znane łaźnie siarkowe Orbeliani (XIX w.), czyli jedną z najsłynniejszych atrakcji Tbilisi. Czas wolny na lunch lub kawę w okolicy pełnej urokliwych restauracji.

Kolejnym etapem spaceru będzie wędrówka uliczkami miasta, aby zobaczyć krzywą wieżę zegarową i cerkwie Sioni (XI–XII w.) i Anczischati (V–VI w.). Przejdziemy też na drugą stronę rzeki Mtkwari przez futurystyczny most Pokoju. Po spacerze nastąpi powrót do hotelu i krótki odpoczynek.

Wieczorem wybierzemy się na przejazd przez aleją Rustawelego przez centrum Tbilisi. Obejrzymy tam pomnik św. Jerzego na Placu Wolności, gmach parlamentu (w którym rozegrała się rewolucja róż), dawną siedzibę ratusza miejskiego, dawny pałac gubernatora Kaukazu, operę, cerkiew Kaszweti z XIX w., filharmonię i teatr.

Potem nastąpi obiadokolacja w restauracji, tzw. supra – tradycyjna, gruzińska biesiada. Degustacja gruzińskich potraw i tutejszego wina (które, swoją drogą, jest uznanym dziedzictwem kulturowym Gruzji!). Zobaczymy też gruzińskie tańce i posłuchamy regionalnej muzyki na żywo. Powrót na nocleg do hotelu.

4.dzień

Po śniadaniu w hotelu spotkamy się na zbiórce i wyjedziemy odkrywać kolejne perełki Gruzji. Przejazd malowniczą Gruzińską Drogą Wojenną do Stepancmindy, gdzie zobaczymy wygasły wulkan, który równocześnie jest drugą co do wysokości górą Gruzji, czyli Kazbek (5054 m n.p.m.).

Na trasie zajrzymy do twierdzy Ananuri z XVI/XVII wieku, położonej nad pięknym rezerwuarem Zhinvali. Zbiornik ten zasila pobliską elektrownię, dzięki czemu jest źródłem prądu dla większości mieszkańców Gruzji. Następnie czeka nas eskapada terenówkami do cerkwi Cminda Sameba z XIV wieku, która jest położona powyżej miasta – na 2170 m n.p.m. Stąd ukaże nam się piękny widok na szczyt Kazbeku.

W drodze powrotnej obejrzymy wyjątkowy pomnik przyjaźni gruzińsko-rosyjskiej, przedstawiający byłe republiki radzieckie wraz z królową Tamar. Pomnik znajduje się w kurorcie Gudauri na skraju wzniesienia, z którego będziemy mogli podziwiać spektakularną panoramę okolicy. Powrót na noc do hotelu w Tbilisi.

5.dzień

Po odpoczynku i śniadaniu wyjedziemy do Mcchety, czyli dawnej stolicy Iberii Kaukaskiej, pełnej zabytków architektonicznych wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wyprawa do cerkwi Dżwari z VI/VII wieku – to właśnie tutaj, za sprawą św. Nino, stanął pierwszy krzyż w Gruzji.

Rozpościera się stąd malowniczy widok na całe miasto i można stąd dostrzec styk dwóch głównych rzek Gruzji: Mtkwari i Aragwi. Zwiedzanie katedry Sweticchoweli z XI wieku w centrum Mcchety. Obejrzymy tutaj groby królów z dynastii Bagrationi i cenne zabytki sakralne.

Następnie przejazd do żeńskiego klasztoru Samtawro z IV wieku. Zwiedzanie nagrobka św. Gabriela – mnicha, uzdrowiciela i jasnowidza żyjącego w XX wieku, który został obiektem kultu. Niektórzy nazywali go nawet gruzińskim ojcem Pio. Tutaj obejrzymy też groby króla Miriana i królowej Nany – władców Gruzji, którzy przyjęli chrześcijaństwo w 337 roku w imieniu całego narodu.

Czas wolny w okolicy kawiarni i wielu stoisk z pamiątkami, gdzie będzie można zrobić zakupy.

Wyjazd z Mcchety – na trasie będziemy mogli oglądać tereny obejmujące front wojenny w 2008 roku. Zauważymy też domki postawione przez gruziński Caritas po obu stronach drogi szybkiego ruchu. Zostały wybudowane dla uchodźców z separatystycznych republik Abchazji i Osetii Południowej.

W kolejnej części dnia, po wyjeździe z Mcchety, odwiedzimy równie ciekawe atrakcje. Zwiedzimy skalne miasto Uplisciche (V w. p.n.e.) – najstarsze skalne miasto w Gruzji, które było kiedyś siedzibą władców, a także ośrodkiem przedchrześcijańskiego kultu. Wybierzemy się również do pobliskiego miasta Gori, w którym urodził się Józef Stalin.

Chętni będą mogli zwiedzić tutaj muzeum poświęcone jego pamięci.

Przejazd przez tunel Suramski w kierunku Kutaisi – jeden z najstarszych zespołów urbanistycznych na świecie, pochodzący z XVII-XV w. p.n.e.! Na starożytnych mapach można było go znaleźć pod nazwą Ai. Według greckiej mitologii to właśnie w tutejszych jaskiniach znalazł schronienie sam Prometeusz, po tym, jak wykradł ogień bogom olimpijskim. Obiadokolacja i czas wolny.

Wieczorem odbędzie się spacer po centrum Kutaisi dla chętnych. Zobaczymy budynki opery i teatru, a także wyjątkową fontannę Kolchidy na placu Agmaszenebeli, zdobioną rzeźbami i bogatymi figurami, przedstawiającymi ważne symbole Gruzji. Powrót na noc do hotelu w Kutaisi.

6.dzień

Po śniadaniu wyjazd w kierunku rozmaitych atrakcji Kutaisi. Obejrzymy futurystyczny budynek parlamentu, w którym obradowano w latach 2012-2018. Zwiedzimy katedrę Bagrati (Zaśnięcia Bogurodzicy) z XI wieku, odrestaurowaną w zeszłym stuleciu.

Następnie pojedziemy odwiedzić zespół klasztorny Gelati z XII/XIII wieku, który skrywa najpiękniejsze freski w całej Gruzji. Będziemy tu mogli podziwiać aż trzy cerkwie, budynek Akademii Nauk i nagrobek króla Dawita Aghmaszenebeli, tzw. Dawita Budowniczego.

Wyjątkowym punktem dnia będzie wycieczka do Jaskinii Prometeusza, czyli jednej z najpiękniejszych jaskini na świecie. Przejdziemy się podziemnymi, skalnymi korytarzami i obejrzymy rozmaite formy skalne.

Po zwiedzaniu znów wybierzemy się w trasę – tym razem do Mestii, serca regionu Swanetii, które słynie ze średniowiecznych wież obronnych objętych patronatem UNESCO. Tutaj zjemy obiadokolację i spędzimy czas wolny. Powrót na noc do hotelu w Mestii.

7.dzień

Po odpoczynku i śniadaniu czekają nas kolejne atrakcje. Eskapada terenówkami do zespołu górskich wiosek Uszguli, wpisanych na listę UNESCO. Znajdują się one na wysokości powyżej 2100 m n.p.m., a nad nimi góruje Szchara – najwyższy (5193 m n.p.m.) szczyt Gruzji.

Po drodze odkryjemy tajemniczą Basztę Miłości, z którą wiążą się legendy o nieszczęśliwie zakochanej parze. W Uszguli zwiedzimy również lokalne muzeum etnograficzne. Obejrzymy zabytkowe domy machubi z wieżami obronnymi. Następnie wrócimy do Mestii, gdzie zjemy obiadokolację w restauracji i spędzimy czas wolny. Powrót na noc do hotelu w Mestii.

8.dzień

Po wypoczęciu i śniadaniu spakujemy się, aby wrócić do Kutaisi. W drodze czeka na nas moc atrakcji. Zwiedzimy pałac Dadianich w Zugdidi – jest tutaj przechowywana jedna z pośmiertnych masek Napoleona Bonaparte.

Kolejną atrakcją będzie bliskie obcowanie z naturą – wybierzemy się na spływ kanionem Martwili. Zobaczymy tutaj niezwykłe formy skalne, liczne wodospady i wodę o wyjątkowej, czystej barwie.

Po spływie wyruszymy do winnej piwniczki Oda Wines, gdzie będziemy degustować wytrawne białe, czerwona i różowe wina z rzadkich odmian regionalnych winorośli. Usłyszymy także historię tutejszej sztuki winiarskiej i obejrzymy różne maszyny służące do jego wyrobu. Obiadokolację zjemy w domowej winnicy.

Przejazd na noc do hotelu w Kutaisi.

9.dzień

Dzisiaj po śniadaniu nastąpi przejazd, którego ostatecznym celem będzie miasto Achalciche. Wycieczkę rozpoczniemy od wizyty u słynnego winiarza Sopromadze z Bahdati. Odbędzie się tutaj degustacja win białych (m.in. Tsitska, Krakhuna) i czerwonych (m.in. Chkhaveri).

Udział w gruzińskich warsztatach kulinarnych – nauczymy się przyrządzać gruzińskie specjały, takie jak chinkali i chaczapuri czy słynne szaszłyki.

Kolejną, dość relaksującą atrakcją, będzie przystanek w kurorcie uzdrowiskowym Bordżomi. Przejdziemy się po malowniczym parku Zdrojowym z XIX wieku, a następnie będziemy degustować wodę mineralną wprost ze źródła! Zatrzymamy się również w wyjątkowej wiosce Shrosha, która znajduje się na przełęczy Suramskiej.

Będziemy mieli okazję obejrzeć tutaj gliniane, lokalne rękodzieło. Potem dotrzemy do miasta Achalciche, gdzie chętni będą mogli wybrać się na wieczorny spacer, aby obejrzeć gruzińsko-turecką twierdzę Rabati z XII wieku. Nocleg w hotelu.

10.dzień

Tego dnia po śniadaniu wyruszymy w drogę powrotną do Tbilisi. Główną atrakcją tego dnia będzie zwiedzanie skalnego miasta Wardzia (XII/XIII w.) na trasie. Owe miasto jest wyjątkowym dziedzictwem średniowiecznego budownictwa, gdyż zostało wydrążone w zboczu góry Eruszeti na 1300 metrach n.p.m.!

Przerwa kawowa w malowniczej okolicy. Po drodze istnieje też możliwość zwiedzania twierdzy Chertwisi, jeśli starczy czasu i wszyscy będą chętni. W Tbilisi czeka na nas obiadokolacja w formie supry – podczas gruzińskiej biesiady będziemy nie tylko smacznie jeść, ale też słuchać lokalnych opowieści. Powrót na noc do hotelu.

11.dzień

Po odpoczynku i śniadaniu wyruszymy do Kachetii – słynnego regionu winiarskiego Gruzji, gdzie wyrabia się prawie 70% całego wina produkowanego w kraju!

Po drodze zwiedzimy wyjątkowy zespół klasztorny Dawit Garedża (VI-XII w.) zdobiony freskami z XI wieku. Kompleks znajduje się na półpustyni nieopodal granicy z Azarbejdżanem. Będziemy zatem mogli podziwiać dzikie krajobrazy i inną roślinność. Na trasie zwiedzimy również żeński klasztor Bodbe (IX-XVII w.), gdzie została pochowana św. Nino.

Kolejnym przystankiem będzie Sighnaghi, czyli osiemnastowieczne miasto miłości. Jedno z piękniejszych miasteczek w kraju, porównywanego do Carcasonne. Obejrzymy tutaj mury obronne, z których rozpościera się niezwykły widok na dolinę rzeki Alazani – region uprawy winorośli.

Następnie wybierzemy się do Muzeum Narodowego, którego kolekcja obejmuje rzeźby sprzed pięciu tysięcy lat! Zobaczymy też obrazy słynnego gruzińskiego malarza Niko Pirosmanaszwilego. Supra w lokalnej winnicy. Powrót na noc do hotelu w Telawi, które jest stolicą regionu Kachetii. Chętni będą mogli się wybrać na wieczorny spacer główną ulicą miasta.

12.dzień

Po śniadaniu wybierzemy się na przepełniony orientalną atmosferą lokalny targ w Telawi, aby zrobić zakupy. Następnie udamy się w trasę powrotną do Tbilisi. Po drodze do stolicy zwiedzimy piękny pałac i ogrody Aleksandra Czawczawadzego w Tsinandali. Kolejnym przystankiem będzie miasteczko Kwareli, w którym odwiedzimy najstarszą fabrykę wina w Kachetii – Kindzmarauli Corporation.

Będziemy mogli tutaj zgłębić tajniki produkcji wina, które wyrabia się tutaj dwiema metodami: zarówno tą tradycyjną gruzińską, czyli w kwewri (co jest wpisane na listę UNESCO), jak i europejską. Tutaj poznamy także najpopularniejsze szczepy winorośli i dowiemy się, jakie wina są z nich produkowane. Chętni będą mieli okazję na degustację lub zakup tutejszych win.

Później pojedziemy na suprę do rodzinnej winnicy, gdzie weźmiemy udział w warsztatach kulinarnych i degustacji wyjątkowego wina. Przejazd do hotelu w Tbilisi. Czas wolny i nocleg.

13.dzień

Pakowanie i ostatnie przygotowania do powrotu. Transfer na lotnisko. Odprawa paszportowo-bagażowa. Przelot do Chicago.

Pokaż cały plan wycieczki

13 dni

Firma nie ponosi odpowiedzialności za stracone mienie klienta w wyniku włamania, kradzieży, zgubienia itp. nie ponosimy również odpowiedzialności za straty klienta w motelach. Firma Rek Travel zastrzega sobie prawo do zmiany programu, dyktowanych okolicznościami niezależnymi od niej. Klient zobowiązany jest do przestrzegania regulaminu wycieczki. Uczestnicy wycieczki ubezpieczeni są zgodnie z wymogami amerykańskiego Departamentu Transportu na łączną kwotę $5000.000 (polisa do wglądu na życzenie klienta). Za dodatkową opłatą uczestnicy mogą ubezpieczyć się na wypadek leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego schorzeń nabytych w trakcie wycieczki oraz nieszczęśliwych wypadków w obiektach zwiedzanych (wszelkie informacje w biurze).