Tunezja 2024/2025 i jej impresje

9 dni
Plan podróży Warunki uczestnictwa i rezygnacji Tunezja

Cena zawiera

 • Zakwaterowanie w hotelach o wysokim standardzie turystycznym w pokojach 2-osobowych.
 • Transfer z/na lotnisko.
 • Wyżywienie HB – szwedzki stół.
 • Transport w klimatyzowanym busie na całej trasie wycieczki.
 • Opłaty drogowe/parkingi.
 • Opiekę polskojęzycznego przewodnika na całej trasie wycieczki.
 • Opiekę przewodników lokalnych.
 • Przejazd jeepami trasą Paryż-Dakar ok. 180 km.
 • Przejażdżka na dromaderach.
 • Bilet wstępu do Amfiteatru w El Jem.
 • Bilet wstępu do Term Antoninusa Piusa.
 • Bilet wstępu do amfiteatru w Kartaginie.
 • Bilet wstępu do Muzeum Sztuki Islamu.
 • Bilet wstępu do Zaguen, Dougga,Ribat, Kazba,Ribat Harthema.
 • Taksa klimatyczna pakiet 10 Euro/os.

Cena nie zawiera

 • Kosztu międzynarodowych biletów lotniczych.
 • Wyżywienia nie uwzględnione w programie.
 • Napiwków oraz wydatków natury osobistej.
 • Ubezpieczenia turystycznego.

Tunezja to kraj łączący w sobie tradycje afrykańskie, arabskie i europejskie. Warto tu zobaczyć Kartaginę, wyspę Djerbę oraz popularną miejscowość Hammamet. Warto odwiedzić także Tunis, stolicę Tunezji, gdzie znajdziemy jedną z najciekawszych medin a także ciekawe muzeum Bardo.

Kultura i historia

Pielgrzymka

Pustynia


Plan podróży

1.dzień

Lot do Tunisu

Dzisiaj początek naszej podróży. Po odprawie paszportowo-bagażowej czeka nas lot do miasta Tunis. Tunezja będzie na nas czekać z otwartymi ramionami.

Tunezja

2.dzień

Tunis

Po przylocie do Tunezji czeka nas transfer do hotelu, zakwaterowanie oraz czas wolny. Po południu udamy się z wizytą w arabskiej medinie. Wspólnie wyjdziemy także do palarni sziszy na tunezyjską słynną herbatę miętową. Nocleg.

3.dzień

El Jem, Matmata, Douz

Po wczesnym śniadaniu przejedziemy do amfiteatru w El Jem.  W El Jem znajdują się także ruiny mniejszego amfiteatru, wille rzymskie oraz muzeum z bogatą kolekcją mozaik.

Następnie udamy się w kierunku do Sfax – jednego z największych miast Tunezji. Dalsza droga przebiegać będzie przez miejscowość Gabes w kierunku Matmaty, gdzie żyją plemiona Berberów. Matmata bywa nazywana wioską Trologdytów, a ponadto zyskała sławę dzięki filmowi „Gwiezdne Wojny”. Tutaj też przewidziany jest obiad w berberyjskiej restauracji.

Kolejnym etapem naszej wyprawy będzie miasteczko Douz zwane „Bramą Sahary”. Tu czeka nas przejażdżka na dromaderach – okrętach pustyni w niesamowitej scenerii pustynnej przy zachodzie słońca. Po wycieczce zakwaterowanie w hotelu na Saharze. Obiadokolacja, czas wolny nocleg.

4.dzień

Chott El Jerid, Chebika, Kairouan

Po śniadaniu udamy się w kierunku pustyni solnej Chott El Jerid- największego słonego jeziora w Tunezji. Następnie przesiadamy się  na jeepy- rajd safari 4×4, którymi udajemy się do miasteczka Gwiezdnych wojen. Po drodze zobaczymy słynną skałę zwaną „szyją wielbłąda” a przejazd po wydmach przyniesie nam dreszczyk emocji. Przejedziemy również trasą słynnego Rajdu Paryż – Dakar.

Potem wjeżdżamy do gór Atlas, gdzie zwiedzamy dwie zielone oazy górskie. Jedna to Chebika a druga Tamerza, w której będziemy mogli podziwiać „wodospad” i wypić najlepszą miętową herbatę, oraz poznać gościnność tamtejszej ludności.

Po obiedzie przejedziemy do Kairouan – jednego z 7 świętych miast islamu. Kairuan to jedno z pierwszych miast Afryki Północnej, które trwale opanował islam. Meczet Sidi Okba, cmentarz muzułmański, medina ze słynną Bir Barutą.

Podczas krótkiego postoju będziemy mogli podziwiać z tarasu widokowego Wielki Meczet, a następnie odwiedzić sklep z dywanami i lokalnymi pamiątkami. Powrót do hotelu na nocleg.

5.dzień

Tunis, Kartagina, Sidi Bou Said

Po śniadaniu przejazd do Tunisu położonego na zachodnim brzegu wielkiego nadmorskiego jeziora. Centrum miasta stanowi reprezentacyjna Aleja Habiba Bourguiby. Wzdłuż niej usytuowane są zarówno nowoczesne budowle, jak i domy pochodzące jeszcze z czasów kolonii francuskiej – secesyjny gmach Teatru Miejskiego i jedyna katolicka katedra św. Wincentego w Tunisie.

Spacer po starym mieście -Medinie  opasanej potężnymi murami z Wielkim Meczetem Zitouna z VIII w., czas wolny na zakupy.

Przejazd do starożytnej Kartaginy – miasta rodzinnego wielkiego Hannibala  i największego ośrodka handlowego basenu Morza śródziemnego w czasach starożytnych  – zwiedzanie pozostałości miasta , katedra św. Ludwika,  muzeum Kartaginy, porty punickie.

Następnie Termy Antoninusa Piusa (największe w świecie łaźnie rzymskie) oraz pozostałości rzymskich willi, amfiteatr- prawdopodobnie największy w imperium rzymskim miejsce kaźni św. Felicity i Perpetui.

Przejazd do Sidi Bou Said, miasteczka założonego przez Maurów hiszpańskich w XV wieku, nazywanego „perłą wybrzeża tunezyjskiego”. Wzniesione na urwistym brzegu, góruje nad niewielkim portem urzekając turystów biało – niebieską tonacją domostw.

Idąc drogą prowadzącą na wzgórze dojdziemy do przytulnej kawiarni, z której tarasu rozciąga się widok na morze. Serwowana na sposób tunezyjski słodka herbata zielona z dodatkiem mięty i nasion sosny pinii smakuje tu najlepiej. Przy fajce wodnej, napełnionej tytoniem jabłkowym można spędzić leniwe popołudnie.

Powrót do hotelu, kolacja i czas wolny.

 

6.dzień

MONASTYR

Po śniadaniu przejazd do Monastiru, zwiedzanie mauzoleum byłego prezydenta Tunezji Habiba Burgiby- który zyskał przydomek „afrykańskiego Ataturka”.

Następnie Ribat Harthema – ogromna budowla obronna z VIII w. Z murów twierdzy rozpościera się piękny widok na całe miasto oraz tunezyjskie wybrzeże ( kręcono w nim m.in. Jezusa z Nazaretu i Żywot Briana), Muzeum Sztuki Islamu ze sporymi zbiorami obrazującymi historię arabskiej kultury, Wielki Meczet z IX wieku.

Czas wolny na zakupy na Medinie, powrót do hotelu na kolację i nocleg.

7.dzień

TAKROUNA - DOUGGA

Po śniadaniu  przejazd do Takrouna- miejsca ostatniej dużej akcji wojsk Nowej Zelandii  w Afryce Północnej podczas II wojny światowej. Po drodze Enfidia- cmentarz wojenny.

Następnie kierujemy się do Zaguen (świątynia wody), skąd w czasach rzymskich transportowano wodę do większości miast akweduktem długim 135 km.

Przejazd do Dougga,  miasta na liście UNESCO ( ruiny najlepiej zachowanego miasta z epoki rzymskiej). Jego Kapitol jest jednym z najcenniejszych znanych zabytków rzymskich. Zobaczymy antyczny teatr z II w n.e. na ok. 3 500 widzów, świątynię Saturna, świątynię Caelestis, Plac Róży Wiatrów, Łaźnię Cyklopów, Łuk Septymiusza Sewera, Mauzoleum Libijsko-Punickie, fragmenty domów z mozaikami, termy.

Powrót do hotelu, kolacja i czas wolny.

 

8.dzień

SOUSSE

Po śniadaniu zwiedzanie Sousse -trzeciego co do wielkości miasta Tunezji łączącego w sobie bogatą historię, arabską współczesność i turystyczną prężność .To starożytne miasto, założone przez Fenicjan w IX w. p.n.e.

Zobaczymy Medinę ze słynnym Ribatem (ufortyfikowany klasztor),Wielki Meczet ( typowy przykład surowej architektury z czasów dynastii Aghlabidów). Wieżyczki armatnie i mury z blankami nadają meczetowi wygląd fortecy. Mury obronne ciągną się przez ponad 2 km, a ich wysokość dochodzi do 8 m. Zbudowali je Aghlabidzi w 859 r., w miejscu oryginalnych murów obronnych z czasów Bizantyjczyków.

W Medynie są 24 meczety (12 dla kobiet i 12 dla mężczyzn).  Kazba  z muzeum archeologicznym, w którym zgromadzono najlepszą w kraju – po Muzeum Bardo  – kolekcje mozaik. Ozdoba zbiorów jest Triumf Bachusa, przedstawiający rzymskiego boga wina powożącego rydwanem na czele parady satyrów. Korytarze katakumb z 15 tys. grobów chrześcijan z IV i V w. rozciągają się na długości 5,5 km. Niestety, dla zwiedzających udostępniono jedynie mały odcinek (100 m) katakumb Dobrego Pasterza, które nazwę zawdzięczają odkrytemu w środku napisowi bon pasteur (dobry pasterz).

Czas wolny na zakup pamiątek, powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

9.dzień

Wylot z Tunisu

Po śniadaniu transfer na lotnisko, wylot.

Tunezja 2024 i jej impresje

 

Inne wycieczki do Afryki:

Pokaż cały plan wycieczki

9 dni

Trasa wybranej wycieczki


Firma nie ponosi odpowiedzialności za stracone mienie klienta w wyniku włamania, kradzieży, zgubienia itp. nie ponosimy również odpowiedzialności za straty klienta w motelach. Firma Rek Travel zastrzega sobie prawo do zmiany programu, dyktowanych okolicznościami niezależnymi od niej. Klient zobowiązany jest do przestrzegania regulaminu wycieczki. Uczestnicy wycieczki ubezpieczeni są zgodnie z wymogami amerykańskiego Departamentu Transportu na łączną kwotę $5000.000 (polisa do wglądu na życzenie klienta). Za dodatkową opłatą uczestnicy mogą ubezpieczyć się na wypadek leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego schorzeń nabytych w trakcie wycieczki oraz nieszczęśliwych wypadków w obiektach zwiedzanych (wszelkie informacje w biurze).