Święta Helena: wyspa na końcu świata

10 dni
Plan podróży Warunki uczestnictwa i rezygnacji

Cena zawiera

 •  Zakwaterowanie w hotelach o wysokim standardzie turystycznym w  pokojach 2-osobowych.
 • Transport na całej trasie wycieczki.
 • Sniadania.
 • Wycieczka po Jamestown.
 • Wycieczka po wyspie św. Heleny.
 • Wycieczka jeepami 4×4.
 • Wspinaczka po Drabinie św. Jakuba.
 • Wycieczka historyczna o Napoleonie Bonaparte.

Cena nie zawiera

 •  Koszt biletów międzynarodowych oraz na Wyspę św. Heleny.
 • Wycieczek fakultatywnych.
 • Ubezpieczenia turystycznego.
 • Zwyczajowych napiwków.

Wyspa Świętej Heleny jest jednym z najbardziej oddalonych i zarazem zamieszkanych zakątków naszego globu. Turyści rzadko tu bywają z racji dużej izolacji wyspy od kontynentu. Od wieków można tu było dotrzeć tylko drogą morską. W 2015 roku do użytku zostało oddane lotnisko, dzięki czemu obecnie na wyspę przylatuje jeden samolot tygodniowo.


Plan podróży

1.dzień

WYLOT Z DOWOLNEGO PORTU LOTNICZEGO NA ŚWIECIE

Otwarci na nowe doświadczenia spotykamy się na lotnisku na odprawie paszportowo-bagażowej do Johannesburga. Jest to największe miasto Afryki, znajdujące się w Republice Południowej Afryki. Zostało założone w 1886 roku i do dzisiaj przyciąga turystów swoim pięknem.

2.dzień

ODKRYTA PRZEZ ŻEGLARZY PORTUGALSKICH: WYSPA ŚW. HELENY

Przylod do Johannnesburga oraz transfer na lotnisko w celu udania się na Wyspę św. Heleny. Jest to niewielka wulkaniczna wyspa odkryta w 1502 roku przez żeglarzy portugalskich. Długo nikt o niej nie słyszał aż do połowy XVII wieku, kiedy zaczęła być wykorzystywana przez Kompanię Wschodnioindyjską jako baza aprowizacyjna dla okrętów i punt sanitarny dla marynarzy. Sławę zyskała później jako miejsce zesłania i śmierci Napoleona Bonaparte.

Po wylądowaniu na wyspie, która ma 17 kilometrów długości i jest szeroka na 10 kilometrów, przejedziemy do hotelu. Następnie czas wolny i możliwość samodzielnego zapoznania się z okolicą. Po południu wspólny uroczysty obiad powitalny.

3.dzień

POWRÓT DO EPOKI WIKTORIAŃSKIEJ: JAMESTOWN

Po śniadaniu udamy się na wycieczkę po Jamestown, stolicy i jedynego mieście na wyspie. Miasteczko zamieszkałe zaledwie przez około 4,000 mieszkańców zwraca uwagę zwraca uwagę ze względu na stare domy z epoki wiktoriańskiej.  Wśród zabytków wyróżnia się kościół św. Jakuba z pięknymi witrażami oraz niewielki Zamek. W centrum znajduje się stary budynek ’’Więzienia Jej Królewskiej Mości”, który  jest raczej atrakcją turystyczną, ponieważ przestępstwa na wyspie występują sporadycznie. Na jednej z alejek można zobaczyć również pomnik upamiętniający mieszkańców Wyspy Św. Heleny walczących podczas I i II wojny światowej.

Burzliwą historię wyspy poznamy w muzeum, w którym możemy obejrzymy pamiątki z okresu brytyjskiego garnizonu. Dla obrony Brytyjczycy zbudowali w XIX wieku fortyfikacje z baterią armat i koszarami. Umocnienie połączone było z centrum miasta i przystanią wykutymi na powierzchni litej skały stromymi schodami, nazywanymi Drabiną Jakuba. Nocleg.

4.dzień

MIEJSCE ZESŁANIA NAPOLEONA BONAPARTE

Dziś poznamy historię cesarza Francuzów – Napoleona Bonaparte, który spędził na wyspie św. Heleny sześć ostatnich lat swojego życia. W 1815 roku, po przegranej bitwie pod Waterloo, został tutaj zesłany. Brytyjczycy obawiali się, że Napoleon Bonaparte może zbiec i dlatego wybór padł na wyspę otoczoną wodami oceanu, oddaloną od najbliższego lądu o 1950 kilometrów.

Odwiedzimy pawilon Briars, dom Longwood i grobowiec Sane Valley. Te trzy nieruchomości są własnością rządu francuskiego, a Longwood jest jednym z najlepszych muzeów napoleońskich na świecie, z oryginalnymi meblami i ponad 900 artefaktami. To właśnie w posiadłości Longwood Napoleon został osadzony i przebywał tam do swojej śmierci w 1821 roku. Odosobnienie od cywilizacji nie było jedyną niedogodnością. Klimat Świętej Heleny był niekorzystny i charakteryzował się dużą wilgotnością i częstymi opadami deszczu. Dom Napoleona był dość przestronny, chociaż drewniana konstrukcja nie zapewniała wystarczającej ochrony przed surową pogodą.

Po zwiedzaniu zjemy lunch w pobliskiej restauracji.

5.dzień

HISTORIA ŻÓŁWIA JONATHANA

Po śniadaniu wybierzemy się na wycieczkę objazdową po wyspie. Zobaczymy główne miejsca historyczne oraz najpiękniejsze miejsca przyrodnicze, w tym równinę Deadwood, las Millenium, zatokę Sandy Bay i piaszczystą plażę Bay. Przejedziemy przez Błękitne Wzgórze, aby zobaczyć katedrę Św. Pawła, cmentarz wojenny Boer oraz Dom Plantacji  (wspaniałą rezydencja znajdująca się w wiosce St. Paul’s). Obecnie zamieszkuje ją gubernator. Chociaż wnętrze nie jest atrakcją turystyczną, to w ogrodzie można zobaczyć maskotkę Św. Heleny – żółwia Jonatana, który jest najstarszym mieszkańcem wyspy.

6.dzień

WYCIECZKA JEEPAMI 4x4

Dzisiejszy off-road da nam możliwość zobaczenia i poznania bogatej historii i naturalnego piękna wyspy poprzez całodniową wycieczkę terenową. Wycieczkę rozpoczniemy w Jamestown, przejedziemy przez Longwood i dotrzemy w obszary Sea View i Gordon’s Post.

Po drodze znajduje się wiele interesujących miejsc  zarówno historycznych, jak i przyrodniczych. Po dotarciu do Longwood przejedziemy się przez dolinę Deadwood, która jest pokryta łąkami. Miejsce to było dawniej obozem jeńców wojennych podczas wojny anglo-burskiej w latach 1900-1902. Pojedziemy do Flagstaff, które oferuje wspaniałe panoramiczne widoki na wyspę. Na trasie do Levelwood znajduje się las Millenium oraz lotnisko St. Helena. Przejedziemy wzdłuż zatoki Sandy, aby zrobić przystanek na plaży z rozległymi wulkanicznymi formacjami skalnymi. Przejedziemy przez samo serce wyspy w stronę Błękitnego Wzgórza, gdzie będziemy mogli podziwiać zielone krajobrazy i spektakularne widoki na ocean.

7.dzień

WSPINACZKA PO DRABINIE ŚW. JAKUBA

Dzisiaj czeka nas wspinaczka po jednej z głównych atrakcji wyspy – schodach Św. Jakuba. Wybudowane w 1829 roku przetrwały do dnia dzisiejszego. Są to strome 183 metrowe schody wznoszące się na wzgórze ponad miasto. Jeśli pokonamy 699 stopni ujrzymy niesamowity widok na całe miasto ukryte w wąwozie.

8.dzień

RELAKS W PEŁNI TEGO SŁOWA ZNACZENIU

Dzisiejszy dzień spędzimy na relaksie i eksplorowaniu wyspy na własną rękę.

9.dzień

NAD ZATOKĄ FLAGSTAFF

Św. Helena leży w strefie tropikalnej to z piaszczystym rajem nie ma nic wspólnego. Linia brzegowa wyspy wynosi 60km. Dziś spędzimy czas nad zatoką, która znana jest z występowania żółwi, które składają jaja na plaży.

10.dzień

POŻEGNANIE Z GRUPĄ I WYLOT

I nadszedł czas pożegnania, aby pełni wrażeń i nowych pomysłów wrócić do domu i planować kolejne wyprwy.

Pokaż cały plan wycieczki

10 dni

Firma nie ponosi odpowiedzialności za stracone mienie klienta w wyniku włamania, kradzieży, zgubienia itp. nie ponosimy również odpowiedzialności za straty klienta w motelach. Firma Rek Travel zastrzega sobie prawo do zmiany programu, dyktowanych okolicznościami niezależnymi od niej. Klient zobowiązany jest do przestrzegania regulaminu wycieczki. Uczestnicy wycieczki ubezpieczeni są zgodnie z wymogami amerykańskiego Departamentu Transportu na łączną kwotę $5000.000 (polisa do wglądu na życzenie klienta). Za dodatkową opłatą uczestnicy mogą ubezpieczyć się na wypadek leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego schorzeń nabytych w trakcie wycieczki oraz nieszczęśliwych wypadków w obiektach zwiedzanych (wszelkie informacje w biurze).