egipt, piramida

Pielgrzymka do Egiptu

13 dni
Plan podróży Warunki uczestnictwa i rezygnacji

Cena zawiera

 • Koszt biletów lotniczych Chicago – Dubaj – Kair – Dubaj – Chicago
 • Koszt biletów na lokalny przelot Kair – Aswan oraz Luxor – Sharm el Sheikh – Kair
 • Transfery z i na lotniska
 • 9 noclegów w pokojach dwuosobowych w hotelach *****
 • Posiłki wymienione w programie
 • Usługi lokalnych przeodników przy zwiedzanych obiektach
 • Usługi polskiego przewodnika
 • Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów

Cena nie zawiera

 • Opłat bagażowych (zgodnie z taryfą przewoźnika)
 • Wyżywienia oprócz wyżej wymienionego w świadczeniach
 • Przelotu balonem (ok. $180)
 • Wieczornego pokazu światła i dźwięku wraz z kolacją przy piramidach (ok. $70)
 • Wydatków natury osobistej: napoje, drinki, pamiątki, rozmowy telefoniczne, itp.
 • Odszkodowania w przypadku zgubienia czy zniszczenia bagażu osobistego, walizki, itp.
 • Zwyczajowych napiwków w restauracjach
 • Ubezpieczenia zdrowotnego
 • Kosztu wniosku wizowego ($25)
 • Kosztu wykonania testu COVID-19

DUBAJ: BURJ KHALIFA KAIR: KOŚCIÓŁ ŚWIĘTEJ BARBARY – KOŚCIÓŁ ŚWIĘTYCH SERGIUSZA I BACHUSA – SYNAGOGA BEN EZRA – SYNOPTAF (PUSTY GRÓB ŚWIĘTEGO MARKA APOSTOŁA ) – KOŚCIÓŁ OBJAWIEŃ MARYJNYCH – NOWE MUZEUM CYWILIZACJI EGIPSKICH – PIRAMIDY – SFINKS – MASKA TUTENCHAMONA, DOLINA NATRUN: KLASZTOR RZYMIAN – KOŚCIÓŁ ŚWIĘTEGO TEODORA – KLASZTOR SYRYJCZYKÓW – KLASZTOR ŚWIĘTEGO PAISJUSZA, ASSUAN: KLASZTOR ŚWIĘTEGO SZYMONA – REJS PO NILU,  ABU SIMBEL: ŚWIĄTYNIE – KOM UMBU, ŚWIĄTYNIE EDFU, LUKSOR: DOLINA KRÓLÓW – GROBOWCE FARAONÓW – ŚWIĄTYNIA HATSZEPSUT – OPACTWO PACHOMIUSZA STARSZEGO

 

 

 

 

 


Plan podróży

1.dzień

Spotkanie z grupą i przewodnikiem na terminalu lotniska O’Hare w Chicago. Odprawa paszportowo – bagażowa. Wylot z Chicago.

2.dzień

Przylot do Dubaju, największego miasta w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Dubaj jest stolicą jednego z siedmiu arabskich emiratów, znaną przede wszystkim z awangardowej, futurystycznej architektury. Miasto Marzeń zbudowane na pustyni, słynące z gigantomanii, innowacyjności i luksusu będziemy mieć okazję podziwiać podczas wieczornego zwiedzania miasta.

3.dzień

Kontynuujemy zwiedzanie Dubaju, tym razem za dnia, w którym wysokie budowle wydają się jeszcze bardziej monumentalne. Bezapelacyjnie najwyższym budynkiem nie tylko w Dubaju ale i na świecie jest Burj Khalifa. Wysoki na 163 piętra jest on symbolem Dubaju i nie da się go ominąć podczas zwiedzania. Dla chętnych wjazd na taras widokowy, który znajduje się na 143 piętrze.

W budynku mieści się również najwyżej położony basen na świecie, a koszt budowy budynku wyniósł aż 1,5 miliarda dolarów. Widziany na żywo robi piorunujące wrażenie. Następnie pożegnamy Dubaj i udamy się na lotnisko, skąd czeka na przelot do Kairu. Odprawa paszportowo-bagażowa. Po przylocie do Kairu transfer do hotelu, zakwaterowanie i pierwsza kolacja w Egipcie.

4.dzień

Śniadanie, a po nim zwiedzanie koptyjskiej części Kairu. Koptowie to chrześcijanie mieszkający w Egipcie od samego początku chrześcijaństwa. Nadal stanowią liczną grupę mieszkańców tego kraju. Zamieszkują praktycznie cały Egipt, ale ich Święte miejsca koncentrują się właśnie w koptyjskiej dzielnicy Kairu. Tego dnia zobaczymy:
Kościół Św. Barbary. Podobnie jak większość innych cerkwi koptyjskich, które mają więcej niż jedno sanktuarium, najważniejszym sanktuarium jest sanktuarium środkowe, poświęcone św. Barbarze. To w tym Kościele w południowej nawie kościoła znajduje się kilka ikon, przedstawiających Maryję Pannę i Jezusa, gdy był dzieckiem, Jezusa wchodzącego do Jerozolimy i chrztu Chrystusa.
Kościół Świętych Sergiusza i Bachusa, który znajduje się w Starym Kairze i jest uważany za jeden z najstarszych kościołów w Egipcie, a pochodzi najprawdopodobniej z V wieku. Świątynia ta została zbudowana w miejscu, gdzie Święta Rodzina odpoczywała pod koniec swojej podróży do Egiptu.
Synagogę Ben Ezra – najstarszą w Egipcie, której początki sięgają VI wieku naszej ery. Do dziś jest to jedyna działająca Synagoga dla niewielkiej grupki 60 Żydów nadal zamieszkujących Kair.
Synotapf, czyli pusty grób apostoła Św. Marka Apostoła, po tym jak Wenecjanie ukradli szczątki świętego i przewieźli do Wenecji, czyniąc go patronem miasta.
Kościół Objawienia Maryjnego w El Zeitoun. Pierwsze objawienie Matki Boskiej w Zeitoun zostało zarejestrowane wieczorem 2 kwietnia 1968 roku. Zjawisko to było obserwowane przez dwóch muzułmańskich mechaników, którzy byli świadkami ubranej na biało kobiety na dachu kościoła. Objawienie to ponawiało się przez wiele kolejnych miesięcy i zostało bardzo dokładnie udokumentowane.
Nowe Muzeum Cywilizacji Egipckich – fenomenalny obiekt, w którym zapoznamy się ze wszystkimi zdobyczami cywilizacyjnymi tego kraju, od Mumii przez sztukę wczesnych chrześcijan po precyzyjne i kunsztowne dekoracje arabskie. Wizyta w tym Muzeum będzie dla wszystkich nie tylko niezapomnianym przeżyciem, ale także świetną lekcją historii i kultury Egiptu i całego Bliskiego Wschodu.
W trakcie zwiedzania lunch. Wieczorem powrót do hotelu na nocleg.

5.dzień

Tego dnia po śniadaniu udamy się do Doliny Natrun (Wadi Natron), gdzie kiedyś znajdowało się ponad 50 klasztorów koptyjskich. To miejsce obok Synaju stanowiło zawsze centrum życia monastycznego egipskich chrześcijan. W programie dzisiejszego zwiedzania:
Klasztor Rzymian. Wchodzący w jego skład kościół św. Teodora (Anba tardus) nie jest już używany. W XIX wieku dobudowano dodatkowe kaplice. Trzypiętrowa wieża datowana jest na VII wiek. Drugi kościół zespołu – pw. św. Michała – jest zdobiony freskami datowanymi na XII wiek.
Klasztor Syryjczyków – założony w VI wieku, był zajmowany przez mnichów syryjskich do wieku XVI. Głównym kościołem klasztoru jest, zbudowany w 980 roku, kościół pod wezwaniem św. Dziewicy. Jego wnętrze pokryte jest freskami przedstawiającymi Wniebowstąpienie. Również na X wiek datowany jest zdobiony kością słoniową ikonostas, przedstawiający sceny religijne, portrety i wzory geometryczne. Kopuła prezbiterium jest pokryta freskami, a w klasztornej bibliotece przechowywane są tysiące starożytnych manuskryptów.
Klasztor św. Biszwiego, zwany również klasztorem św. Paisjusza. W jego skład wchodzi tak naprawdę 5 kościołów. Głównym jest – pochodzący prawdopodobnie z IX wieku – kościół św. Pschoi.  Ciekawostką jest fakt, że jest on wykorzystywany tylko w lecie, natomiast kościół pod wezwaniem św. Dziewicy jest używany w okresie zimowym.
Na nocleg powrócimy do naszego hotelu w Kairze.

6.dzień

Po śniadaniu i wykwaterowaniu przelot do Assuanu, gdzie Egipcjanie w latach 50-tych zbudowali największą zaporę wodną świata. Tamto miejsce będzie naszą bazą dla poznawania Górnego Egiptu. W samym Asuanie zakwaterujemy się na 5***** statku wycieczkowym, gdzie będziemy mogli w komforcie odpoczywać od egipskich upałów.
Po zakwaterowaniu i lunchu odwiedzimy Klasztor Św. Szymona, który znajduje się w pobliżu Asuanu, na półwyspie na Nilu. Niestety, pozostałości klasztoru nigdy tak naprawdę nie wzbudziły dużego zainteresowania archeologów i jest to częściowo powód, dla którego nie znajdziemy tu wielu turystów czy pielgrzymów.

W ostatnich latach znalazły się natomiast na mapie turystycznej, dzięki stale rosnącej popularności rejsów po Nilu oraz faktowi, że na wyspie znajdują się również inne ciekawe miejsca, w tym grobowce egipskich notabli.  Wieczorem udamy się w rejs po Nilu typową egipską łódką napędzaną wiatrem, czyli Falludżą. Kolacja i powrót do hotelu.

7.dzień

Tego dnia proponujemy Państwu opcjonalną wycieczkę do położonych jeszcze bardziej na południe kompleksu świątyń starożytnego Egiptu. Mowa o słynnych i przepięknych świątyniach w Abu Simbel – jednych z najczęściej fotografowanych w Egipcie.

Na lunch powrócimy na statek, którym tego dnia ruszymy w rejs na północ do Luksoru. Pierwszym naszym postojem będzie oaza Kom Umbu. Miasto to nazywane w przeszłości było „Złotym Miastem” a krzyżowały się tutaj szlaki handlowe z Nubii i Arabii. W okresie Ptolemejskim i Rzymskim Kom Umbu było drugim najważniejszym miastem państwa egipskiego. Tu odwiedzimy przede wszystkim świątynie Kom Ombo poświęconą bóstwu Sobkowi, którego personifikacja to połączenie człowieka z krokodylem.

W późnej starożytności miasto było siedzibą biskupstwa. Dwaj biskupi Omboi są znani z imienia, Silbanos i Verses. Pod nazwą Ombi znajduje się na liście tytularnych biskupstw kościoła katolickiego. Karol Wojtyła (późniejszy papież Jan Paweł II) był biskupem tytularnym Ombi od 1958 do 1963, kiedy to został mianowany arcybiskupem krakowskim.
Tego dnia w ramach programu śniadanie, lunch i kolacja serwowane będą na naszym statku wycieczkowym.

8.dzień

Po śniadaniu zapraszamy Państwa na wycieczkę do Świątynii Edfu. Ten kompleks położony jest na zachodnim brzegu Nilu w Górnym Egipcie. Miasto znane było w okresie hellenistycznym po grecku jako „Koinē” oraz po łacinie jako Apollonopolis Magna, od głównego boga Horusa, którego w interpretacji zidentyfikowano jako Apollo.

Jest to jedna z najlepiej zachowanych świątyń w Egipcie. Świątynia została zbudowana w Królestwie Ptolemeuszów między 237 a 57 p.n.e. Napisy na jego ścianach dostarczają ważnych informacji o języku, mitach i religii w okresie hellenistycznym w Egipcie. W szczególności inskrypcyjne teksty budowlane Świątyni „dostarczają szczegółów zarówno z jej budowy, jak również przechowują informacje o mitycznej interpretacji tej i wszystkich innych świątyń jako Wyspy Stworzenia”.

Na lunch i odpoczynek powrócimy na statek, a wieczorem, po dotarciu do Luksoru, udamy się na nocne zwiedzanie Świątyni w Luksorze, gdzie w sztucznym świetle reflektorów będziemy mogli podziwiać majestatyczność budowli sprzed co najmniej 3 tysięcy lat. Tego dnia istnieje także możliwość udziału w opcjonalnej wycieczce do kompleksu w Karnaku, którego powierzchnia jest większa niż jakiekolwiek innej świątyni na świecie. Ich bogactwo i ogrom zachwycają odwiedzających nieustannie aż do dziś.

Tego dnia śniadanie, lunch i kolację zjemy na statku.

9.dzień

Warto tego dnia wstać wcześnie. Przewidujemy bowiem dla Was nie lada atrakcję, jaką jest opcjonalny lot balonem nad Nilem przy wschodzącym słońcu. Podziwiać będziemy z wysokości całą Dolinę Królów oraz inne kompleksy świątynne w okolicach Luksoru. Po porannym locie balonem zapraszamy Państwa na śniadanie, a po nim wykwaterujemy się z naszego statku – hotelu.
W dalszej części dnia zobaczymy najważniejsze obiekty położone na zachodnim brzegu rzeki w Luksorze. Są nimi Dolina Królów z grobowcami Faraonów oraz Świątynia jedynej kobiety Faraona jaką była Hatszepsut. To właśnie ten kompleks odbudowali archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego. Lunch zjemy w mieście Luksor, a następnie zakwaterujemy się w naszym hotelu w Luksorze.

Po południu odwiedzimy opactwo poświęcone Pachomiuszowi Starszemu. Ten Święty Kościoła urodzony w 292 roku naszej ery, choć mało znany w Polsce, jest twórcą pierwszej reguły zakonnej. Był też opatem. Informacje o nim przetrwały w wielu, czasem sprzecznych, legendach i biografiach. Do dnia dzisiejszego obok tekstu reguły, zachowało się jedynie 11 listów Pachomiusza (w tłumaczeniu św. Hieronima). W Kościele Katolickim wspomina się tego Świętego 9-go maja.

W planie dzisiejszego dnia zapewniamy śniadanie i lunch.

10.dzień

Po śniadaniu wykwaterowanie i przejazd na lotnisko, z którego udamy się do Sharm el Sheikh – miasta rozłożonego nad brzegiem Morza Czerwonego. Po przylocie zakwaterowanie w hotelu 5-cio gwiazdkowym z opcją “all inclusive”, a wieczorem wyjazd na wyprawę, której celem będzie Góra Synaj. Tego dnia zgodnie z programem pielgrzymki czeka na nas śniadanie, obiad i kolacja.

11.dzień

Ten wyjątkowy dzień zaczniemy wspinaczką na górę Synaj już o godzinie 2:00 w nocy. To spowodowane jest temperaturami jakie panują w tej częśći Półwyspu Synaj. Na kartach Starego Testamentu znajdziemy liczne opisy spotkań Boga i Mojżesza. Także opisy mówiące o przymierzu pomiędzy Bogiem a Narodem Żydowskim odnoszą się do tego miejsca, jak i opis grzechu Świętego Cielca. Podczas wschodu słońca przebywać już będziemy na szczycie, a podczas powrotu odwiedzimy także Klasztor Św. Katarzyny który słynie z przechowywanej ikony – najstarszego znanego nam wizerunku Jezusa Chrystusa.
Na śniadanie powrócimy do Sharm el Sheikh, a następnie po wykwaterowaniu udamy się na lotnisko i przelecimy do Kairu, gdzie zjemy lunch i zakwaterujemy się w hotelu, w którym pozostaniemy już do końca pobytu. Świadczenia tego dnia to śniadanie i lunch. Tego wieczoru, choć zapewne będziecie zmęczeni zdobywaniem Góry Synaj, polecamy Wam udział w „Sound and Light Show”, który przybliży nam i historię piramid i pokaże nam je z innej majestatycznej strony.

12.dzień

Po śniadaniu udamy się na wycieczkę śladami starożytności w Kairze. Nie obejdzie się bez odwiedzenia Piramid, podziwiania Sfinksa i odwiedzin najważniejszego spośród egipskich muzeów. Mowa o Muzeum na Placu Tahrir,  który oprócz Mumii zawiera między innymi maskę Tutenchamona oraz całą zawartość jego grobowca. Późnym popołudniem (po lunchu) wykwaterowanie z hotelu i transfer na lotnisko. Odprawa paszportowo-bagażowa i powrotny lot do Chicago.

13.dzień

Lot powrotny do Chicago z przesiadką w Dubaju. Planowany przylot do Chicago w póżnych godzinach popołudniowych.

Pokaż cały plan wycieczki

13 dni

Firma nie ponosi odpowiedzialności za stracone mienie klienta w wyniku włamania, kradzieży, zgubienia itp. nie ponosimy również odpowiedzialności za straty klienta w motelach. Firma Rek Travel zastrzega sobie prawo do zmiany programu, dyktowanych okolicznościami niezależnymi od niej. Klient zobowiązany jest do przestrzegania regulaminu wycieczki. Uczestnicy wycieczki ubezpieczeni są zgodnie z wymogami amerykańskiego Departamentu Transportu na łączną kwotę $5000.000 (polisa do wglądu na życzenie klienta). Za dodatkową opłatą uczestnicy mogą ubezpieczyć się na wypadek leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego schorzeń nabytych w trakcie wycieczki oraz nieszczęśliwych wypadków w obiektach zwiedzanych (wszelkie informacje w biurze).