Egipt wycieczka z Rek Trvel

Tajemnice Egiptu: od Kairu do Asuanu

10 dni
Plan podróży Warunki uczestnictwa i rezygnacji Pobierz katalog wycieczki

Cena zawiera

 • Zakwaterowanie w pokojach 2-osobowych o wysokim standardzie turystycznym.
 • Transport komfortowym klimatyzowanym pojazdem.
 • Transfery z lotnisko i na lotnisko.
 • Posiłki wymienione w programie.
 • Opiekę przewodnika lokalnego.
 • Opiekę polskojęzycznego pilota.
 • Bilety wstępu do piramid w Gizie.
 • Biletu wstępu do Wielkiego Sfinksa.
 • Biletu wstępu do Narodowego Muzeum Cywilizacji Egipskiej.
 • Biletu wstępu do Luksoru.
 • Biletu wstępu do Doliny Królów.
 • Biletu wstępu do świątyni w Edfu.
 • Biletu wstępu do świątyni Kom Ombo.
 • Biletu wstępu do świątyni Izydy.
 • Rejs po Nilu.
 • Rejs typową egipską łodzią napędzaną wiatrem (felucca).

Cena nie zawiera

 • Kosztu przelotu lotniczych międzynarodowego.
 • Kosztu przelotu lokalnego.
 • Opłat bagażowych (zgodnie z taryfą przewoźnika).
 • Wyżywienia innego niż wymienionego w programie.
 • Przelotu balonem ($135).
 • Wieczornego pokazu światła i dźwięku wraz z kolacją przy piramidach (ok. $70).
 • Wizyty w wiosce nubijskiej ($55).
 • Wycieczki “Old Cairo” ($75).
 • Przejażdżki dorożką w Luksorze ($30).
 • Wycieczki do Abu Simbel ($140).
 • Odszkodowania w przypadku zgubienia bądź zniszczenia bagażu osobistego.
 • Zwyczajowych napiwków.
 • Ubezpieczenia turystycznego.
 • Kosztu wniosku wizowego ($25).
 • Wydatków natury osobistej.

Egipt jest jednym z najstarszych krajów na świecie. Do dziś zachwyca monumentalną architekturą z bogatą historią i fascynującą kulturą. Magia tego miejsca nie tylko zaklęta jest w piramidach i świątyniach ale również w kolorowych bazarach i smacznej, aromatycznej kuchni.

 

Kultura i historia

Lot balonem

Pustynia

Rejs statkiem


Plan podróży

1.dzień

WYLOT Z DOWOLNEGO PORTU LOTNICZEGO

Spotkanie grupy z przewodnikiem na lotnisku przy stanowisku odpraw na 2-3 godziny przed odlotem. Odprawa paszportowo-bagażowa oraz przelot do Egiptu. Przylatujemy do Kairu – stolicy Egiptu i największego miasta w kraju, zwanego „Miastem tysiąca minaretów”.

 
2.dzień

KAIR

Po wylądowaniu udamy się do hotelu na nocleg. To będzie nasza pierwsza noc w kraju, w którym narodziła się i kwitła jedna z najstarszych cywilizacji naszego świata – starożytne królestwo faraonów.

3.dzień

KAIR - GIZA

Po śniadaniu pojedziemy do Gizy. Zwiedzanie zaczniemy od kompleksu trzech wielkich piramid: Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa. Największa z piramid, piramida Cheopsa, zbudowana z ponad 2 milionów kamiennych bloków. Oryginalnie miała aż 146 metrów. Niestety tysiące lat erozji zmniejszyły jej wysokość do wciąż imponujących 139 metrów. Grobowiec faraona Cheopsa jest najstarszym z siedmiu cudów starożytnego świata i jedynym, który zachował się do czasów nowożytnych. Jeśli samo patrzenie na piramidę nie wystarczy, to dla żądnych dodatkowych wrażeń proponujemy wejście do wnętrza piramidy.

Będąc w Gizie nie możemy przejść obojętnie obok posągu Wielkiego Sfinksa, posągu z ciałem lwa i ludzką głową, długiego na 73 metry i wysokiego na 20 metrów. Jego twarz w najszerszym miejscu ma ponad 4 metry. Posąg wykuty jest w monolitycznej skale pozostałej po wydobywaniu kamienia na odległą o 330 m Wielką Piramidę. Zbudowany został przez faraona Chefrena. Dlaczego Sfinks obecnie nie ma nosa? Tego dowiemy się już na miejscu.

Po południu pojedziemy do Narodowego Muzeum Cywilizacji Egipskiej. Muzeum zostało otwarte tuż po tym, jak uroczysta procesja królewskich rydwanów przewiozła zmumifikowane szczątki 22 faraonów przez stolicę, do miejsca ich nowego spoczynku. Poza mumiami, będącymi niewątpliwie największą atrakcją muzeum, znajdują się tam artefakty przedstawiające cywilizację egipską od czasów prehistorycznych po współczesność.

Ostatnim akordem naszego zwiedzania będzie udział w „Saund & light show” (dla chętnych za dodatkową opłatą). Pokaz ten ma miejsce tuż po zachodzie słońca u stóp piramid w Gizie. To połączenie elementów laserowego pokazu wyświetlanego na ścianach piramid oraz muzyki i głosów lektora. Ponadto w ramach atrakcji będzie czekać na Państwa kolacja w jednej z tutejszych restauracji z przepięknym widokiem na Piramidy nad którymi zachodzi słońce.

4.dzień

GIZA - LUKSOR - REJS PO NILU

Zaraz po śniadaniu, jedziemy na lotnisko, aby po odprawie bagażowo-paszportowej przedostać się do Luksoru. Luksor to miasto, leżące w południowym Egipcie nad brzegiem Nilu. Mówi się o nim, że jest największym muzeum świata na otwartej przestrzeni. Będąc tutaj poczujemy się jakby zatrzymał się czas, ponieważ do dnia dzisiejszego zachował się ogrom wspaniałości z odległej ery. Historia Luksoru liczy sobie bowiem ponad cztery tysiące lat.

Zwiedzanie zaczniemy od kompleksu świątyń Karnaku. Centralne miejsce zajmuje świątynia Amona-Ra , będąca największą na świecie świątynią z salą kolumnową – tzw. „Wielki Hypostyl”. Kolejne dwie budowle to świątynia poświęcona bogowi wojny – Montu i druga wzniesiona ku czci bogini Mut, żony Amona. Początek rozwoju tego miejsca to okres Średniego Państwa, a kolejni faraonowie, wraz ze wzrostem znaczenia Teb, chcieli zostawić w Karnaku coś po sobie. Karnak był nie tylko ośrodkiem kultu Amona i jego ziemskim mieszkaniem, ale też miejscem, gdzie żyli i pracowali kapłani. Na tym terenie znajdowało się także święte jezioro oraz kuchnie i warsztaty, w których wytwarzano wyposażenie świątyń i dewocjonalia. Szczególną uwagę przyciąga wspomniana sala hypostylowa, czyli pomieszczenie, w którym strop opiera się na 134 potężnych kolumnach. Do dziś zachowało się tutaj jeszcze kilka innych perełek, m.in. największy w Egipcie wykonany z jednego bloku granitu obelisk poświęcony królowej Hatszepsut. Niegdyś stał tu i drugi bliźniaczy obelisk, ale cesarz Konstantyn przewiózł go do Rzymu.

Po południu zaokrętujemy się na pokładzie luksusowego statku, na którym spędzimy kilka najbliższych nocy i popłyniemy w rejs po najdłuższej rzece świata.

Wieczorem, dla chętnych, ponowne odwiedzimy Luksor. Jest to jedna z dwóch świątyń udostępnionych dla odwiedzających wieczorem. Na tle ciemnego, nocnego nieba pięknie podświetlone kolumnady wprowadzają wrażenie tajemniczości, mistycyzmu i prezentują się niezwykle widowiskowo. Zapewnia zupełnie inne doświadczenie niż za dnia.

5.dzień

LUKSOR - LOT BALONEM - DOLINA KRÓLÓW - REJS PO NILU

Jesteśmy w krainie faraonów więc trzeba wykorzystać każdą okazję, by zobaczyć i zapamiętać jak najwięcej. Dla chętnych wczesna pobudka i lot balonem o wchodzie słońca (dodatkowa opłata i obowiązkowa wcześniejsza rezerwacja). Lot balonem jest atrakcją samą w sobie, natomiast przelot z widokiem na Dolinę Królów, Nil, miasto Luksor i świątynię Hatszepsut w tle, jest niepowtarzalny.

Po śniadaniu, przejazd do Doliny Królów, miejsca, gdzie chowano zmarłych faraonów. W skalnych ścianach wykuto 64 grobowce. Zobaczymy m.in. grobowiec Tutanchamona, którego odkrycie było największą sensacją archeologiczną XX wieku. Grób został znaleziony w listopadzie 1922 roku. Mumia króla znajdowała się w sarkofagu, w którym były aż 3 trumny, w tym wewnętrzna – zrobiona ze złota. Na głowie mumii spoczywała ważąca ponad 10 kg złota maska, którą zobaczymy w Muzeum w Kairze. Maska grobowa Tutanchamona to jedno z największych arcydzieł sztuki egipskiej. Wykonano ją z dwóch arkuszy złotej blachy ozdobionej kamieniami półszlachetnymi, takimi jak turkus i lapis lazuli. Na masce znajduje się także zaklęcie z Księgi Umarłych, które służyło Egipcjanom jako przewodnik po zaświatach. Podziwiając piękne malowidła na ścianach i sklepieniu grobowców, przedstawiające życie po śmierci, poznamy historię o „klątwie faraona Tutanchamona”.

Następnie pojedziemy do świątyni królowej Hatszepsut. Jest to wyjątkowa świątynia, bo została zbudowana w formie tarasów. Hatszepsut była jedyną kobietą, która rządziła Egiptem przez dłuższy czas. Panowała 20 lat i był to okres pokoju, dobrze rozwijającego się handlu i dobrych stosunków z sąsiadami. Świątynia zbudowana jest wysoko przy zboczu skalnym i składa się z trzech tarasów. Jest tam też polski akcent. Obecność polskich archeologów w tym miejscu podczas odbudowy świątyni oraz prac zabezpieczających upamiętnia znajdująca się tam tablica pamiątkowa oraz „dom polskich archeologów”.

Dawna stolica Egiptu – Teby, z budowlami w Luksorze i Karnaku oraz nekropoliami w Dolinie Królów i Dolinie Królowych, do dziś robi ogromne wrażenie i uderza wspaniałością oraz rozmachem pradawnej egipskiej cywilizacji. W 1979 r. kompleks został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Po dniu pełnym atrakcji noc spędzimy na statku.

6.dzień

EDFU - REJS PO NILU

Po śniadaniu udamy się na zwiedzanie świątyni w Edfu. Miasto znane jest jako miejsce kultu boga Horusa, więc zbudowana za czasów dynastii Ptolemeuszów świątynia poświęcona jest właśnie jemu. Podania mówią, że świątynię zbudowano w miejscu, gdzie odbyła się walka pomiędzy Horusem – egipskim bogiem nieba, a utożsamiającym chaos i demoniczne siły – Setem.

Jest to najlepiej zachowana świątynia w Egipcie, która dostarcza wielu informacji dotyczących konstrukcji i historii jej budowy. Zobaczymy pylony, dziedzińce, piękne kolumny udekorowane motywami roślinnymi, salę hypostylową i salę składania ofiar, za którą znajduje się sanktuarium. Wokół znajdują się kaplice poświęcone innym bóstwom, w których były przechowywane ich posągi i inne przedmioty kultu. W świątyni znajduje się sala biblioteczna z katalogiem książek wyrytym w ścianie.

Po południu odwiedzamy wyjątkową świątynię w miejscowości Kom Ombo, której konstrukcja składa się z dwóch, takich samych i połączonych ze sobą części. Poświęcona jest dwóm bogom: Sobkowi – bóstwu płodności o głowie krokodyla i Horusowi Starszemu. Założeniem budowniczych był symetryczny układ nawiązujący do mitycznego połączeniu między bóstwami. Znajduje to odzwierciedlenie w dwóch identycznych wejściach, hypostylach i sanktuariach. Budowla powstała na skale tuż przy zakręcie Nilu, w miejscu, gdzie w starożytnych czasach wylegiwały się święte dla Egipcjan krokodyle. Do dziś zachowały się zapisy potwierdzające m.in. balsamowanie i ozdabianie gadów po śmierci i składanie ich w nekropoliach.

Sanktuarium stało blisko rzeki i kolejne wylewy Nilu podmywały skarpę, a opuszczoną świątynię zasypywały powoli piaski czasu. Świątynię odsłonięto, ale na piaszczystej plaży nie wylegują się już święte krokodyle.

Noc ponownie spędzimy na naszym statku kierując się w stronę Asuanu.

7.dzień

ABU SIMBEL - REJS PO NILU

Tego ranka udamy się w podróż autokarem na południe pod granicę z Sudanem. Tam nad brzegiem jeziora Nassera znajduje się najbardziej okazała spośród wszystkich świątyń egipskich. Abu Simbel – bo o nim mowa to kompleks dwóch imponujących świątyń, składającego się z grobowca Ramzesa II oraz mniejszego, jego małżonki Nefertari. Wejście do świątyni Ramzesa II ozdabiają wyrzeźbione w skale 4 charakterystyczne 20-metrowe posągi Ramzesa II. Pomiędzy ich nogami znajdują się mniejsze figury przedstawiające członków rodziny królewskiej.

Drugą, mniejszą świątynię zdobi 6 posągów Ramzesa Wielkiego i Nefertari, a fakt, że są one równej wielkości świadczy o wielkiej miłości, jaką faraon darzył swoją królewską małżonkę. Świątynie powstały w XIII w. p.n.e., za panowania Ramzesa II. Odkopano je z piasku w 1817 r. Wtedy położone były nad Nilem, dziś nad sztucznie utworzonym Jeziorem Nasera.

Budowa Wielkiej Tamy Asuańskiej w latach 60. XX wieku groziła zalaniem świątyń, ale zdecydowano o przeniesieniu ich w inne miejsce. Zabytki wycięto ze skały i przetransportowano wyżej, gdzie je osadzono. Mamy też polski akcent, bo pieczę nad zespołem przenoszącym świątynie z ramienia UNESCO sprawował najwybitniejszy polski archeolog i egiptolog – prof. Kazimierz Michałowski. Po powrocie do Asuanu udamy się wpierw do miejsca, gdzie Nubijczycy przedstawią nam technikę produkcji olejów kwiatowych które są bazą do wszystkich najbardziej znanych perfum które kupujemy w drogeriach. Po tej wizycie powrócimy na statek, gdzie zjemy lunch i chwilę odpoczniemy.

W godzinach popołudniowych zaprosimy Państwa na opcjonalną wycieczkę do Nubijskiej wioski. Wioska ta przechowuje prastare tradycje złotego ludu. Kraina, w której bowiem ongiś zamieszkiwali Nubijczycy słynęła z licznych złoży złota. I to dzięki niemu Nubijczycy kiedyś potężniejsi byli nawet od samych Egipcjan. Aby dostać się do tej wioski musimy popłynąć typową egipską łodzią (felucca) a po drodze pokonywać będziemy słynne katarakty (gigantyczne granitowe i bazaltowe skały) które od tysięcy lat czynią podróż rzeką na południe od Asuanu niemożliwym. Po wizycie w domu Nubijczyków połączonym z poczęstunkiem herbatą i lokalnymi słodyczami zobaczymy także hodowlę krokodyli nilowych oraz udamy się na spacer główną uliczką wioski pełną kolorowych bazarów.

Nocleg i kolacja na statku.

8.dzień

WYSPA FILE

Opuszczamy statek, którym pływaliśmy po wodach Nilu przez kilka ostatnich dni.

Przepłyniemy łodzią do świątyni Izydy – pięknego kompleksu świątynnego, jednego z najbardziej malowniczych w całym Egipcie. Położona na Nilu, powyżej pierwszej katarakty, wyspa File to święte miejsce, bo według wierzeń starożytnych Egipcjan, wyspa jako pierwszy kawałek lądu wynurzyła się z bezmiaru chaosu.

W czasach wielkich faraonów na wyspie znajdowało się miejsce kultu Izydy i tu wybudowano poświęconą jej świątynię. W tym miejscu kolejny raz trzeba wspomnieć o tamie asuańskiej, bo jej budowa zagroziła też istnieniu zabytkowej budowli na File. Postawienie tamy na Nilu spowodowało spiętrzenie wody, przez co wyspa jest regularnie zalewana. I znowu – przyszedł ratunek, bo podjęto decyzję o przeniesieniu świątyni Izydy na położoną w pobliżu wyspę Agilkia.

Zobaczymy też samą tamę. Przez tysiąclecia gospodarka Egiptu była uzależniona od Nilu, bo od intensywności wylewów zależało, ile ziemi uprawnej uda się nawodnić. To dlatego Herodot pisał, że Egipt jest darem Nilu. Prace nad Wielką Tamą Asuańską trwały ponad 10 lat. Jest ona jedną z dwóch zapór na Nilu i ma 3.600 m długości, szerokość u podstawy wynosi 980 m, a u szczytu 40 m. Zbawienne skutki wybudowania tamy Egipcjanie poznali bardzo szybko, bo susze, które nawiedziły kraj spowodowałyby straszny głód, ale dzięki wodzie zgromadzonej w sztucznym zbiorniku jakim jest Jezioro Nasera, udało się zapobiec klęsce. Energia elektryczna wyprodukowana przez elektrownię wodną tamy zasila gospodarstwa domowe, ale też zakłady produkcyjne.

Po południu wewnętrznym lotem dostaniemy się do Kairu. Na miejscu zakwaterujemy się w hotelu na nocleg.

9.dzień

KAIR

Przed nami ostatnie godziny w Egipcie i ten czas poświęcimy na zwiedzanie Kairu, jednego z największych miast islamskich na świecie. Tętniąca dziś życiem stolica Egiptu zaczynała w początkach naszej ery jako rzymski fort. Mijały lata, wojskowa osada zaczęła się rozrastać i powstało miasto. W 970 r. n.e. w Kairze wybudowano meczet Al-Azhar, a wkrótce potem otworzono uniwersytet, który szybko zyskał sławę jednej z najbardziej renomowanych teologicznych uczelni muzułmańskich na świecie. Dzięki temu Kair stał się centrum nauki i filozofii. Do dalszego rozwoju miasta przyczyniła się budowa pierwszej linii kolejowej oraz Kanału Sueskiego, który miał ułatwić kontakt z Europą.

Rozbudowę Kairu, władcy Egiptu, powierzyli m.in. francuskim architektom. Do dziś można zobaczyć owoce ich pracy, bo projektowana przez Francuzów część miasta charakteryzuje się szerokimi alejami i otwartymi przestrzeniami oraz dużą ilością zieleni.

Stare dzielnice mają zupełnie inny charakter, bo widać tu gęstą zabudowę z zatłoczonymi alejkami, które często kończą się ślepymi zaułkami. I to właśnie w tych alejkach będziemy mieć możliwość zakupu ostatnich zakupu pamiątek. W miarę możliwości postaramy się także zobaczyć Kair z perspektywy lokalnych mieszkańców. W późnych godzinach wieczornych pojedziemy na lotnisko w Kairze, aby odprawić się na lot do domu.

10.dzień

POWRÓT DO DOMU

Przylot do miejsca docelowego. Pożegnanie z grupą.

 

Pokaż cały plan wycieczki

10 dni

Trasa wybranej wycieczki


Firma nie ponosi odpowiedzialności za stracone mienie klienta w wyniku włamania, kradzieży, zgubienia itp. nie ponosimy również odpowiedzialności za straty klienta w motelach. Firma Rek Travel zastrzega sobie prawo do zmiany programu, dyktowanych okolicznościami niezależnymi od niej. Klient zobowiązany jest do przestrzegania regulaminu wycieczki. Uczestnicy wycieczki ubezpieczeni są zgodnie z wymogami amerykańskiego Departamentu Transportu na łączną kwotę $5000.000 (polisa do wglądu na życzenie klienta). Za dodatkową opłatą uczestnicy mogą ubezpieczyć się na wypadek leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego schorzeń nabytych w trakcie wycieczki oraz nieszczęśliwych wypadków w obiektach zwiedzanych (wszelkie informacje w biurze).