Wyspy Św. Tomasza i Książęca – Wyspa Sao Tome – Ilheu Das Rolas – Wyspa Principe

10 dni
Plan podróży

Cena zawiera

 • kosztu przelotów wewnętrznych San Tome (Wyspa św. Tomasza) – Santo Antonio (Wyspa Książęca) – Sao Tome
 • noclegi w Eco Lodge i hotelach wysokiej klasy turystycznej
 • zakwaterowanie w pokojach dwuosobowych
 • śniadania i obiadokolacje  (obfity bufet, głównie ryby i owoce morza)
 • transfery z / na lotnisko
 • transport na całej trasie wycieczki
 • wycieczkę na wyspę Llheu das Rolas
 • wycieczki  i atrakcje zgodnie z programem
 • trekkingi (łatwe) zgodnie z programem
 • bilety wstępów do zwiedzanych obiektów
 • opiekę lokalnego anglojęzycznego pilota / przewodnika
 • pozwolenia (permity) na wjazdy do miejsc, gdzie są one wymagane

Cena nie zawiera

 • kosztu biletu międzynarodowego
 • kosztów testów PCR (o ile wymagane)
 • wyżywienia poza wymienionym w świadczeniach
 • zwyczajowych napiwków (ok. $50)
 • napojów alkoholowych i napojów do posiłków

Wyspy Św. Tomasza i Książęca – Wyspa Sao Tome – Ilheu Das Rolas – Wyspa Principe


Plan podróży

1.dzień

Spotkanie grupy z przewodnikiem/pilotem przy stanowisku odpraw na terminalu lotniska O’Hare w Chicago. Odprawa paszportowo – bagażowa. Przelot na Sao Tome.

2.dzień

Przylot do Sao Tome. Spotkanie grupy z lokalnym, angielskojęzycznym przewodnikiem na Wyspach Świętego Tomasza i Książęcej. Transfer do hotelu / pensjonatu. Odpoczynek po podróży. Czas wolny na aklimatyzację, spacery po plaży i relaks. Nocleg w Sao Tome.

3.dzień

Po śniadaniu wycieczka wgłąb wyspy. Kontakt z przepiękną dziką i nieskażoną cywilizacją przyrodą. Wędrować będziemy górzystymi terenami. Degustacje organicznej kawy z regionalnych odmian kawowców. Odpoczynek przy wodospadzie. Popołudniu powrót do Sao Tome.

Czas wolny na odpoczynek i relaks na plaży. Nocleg w Sao Tome.

4.dzień

Po śniadaniu wycieczka na północny-zachód Wyspy Świętego Tomasza. Na trasie zatrzymamy się kilkukrotnie na zdjęcia w najpiękniejszych punktach widokowych.

W trakcie podróży dotrzemy do wiosek Boa Entrada i Agostinho Neto, która była największą plantacją w czasach kolonialnych. Do dziś znajduje się tu historyczny zabytkowy dwór byłych właścicieli, stary szpital wiejski oraz zabudowania, w których mieszkali robotnicy plantacji.

Przejazd na plażę Tamarindo, gdzie będzie można odpocząć i popływać. Następnie dotrzemy do malowniczej zatoki Lagoa Azul (Błękitna Laguna) z turkusową, krystalicznie czystą wodą. Zatoka położona jest na terenie Parku Narodowego Obo. W pobliżu zatoki na górzystym cyplu stoi niewielka latarnia morska, zbudowana w 1997 roku.

Następnie przejazd do miasteczka Neves, gdzie zobaczymy między innymi największą pralnię pod gołym niebem na rzece Rio Contador. Po południu powrót do Sao Tome. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Sao Tome.

5.dzień

Po śniadaniu transfer na lotnisko i wylot na Wyspę Książęcą (Principe) do Santo António. Po przylocie na miejsce, transfer do hotelu / pensjonatu. Zakwaterowanie i czas wolny na odpoczynek i popołudniowy spacer po miasteczku.

Obejrzeć można tu fortecę Santo Antonio da Ponta de Mina, zbudowaną pod koniec XVII wieku, dwa kościoły, niewielką halę targową oraz przespacerować się uliczkami z częściowo zachowaną kolonialną architekturą. Nocleg w Santo António.

Wyspa Książęca jest drugą co do wielkości zamieszkałą wyspą kraju. Santo António to stolica i jedyne miasto na wyspie, a prócz niego znajduje się tu jeszcze tylko kilka wiosek. O wyspie często mówi się, iż to raj na ziemi – dziewicza natura, nienaruszone lasy tropikalne, przepiękne dzikie plaże i idylliczny spokój.

Najwyższym szczytem na wyspie jest Pico de Príncipe 948 m n.p.m., który wraz z otaczającą go dziewiczą dżunglą objęty jest ochroną jako Rezerwat Biosfery UNESCO.

W północnej i środkowej części wyspy znajdują się plantacje pochodzące jeszcze z czasów kolonialnych. Uprawia się tu kawę, kakaowiec i palmę kokosową. Część jeszcze kolonialnych budynków plantacji, nazywanych “rocas”, zamieszkiwanych jest przez pracujących tu ludzi.

Choć są często zaniedbane i w bardzo złym stanie, niejednokrotnie z powodu ciekawej architektury, zasługują na miano zabytków i architektonicznych perełek. Rozległy obszar południowego regionu pokrywa dziewiczy las.

6.dzień

Po śniadaniu wycieczka wgłąb Wyspy Książęcej. Trekking po terenach lasów deszczowych objętych ochroną w Rezerwacje Biosfery UNESCO. Spacer, w czasie którego odkryjemy bogactwo tutejszej fauny i flory. Tropikalna przyroda dżungli – wielobarwne orchidee i wiele innych gatunków egzotycznych kwiatów oraz unikalne gatunki żyjących tu ptaków.

Powrót do hotelu / pensjonatu. Popołudniu czas wolny na relaks na plaży. Nocleg w Santo António.

7.dzień

Po wczesnym śniadaniu transfer na lotnisko i wylot do Sao Tome na Wyspie Świętego Tomasza. Po przylocie wyjazd na południe wyspy. Podróżować będziemy malowniczą trasą wzdłuż wschodniego wybrzeża wyspy. Na trasie przepiękne widoki. Zatrzymamy się na zdjęcia w najpiękniejszych punktach widokowych.

Po drodze wizyta na starej historycznej plantacji kakaowców Água Izé. Plantacja powstała w 1822 roku, a większość zachowanych do dziś budynków pochodzi z początku XX wieku. Spotkamy się z mieszkańcami okolicy oraz poznamy proces uprawy i przetwarzania kakaowców. Spróbujemy też doskonałej lokalnej czekolady.

W okolicy poznamy również metodę produkcji wina palmowego. Następnie przejazd do plaży Boca de Inferno „Piekielne usta”, gdzie obejrzeć można spektakularne kaskady piętrzącej się oceanicznej wody wystrzeliwane z hukiem w powietrze. Kontynuacja podróży na południe.

Kolejnym przystankiem będzie wizyta na przepięknie położonej plantacji Roça São João, gdzie dla chętnych będzie czas na degustacyjny lunch u znanego i cenionego szefa kuchni (dodatkowy koszt). Zabytkowy dworek, znajdujący się na tej historycznej plantacji, został odnowiony i przywrócony do pierwotnego wyglądu z epoki kolonialnej.

Kontynuacja podróży. Przystanek w punkcie widokowym z malowniczą panoramą na Pico Cão Grande – pojedynczą skalną iglicę pochodzenia wulkanicznego, górującą nad wspaniałym krajobrazem. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu / ecolodge przy plaży.

Czas wolny na odpoczynek i relaks na przepięknej plaży, położonej w zatoce na południowym-wschodzie wyspy. Rajski klimat i rajskie otoczenie – lazurowa woda, palmy kołyszące się nad plażą pokrytą drobniutkim piaskiem. Nocleg w ecolodge przy plaży.

 

8.dzień

Śniadanie, a następnie wyjazd do portu Ponta Baleia, skąd wyruszymy na maleńką wysepkę Ilheu das Rolas.

Przez Ilheu das Rolas przechodzi linia Równika, co dodatkowo dokumentuje pomnik znajdujący się na wyspie. To pełne uroku miejsce to autentyczny raj na ziemi – nie ma tu dróg ani samochodów, a jest jedynie krystalicznie czysta turkusowa woda, kołyszące się palmy, złoty piasek, cisza i spokój. W planie dnia pływanie, snorkeling, nurkowanie, odpoczynek na złocistej plaży oraz krótka wycieczka przez las deszczowy wgłąb wyspy.

Popołudniu powrót na Wyspę Świętego Tomasza. Nocleg w ecolodge przy plaży.

9.dzień

Po śniadaniu podróż powrotna do Sao Tome. Zakwaterowanie w hotelu w Sao Tome.

Następnie wybierzemy się na wycieczkę po stolicy i największym mieście na Wyspach Świętego Tomasza i Książęcej. Wyspa odkryta została w dzień świętego Tomasza w 1470 roku przez portugalskich żeglarzy. Pod koniec XV wieku pojawili się tu pierwsi osadnicy, a miasto Sao Tome założone zostało w 1485 roku.

W Sao Tome do dziś zachowało wiele budynków z epoki kolonialnej. Najważniejszymi z nich to katedra Sao Tome oraz wybudowany w 1575 roku Fort São Sebastião, w którym obecnie mieści się Muzeum Narodowe Wysp Świętego Tomasza i Książęcej.

Nieopodal Fortu São Sebastião stoją kamienne figury przedstawiające portugalskich odkrywców – Pedro Escobara, Joao da Paiva i Joao de Santarem. W mieście obejrzeć można wiele rezydencji dawnych portugalskich plantatorów. Choć dziś są one już często w bardzo złym stanie, nadal prezentują nieprzemijalny urok kolonialnej architektury.

Spacer nadmorskim bulwarem oraz wizyta na lokalnym targu, gdzie kupić można lokalne
wyroby i skosztować doskonałej miejscowej kawy. Przyjrzymy się codziennemu życiu miasta, które toczy się spokojnym i pozbawionym stresu rytmem na tzw. zwolnionych obrotach.

Czas wolny na zakupy, odpoczynek i relaks na plaży oraz przygotowanie się do podróży powrotnej. Transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Odprawa paszportowo – bagażowa i wylot z Sao Tome.

10.dzień

Przylot na lotnisko O’Hare w Chicago. Pożegnanie z grupą.

Pokaż cały plan wycieczki

10 dni

Firma nie ponosi odpowiedzialności za stracone mienie klienta w wyniku włamania, kradzieży, zgubienia itp. nie ponosimy również odpowiedzialności za straty klienta w motelach. Firma Rek Travel zastrzega sobie prawo do zmiany programu, dyktowanych okolicznościami niezależnymi od niej. Klient zobowiązany jest do przestrzegania regulaminu wycieczki. Uczestnicy wycieczki ubezpieczeni są zgodnie z wymogami amerykańskiego Departamentu Transportu na łączną kwotę $5000.000 (polisa do wglądu na życzenie klienta). Za dodatkową opłatą uczestnicy mogą ubezpieczyć się na wypadek leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego schorzeń nabytych w trakcie wycieczki oraz nieszczęśliwych wypadków w obiektach zwiedzanych (wszelkie informacje w biurze).