Meksyk: Dia de los Muertos

11 dni
Plan podróży Warunki uczestnictwa i rezygnacji

Cena zawiera

 • Zwiedzanie zgodnie z programem
 • Noclegi w hotelach klasy turystycznej
 • Zakwaterowanie w pokojach dwuosobowych
 • Śniadania wliczone w dobę hotelową
 • Obiadokolacje
 • Przelot Mexico City – Cancun – Mexico City
 • Przejazdy i transfery klimatyzowanym autokarem
 • Opiekę polskojęzycznego przewodnika
 • Opłaty podatkowe

Cena nie zawiera

 • Kosztu biletu lotniczego Chicago – Mexico City – Chicago
 • Wyżywienia z wyjątkiem wymienionego w świadczeniach
 • Wydatków natury osobistej
 • Ubezpieczenia turystycznego (możliwość wykupienia w biurze Rek Travel)
 • Napiwków i opłat za napoje w restauracjach hotelowych

MEXICO CITY – TAXCO – CUERNAVACA – ACAPULCO – PUEBLA – TEOTIHUACAN – CANCUN – CHICHEN ITZA – TULUM – MEXICO CITY

Kultura i historia

Pielgrzymka

Plaże


Plan podróży

1.dzień

CHICAGO - MEXICO CITY

Spotkanie grupy na lotnisku ORD w Chicago. Odprawa. Przylot do Meksyku. Zakwaterowanie w hotelu. Nocleg w Mexico City.

2.dzień

MEXICO CITY

Meksykańską przygodę rozpoczynamy od przejazdu na Plac Główny miasta Zocalo. Zobaczymy tu barokową Katedrę Metropolitańską z figurą Jezusa Chrystusa od Trucizny oraz pomnik Jana Pawła II. Następnie udamy się na punkt widokowy, skąd zobaczymy ruiny świątyni azteckiej Templo Mayor. Zobaczymy też Pałac Narodowy, dzisiejszą siedzibę administracyjną Prezydenta Meksyku. Monumentalny budynek z czerwonymi markizami skrywa wiele skarbów, m.in. murale Diego Rivery, które ukazują historię kraju i siłę meksykańskiego narodu. Następnie udamy się na Plac Trzech Kultur – to miejsce ze względu na bogatą historię symbolizuje narodziny rasy metyskiej. To tutaj Juan Diego zdawał relację Biskupowi Zumarraga z objawień Najświętszej Marii Panny z Guadelupe. Następnie przejedziemy do Xochimilco, tak zwanego Miasta Kwiatów. Nazwa nawiązuje do czasów prekolumbijskich, gdy na licznych wysepkach na jeziorze uprawiano owoce i warzywa.Dzisiaj, wśród zielonej oazy wielomilionowej metropolii, bajkowe łodzie, przypominające gondole, leniwie przewożą turystów po dawnych kanałach azteckich. Czeka nas rejs wśród sztucznych wysp, meksykańskie specjały, indiańskie rękodzieło, kolorowe kwiaty i sombrera, a wszystko to w atmosferze fiesty i przy dźwiękach muzyki Mariachi. Powrót do hotelu. Po południu udział w paradzie zmarłych w centrum miasta. Setki artystów przebranych za zmarłych, katriny lub trzymając kukły kościotrupów, przemierzają centrum miasta w takt wesołej muzyki. Obchody Dnia Zmarłych w Meksyku, ze względu na niepowtarzalną atmosferę, znalazły się na liście UNESCO.

3.dzień

TAXCO - CUERNAVACA

Kolejny dzień przynosi kolejne atrakcje. Wyjeżdżamy do Taxco, malowniczo położonej na meksykańskich wzgórzach stolicy srebra. Po drodze postój w Cuernavaca. W trakcie spaceru po „Mieście Wiecznej Wiosny” zwiedzimy szesnastowieczną Katedrę i niegdysiejszą rezydencję Hernana Corteza. Przystaniemy w lokalnym warsztacie rzemieślniczym, by podpatrzeć proces produkcji i obróbki srebra. Obejrzymy powstające tu wyroby oraz skosztujemy miejscowego drinka „Berta”. Niewątpliwą atrakcją tego regionu są wysokiej klasy wyroby użytkowe i biżuteria ze srebra. Ich różnorodność i bogate wzornictwo mogą przyprawić o zawrót głowy. Piękna, oryginalna biżuteria to jednak nie jedyny znak rozpoznawczy regionu. Niska, kolonialna zabudowa zachwyca architekturą, a białe domy z czerwonymi dachówkami i kręte, brukowane uliczki przypominają klimatem urokliwe, śródziemnomorskie miasteczka. Wieczorem zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny.

4.dzień

TAXCO - ACAPULCO

Kontynuujemy zwiedzanie Taxco. Garbatymi taksówkami będziemy przejeżdżać wąskimi ulicami miasta i podziwiać nietypową architekturę. Białe domy z czerwonymi dachami, oplecione bujną roślinnością robią niebywałe wrażenie. Wizytę zakończymy na placu głównym gdzie mieści się zabytkowy kościół Santa Prisca. Różowe mury tego zabytkowego kościoła z epoki kolonialnej górują nad całym rejonem Taxco. Kościół ufundowany w połowie XVIII wieku przez górniczego magnata, ma za patronów św. Pryskę i św. Sebastiana i był do 1806 roku najwyższą budowlą w Meksyku. Jest to zdecydowanie jeden z najpiękniejszych kościołów barokowych w Ameryce Łacińskiej. Z wieży kościelnej będzie można podziwiać centrum miasta ozdobione o tej porze roku pomarańczowymi kwiatami. Następnie przejazd do Acapulco. Ta niegdyś spokojna wioska rybacka jest dzisiaj jednym z najbardziej znanych kurortów świata. Zakwaterowanie w hotelu i czas wolny, który można wykorzystać na przykład na podziwianie zachodzącego w oceanie słońca.

5.dzień

ACAPULCO

W tym dniu stawiamy na odpoczynek i rekreację. Dla chętnych możliwość spędzenia przedpołudnia na plaży w Acapulco. Acapulco zyskało sławę w latach 60 i 70 dzięki amerykańskim aktorom i politykom, którzy uwielbiali spędzać tutaj wolny czas. Drogie rezydencje milionerów i gwiazd showbiznesu, położone w nowoczesnej dzielnicy willowej Acapulco Diamante można podziwiać podczas rejsu po wodach zatoki św. Łucji. Wśród pierwszych, którzy w nie zainwestowali byli m.in. Frank Sinatra i John Wayne. Mają tutaj swoje domy panowie Iglesias (zarówno Julio jak i Enrique), Leonardo di Caprio, Lisa Minelli czy Robert Redford. Następnie rejs wzdłuż Zatoki św. Łucji. Podróż odbywa się w takt melodii granej na żywo. Można potańczyć, nauczyć się salsy i skosztować lokalnych trunków. Wieczorem przejedziemy na Quebradę podziwiać meksykański zachód słońca. La Quebrada to widowisko warte czasu, jaki się mu poświęca. Śmiałkowie z wysokiej na kilkadziesiąt metrów skały skaczą do wody z różnych poziomów pokazując licznie zgromadzonym wysoki kunszt i niezaprzeczalną odwagę. Adrenalina, wspinaczka bez asekuracji, znakomita koordynacja czasowa i ryzykowny skok do płytkiej wody zatoki tworzą niesamowite widowisko, które na długo zapada w pamięć. Szczególną popularnością cieszą się nocne skoki z klifu z pochodniami. Nie można być w Acapulco i nie zobaczyć tego pokazu.

6.dzień

ACAPULCO - PUEBLA

Po śniadaniu przejazd do Puebli, gdzie obejrzymy budowle sakralne w stylu baroku indiańskiego. We wschodniej części miasta górują pozostałości po piramidzie o największej objętości na świecie. Wejdziemy na piramidę w Cholula i zwiedzimy mieszczący się tam Kościół Najświętszej Marii Panny Dobrej Rady. Z góry roztacza się niezapomniany widok na całą okolicę oraz parę wulkanów Popocatapetl i Iztaccihuatl, u podnóża natomiast wykopano długie tunele o długości 8 km, skąd można oglądać podziemne struktury. W tym dniu zobaczymy ponadto Katedrę oraz Kaplicę Różańcową w Kościele Santo Domingo – najpiękniejszy przykład baroku meksykańskiego. Piękny i bogato zdobiony kościół św. Dominika to największa atrakcja Puebli, która skrywa liczne skarby. Spośród wielu kaplic, Kaplica Różańcowa jest tą, która przyciąga największą uwagę. Majestatyczna, okrzyknięta ósmym cudem świata, zachwyca barokowym przepychem złoconej sztukaterii. Olśniewające złotym blaskiem wnętrze zapiera dech w piersiach a onyksowa ambona i ilość zdobień nie mają sobie równych. To pierwsza kaplica nie tylko w Meksyku, ale i w całej Ameryce, która została poświęcona Matce Bożej Różańcowej. Wieczór umilimy sobie spacerem po „Słodkiej Uliczce”, kosztując lokalnych łakoci. Kolacja i zakwaterowanie w hotelu.

7.dzień

PUEBLA – TEOTIHUACAN

Przejazd do Teotihuacan, dawnego centrum ceremonialno-administracyjnego Indian Teotihuacanos i największego, prekolumbijskiego miasta Mezoameryki. Nazwa Teotihuacan w języku nahuatl oznacza „miejsce, w którym ludzie stają się bogami”. Według wierzeń indiańskich, to właśnie tutaj miał powstać świat. Wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO jest jedną z najczęściej odwiedzanych archeologicznych atrakcji w całej Ameryce Łacińskiej. Będąc tam zobaczymy Piramidę Słońca, Piramidę Księżyca, Pałac Ptaka – Motyla oraz Piramidę Pierzastego Węża. Majestatyczne piramidy wraz z zespołami pałacowymi do dziś stanowią zagadkę dla wielu badaczy ich tajemnic. Są one najczęściej fotografowanymi obiektami w Meksyku. Wieczór spędzimy degustując tequilę i poznając proces obróbki obsydianu, świętego kamienia, z którego mieszkańcy Teotihuacan wyrabiali przepiękne maski i figurki, inkrustowane srebrem oraz szlachetnymi kamieniami. Powrót do hotelu. Nocleg.

8.dzień

MEXICO CITY

Dziś odwiedzimy miejsce objawień i zobaczymy Sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe – najważniejsze sanktuarium maryjne w Meksyku i jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc kultu chrześcijańskiego na świecie. 12 grudnia 1531 roku, Indianin z plemienia Azteków, Juan Diego, ujrzał Maryję, która poleciła mu udanie się do biskupa, by ten na miejscu objawienia wybudował kościół na Jej cześć. Juan Diego został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II w 1990 roku, a podczas kolejnej papieskiej wizyty w Meksyku, w roku 2002, został uznany świętym. Po obchodach zobaczymy Starą i Nową Bazylikę oraz Kapliczkę na Wzgórzu. Potem czas wolny na kontemplację, zakup pamiątek i dewocjonaliów. Zanim wrócimy do hotelu na nocleg będziemy mieli okazję uczestniczyć w jedynych w swoim rodzaju obchodach meksykańskiego Święta Zmarłych – Dia de los Muertos. W tym dniu wszyscy Meksykanie ciszą się i świętują na grobach zmarłych członków swoich rodzin. Powszechne jest przebieranie się za szkielety oraz spożywanie specjalnie przygotowanych na ten cel potraw. W strojach uczestników organizowanych w tym dniu parad i wystroju grobów dominuje często kolor pomarańczowy symbolizujący w kulturze Meksyki śmierć.

9.dzień

CANCUN - CHICHEN ITZA

W godzinach rannych, tuż po śniadaniu przelot do Cancun. To meksykańskie miasto na półwyspie Jukatan, graniczące z Morzem Karaibskim, słynie z przepięknych plaż, licznych kurortów i bogatego życia nocnego. Nieopodal znajduje się cel naszej dzisiejszej wycieczki – Chichen Itza. Czeczenica, bo pod taką nazwą znamy to miejsce w Polsce, jest jedną z najważniejszych stref archeologicznych w całym Meksyku. Co więcej, jest jednym z SIEDMIU CUDÓW ŚWIATA, więc nie może nas tam zabraknąć. To prekolumbijskie miasto Majów, mimo że na przestrzeni wieków opustoszało, do dziś przypomina o potędze populacji mieszkającej w tym miejscu na przełomie X i XI wieku. Ogromne kamienne budowle, około 50 świątyń i obiektów, zachwycają i przyciągają tysiące turystów z całego świata. Najcenniejszym zabytkiem, jaki zobaczymy jest świątynia Kukulkana. To typowa piramida, która w odróżnieniu od Egipskich budowli posiada ścięty wierzchołek. Na szczyt prowadzi 365 schodów symbolizujących rok kalendarzowy. Zwiedzimy także zasługujące na szczególną uwagę: Świątynię Wojownika, Tzompantli, obserwatorium astronomiczne El Caracol, największe w Ameryce Środkowej boisko do obrzędowej gry w pelotę oraz tzw. Świętą Studnię, gdzie kiedyś składane były ofiary z ludzi ku czci boga deszczu. Od tego punktu wywodzi się też nazwa kompleksu Chichén Itza oznaczającego „u wylotu studni Itza”. Powrót do hotelu na kolację i nocleg.

10.dzień

CANCUN - TULUM

Po śniadaniu przejazd do miasta Tulum. Szare ruiny w zestawieniu z turkusem wód Morza Karaibskiego sprawią, że historyczny skarb po Majach oszałamia nie tylko miłośników historii. Na terenie kompleksu góruje tzw. ”El Castillo”. Prawdopodobnie to właśnie w „zamku” miały miejsce główne uroczystości religijne. Po zwiedzaniu starożytnego miasta udamy się do jednej z niezliczonych cenot – naturalnych studni usytuowanych w wapiennych jaskiniach lub grotach. Dla chętnych możliwość orzeźwiającej kąpieli w krystalicznych, słodkich wodach. Po południu przelot do Mexico City. Zakwaterowanie i nocleg.

11.dzień

WYLOT Z MEXICO CITY

Wykwaterowanie z hotelu. Przejazd na lotnisko, odprawa i przelot do Chicago.

Pokaż cały plan wycieczki

11 dni

Trasa wybranej wycieczki


Firma nie ponosi odpowiedzialności za stracone mienie klienta w wyniku włamania, kradzieży, zgubienia itp. nie ponosimy również odpowiedzialności za straty klienta w motelach. Firma Rek Travel zastrzega sobie prawo do zmiany programu, dyktowanych okolicznościami niezależnymi od niej. Klient zobowiązany jest do przestrzegania regulaminu wycieczki. Uczestnicy wycieczki ubezpieczeni są zgodnie z wymogami amerykańskiego Departamentu Transportu na łączną kwotę $5000.000 (polisa do wglądu na życzenie klienta). Za dodatkową opłatą uczestnicy mogą ubezpieczyć się na wypadek leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego schorzeń nabytych w trakcie wycieczki oraz nieszczęśliwych wypadków w obiektach zwiedzanych (wszelkie informacje w biurze).