6 dni

Gwatemala – ziemia Majów

$1770
04-17-2024
Plan podróży Warunki uczestnictwa i rezygnacji

MIASTO GWATEMALA – ANTIGUA – TARG W CHICHICASTENANGO – JEZIORO ATITLAN – PANAJACHEL – TIKAL – JEZIORO PETEN ITZA – SAN JOSE

Kultura i historia

Parki narodowe

Rejs statkiem

Wczasy


Plan podróży

1.dzień

CHICAGO - MIASTO GWATEMALA - ANTIGUA

Przylot na międzynarodowe lotnisko La Aurora International Airport. Transfer do Antigua. Nocleg w hotelu.

2.dzień

CHICHICASTENANGO - ATITLAN LAKE

Dzisiaj udamy się na największy targ Majów – Chichicastenango, słynącego  z wielkiego wyboru tekstyliów i masek. Na pierwszy rzut oka Chichicastenango może się wydawać odizolowany od reszty Gwatemali, ponieważ jest otoczon przez góry i doliny. Chwilę póńniej miejsce to staje się bajkowe, szczególnie kiedy wąskie, brukowane uliczki i dachy pokryte czerwoną dachówką spowija mgła.  Tłumy sprzedawców i turystów gromadzą się tutaj w każdy czwartek i niedzielę. Patronem samego miasta, zbudowanego w 1540 roku, jest święty Tomasz. To właśnie na jego cześć nazwano miasto Santo Thomas. Kiedy przybyli tu misjonarze, zniszczyli świątynię Majów i zbudowali na jego miejscu kościół katolicki. Z dawnej świątyni pozostało jedynie 18 stromych stopni prowadzących do kościoła, których liczba nawiązuje do liczby miesięcy w kalendarzu słonecznym Majów. Na tych schodach dzisiaj  sprzedawane są głównie kwiaty, świece czy perfumy. Po pobycie na targu udamy się do Panajachel położonego na brzegu jeziora Atitlan. Zakwaterowanie w hotelu i nocleg.

 

3.dzień

JEZIORO ATITLAN

Dzisiaj odwiedzimy kolejne miasto położone nad Jeziorem Atitlan, które zamieszkują Majowie Tzutukil. Zaczniemy od rejsu łodzią do San Juan, gdzie znajdują się liczne galerie sztuki prezentujące dzieła  sztuki w stylu  prymitywizmu i sztuki naiwnej. Następnie przepłyniemy na drugą stronę jeziora do miasteczka Santiago. Założone w 1547 roku u stóp wulkanu Atitlan  liczy ono  32 tysięcy mieszkańców, z czego 95 % stanowią właśnie Maja Tzutujil. Miejscowa ludność żyje z rybołóstwa, rolnictwa i wykonywania lokalnych kajaków. Santiago jest miastem kultu Maksymona – pogańskiego bóstwa Majów, któremu składa się ofiary w postaci alkoholu i cygar. Odwiedzimy  miejscowy kościół katolicki, gdzie połączyły się dwie religie – katolicyzm i wierzenia Majów. Przespacerujemy się po lokalnym ratuszu, gdzie zasiada starszyzna miasta. Naszym ostatnim przystankiem przez powrotem do Panajachel będzie San Antonio Palopo. Zakwaterowanie i nocleg w hotelu.

4.dzień

JEZIORO ATITLAN - MIASTO GWATEMALA - FLORES, PETEN

Od rana czas wolny na ostatnie zakupy. Po lunchu udamy się na lotnisko w mieście Gwatemala na przelot do Flores. Tutaj zakwaterujemy się w hotelu z widokiem na jezioro Peten-Itza. Wieczorem udamy się na spacer po słynnej starówce. Nocleg.

5.dzień

TIKAL - MIASTO GWATEMALA

Dzisiaj będziemy zwiedzać Tikal, czyli “miejsce, w którym słychać”. W porównaniu z innymi miastami z okresu klasycznego, Tikal to największa osada pre-kolumbijskiej Ameryki. Opinia ta została potwierdzona przez naukowców na podstawie serii wykopalisk prowadzonych pod koniec lat 50-tych. Miasto zostało zasiedlone w 700 r. p.n.e. tylko po to, by zostać zapomniane przez zarastającą ją miejscową dżunglę. Dopiero w  900 r. p.n.e. zostało ponownie odkryte i odrestaurowane. W Tikal na powierzchni 66 km2 mieściło się 3 tysiące budynków, a piramidy wyróżniały się specyficznym stylem, niespotykanym nigdzie indziej w Mezoameryce. Dzisiaj sześć piramidalnych świątyń przypomina trochę drapacze chmur. Nic więc dziwnego, że archeolodzy nazwali Tikal Nowym Jorkiem cywilizacji Majów. Park Narodowy Tikal obejmuje 575 km2 i został wpisany na listę  UNESCO. Popołudniowy lot do miasta Gwatemala. Nocleg.

6.dzień

MIASTO GWATEMALA - CHICAGO

Transfer na lotnisko w Gwatemali i wylot do Chicago.

Pokaż cały plan wycieczki

6 dni

Trasa wybranej wycieczki


Cena zawiera

  • Zakwaterowanie w hotelach o wysokim standardzie turystycznym (w pokojach dwuosobowych)
  • Opiekę polskojęzycznego przewodnika
  • Opiekę przewodników lokalnych
  • Przeloty lokalny na trasie Gwatemala – Flores – Gwatemala
  • 5 śniadań oraz 1 lunch w piątym dniu
  • Rejs łodzią do San Juan oraz do Santiago Atitlan
  • Bilety wstępu do atrakcji wymienionych w programie

Cena nie zawiera

  • Kosztu biletów międzynarodowych
  • Ubezpieczenia podróżnego (możliwość wykupienia w biurze Rek Travel)
  • Zwyczajowych napiwków

Firma nie ponosi odpowiedzialności za stracone mienie klienta w wyniku włamania, kradzieży, zgubienia itp. nie ponosimy również odpowiedzialności za straty klienta w motelach. Firma Rek Travel zastrzega sobie prawo do zmiany programu, dyktowanych okolicznościami niezależnymi od niej. Klient zobowiązany jest do przestrzegania regulaminu wycieczki. Uczestnicy wycieczki ubezpieczeni są zgodnie z wymogami amerykańskiego Departamentu Transportu na łączną kwotę $5000.000 (polisa do wglądu na życzenie klienta). Za dodatkową opłatą uczestnicy mogą ubezpieczyć się na wypadek leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego schorzeń nabytych w trakcie wycieczki oraz nieszczęśliwych wypadków w obiektach zwiedzanych (wszelkie informacje w biurze).