Gwatemala – ziemia Majów i tropików… 2024/2025

12 dni
Plan podróży Warunki uczestnictwa i rezygnacji

Cena zawiera

 • Zakwaterowanie w hotelach o wysokim standardzie turystycznym
  (w pokojach dwuosobowych)
 • Transport na całej trasie wycieczki
 • Opiekę polskojęzycznego przewodnika
 • Opiekę przewodników lokalnych
 • Śniadania
 • 1 lunch
 • Wstęp do Pacaya Volcano
 • Rejs łodzią do San Juan
 • Wstęp na targ Chichistenango
 • Bilet wstępu do Rezerwatu Przyrody Quetzal
 • Wstęp do Jaskinii Candelaria
 • Wstęp do Tikal
 • Bilet wstępu do Stanowiska Archeologicznego Quiriguá
 • Kąpiel wodna w Semuc Champey

Cena nie zawiera

 • Kosztu biletów międzynarodowych
 • Ubezpieczenia podróżnego (możliwość wykupienia w biurze Rek Travel)
 • Zwyczajowych napiwków

MIASTO GWATEMALA – ANTIGUA – WULKANY PACAYA – TARG W CHICHICASTENANGO – JEZIORO ATITLAN – BIOTOPO DEL QUETZAL – LANQUIN – SEMUC CHAMPEY – TIKAL – RIO DULCE – FLORES – LIVINGSTON – QUIRIGUA

 

 

Kultura i historia

Parki narodowe

Rejs statkiem

Wczasy


Plan podróży

1.dzień

CHICAGO - ANTIGUA

Przylot na międzynarodowe lotnisko La Aurora International Airport. Transfer do Antigua. Nocleg w hotelu.

2.dzień

ANTIGUA

Dzisiaj będziemy zwiedzać miasto usytuowane w górskiej dolinie Panchoy – Antigua. Leży ono pomiędzy stożkami wulkanów Agua, Acatenango i Fuego. Zostało założone w 1543 roku jako trzecia stolica Gwatemali i nosiło nazwę “Santiago de Guatemala” Dopiero po silnym trzęsieniu ziemi w 1773 roku stolicę trzeba było przenieść do Guatemala City. Miasto osiągnęło swój szczyt w drugiej połowie XVIII wieku, kiedy nastąpił “boom budowlany”, a liczba ludności wzrosła do 50 tysięcy. Do 1773 roku miasto to miało około 25 kościołów, 5 żeńskich i 8 męskich klasztorów i katedrę zbudowaną w 1680 roku, która, ze względu na piękno i majestat konstrukcji, była porównywana z katedrą w Mexico City oraz tą w Limie, Peru. Dzisiaj Antigua to swoiste muzeum samo w sobie. Poznaje się tu bowiem historię po prostu spacerując po uliczkach. Zakwaterowanie i nocleg.

3.dzień

ANTIGUA - PACAYA VOLCANO - ATITLAN LAKE

67km od Antigua znajduje się najbardziej aktywny i najpiękniejszy kompleks wulkaniczny w Ameryce Środkowej – Pacaya Volcano. Jego główny krater osiąga wysokość 2552 m n.p.m. Od 1961 do 2002 roku odnotowano w sumie 14 dużych erupcji. Według Carlosa Sapera Pacaya Volcano jest “najciekawszym kompleksem wulkanicznym a Ameryce Środkowej pod względem liczby stożków erupcyjnych, kraterów i zmian, które można stale obserować” Naszą wspinaczkę rozpoczniemy na wysokości 1900 m n.p.m. i wzniesiemy się na 2300 m. Po zejściu pojedziemy dalej do jeziora Atitlan. Zakwaterowanie i nocleg.
Volcano Pacaya Guatemala, Central America.
4.dzień

JEZIORO ATITLAN

Dzisiaj odwiedzimy kolejne miasto położone nad Jeziorem Atitlan, które zamieszkują Majowie Tzutukil. Zaczniemy od rejsu łodzią do San Juan, gdzie znajdują się liczne galerie sztuki prezentujące dzieła  sztuki w stylu  prymitywizmu i sztuki naiwnej. Następnie przepłyniemy na drugą stronę jeziora do miasteczka Santiago. Założone w 1547 roku u stóp wulkanu Atitlan  liczy ono  32 tysięcy mieszkańców, z czego 95 % stanowią właśnie Maja Tzutujil. Miejscowa ludność żyje z rybołóstwa, rolnictwa i wykonywania lokalnych kajaków. Santiago jest miastem kultu Maksymona – pogańskiego bóstwa Majów, któremu składa się ofiary w postaci alkoholu i cygar. Odwiedzimy  miejscowy kościół katolicki, gdzie połączyły się dwie religie – katolicyzm i wierzenia Majów. Przespacerujemy się po lokalnym ratuszu, gdzie zasiada starszyzna miasta. Naszym ostatnim przystankiem przez powrotem do Panajachel będzie San Antonio Palopo. Zakwaterowanie i nocleg w hotelu.

5.dzień

CHICHICASTENANGO

Dzisiaj udamy się na największy targ Majów – Chichicastenango, słynącego  z wielkiego wyboru tekstyliów i masek. Na pierwszy rzut oka Chichicastenango może się wydawać odizolowany od reszty Gwatemali, ponieważ jest otoczon przez góry i doliny. Chwilę póńniej miejsce to staje się bajkowe, szczególnie kiedy wąskie, brukowane uliczki i dachy pokryte czerwoną dachówką spowija mgła.  Tłumy sprzedawców i turystów gromadzą się tutaj w każdy czwartek i niedzielę. Patronem samego miasta, zbudowanego w 1540 roku, jest święty Tomasz. To właśnie na jego cześć nazwano miasto Santo Thomas. Kiedy przybyli tu misjonarze, zniszczyli świątynię Majów i zbudowali na jego miejscu kościół katolicki. Z dawnej świątyni pozostało jedynie 18 stromych stopni prowadzących do kościoła, których liczba nawiązuje do liczby miesięcy w kalendarzu słonecznym Majów. Na tych schodach dzisiaj  sprzedawane są głównie kwiaty, świece czy perfumy. Po pobycie na targu udamy się do Panajachel położonego na brzegu jeziora Atitlan. Zakwaterowanie w hotelu i nocleg.

6.dzień

GUATEMALA CITY - BIOTOPO DEL QUETZAL - LANQUIN

Dzisiaj udamy się do najbardziej zielonego i najbardziej deszczowego obszaru Gwatemali – Alta Verapaz. Znajdziemy się też w Rezerwacie Przyrody Quetzal, który został utworzony w celu ochrony ptaka Quetzal, który był uważany za świętego ptaka cywilizacji Majów, a dzisiaj jest jednym z symboli narodowych Gwatemali, oznaczającym symbol wolności dla ludu Majów.

Będzie okazja pospacerować przez wilgotny las i podziwiać storczyki, paprocie i bromelie, a także obserwować sowy, kolibry i tukany. Przy odrobinie szczęścia zobaczymy też kwezala.

Quetzal, Pharomachrus mocinno, Guatemala

Transfer do Lanquin, gdzie czeka nas wypoczynek w komfortowo wyposażonych namiotach. Nocleg.


7.dzień

LANQUIN - SEMUC CHAMPEY

Dzisiaj odwiedzimy jedno z najpiękniejszych miejsc w Gwatemali, Semuc Champey – serię naturalnych stawów i basenów, by nie tylko je podziwiać, ale także nacieszyć się kąpielą. W języku Majów  (Keqchi) Semuc Champey oznacza Świętą Wodę. Rzeka Cajabon płynie na samym początku Semuc Champey i wypływa około 400 metrów po minięciu naturalnego wapiennego mostu z pięknymi, krystalicznie czystymi stawami. Woda w tych naturalnych basenach ma szmaragdowo-zielony kolor, a czasem przypomina granatowy szafir.

Sunset in Semuc Champey, Guatemala

 

8.dzień

LANQUIN - CANDELARIA CAVE - FLORES, PETEN

Dzisiaj udamy się do najbardziej wysuniętego na 
północ punktu Gwatemali, Peten. Po drodze zobaczymy
niezwykłą jaskinię. Jaskinia Candelaria jest jedną 
z najważniejszych jaskiń w tym regionie. Dla 
starożytnych Majów jaskinia ta słuzyła jako wejście
do podziemnego świata Xibalba. Obecnie nadal 
odbywają się tu rytuały Majów.Przejazd na północ 
Gwatemali. Nocleg. 


9.dzień

TIKAL

Dzisiaj będziemy zwiedzać Tikal, czyli “miejsce, w którym słychać”. W porównaniu z innymi miastami z okresu klasycznego, Tikal to największa osada pre-kolumbijskiej Ameryki. Opinia ta została potwierdzona przez naukowców na podstawie serii wykopalisk prowadzonych pod koniec lat 50-tych. Miasto zostało zasiedlone w 700 r. p.n.e. tylko po to, by zostać zapomniane przez zarastającą ją miejscową dżunglę. Dopiero w  900 r. p.n.e. zostało ponownie odkryte i odrestaurowane. W Tikal na powierzchni 66 km2 mieściło się 3 tysiące budynków, a piramidy wyróżniały się specyficznym stylem, niespotykanym nigdzie indziej w Mezoameryce. Dzisiaj sześć piramidalnych świątyń przypomina trochę drapacze chmur. Nic więc dziwnego, że archeolodzy nazwali Tikal Nowym Jorkiem cywilizacji Majów. Park Narodowy Tikal obejmuje 575 km2 i został wpisany na listę  UNESCO. Popołudniowy lot do miasta Gwatemala. Nocleg.

10.dzień

FLORES - RIO DULCE - LIVINGSTON

Przejazd do Izabal, by podziwiać najbardziej malowniczą rzekę Gwatemali – Rio Dulce. Izabal jest złożonym systemem  krasowych jaskiń oraz wzgórz, rzek, jezior, bagien i rozległych równin. Można tu znależć piramidy Majów ukryte w lasach deszczowych. Naturalny obszar Izabal przypomina bogactwo lasów amazońskich. Imponuje bujną roślinnością. Nic dziwnego, że czasem nazywa się go nefrytowym wybrzeżem.

Pzepłyniemy łodzią iwzdłuż Rio Dulce: strome ściany kanionu rzeki, źródła termalne, piękno tropikalnej dżungli pozostawią niezapomniane wrażenia.  Odwiedzimy też miasto Livingston, w którym mieszka lud Garifuna, potomkowie niewolników wywiezionych z Afryki, którzy pokażą namunikalną kulturę łączącą elementy afrykańskie, karaibskie i europejskie. Rozłożyste palmy, muzyka reggae i zachwycające owoce morza to symbole Livingston, pozwalające doświadczyć prawdziwego ducha Jamajki w centrum Gwatemali. Podczas naszej wycieczki można spróbować typowego dania Garifuna – zupy tapado (zupa z owoców morza gotowana w mleku kokosowym).

Zakwaterowanie i nocleg. 

Flores, Peten, Guatemala
11.dzień

RIO DULCE - QUIRIGUA - CIUDAD DE GUATEMALA

Dzisiaj zobaczymy stanowisko archeologiczne Quirigua. To starożytne miasto Majów charakteryzuje się głównie majestatycznymi stelami, które są największymi i najlepiej zachowanymi w świecie Majów. Większość monumentalnych budowli zostało wzniesionych w ciągu panowania nowej dynastii Quiriguá, która zdominowała region rzek Copán i Motagua. Największa rzeźba na Wielkim Placu waży 55 ton. Zoomorficzne ołtarze stanowią swoisty pomnik artystyczny. Nic dziwnego że Quiriga zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przejazd do Gwatemali i nocleg. 

12.dzień

GUATEMALA CITY - CHICAGO

Transfer na lotnisko w Gwatemali i wylot do Chicago.

Pokaż cały plan wycieczki

12 dni

Trasa wybranej wycieczki


Firma nie ponosi odpowiedzialności za stracone mienie klienta w wyniku włamania, kradzieży, zgubienia itp. nie ponosimy również odpowiedzialności za straty klienta w motelach. Firma Rek Travel zastrzega sobie prawo do zmiany programu, dyktowanych okolicznościami niezależnymi od niej. Klient zobowiązany jest do przestrzegania regulaminu wycieczki. Uczestnicy wycieczki ubezpieczeni są zgodnie z wymogami amerykańskiego Departamentu Transportu na łączną kwotę $5000.000 (polisa do wglądu na życzenie klienta). Za dodatkową opłatą uczestnicy mogą ubezpieczyć się na wypadek leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego schorzeń nabytych w trakcie wycieczki oraz nieszczęśliwych wypadków w obiektach zwiedzanych (wszelkie informacje w biurze).