Croatia, Dubrovnik
10 dni

Bałkańskie Sanktuaria- Serbia, Czarnogóra, Chorwacja, Bośnia i Herzegovina.

05-23-2023
Plan podróży Warunki uczestnictwa i rezygnacji

Serbia, Czarnogóra, Chorwacja, Bośnia i Herzegovina:

 

BELGRAD- TWIERDZA KALEMEGDAN- CERKIEW ŚW.PETKI- CERKIEW RUŻICA- BASTION KULA NEBOJSA- ŚWIATYNIA ŚW. SAWY- MONASTYR OSTROG- ZATOKA KOTORSKA- HERCEG NOVI- ZATOKA ŻANICA- WYSPA MATKI BOSKIEJ NA SKALE- KOTOR Z KATEDRĄ ŚW. TRYFONA, KOŚCIOŁEM ŚW. ŁUKASZA I NMP- CETYNIE Z GROBEM DYNASTII PETROVIC- DUBROWNIK- MEDJUGORJE:WZGÓRZE PODBRDO- WZGÓRZE OBJAWIEŃ- MOSTAR- SARAJEWO

 

.

 

 

 

 

Jaskinie

Kultura i historia

Pielgrzymka

Wyspy


Plan podróży

1.dzień

CHICAGO

Zbiórka na lotnisku O’Hare ok 3 godziny przed planowanym wylotem do Serbii. Następnie odprawa biletowo – paszportowa i przelot do Europy.

2.dzień

BELGRAD- SERBIA

Przylot wczesnym popołudniem do Belgradu stolicy Serbii. Przejazd do hotelu na krótki odpoczynek.

Po obiedzie (koszt własny) udamy się na zwiedzanie najbardziej rozpoznawalnych punktów turystycznych serbskiej aglomeracji. Zobaczymy Twierdzę Kalemegdan, Cerkiew Św. Petki z cudownym źródełkiem, Cerkiew Rużica, położoną w pobliżu ujścia Sawy do Dunaju średniowieczną wieżę Twierdzy Belgrad: Bastion – Kula Nebojša przez wieki był główną budowlą obronną później służył jako loch. Od 2010 pełni funkcję muzeum.

Zwiedzimy Świątynię Św. Sawy, obejrzymy budynek Parlamentu, przejdziemy wzdłuż Kneza Milośa. Ulica ta stanowi jedną
z głównych arterii komunikacyjnych miasta. Czas wolny na zabytkowej Skadarlija.

Przejazd do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

 

3.dzień

CZARNOGÓRA

Śniadanie, wykwaterowanie. Przejazd malowniczym pasmem Zlatiboru do Czarnogóry, gdzie mieści się Monastyru Ostrog. Jest to miejsca kultu trzech religii (osób prawosławnych, katolików i muzułmanów). Flagowa atrakcja Czarnogóry każdego roku wabi rzeszę pielgrzymów z całego świata, ale przede wszystkim z Bałkanów. Zanoszą oni swoje modlitwy o uzdrowienie do Św. Bazylego.

Po modlitwie przejazd do hotelu nad morzem, zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

4.dzień

ZATOKA KOTORSKA

Po śniadaniu czas wolny lub fakultatywnie całodzienna wycieczka statkiem po Zatoce Kotorskiej- czy jak kto woli Boce Kotorskiej. „Boka”- bo takiej nazwy używają lokalni mieszkańcy, oznacza usta. Z lotu ptaka zatoka ma właśnie taki kształt. Po około godzinie dopłyniemy do Herceg Novi- największego kurortu w Zatoce Kotorskiej. Czas wolny na krótkie zwiedzanie po czym ruszamy dalej. Mijając Wyspę Mamula dotrzemy do Zatoki Żanica- gdzie popływamy i powygrzewamy się na słońcu. Dla chętnych możliwość wpłynięcia do Błękitnej Groty.

Po południu przepłyniemy na Wyspę Gospe od Skripela (Wyspa Matki Boskiej na Skale) – zwiedzimy tam niezwykłe muzeum na wodzie. Ostatnim punktem dnia będzie Kotor. Miejscowość te wraz z całym krajobrazem Zatoki Kotorskiej przypominającym fiordy północy, została w 1979 r. wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.Pospacerujemy po starym mieście otoczonym murami obronnymi: zobaczymy Brame Morską, wieże zegarową, Romańską Katedrę Św. Tryfona, Kościół Św. Łukasza i NMP. Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg

 

5.dzień

CETYNIE

Po śniadaniu, wykwaterowanie, przejazd do Cetynie – pradawnej stolicy Czarnogóry, gdzie znajduje się grób dynastii Petrović. Zwiedzimy-  dwór króla Nikole, Muzeum ze słynną ikoną z Filermos, Njegoseva Biljarda, Manastyr ze skarbcem, w którym przechowywana jest ręka Jana Chrzciciela i relikwie Św. Piotra Cetińskiego.

Po drodze jedna z największych atrakcji turystycznych Czarnogóry – Wyspa Św. Stefana. Kiedyś na maleńkiej wysepce królowała biedota, która od morza uzależniała swoje być albo nie być. Wszystko zależało od tego, czy połów się uda, czy rybacy wrócą z pełnymi sieciami, a nawet czy w ogóle wrócą. Dziś to wyspa dla najbogatszych. Poznamy kilka legend i ciekawostek związanych z tym miejsce, po czym udamy się w dalszą drogę do Chorwacji. . Zakwaterowanie w hotelu. Kolacja i nocleg.

 

6.dzień

DUBROWNIK

Po śniadaniu wyruszymy na zwiedzanie Dubrownika, miasta, które każdego roku przyciąga tysiące turystów z całego świata. Określane jako perła Adriatyku, jest ozdobą południowej część chorwackiego wybrzeża. Ten klejnot Dalmacji charakteryzuje bogate dziedzictwo kulturowe.
W czasie naszej wycieczki będziemy mieli okazję podziwiać najpiękniejszy fragment chorwackiego wybrzeża z licznymi zatokami, górami spajającymi się z krystalicznie czystą, szmaragdową wodą Adriatyku i małymi kurortami rozsianymi wzdłuż całej linii brzegowej. Przewodnik pokaże nam zabytki Dubrownika oraz opowie o dawnej i współczesnej historii miasta. Czas wolny w mieście. Przejazd do Medjugorje. Kolacja w hotelu. Nocleg.

 

 

7.dzień

MEDJUGORJE

Po  śniadaniu zwiedzanie w Medjugorje. Međjugorje to maleńka parafia w zachodniej Hercegowinie zamieszkiwana przez bośniackich Chorwatów – katolików. Kiedyś wiedzieli o niej jedynie mieszkańcy okolicznych miast i wiosek. W 1981 roku parafia ta stała   się   znana   na   całym   świecie.

24   czerwca, w   święto   Św.   Jana, w miejscowości Bijakovići, koło samego Međjugorje, na wzgórzu Podbrdo, szóstce dzieci ukazuje się Matka Boska – Królowa Pokoju. Podczas spotkania przekazuje im swoje prośby i zaleca pobożność, pokutę
i modlitwę.

Parafia ta w krótkim czasie staje się najbardziej znanym i najliczniej odwiedzanym Sanktuarium Maryjnym w południowej Europie, jak również miejscem modlitwy, zadumy, ciszy i spokoju milionów pielgrzymów z całego świata. Od początku objawień, które miały miejsce w czasie najgłębszego komunizmu, parafia međjugorska znacznie się rozbudowała. Obecnie liczy sobie około 1,5 tysiąca mieszkańców – katolików.

W trakcie naszego pobytu w mieście będziemy mieli okazję udać się na Wzgórze Objawień, gdzie miały miejsce pierwsze objawienia i zobaczyć nowy kościół parafialny św. Jakuba, który jest sercem parafii, punktem spotkań i modlitwy tysięcy pielgrzymów. W czasie wolnym możliwy będzie zakup pamiątek i dewocjonaliów.

Kolacja w hotelu i nocleg.

 

8.dzień

MOSTAR

Po śniadaniu przejazd do Mostaru, Msza Św. i zwiedzanie miasta z przewodnikiem lokalnym.

Mostar to miejscowość położona między górami, w szerokiej dolinie szmaragdowej Neretwy. Miasto “z kamienia i na kamieniu”, jak mówią miejscowi, liczy około 100tys. mieszkańców i jest największym miastem w południowo-zachodniej części Bośni i Hercegowiny. Symbolem miasta jest biały kamienny most   nad    szmaragdową    Neretwą, Kolorowe    tureckie    domy z charakterystycznymi pięterkami i orientalny zapach nad straganami w wąskich uliczkach oraz pyszna kawa są nieodłącznymi symbolami miasta, które corocznie przyciąga tłumy wielojęzycznych turystów.

Podczas spaceru będziemy mieli okazję zobaczyć najciekawsze zabytki i posłuchać o wieloletniej historii tego bośniackiego miasta. Po zwiedzaniu miasta udamy się do Blagaju, średniowiecznego miasteczka nominowanego do wpisu na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Kolacja i nocleg.

 

9.dzień

SARAJEWO

Po śniadaniu i mszy św. udamy się do Sarajewa- stolicy Bośni i Hercegowiny i jednego z najciekawszych miast kraju.

Z lokalnym przewodnikiem zwiedzimy najciekawsze zabytki i dowiemy się o jego ciekawej i burzliwej historii. Duszą każdej stolicy jest stare miasto, a jeśli chodzi o Sarajewo to ta “dusza” jest niezwykle bogata i kolorowa. Wąskie uliczki z porozsiewanymi restauracyjkami, z których unosi się zapach lokalnych przysmaków, stragany z kolorowymi pamiątkami mieszają się z licznymi zabytkami i nadają klimat regionu.

Po zwiedzaniu czas       wolny       na       wypicie       tradycyjnej       tureckiej       kawy i skosztowanie lokalnych przysmaków.

Powrót do hotelu. kolacja i nocleg.

 

10.dzień

SARAJEWO- CHICAGO

Śniadanie. W przypadku bardzo wczesnego wylotu breakfast box. Wykwaterowanie z hotelu, przejazd na lotnisko. Odprawa biletowo – bagażowa a następnie wylot do Chicago. Przylot do kraju w godzinach rannych lub przedpołudniowych.

PROGRAM JEST RAMOWY KOLEJNOŚĆ REALIZACJI POSZCZEGÓLNYCH PUNKTÓW PROGRAMU MOŻE ULEC ZMIANIE. O KOLEJNOŚCI REALIZACJI PROGRAMU DECYDUJE PRZEWODNIK. MSZA ŚWIETA KAŻDEGO DNIA( W MIARĘ MOŻLIWOŚCI W WYBRANYCH SANKTUARIACH)

 

Pokaż cały plan wycieczki

10 dni

Cena zawiera

 

 • Bilet lotniczy na trasie Chicago – Belgrad- Sarajewo – Chicago. O ile to możliwe loty bezpośrednie- do potwierdzenia przez biuro bliżej wylotu.
 • Noclegi w hotelach 3 i 4* w pokojach klimatyzowanych z łazienką
 • Zakwaterowanie w pokojach dwuosobowych
 • Wyżywienie HB (śniadania i obiadokolacje),  wyłączeniem dni przelotu. Ilość posiłków w tych dniach adekwatna do godzin przylotu/ wylotu.
 • Opiekę polskojęzycznego pilota z Chicago
 • Opiekę przewodnika lokalnego w języku polskim i angielskim
 • Opiekę licencjonowanego przewodnika w Medjugorje
 • Opiekę licencjonowanego przewodnika w Sarajewie
 • Opiekę licencjonowanego przewodnika w Mostarze
 • Opiekę licencjonowanego przewodnika w Blagaju
 • Opiekę licencjonowanego przewodnika w Dubrowniku
 • Opiekę licencjonowanego przewodnika w Serbii
 • Opiekę licencjonowanego przewodnika w Serbii
 • Transport prywatnym autokarem na całej trasie zwiedzania. Pojazd z AC/OC, TV, mikrofonem i klimatyzacją.
 • Koszty parkingów, przejazdów autostradą i wjazdów do miast, winiety w Medugorju oraz zakwaterowania dla kierowcy
 • Transfery z i na lotniska na terenie Europy
 • Opiekę duchową
 • Wszystkie napiwki
 • Koszt biletów wstępów do atrakcji wymienionych w programie z wyjatkiem fakultatywnego rejsu po Zatoce Kotorskiej
 • Taksy klimatycznej – tzw. podatku turystycznego – ok $2 na osobę na dzień. Koszt do potwierdzenia na spotkaniu organizacyjnym

Cena nie zawiera

 • Opłat bagażowych, jeżeli nie są wliczone w cenę biletu lotniczego- zgodnie z taryfą przewoźnika
 • Wyżywienia innego niż wymienione w świadczeniach
 • Wydatków natury osobistej (drinki, alkohole, pamiątki, ofiara/intencja mszalna)
 • Odszkodowania w przypadku zgubienia czy zniszczenia bagażu osobistego, walizki, itp.
 • Ubezpieczenia turystycznego- możliwość zakupu w biurze Rek Travel
 • Koszt rejsów w Zatoce Kotorskiej- 50 EURO
 • Kosztów testu COVID – o ile będzie wymagany

ISTNIEJE MOŻLIWOŚĆ DOPŁATY DO POKOJU JEDNOOSOBOWEGO. KOSZT DO POTWIERDZENIA W BIURZE BLIŻEJ WYLOTU.

Firma nie ponosi odpowiedzialności za stracone mienie klienta w wyniku włamania, kradzieży, zgubienia itp. nie ponosimy również odpowiedzialności za straty klienta w motelach. Firma Rek Travel zastrzega sobie prawo do zmiany programu, dyktowanych okolicznościami niezależnymi od niej. Klient zobowiązany jest do przestrzegania regulaminu wycieczki. Uczestnicy wycieczki ubezpieczeni są zgodnie z wymogami amerykańskiego Departamentu Transportu na łączną kwotę $5000.000 (polisa do wglądu na życzenie klienta). Za dodatkową opłatą uczestnicy mogą ubezpieczyć się na wypadek leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego schorzeń nabytych w trakcie wycieczki oraz nieszczęśliwych wypadków w obiektach zwiedzanych (wszelkie informacje w biurze).