Bałkańskie Sanktuaria- Serbia, Czarnogóra, Chorwacja, Bośnia i Herzegovina.

11 dni
Plan podróży Warunki uczestnictwa i rezygnacji

Cena zawiera

 • Noclegi w hotelach 3 i 4* w pokojach klimatyzowanych z łazienką
 • Zakwaterowanie w pokojach dwuosobowych
 • Wyżywienie HB (śniadania i obiadokolacje),  wyłączeniem dni przelotu. Ilość posiłków w tych dniach adekwatna do godzin przylotu/ wylotu.
 • Opiekę polskojęzycznego pilota z Chicago
 • Opiekę przewodnika lokalnego w języku polskim i angielskim
 • Opiekę licencjonowanego przewodnika w Medjugorje
 • Opiekę licencjonowanego przewodnika w Sarajewie
 • Opiekę licencjonowanego przewodnika w Mostarze
 • Opiekę licencjonowanego przewodnika w Blagaju
 • Opiekę licencjonowanego przewodnika w Dubrowniku
 • Opiekę licencjonowanego przewodnika w Serbii
 • Opiekę licencjonowanego przewodnika w Serbii
 • Transport prywatnym autokarem na całej trasie zwiedzania. Pojazd z AC/OC, TV, mikrofonem i klimatyzacją.
 • Koszty parkingów, przejazdów autostradą i wjazdów do miast, winiety w Medugorju oraz zakwaterowania dla kierowcy
 • Transfery z i na lotniska na terenie Europy
 • Sprzęt nagłasniajacy
 • Opiekę duchową
 • Zwyczajowy napiwki(z wylaczeniem napiwku dla kierowcy)
 • Koszt biletów wstępów do atrakcji wymienionych w programie
 • Koszt rejsu po Zatoce Kotorskiej
 • Taksę klimatyczną.

Cena nie zawiera

 • Bilet lotniczy na trasie Chicago – Belgrad- Sarajewo – Chicago. O ile to możliwe loty bezpośrednie- do potwierdzenia przez biuro bliżej wylotu.
 • Opłat bagażowych, jeżeli nie są wliczone w cenę biletu lotniczego- zgodnie z taryfą przewoźnika
 • Wyżywienia innego niż wymienione w świadczeniach
 • Wydatków natury osobistej (drinki, alkohole, pamiątki, ofiara/intencja mszalna)
 • Odszkodowania w przypadku zgubienia czy zniszczenia bagażu osobistego, walizki, itp.
 • Ubezpieczenia medycznego i turystycznego- możliwość zakupu w biurze Rek Travel

ISTNIEJE MOŻLIWOŚĆ DOPŁATY DO POKOJU JEDNOOSOBOWEGO. KOSZT DO POTWIERDZENIA W BIURZE BLIŻEJ WYLOTU.

Serbia, Czarnogóra, Chorwacja, Bośnia i Herzegovina:

 

BELGRAD- TWIERDZA KALEMEGDAN- CERKIEW ŚW.PETKI- CERKIEW RUŻICA- BASTION KULA NEBOJSA- ŚWIATYNIA ŚW. SAWY- MONASTYR OSTROG- ZATOKA KOTORSKA- HERCEG NOVI- ZATOKA ŻANICA- WYSPA MATKI BOSKIEJ NA SKALE- KOTOR Z KATEDRĄ ŚW. TRYFONA, KOŚCIOŁEM ŚW. ŁUKASZA I NMP- CETYNIE Z GROBEM DYNASTII PETROVIC- DUBROWNIK- MEDJUGORJE:WZGÓRZE PODBRDO- WZGÓRZE OBJAWIEŃ- MOSTAR- SARAJEWO

 

.

 

 

 

 

Jaskinie

Kultura i historia

Pielgrzymka

Wyspy


Plan podróży

1.dzień

CHICAGO

Nasza podróż zaczyna się od spotkania grupy na lotnisku. Przed nami odprawa paszportowa i przelot do Europy.

2.dzień

BELGRAD- SERBIA

Po przylocie do Belgradu zaczynamy od razu od tego, co najlepsze – przed nami zwiedzanie stolicy Serbii, jednego z najstarszych miast na Starym Kontynencie. Pierwszy punkt na naszej trasie to wyjątkowy kompleks kulturalno-historyczny – twierdza i park Kalemegdan. Zobaczymy tu cerkiew św. Petki z cudownym źródełkiem, cerkiew Rużica, bastion – Kula Nebojša, symbol Belgradu – pomnik Pobednik, zbudowany dla uczczenia zwycięstwa Serbii nad imperiami osmańskim i austro-węgierskim oraz tutejszy ogród zoologiczny. Następnie zobaczymy cerkiew św. Sawy – jedną z największych prawosławnych świątyń na świecie (serbska Hagia Sofia), Parlament, ulicę Kneza Miloša oraz deptak Kneza Mihaila – serce miasta, będące kontynuacją centralnego traktu, który przecinał celtycką, a następnie rzymską osadę Singidunum. Wyjątkowym przeżyciem będzie dziś na pewno czas wolny, który zaplanowaliśmy na terenie Skadarlija, dzielnicy bohemy belgradzkiej, słynącej z dobrej muzyki i równie dobrej kuchni. Dzień zakończy przejazd do hotelu, obiadokolacja i nocleg.

 

3.dzień

TOPOLE

Dzień zaczynamy od śniadania. Potem wykwaterowanie oraz przejazd do Topoli i na wzgórze Oplenac – siedzibę królewskiej dynastii Karadziordziewiciów. Miasto Topola zawdzięczało swoje znaczenie wyjątkowo korzystnej lokalizacji na skrzyżowaniu dróg, którymi często podróżowano, a jak głosi miejscowa legenda – nazwa miasteczka pochodzi od wielkiej topoli, której korona zapewniała osłonę i cień kupcom przemierzającym trakty handlowe. Zobaczymy cerkiew św. Jerzego z mauzoleum, w którym pochowano 6 pokoleń członków rodziny królewskiej. Wnętrze świątyni zdobi zachwycająca mozaika, która pokrywa powierzchnię 3500 m2. Na zapierające dech w piersiach dzieło składa się 40 milionów kolorowych płytek, a jeśli komuś wystarczy czasu i determinacji, to można się przekonać, że szklane fragmenty pomalowano na 15 tys. różnych kolorów i odcieni. Uchodząca za jedną z najpiękniejszych na świecie mozaika prezentuje 725 kompozycji, na których dostrzec można 1500 postaci. Przed nami jeszcze zwiedzanie dworku króla Piotra I i królewskiej piwnicy, a potem przejazd „serbską Toskanią” w kierunku Zlatiboru. Dzień zakończy zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg.

4.dzień

CZARNOGÓRA

Zaraz po śniadaniu, wykwaterowanie, a potem przejazd malowniczym pasmem Zlatiboru, będącym częścią Alp Dynarskich, przez Čačak i Užice aż do Czarnogóry. Po drodze zwiedzimy ruiny średniowiecznej twierdzy w Užicach, w której po raz pierwszy w Serbii wykorzystano armaty. Ten jeden z najciekawszych zabytków, sławę zawdzięcza otoczonym z trzech stron rzeką i usytuowanym na stromej skale ruinom średniowiecznej twierdzy. Głównym zadaniem budowli, którą w kolejnych wiekach powiększano i rozbudowywano, miała być ochrona pobliskiego miasta. Ulokowanie fortecy na nieodstępnej skale czyniło ją praktycznie nie do zdobycia, ale była ona wielokrotnie atakowana i oblegana przez wojska tureckie. Dziś malownicze ruiny są jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych. Zobaczymy też dziś muzeum powstania partyzantów jugosłowiańskich oraz zapoznamy się z historią słynnej Republiki Užickiej. Dzień zakończymy zakwaterowaniem w hotelu, obiadokolacją i noclegiem.

5.dzień

ZATOKA KOTORSKA

Zaczynamy od śniadania, a potem zaplanowaliśmy całodzienną wycieczkę statkiem po Boce Kotorskiej, największym w tej części Europy fiordzie – pięcioramiennej zatoce otoczonej wysokimi górami. Dopłyniemy do Herceg Novi, miasta portowego w Czarnogórze. Przed nami krótkie zwiedzanie miasta schodów, twierdz i mimozy, a następnie popłyniemy przy skalistej wyspie Mamula do Zatoki Żanica. Czas na chwilę wytchnienia i relaksu, więc zachęcamy do skorzystania z możliwości kąpieli, plażowania, a głodnym wrażeń proponujemy wpłynięcie do Błękitnej Groty (dodatkowo płatne 3 Euro – możliwość kąpieli). Potem popłyniemy na wyspę Gospa od Škrpjela (Wyspa Matki Bożej na Skale). W planach mamy zwiedzenie niezwykłego muzeum na wodzie, a potem miasta Kotor, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, położonego nad Zatoką Kotorską. Przed nami spacer po starym mieście otoczonym murami obronnymi. Zobaczymy Bramę Morską, wieżę zegarową, katedrę romańską św. Tryfona, kościół św. Łukasza, kościół pw. NMP i kościół błogosławionej Ozany. Kolejnym punktem na naszej trasie będzie otoczona XV-wiecznymi murami Budva, nazywana „małym Dubrownikiem”. Zobaczymy średniowieczną starówkę, kościół św. Trójcy i cytadelę. Dzień zakończy powrót do hotelu, obiadokolacja i nocleg.

 

6.dzień

CETYNIE

Po śniadaniu czas na wykwaterowanie i ruszamy do miasta Cetynia, pradawnej stolicy Czarnogóry, gdzie znajduje się grób dynastii Petrović. Zwiedzimy dwór króla Nikola, nazywanego teściem Europy, muzeum ze słynną ikoną matki Bożej z Filermos – jedną z 3 największych relikwii chrześcijańskich obok ręki Jana Chrzciciela i relikwii św. Piotra Cetińskiego przechowywanych w manastyrze. Zobaczymy też pałac Njegoseva Biljarda, rezydencję władyki Czarnogóry. Kolejny punkt naszego programu to przejazd do zawieszonego na półce skalnej monastyru Ostrog, będącego celem pielgrzymek wyznawcy trzech religii – prawosławia, katolicyzmu i islamu. Flagowa atrakcja Czarnogóry każdego roku przyciąga z całego świata pielgrzymów, modlących się o uzdrowienie do św. Bazylego Cudotwórcy, którego ciało nie uległo rozkładowi przez ponad 300 lat, a cuda czynione przez niego za życia i po śmierci znane są na całych Bałkanach. Po modlitwie wrócimy do hotelu na kolację i nocleg. Po drodze poznamy jedną z największych atrakcji turystycznych Czarnogóry – Wyspę św. Stefana. Niegdyś był to punkt obronny przed atakami piratów i wioska rybacka, a dziś znajduje się tu ekskluzywny hotel, jedyny tego rodzaju na świecie. Wypoczywali tu Orson Welles, Elizabeth Taylor, Sophia Loren i Carlo Ponti oraz Sylvester Stallone, Claudia Schiffer, Kirk Douglas i Rothschildowie, a nawet księżniczka Małgorzata.

 

7.dzień

DUBROWNIK

Dzień zaczynamy od śniadania, potem wykwaterowanie i przejazd do Dubrownika. Zwiedzimy miasto, o którym mówi się, że jest jak „muzeum na wolnym powietrzu”, bo tu każdy budynek jest zabytkiem. Zobaczymy Pałac Rektorów, główną ulicę Starego Miasta – Stradun, mury miejskie, klasztor franciszkanów z najstarszą, bo pochodzącą z XIV w. czynną apteką, Pałac Sponza i Kolumnę Orlanda, na której uwieczniono postać średniowiecznego rycerza Orlanda (Rolanda). Pomnik stanowić miał symbol wolnego kupieckiego miasta, a pod posągiem wymierzano kary publiczne oraz ogłaszano manifesty. Na naszej trasie znajdą się także: Katedra NMP, kościół św. Błażeja i studnia Onufrego oraz Ston i najdłuższy ciąg fortyfikacyjny na Starym Kontynencie, zwany „europejskim chińskim murem”. Zobaczymy też stare solany, gdzie metodą odsalania wody morskiej pozyskuje się od XIII wieku białe złoto Europy – sól. Dzień zakończy przejazd do hotelu na obiadokolację i nocleg.

 

 

8.dzień

MEDJUGORJE

Po śniadaniu zaplanowaliśmy zwiedzanie Medjugorie, najbardziej znanego i najliczniej odwiedzanego Sanktuarium Maryjnego w południowej Europie, miejsca modlitwy i zadumy milionów pielgrzymów z całego świata. To święte miejsce, w którym spotykają się pielgrzymi, oddając cześć Matce Boskiej. Przynoszą Jej swoje troski, prośby i podziękowania. To tutaj 24 czerwca 1981 roku szóstce dzieci ukazała się Matka Boska – Królowa Pokoju i przekazała im swoje prośby oraz zaleciła pobożność, pokutę i modlitwę. Gospa wciąż ukazuje się wybrańcom i zachęca ich do życia w pokoju i w zgodzie ze Słowem Bożym. W trakcie pobytu w Medjugorie będziemy mieli okazję udać się na Wzgórze Objawień, gdzie miały miejsce pierwsze objawienia. To niezwykłe i wyjątkowe dla pielgrzymów miejsce, znajdujące się na wzgórzu wznoszącym się ponad Medjugorie, na którym 15 marca 1934 roku parafianie wznieśli wysoki na ponad 8 metrów krzyż ze zbrojonego betonu. W cokół krzyża zostały wmurowane relikwie Krzyża Jezusa przekazane przez Watykan. Zobaczymy też Sanktuarium Maryjne i kościół św. Jakuba. Tu także zaplanowaliśmy czas wolny na zakup pamiątek i dewocjonaliów. Dzień zakończy kolacja w hotelu i nocleg.

 

9.dzień

MOSTAR

Po śniadaniu ruszamy do położonego nad rzeką Neretwą Mostaru – turystycznej perełki Bośni i Hercegowiny. Przed nami Msza Święta i zwiedzanie tureckiej starówki Kujundžiluk ze słynnym Starym Mostem, będącym najsłynniejszą budowlą miasta i jednocześnie symbolem łączenia się dwóch grup kulturowych. Jego historia związana jest z dziejami miasta, które powstało po dwóch stronach rzeki Neretwy. Każda ze stron była zasiedlona przez ludność innego wyznania – po jednej stronie byli chrześcijanie, po drugiej – muzułmanie, a jedynym spoiwem między nimi był mały drewniany mostek. Jednym z najpiękniejszych zabytków Mostaru jest meczet Karađoz Bega – wybudowany w 1557 roku na fundamentach chrześcijańskiej świątyni pod wezwaniem św. Szczepana. Zobaczymy też XVII-wieczny tzw. Dom Turecki, czyli dom rodziny Bišćević, który otworzy przed nami drzwi do przeszłości. Po czasie wolnym na zakup pamiątek przejedziemy do Blagaju, gdzie znajduje się jedyny w Europie klasztor derwiszów – bractwa religijnego, które powstało w czasach imperium osmańskiego, a w kulturze wyjątkowo barwnie zapisał się obraz „wirujących derwiszów”, którzy bliskości z Najwyższym szukali medytując w tańcu. To także tutaj wybija jedno z najbardziej wydajnych źródeł krasowych w Europie – wywierzysko Buny. Dzień zakończy powrót do Medjugorie, wieczorne nabożeństwo, obiadokolacja i nocleg.

 

10.dzień

SARAJEWO

Po śniadaniu i Mszy Świętej czas na wykwaterowanie i przejazd przepięknym kanionem rzeki Neretwy do Sarajewa. Po drodze zrobimy krótki postój w Jablanicy, miejscu słynnej bitwy w 1943 r. nad rzeką Neretwą. Zwiedzanie bałkańskiej Jerozolimy zaczniemy od Baščaršija, tureckiej starówki, potem most Gavrilo Principa – miejsce zamachu na arcyksięcia Ferdynanda, Ferhadija – główna ulica stolicy, Karavanseraj – turecki zajazd dla podróżnych i Bezistan- średniowieczny dom towarowy. Wyjątkowym punktem na naszej trasie będzie Katedra Serca Jezusowego – katolicka świątynia, przed którą w 2014 roku stanął pomnik papieża Jana Pawła II. To miejsce jest wyjątkowe także ze względu na historię, którą opowiadają mieszkańcy stolicy. Kościół przetrwał obydwie wojny światowe oraz wojnę, której doświadczył kraj w latach 1992-1995. Jak relacjonują mieszkańcy – podczas jednego z bombardowań miasta, uszkodzony został witraż zdobiący znajdującą się za ołtarzem ścianę kościoła. Z całej mozaiki została tylko część przedstawiająca Jezusa na krzyżu i to właśnie ocalały ze zniszczenia Jezus dał mieszkańcom nadzieję na przetrwanie. Będzie też dziś okazja, by spróbować słynnych sarajewskich ćevapi z kajmakiem i bozy. Proponujemy czas wolny, a potem przejazd do hotelu na obiadokolację i nocleg.

 

11.dzień

SARAJEWO- CHICAGO

Dziś kończy się nasze spotkanie z Bałkanami. Przed nami śniadanie i wykwaterowanie z hotelu, a potem odprawa biletowo-bagażowa i wylot do Chicago, gdzie planujemy wylądować w godzinach rannych lub przedpołudniowych.

PROGRAM JEST RAMOWY KOLEJNOŚĆ REALIZACJI POSZCZEGÓLNYCH PUNKTÓW PROGRAMU MOŻE ULEC ZMIANIE. O KOLEJNOŚCI REALIZACJI PROGRAMU DECYDUJE PRZEWODNIK. MSZA ŚWIETA KAŻDEGO DNIA( W MIARĘ MOŻLIWOŚCI W WYBRANYCH SANKTUARIACH)

 

Pokaż cały plan wycieczki

11 dni

Trasa wybranej wycieczki


Firma nie ponosi odpowiedzialności za stracone mienie klienta w wyniku włamania, kradzieży, zgubienia itp. nie ponosimy również odpowiedzialności za straty klienta w motelach. Firma Rek Travel zastrzega sobie prawo do zmiany programu, dyktowanych okolicznościami niezależnymi od niej. Klient zobowiązany jest do przestrzegania regulaminu wycieczki. Uczestnicy wycieczki ubezpieczeni są zgodnie z wymogami amerykańskiego Departamentu Transportu na łączną kwotę $5000.000 (polisa do wglądu na życzenie klienta). Za dodatkową opłatą uczestnicy mogą ubezpieczyć się na wypadek leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego schorzeń nabytych w trakcie wycieczki oraz nieszczęśliwych wypadków w obiektach zwiedzanych (wszelkie informacje w biurze).