Alaskańka Przygoda Zimą

7 dni
Plan podróży Warunki uczestnictwa i rezygnacji

Cena zawiera

  • Koszt biletów lotniczych Chicago- Anchorage- Chicago
  • Zakwaterowanie w hotelach w pokojach dwuosobowych, w  Alyeska Sky Resort
  • Opiekę polskojęzycznego przewodnika
  • Transport na całej trasie zwiedzania
  • Bilety wstępu na Festiwal Fur Randezvous

Cena nie zawiera

  • Wyżywienia. Istnieje możliwosc rezerwacji śniadań w resorcie $35/os
  • Biletów wstępu inne niż wymienione
  • Wydatków natury osobistej: napoje, drinki, alkohole, zwyczajowe napiwki itp.
  • Odszkodowania w przypadku zgubienia bądź zniszczenia bagażu osobistego, walizki itp.
  • Opłat bagażowych (do sprawdzenia u przewoźnika)

 

 

Gorące źródła

Kultura i historia

Rozrywka


Plan podróży

1.dzień

CHICAGO- ANCHORAGE

Nasza wyprawa na Alaskę zaczyna się od spotkania grupy na lotnisku O’Hare. Przelot z Chicago do Anchorage, dojazd do Girdwood i zakwaterowanie w resorcie Alyeska.

Jest to malowniczo położony resort wśród gór, w sąsiedztwie fiordów, 45 minut od Anchorage. Będzie to nasza baza wypadowa na cały pobyt. Aklimatyzacja, kolacja, nocleg.

2.dzień

WILLOW- ANCHORAGE

Rano, po śniadaniu wyruszymy malowniczą drogą wzdłuż fiordów w stronę Willow na przejażdżkę psim zaprzęgiem. Alaska znana jest jako najlepsze miejsce w Ameryce jeżeli chodzi o zaprzęgi. Nieco więcej się z tym zapoznamy w kolejnych dniach naszej wycieczki. Po tych wrażeniach odwiedzimy miejsce związane z historią najsłynniejszego wyścigu psich zaprzęgów – Iditarod, znajdujące się w okolicy.

Następnie udamy się na farmę piżmowołów arktycznych, gdzie wraz z lokalnym przewodnikiem poznamy tajniki życia tych rzadko spotykanych zwierząt, które żyją praktycznie tylko za kołem polarnym. Na kolację udamy się do Anchorage, do jednej z lokalnych restauracji w stylu alaskańskim.

Powrót do hotelu na nocleg, a dla chętnych – nocne polowanie na zorzę polarną w okolicach.

3.dzień

ANCHORAGE - KINKAID

Rano, po śniadaniu wyruszymy do Alaska native heritage center, gdzie będziemy mieli okazję poznać kulturę i tradycje rdzennych plemion Alaski. Odwiedzimy specjalnie do tego przygotowane wioski obrazujące codzienne zwyczaje m.in. Inupiatow, Atabaskanczykow, Aleutow czy Inuitow. Zobaczymy również pokaz tradycyjnych tańców rdzennych Alaskijczyków.

Następnie przejedziemy do Anchorage, gdzie wczujemy się w klimat tego unikalnego festiwalu. Fur randezvous – przez lokalnych nazywany Fur Rowdy – to najstarszy i największy zimowy festiwal na Alasce, trwający 11 dni.

Jego historia sięga 1936 roku, kiedy to Anchorage było małym miasteczkiem, liczącym tylko 3 tysiące mieszkańców.

Vern Johnson – ojciec i założyciel Fur Rowdy, w raz z przyjaciółmi postanowili zorganizować 3-dniowy zimowy, który zbiegł się w czasie, w którym górnicy i traperzy przybywali do miasta ze swoim plonem. Rozpoczął się jako turniej sportowy, który odbył sił w dniach 15-17 lutego 1936 roku. Prawie cala ludność Anchorage pojawiła się na paradzie przy ognisku i pochodniach.

Od tego czasu, Fur Rowdy zyskał krajowa i międzynarodową sławę, a goście z całego świata przybywają do Anchorage co roku w lutym, aby wziąć udział w tym 11-dniowym festiwalu.

Każdego dnia jest mnóstwo ciekawych atrakcji jak bieg z reniferami, wyścigi psich zaprzęgów, zawody w formowaniu figur ze śniegu, wyścigi wychodków, skuterów śnieżnych, pokazy fajerwerków czy typowo alaskański “blanket toss”.Odwiedzimy lokalny market pełnych rękodzieł i wyrobów nawiązujących do kultury i tradycji rdzennych mieszkańców Alaski. Będzie możliwość jazdy na łyżwach, uczestnictwa w lokalnych konkursach i w miarę możliwości tubbing. W międzyczasie będzie odkrywali co ciekawsze zakamarki miasta, niektóre znane tylko miejscowym tzw. hidden gems.

Oprócz zabawy festiwalowej, udamy się do pobliskiego parku Kinkaid na poszukiwanie łosi.

Wieczorem zwiedzanie miasta, kolacja i transfer do hotelu.

4.dzień

ANCHORAGE

Po śniadaniu, wypoczęci, udamy się do Anchorage, gdzie odwiedzimy lokalne muzeum kultury Alaski, w którym co rusz, oprócz stałych ekspozycji, pokazywane są ciekawe wystawy przedstawiające kulturę tego fascynującego stanu.

Kolejny punkt programu, to start wyścigu psich zaprzęgów w formie 11 milowego prologu na ulicach Anchorage. Wydarzenie to przyciąga tłumy ludzi, gorąco dopingujących jego uczestników.

Kolejnym i zarazem głównym punktem dzisiejszego programu będzie bieg z reniferami. Jest to jedna najpopularniejszych atrakcji. Każdy chętny może wziąć w niej udział po wcześniejszej rejestracji. Jest to tzw. bieg na wesoło, pełen śmiechu i radości w towarzystwie reniferów. Wiele ludzi jest przebrana w różne, śmieszne stroje jak np. Mikołaja, czy niedźwiedzia. Towarzyszy temu głośny doping ludzi zebranych wzdłuż trasy.

Następną atrakcją jest tzw. “blanket toss”. Jest to tradycja rdzennych mieszkańców Alaski, używana obecnie do celebrowania i współzawodnictwa.

Poza tym będziemy mieli okazje zobaczy niesamowite rzeźby śnieżne, poznać kulturę lokalnych mieszkańców i zobaczyć jak oni celebrują i spędzają wolny czas.

Kolacja a następnie przejazd do hotelu na nocleg.

5.dzień

ELKUTNA - WILLOW - ANCHORAGE

Po śniadaniu, udamy się do historycznej wioski Elkutna, gdzie odwiedzimy stary ortodoksyjny kościół unikalny cmentarz. W miarę możliwości pojedziemy nad położone miedzy górami, urokliwe jezioro Elkutna.

Następnie, przejazd do miejscowości Willow na oficjalny start Iditarod. Jego początki sięgają 1973 roku, kiedy to odbył się pierwszy wyścig. Zwycięzca – Dick Wilmarth, przebył trasę 1000 mil z Anchorage to Nome – niewielkiej osady na zachodnim wybrzeżu Alaski, w 20 dni.

Idea wyścigu były w głównej mierze dwa wydarzenia. Pierwszy to słynna misja dostarczenia serum ratującego zżycie z Nenany do miasteczka Nome w czasie epidemii błonicy dziesiątkującej lokalna społeczność. Misja ta miała miejsce zima 1925 roku, pod dowództwem Leonharda Seppali, kiedy to 20 maszerów i ich nieustraszone psy, w ciągu 5 dni, dostarczyli niezbędne lekarstwa, ratując tym samym mieszkańców osady.

Drugi powód, to utrzymanie historycznego szlaku Sewar-Nome i kultury psich zaprzęgów.

Po południu udamy się do Anchorage do parku Earthquake, pod pomnik kapitana Cooka i obiad w alaskańskiej restauracji.

Wieczorem pokaz fajerwerków i powrót do hotelu.

Dla chętnych, możliwość polowania na zorzę polarną w okolicach.

6.dzień

LODOWIEC SPENCER - PARK CHUGACH

Dzisiejszy dzień spędzimy aktywnie lub relaksacyjnie w okolicach naszego resortu. Dla chętnych możliwość przejażdżki skuterem śnieżnym na lodowiec Spencer, lot śmigłowcem nad górami i fiordami parku Chugach z możliwością lądowania na lodowcu, przejażdżki po okolicy rowerem na grubych oponach tzn. fat tire bike lub blogi relaks w przyhotelowym Nordic spa. Jest to zbiór niewielkich basenów z ciepła woda na zewnątrz wśród drzew otoczonych ośnieżonymi szczytami gór. Na miejscu jest też sauna, kabina do kąpieli z sola, masaże itp.

Z resztą grupy wybierzemy się do Wildlife conservation center, w którym zwierzęta ranne lub porzucone dochodzą do pełni zdrowia przed ponownym wypuszczeniem na wolność. Będziemy mogli tam spotkać renifery, białe wilki, losie, piżmowoły, bizony, jelenie, orły i niedźwiedzie.

Następnie udamy się na farmę reniferów, gdzie będziemy mieli możliwość bliskiej interakcji i nawet nakarmienia takich zwierząt jak renifer, alpaka, jak. Ale głównym punktem jest możliwość pocałowania łosia 🙂

Wieczorem relaks przy ognisku, wspólne pogawędki, kolacja i czas wolny.

 

7.dzień

WHITTIER - JEZIORO PORTAGE - ANCHORAGE

Po śniadaniu, wybierzemy się do mistycznego miasteczka Whittier, które dawniej było bazą wojskową, gdzie wszyscy mieszkańcy mieszkali w jednym bloku i skąd latem odchodzą rejsy na najpiękniejsze lodowce w okolicy. Dziś, większość mieszkańców nadal żyje w jednym bloku, pod jednym dachem. W Begich Towers, bo tak nazywa się 14-piętrowy budynek, jest wszystko, czego mieszkańcy potrzebują do życia, jest m.in.: sklep, klinika, kaplica, poczta, pralnia i apteka. Nawet szkoła, choć stanowi oddzielny budynek, nie jest za daleko, bo prowadzi do niej z wieżowca specjalny podziemny tunel. Do miasteczka prowadzi specjalny i jedyny w swoim rodzaju tunel kolejowo-drogowy.

W drodze zatrzymamy się w punkcie widokowym przy jeziorze Portage, skąd można zobaczyć lodowiec o takiej samej nazwie usytuowany na drugim krańcu jeziora.

Następnie przejedziemy do Anchorage, gdzie będzie czas na zakupy pamiątek w najlepszym gift shop, kolacja, po czym transfer na lotnisko, skąd w godzinach wieczornych odlecimy do Chicago. Ale to jeszcze nie koniec, bo istnieje duża szansa zobaczyć zorzę polarną z pokładu lecącego samolotu.

 

8.dzień

ANCHORAGE – CHICAGO

Przylot do Chicago w godzinach porannych.

 

Pokaż cały plan wycieczki

8 dni

Trasa wybranej wycieczki


Firma nie ponosi odpowiedzialności za stracone mienie klienta w wyniku włamania, kradzieży, zgubienia itp. nie ponosimy również odpowiedzialności za straty klienta w motelach. Firma Rek Travel zastrzega sobie prawo do zmiany programu, dyktowanych okolicznościami niezależnymi od niej. Klient zobowiązany jest do przestrzegania regulaminu wycieczki. Uczestnicy wycieczki ubezpieczeni są zgodnie z wymogami amerykańskiego Departamentu Transportu na łączną kwotę $5000.000 (polisa do wglądu na życzenie klienta). Za dodatkową opłatą uczestnicy mogą ubezpieczyć się na wypadek leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego schorzeń nabytych w trakcie wycieczki oraz nieszczęśliwych wypadków w obiektach zwiedzanych (wszelkie informacje w biurze).