Uganda i Rwanda: “The Best of Africa”

14 dni
Plan podróży Warunki uczestnictwa i rezygnacji Pobierz katalog wycieczki

Cena zawiera

 • Zakwaterowanie w pokojach 2-osobowych.
 • Transport na całej trasie wycieczki.
 • Śniadania.
 • Lunch w drodze.
 • Opieka polskiego przewodnika na całej trasie wycieczki.
 • Opieka lokalnych przewodników.
 • Bilet wstępu do Parku Narodowego Murchison Falls.
 • Bilet wstępu do Parku Narodowego Kibale.
 • Bilet wstępu do Parku Narodowego Królowej Elżbiety.
 • Bilet wstępu do Parku Narodowego Bwindi.
 • Bilet wstępu do Parku Narodowego Wulkanów.
 • Bilet wstępu do Parku Narodowego Akagera.
 • Opłata za lokalnego przewodnika w Parku Narodowym Akagera.
 • Rejs statkiem po rzece Akagera.
 • Rejs statkiem po Kanale Kazinga.
 • Relaks w gorących źródłach Kiwa Heritage.

Cena nie zawiera

 • Kosztu biletów międzynarodowych.
 • Ubezpieczenia turystycznego.
 • Wyżywienia innego niż wymienione w świadczeniach.
 • Zwyczajowych napiwków oraz wydatków natury osobistej.
 • Zezwolenia (permitu) na tropienie goryli.
 • Zezwolenia (permitu) na tropienie szympansów.
 • Kosztu rejsu łodzią po Jeziorze Kivu.

Uganda oczarowała młodego Winstona Churchilla, który określał ją jako „bajkę” i „wspaniały nowy świat”. Nic dziwnego, skoro oferuje bliskie spotkanie z gorylami, zachwyt nad owianymi gęstą mgłą szczytami górskimi oraz skąpaną w słońcu sawannę pełną dzikich zwierząt. Dorównuje jej Rwanda, nazywana “krainą tysiąca wzgórz”. Słynna jest dzięki dziewiczym terenom, dzikiej przyrody oraz doskonałym warunkom pod uprawę kawy.

Kultura i historia

Parki narodowe

Rejs statkiem

Safari

Wodospady


Plan podróży

1.dzień

WYLOT Z DOWOLNEGO PORTU LOTNICZEGO NA ŚWIECIE

Przelot do Entebbe na największe w Ugandzie lotnisko, zarówno cywilne jak i wojskowe.  Miasto to było siedzibą rządu Protektoratu Ugandy zanim państwo uzyskało niepodległość w 1962 roku. Także tutaj znajduje się State House – biuro i siedziba prezydenta Ugandy.

2.dzień

NAD NAJWIĘKSZYM JEZIORZE AFRYKI: JEZIORO WIKTORII

Przylot do Entebbe i transfer do Airport Link Guest House, gdzie po zameldowaniu zjemy lunch. Po odpoczynku czeka nas pierwsza przygoda, czyli spacer po ogrodach botanicznych Entebbe. To słynny dom dla zamieszkujących tu różnych gatunków małp. Zobaczymy m.in. białe i czarne małpy Kolumba, małpkę Vervet o czarnej twarzy, piękne ptaki i wiele innych gatunków zwierząt nadrzewnych. Po spacerze na łonie natury przejazd nad Jezioro Wiktorii – największe jezioro Afryki. Z 3000 wysp jeziora, 84 należą właśnie do Ugandy. Będzie okazja, żeby napić się tutejszej kawy lub skosztować specjalnego piwa. Powrót do hotelu na kolację i nocleg.

3.dzień

AFRYKA RÓŻNORODNA: NYABYEYA, MASINDI, PARK NARODOWY WODOSPADU MURCHISON

Wyjazd z Entebbe w kierunku Masindi do jednego z obozów w Ugandzie. Po drodze odwiedzimy Cmentarz Uchodźców Polskich w Nyabyeya, gdzie znajdują się 44 groby Polaków deportowanych po wybuchu II Wojny Światowej na Syberię. Wczesny lunch zjemy w hotelu w Masindi, a następnie udamy się w drogę do Parku Narodowego Wodospadu Murchison. Park został założony w 1952 roku i zajmuje tereny falistej i pagórkowatej równiny ciągnącej się wzdłuż Nilu Wiktorii. W centralnej części znajdują się malownicze kaskady, a jednym w nich jest słynny Wodospad Murchisona o wysokości 43 metrów. Wybierzemy się na szlak wiodący na szczyt wodospadu, skąd będziemy obserwować przepiękną okolicę i panoramę Nilu Wiktorii. Następnie przejazd do Tilenga Lodge na nocleg.

4.dzień

AFRYKAŃSKA WIELKA PIĄTKA: SAFARI

Po wczesnym śniadaniu opuszczamy nasz hotel i zaopatrzeni w suchy prowiant udajemy się na safari, aby zobaczyć afrykańską Wielką Piątkę:  lwa, nosorożca, lamparta, słonia i bawoła, a także wiele innych zwierząt. Po safari przejazd do miasta Fort Portal, w którego pobliżu wznosi się pasmo górskie Ruwenzori. Nocleg w hotelu Westend.

5.dzień

WIECZNIE ZIELONE LASY TROPIKALNE: PARK NARODOWY KIBALE

Po śniadaniu przejazd do Parku Narodowego Kibale, który swym terenem obejmuje wiecznie zielone lasy tropikalne. Spotkać tu można przeróżne gatunki małp. Naszym zadaniem będzie wytropienie zagrożonego wyginięciem gatunku szympansa. Przy odrobinie szczęścia zobaczymy, jak to zwierzę potrafi tworzyć i posługiwać się narzędziami oraz jak bardzo jest rozwinięta jego inteligencja emocjonalna. Powrót do Fort Portal na obiad, który zjemy w restauracji ogrodowej, a następnie przejazd do miasta Kasese. Nocleg w hotelu TJ Global.

6.dzień

KULTURA AFRYKI W PIGUŁCE: BUGOYE

Wczesna pobudka i śniadanie. Następnie przejazd do wioski  Bugoye, gdzie poznamy lokalną społeczność, specjalizującą się w prowadzeniu niewielkich upraw kawy. Po wycieczce powrót do Kasese na obiad, a następnie wizyta w lokalnej szkole i sierocińcu. Po południu zabieramy stroje kąpielowe i udajemy się do Kiwa Heritage. Są to gorące źródła znane ze swoich leczniczych mocy. Będziemy pływać i rozkoszować się ich naturalnym pięknem tego miejsca. Powrót do hotelu na kolację.

7.dzień

PARK NARODOWY KRÓLOWEJ ELŻBIETY, REJS PO KANALE KAZINGA

Po śniadaniu, o 6:00 rano, przejazd do Parku Narodowego Królowej Elżbiety. Czeka nas poranne safari, podczas którego mamy szansę zobaczyć lwy, lamparty, bawoły, koby ugandyjskie, kozły wodne i wiele innych zwierząt. Po safari przejazd do Tembo Lodge. Zameldowanie, lunch i transfer do portu, skąd udamy się w rejs statkiem po Kanale Kazinga. Ten szeroki, 32-kilometrowy, naturalny kanał łączący jeziora Edward i Georgea to dominujący element Parku Narodowego Królowej Elżbiety. Kanał przyciąga różnorodne zwierzęta i ptaki. Jest jednym z największych na świecie skupisk hipopotamów i licznych krokodyli nilowych oraz słoni i bawołów. Po rejsie powrót do hotelu. Następnie wieczorne safari po okolicy oraz kolacja. Powrót do Tembo Lodge na nocleg.

8.dzień

TROPAMI GORYLI: PARK NARODOWY BWINDI

Po śniadaniu przejazd do Parku Narodowego Bwindi. To jeden z najbogatszych ekosystemów na świecie, gdzie czeka nas niezapomniana przygoda. Pod okiem wyspecjalizowanych przewodników, w małej, kameralnej grupie udamy się tropami goryli. Liczba goryli górskich na świecie jest stosunkowo niewielka. Na całym świecie pozostało ich niewiele ponad 600, z czego około połowa wybrała sobie na miejsce zamieszkania park Bwindi. Nic więc dziwnego, że obserwacja ich jest wydarzeniem wyjątkowym i niezapomnianym. Przejazd do schroniska Ruhondeza lub Trekkers Terven na kolację i nocleg.

9.dzień

BLISKIE SPOTKANIE Z GORYLAMI: PARK NARODOWY BWINDI, JEZIORO BUNYONYI

Wczesna pobudka. Po śniadaniu spotkanie informacyjne z lokalnym przewodnikiem, który wprowadzi nas w tajniki życia tych niesamowitych zwierząt oraz zasady bezpieczeństwa.  Żeby nie było wątpliwości: chodzi o ich bezpieczeństwo, nie nasze! Poznamy też pracę strażników, których jednym z zadań jest ochrona goryli, którym zagrażają kłusownicy i porwania na prywatne zlecenie lub do nielegalnych ogrodów zoologicznych. Zaopatrzeni w lunch na wynos wybierzemy się na największą atrakcję tego wyjazdu – spotkanie z górskimi gorylami w ich naturalnym środowisku. Możliwość obserwacji i fotografowania budzi emocje i jest prawdziwym przeżyciem. Po zakończeniu wyprawy przejazd nad Jezioro Bunyonyi. Nocleg w Bunyonyi Overland Camp.

10.dzień

PIERWSZE WRAŻENIA: RWANDA

Po wczesnej pobudce i śniadaniu opuszczamy Ugandę i udajemy się do Rwandy. Przejazd do Musanze Kinigi Ruhengeri, zameldowanie w hotelu La Palme. Po krótkim odpoczynku po podróży udamy się na spacer po okolicy, a następnie na kolację.

11.dzień

SZUKANIE "GLDEN MONEKY" : PARK NARODOWY WULKANÓW, GISENYI

Po śniadaniu udajemy się do Parku Narodowego Wulkanów położonego przy granicy z Demokratyczną Republiką Konga, na północy Rwandy. Jest to obszar chroniony, o powierzchni 130 km², który obejmuje pięć z ośmiu stożków wulkanicznych pasma górskiego Wirunga, tj. wulkany Bisoke, Karisimbi, Muhabura, Gahinga i Sabyinyo. Poszukamy bardzo rzadkiego, chronionego gatunku małpy “Gelden Monkey”, występującego jedynie na terenie czterech parków narodowych w Afryce Środkowej. Po tych fotograficznych łowach przejazd do Gisenyi nad Jeziorem Kivu. Zameldowanie i nocleg w hotelu Paradis Malahide.

12.dzień

REJS PO JEZIORZE KIVU

Kolejna wczesna pobudka. Po śniadaniu transfer do portu, skąd zaopatrzeni w lunch, udamy się w rejs statkiem po Jeziorze Kivu. Jezioro leżące na granicy Rwandy i Demokratycznej Republiki Konga ze wszystkich stron otoczone jest niższymi i wyższymi wzgórzami porośniętymi w wielu miejscach endemiczną roślinnością charakterystyczną dla tego regionu. Należy do tzw. Wielkich Jezior Afrykańskich, wśród których znajduje się Jezioro Wiktorii, Jezioro Alberta oraz Jezioro Tanganika. Owe zbiorniki wodne wypełniają system głębokich uskoków tektonicznych zwany Wielkimi Rowami Afrykańskimi. Po powrocie na brzeg przejazd do największego miasta i jednocześnie stolicy Rwandy – Kigali. Po drodze zatrzymamy się na obiad. Dla chętnych w tym samym dniu zwiedzanie miasta i miejsca pamięci ofiar ludobójstwa Nyamata Genocide Memorial. Nocleg w hotelu Lebanon.

13.dzień

REJS PO RZECE AKAGERA

Wczesna pobudka. Po otrzymaniu śniadania i lunchu na wynos udajemy się do Parku Narodowego Akagera. Czeka nas dziś poranne safari, podczas którego  będziemy obserwować żyrafy, zebry, lwy, bawoły, lamparty, słonie i wiele innych zwierząt w ich naturalnym środowisku. Po przejażdżce zjemy lunch w hotelu, a następnie udamy się w rejs statkiem po rzece Akagera. Po powrocie na brzeg przejazd do usytułowanego tuż za granicami parku Akagera Transit Lodge na nocleg.

14.dzień

POŻEGNANIE Z GRUPĄ I WYLOT

Po śniadaniu powrót do Kigali i zwiedzanie miasta. Odwiedzimy miejsce pamięci ofiar ludobójstwa Nyamata Genocide Memorial, upamiętniające śmierć ponad 800 tys. Rwandyjczyków głównie z plemienia Tutsi, zabitych w 1994 roku. Po obiedzie transfer na lotnisko Kanombe i wylot do domu.

Pokaż cały plan wycieczki

14 dni

Firma nie ponosi odpowiedzialności za stracone mienie klienta w wyniku włamania, kradzieży, zgubienia itp. nie ponosimy również odpowiedzialności za straty klienta w motelach. Firma Rek Travel zastrzega sobie prawo do zmiany programu, dyktowanych okolicznościami niezależnymi od niej. Klient zobowiązany jest do przestrzegania regulaminu wycieczki. Uczestnicy wycieczki ubezpieczeni są zgodnie z wymogami amerykańskiego Departamentu Transportu na łączną kwotę $5000.000 (polisa do wglądu na życzenie klienta). Za dodatkową opłatą uczestnicy mogą ubezpieczyć się na wypadek leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego schorzeń nabytych w trakcie wycieczki oraz nieszczęśliwych wypadków w obiektach zwiedzanych (wszelkie informacje w biurze).