Tunezyjskie Impresje

9 dni
Plan podróży Warunki uczestnictwa i rezygnacji Tunezja

Cena zawiera

 • transfer lotnisko – hotel – lotnisko
 • zakwaterowanie w hotelach **** – 7 noclegów
 • wyżywienie HB – szwedzki stół
 • klimatyzowany bus na całej trasie objazdu
 • opłaty drogowe, parkingi
 • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów (Amfiteatr w El Jem, Kartagina,Termy Antoninusa Piusa,amfiteatr w Kartaginie, rzymska villa, Zaguen, Dougga,Ribat, Kazba,Ribat Harthema,Muzeum Sztuki Islamu)
 • opieka pilota-przewodnika
 • przejazd jeepami trasą Paryż-Dakar ok. 180 km
 • przejażdżka na dromaderach
 • taksa klimatyczna pakiet 10 Euro/os.

Cena nie zawiera

 • przelot na trasie Chicago – Tunis – Chicago
 • napojów do obiadokolacji
 • lunch na trasie objazdu  cena  10-15  Euro
 • ewentualnych napiwków
 • biletów lotniczych

TUNEZJA:

TUNIS  – EL JEM – SFAX – GABES – MATMATA – GÓRY DŻEBEL – DOUZ – PUSTYNIA CHOTT EL JERID – TRASA RAJDU PARYŻ-DAKAR – GÓRY ALTAS – CHEBIKA – TAMERZA – KAIROUAN – TUNIS – KARTAGINA – SIDI BOU SAID – MONASTIR – TAKROUNA – DOUGGA – SOUSSE – TUNIS

Kultura i historia

Pielgrzymka

Pustynia


Plan podróży

1.dzień

WYLOT Z CHICAGO

Spotkanie grupy na lotnisku O’Hare. Odprawa paszportowo-bagażowa. Wylot z Chicago i przelot do miasta Tunis w Tunezji.

2.dzień

PRZYLOT DO TUNISU

Przylot do Tunezji, transfer do hotelu, zakwaterowanie , czas wolny. Po południu wizyta na arabskiej medinie. Wspólne wyjście do palarni sziszy na tunezyjską słynną herbatę miętową. Obiadokolacja, nocleg.

3.dzień

EL JEM - MATMATA - DOUZ

Wyjazd wczesnym rankiem z hotelu (śniadanie w formie pakietu).

Przejazd do amfiteatru w El Jem, zbudowanego w latach 230-238 n.e. przez cesarza Gordiana I. Jest on najbardziej spektakularną rzymską budowlą w Afryce Północnej. Zachował się w lepszym stanie niż rzymskie Koloseum i jest trzecim co do wielkości amfiteatrem na świecie.

W El Jem znajdują się także ruiny mniejszego amfiteatru, wille rzymskie oraz muzeum z bogatą kolekcją mozaik. Następnie podążamy do Sfax – jednego z największych miast Tunezji.

Jadąc dalej na południe będziemy mogli podziwiać wspaniałe tereny zielonych gajów oliwnych.

Dalsza droga przebiega przez miejscowość Gabes w kierunku Matmaty – miejscowości położonej na skraju Sahary w surowym krajobrazie gór Dżebel, gdzie żyją plemiona Berberów. Matmata bywa nazywana wioską Trologdytów, a ponadto zyskała sławę dzięki filmowi „Gwiezdne Wojny”. Tutaj też przewidziany jest obiad w berberyjskiej restauracji.

Na południu miejscowości znajduje się tzw. kraina ksarów – ufortyfikowane osiedla berberyjskie na szczytach wzgórz. Najważniejszym elementem są kilkukondygnacyjne obronne spichlerze tzw. ghorfas.

Kolejnym etapem naszej wyprawy będzie miasteczko Douz zwane „Bramą Sahary”. W dawnych czasach Douz był ważnym miejscem postoju na transsaharyjskim szlaku karawanowym. Przejażdżka na dromaderach – okrętach pustyni w niesamowitej scenerii pustynnej przy zachodzie słońca.

Po wycieczce zakwaterowanie w hotelu na Saharze. Obiadokolacja, czas wolny nocleg.

 

4.dzień

CHOTT EL JERID - CHEBIKA - KAIROUAN

Po śniadaniu wyjazd w kierunku pustyni solnej Chott El Jerid- największe słone jezioro w Tunezji, stanowiące największy słony obszar na Saharze, liczący według różnych źródeł od 5000 km² do 7000 km² powierzchni.

Ze względu na ekstremalne warunki klimatyczne, średnie roczne opady sięgające zaledwie ok. 100 mm i temperatury dochodzące do 50 °C, woda wyparowuje z jeziora. W miesiącach letnich jezioro wysycha niemal zupełnie. Do ciekawostek należy fakt, że jezioro zostało wykorzystane na plener serii filmów Gwiezdne Wojny.

Następnie przesiadamy się  na jeepy- rajd safari 4×4, którymi udajemy się do miasteczka Gwiezdnych wojen. Po drodze zobaczymy słynną skałę zwaną „szyją wielbłąda” a przejazd po wydmach przyniesie nam dreszczyk emocji. Przejedziemy również trasą słynnego Rajdu Paryż – Dakar.

Potem wjeżdżamy do gór Atlas, gdzie zwiedzamy dwie zielone oazy górskie. Jedna to Chebika a druga Tamerza, w której będziemy mogli podziwiać „wodospad” i wypić najlepszą miętową herbatę, oraz poznać gościnność tamtejszej ludności.

W drodze powrotnej przerwa na obiad, a następnie przejazd do Kairouan (oznacza obóz wędrownych Nomadów), jednego z siedmiu świętych miast islamu. Kairuan to jedno z pierwszych miast Afryki Północnej, które trwale opanował islam. Meczet Sidi Okba, cmentarz muzułmański, medina ze słynną Bir Barutą ( wydobywana z tej studni woda uchodzi za świętą).

Podczas krótkiego postoju będziemy mogli podziwiać z tarasu widokowego Wielki Meczet, a następnie odwiedzić sklep z dywanami i lokalnymi pamiątkami.

Powrót do hotelu. Obiadokolacja, nocleg.

5.dzień

TUNIS - KARTAGINA - SIDI BOU SAID

Po śniadaniu przejazd do Tunisu położonego na zachodnim brzegu wielkiego nadmorskiego jeziora. Centrum miasta stanowi reprezentacyjna Aleja Habiba Bourguiby (pierwszego prezydenta Tunezji), licząca ponad 1,5 km długości. Wzdłuż niej usytuowane są zarówno nowoczesne budowle, jak i domy pochodzące jeszcze z czasów kolonii francuskiej – secesyjny gmach Teatru Miejskiego i jedyna katolicka katedra św. Wincentego w Tunisie.

Spacer po starym mieście -Medinie (lista UNESCO) – opasanej potężnymi murami z Wielkim Meczetem Zitouna z VIII w., czas wolny na zakupy.

Przejazd na wzgórze Byrsa do starożytnej Kartaginy (UNESCO)- miasta rodzinnego wielkiego Hannibala  i największego ośrodka handlowego basenu Morza śródziemnego w czasach starożytnych  – zwiedzanie pozostałości miasta , katedra św. Ludwika,  muzeum Kartaginy, porty punickie.

Następnie Termy Antoninusa Piusa (największe w świecie łaźnie rzymskie) oraz pozostałości rzymskich willi, amfiteatr- prawdopodobnie największy w imperium rzymskim miejsce kaźni św. Felicity i Perpetui.

Przejazd do Sidi Bou Said, miasteczka założonego przez Maurów hiszpańskich w XV wieku, nazywanego „perłą wybrzeża tunezyjskiego”. Wzniesione na urwistym brzegu, góruje nad niewielkim portem urzekając turystów biało – niebieską tonacją domostw.

Idąc drogą prowadzącą na wzgórze dojdziemy do przytulnej kawiarni, z której tarasu rozciąga się widok na morze. Serwowana na sposób tunezyjski słodka herbata zielona z dodatkiem mięty i nasion sosny pinii smakuje tu najlepiej. Przy fajce wodnej, napełnionej tytoniem jabłkowym można spędzić leniwe popołudnie.

Powrót do hotelu, kolacja i czas wolny.

 

6.dzień

MONASTYR

Po śniadaniu przejazd do Monastiru, zwiedzanie mauzoleum byłego prezydenta Tunezji Habiba Burgiby- który zyskał przydomek „afrykańskiego Ataturka”.

Następnie Ribat Harthema – ogromna budowla obronna z VIII w. Z murów twierdzy rozpościera się piękny widok na całe miasto oraz tunezyjskie wybrzeże ( kręcono w nim m.in. Jezusa z Nazaretu i Żywot Briana), Muzeum Sztuki Islamu ze sporymi zbiorami obrazującymi historię arabskiej kultury, Wielki Meczet z IX wieku.

Czas wolny na zakupy na Medinie, powrót do hotelu na kolację i nocleg.

7.dzień

TAKROUNA - DOUGGA

Po śniadaniu  przejazd do Takrouna- miejsca ostatniej dużej akcji wojsk Nowej Zelandii  w Afryce Północnej podczas II wojny światowej. Po drodze Enfidia- cmentarz wojenny.

Następnie kierujemy się do Zaguen (świątynia wody), skąd w czasach rzymskich transportowano wodę do większości miast akweduktem długim 135 km.

Przejazd do Dougga,  miasta na liście UNESCO ( ruiny najlepiej zachowanego miasta z epoki rzymskiej). Jego Kapitol jest jednym z najcenniejszych znanych zabytków rzymskich. Zobaczymy antyczny teatr z II w n.e. na ok. 3 500 widzów, świątynię Saturna, świątynię Caelestis, Plac Róży Wiatrów, Łaźnię Cyklopów, Łuk Septymiusza Sewera, Mauzoleum Libijsko-Punickie, fragmenty domów z mozaikami, termy.

Powrót do hotelu, kolacja i czas wolny.

 

8.dzień

SOUSSE

Po śniadaniu zwiedzanie Sousse -trzeciego co do wielkości miasta Tunezji łączącego w sobie bogatą historię, arabską współczesność i turystyczną prężność .To starożytne miasto, założone przez Fenicjan w IX w. p.n.e.

Zobaczymy Medinę ze słynnym Ribatem (ufortyfikowany klasztor),Wielki Meczet ( typowy przykład surowej architektury z czasów dynastii Aghlabidów). Wieżyczki armatnie i mury z blankami nadają meczetowi wygląd fortecy. Mury obronne ciągną się przez ponad 2 km, a ich wysokość dochodzi do 8 m. Zbudowali je Aghlabidzi w 859 r., w miejscu oryginalnych murów obronnych z czasów Bizantyjczyków.

W Medynie są 24 meczety (12 dla kobiet i 12 dla mężczyzn).  Kazba  z muzeum archeologicznym, w którym zgromadzono najlepszą w kraju – po Muzeum Bardo  – kolekcje mozaik. Ozdoba zbiorów jest Triumf Bachusa, przedstawiający rzymskiego boga wina powożącego rydwanem na czele parady satyrów. Korytarze katakumb z 15 tys. grobów chrześcijan z IV i V w. rozciągają się na długości 5,5 km. Niestety, dla zwiedzających udostępniono jedynie mały odcinek (100 m) katakumb Dobrego Pasterza, które nazwę zawdzięczają odkrytemu w środku napisowi bon pasteur (dobry pasterz).

Czas wolny na zakup pamiątek, powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

Pokaż cały plan wycieczki

9 dni

Trasa wybranej wycieczki


Firma nie ponosi odpowiedzialności za stracone mienie klienta w wyniku włamania, kradzieży, zgubienia itp. nie ponosimy również odpowiedzialności za straty klienta w motelach. Firma Rek Travel zastrzega sobie prawo do zmiany programu, dyktowanych okolicznościami niezależnymi od niej. Klient zobowiązany jest do przestrzegania regulaminu wycieczki. Uczestnicy wycieczki ubezpieczeni są zgodnie z wymogami amerykańskiego Departamentu Transportu na łączną kwotę $5000.000 (polisa do wglądu na życzenie klienta). Za dodatkową opłatą uczestnicy mogą ubezpieczyć się na wypadek leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego schorzeń nabytych w trakcie wycieczki oraz nieszczęśliwych wypadków w obiektach zwiedzanych (wszelkie informacje w biurze).