Smoky Mountains

Smoky Mountains

7 dni
Plan podróży

Cena zawiera

  • Przejazdy autokarem lub minibusem na całej trasie
  • Opiekę polskojęzycznego przewodnika
  • Ubezpieczenie zgodne z wymogami Amerykańskiego Departamentu Transportu

Cena nie zawiera

  • Biletów wstępu
  • Wydatków natury osobistej: napoje, drinki, alkohole, zwyczajowe napiwki itp.
  • Odszkodowania w przypadku zgubienia bądź zniszczenia mienia

Plan podróży

1.dzień

CHICAGO – CUMBERLAND FALLS Wyjazd z Chicago o godz. 5:00 am sprzed biura Rek Travel (5825 W Irving Park Rd., Chicago, IL 60634). Przejazd do Gatlinburga w stanie Tennessee. Po drodze regularne postoje. Po wjechaniu do Kentucky udamy się na krótki spacer do wodospadu Cumberland Falls, zwanego “Małą Niagarą” lub “Niagarą Południa”, będącego główną atrakcją parku stanowego o tej samej nazwie. Okolice wodospadu zamieszkiwane były przez rdzennych mieszkańców, m.in. przez Indian z plemienia Cherokee, którzy wodospad uważali za miejsce święte. Ciekawostką jest, że regularnie obserwowane jest tam zjawisko księżycowej tęczy, rezultat stromych ścian wąwozu, redukcji rozproszonej mgły i zwiększonego światła księżyca. Są tylko dwa miejsca na naszej planecie, gdzie występuje to zjawisko, są to wodospady Cumberland Falls i Victoria Falls (Zimbabwe). Przejazd na nocleg. 

2.dzień

NEWFOUND GAP – CLINGMAN’S DOME – MT. MITCHELL

Dzień rozpoczniemy od wjechania na przełęcz Newfound Gap. Wiedzie do niej droga z licznymi punktami widokowymi oraz miejscem, w którym spotykają się dwa stany: Tennessee i North Carolina – jest to ciekawa miejscówka na zdjęcie ze znakiem granicznym.

Następnie przejazd do Clingman’s Dome. Jest to najwyższy szczyt w Tennessee oraz drugi pod względem wysokości w Stanach Zjednoczonych na wschód od rzeki Mississippi. Przejście krótkim, stromym szlakiem do spiralnego chodnika, który wznosi się ponad wierzchołkami drzew i prowadzi do betonowej wieży o wys. 14 m. Oferuje ona panoramiczny widok na otaczające ją ze wszystkich stron góry.

Następnie przejedziemy do parku stanowego góry  Mt. Mitchell i wjedziemy na wspomniany szczyt, który jest najwyższym szczytem w kontynentalnej części wschodniej Ameryki Północnej.  Znajduje się na nim platforma widokowa oraz grób profesora Elizeusza Mitchell’a, na którego cześć jego nazwiskiem nazwano najwyższy szczyt Appalachów.

3.dzień

CHIMNEY ROCK, NC – HICKORY NUT FALLS – GRANDFATHER MOUNTAIN

Przejazd do Chimney Rock, jednego z najbardziej rozpoznawanych symboli Północnej Karoliny. Jest to monolit, z którego szczytu rozciąga się panoramiczny widok na wąwóz Hickory Nut Gorge oraz jezioro Lure. Do zapierających dech w piersiach widoku prowadzi ponad 500 schodów, jest to jednak widok wart wysiłku. Dla mniej wytrwałych alternatywą jest  winda (jest to jedyna góra w USA z ukrytą wewnątrz windą).

Następnie udamy się na krótki (1,5 mili w obie strony), ale popularny szlak Hickory Nut Falls, który prowadzi do stóp jednego z najwyższych wodospadów na wschód od rzeki Mississippi. Wodospad ten, o wysokości 404 stóp/123m, „zagrał” w filmie „Ostatni Mohikanin”. Ten orzeźwiający przystanek jest koniecznością podczas wizyty w Chimney Rock.

Przejazd do Grandfather Mountain. Jest to najwyższy szczyt położony na Wschód od Blue Ridge Mountains, jednego z głównych łańcuchów Appallachów. Góra słynie z surowego charakteru i skrywa liczne klify i jaskinie. Do 2008 roku była własnością prywatną i funkcjonowała jako rezerwat przyrody i atrakcja turystyczna.

Najbardziej znana jest z kołyszącego się na wysokości mili mostu, wydającego dźwięki przy silnym wietrze – to tłumaczy określenie „swinging and singing bridge”. Most łączy dwa ze skalnych szczytów góry i podobnie jak Złote Wrota w San Francisco, często ukryty jest we mgle. Na Grandfather Mountain odnotowano największą prędkość wiatru, przekraczającą 200 mph (ponad 320 km/h).

4.dzień

BILTMORE ESTATE – PRETTY PLACE – LOOKING GLASS FALLS

Kolejny dzień rozpoczniemy od wizyty niesamowitego miejsca jakim jest Biltmore Estate. Jest to największy prywatny dom w Stanach Zjednoczonych i robi ogromne wrażenie nie tylko ze względu na swoje rozmiary. Na powierzchni 178 626,8 stóp kwadratowych (136 222,8 metrów kwadratowych) powierzchni mieszkalnej znajduje się 25 pokoi, w tym 35 sypialni dla rodziny i gości, 43 łazienki, 65 kominków i 3 kuchnie.

Rezydencja otoczona jest pięknie utrzymanymi ogrodami, palmiarnią, rozarium, sadzawkami i fontannami. Następnie przejedziemy do nietypowej kaplicy położonej wśród górskich szczytów. Znana jest pod nazwą Pretty Place (Ładne Miejsce) ze względu na niesamowity widok (dzięki niezabudowanym ścianom) na wzgórza hrabstwa Greenville, które niczym fale morza kołyszą się poniżej tarasu widokowego.

Zaspokojeni piękną panoramą na SMoky Mountains skierujemy się w stronę Pisgah National Forest. Zatrzymamy się przy jednym z najbardziej popularnych wodospadów, wysokim na 60 stóp Looking Glass Falls. Przejazd na nocleg.

5.dzień

CHEROKEE – GATLINBURG
Pozostając w scenerii górskich szczytów i malowniczych dolin przejedziemy przez Maggie Valley, zatrzymując się przy licznych i ciekawych punktach widokowych. Przejazd do Rezerwatu Indian Cherokee –  ziemi przekazanej plemionom rdzennych Amerykanów przez rząd federalny.

Cherokee to północnoamerykańskie plemię Indian, które stanowiło jedno z największych politycznie zintegrowanych plemion w czasie europejskiej kolonizacji Ameryk. Ich nazwa pochodzi od słowa Creek, co oznacza „ludzie o różnej mowie”. Odwiedzimy tam muzeum poświęcone ich historii i kulturze oraz wybierzemy się na krótki szlak do wodospadu Mingo Falls.

Następnie, mijając kolejne zapadające w pamięć panoramy przejedziemy do Gatlinburga. Miasto to jest określane mianem Bramy do Parku Narodowego Smoky Mountains i rzeczywiście jest to bodaj najlepsza baza noclegowa i wypadowa dla wszystkich, którzy chcą odwiedzić najczęściej uczęszczany park narodowy USA.

Wybierzemy się na Sky Bridge – największy wiszący most dla pieszych w Stanach Zjednoczonych. Dzięki wysokości 140 stóp i szklanym panelom, Sky Bridge będzie niesamowitym doświadczeniem, które zapamiętamy do końca życia.

Wieczorem czas wolny na ekspolarcję miasteczka, w którym przy głównej ulicy mieszczą się niezliczone kafejki, sklepiki z pamiątkami i bardzo różnego rodzaju atrakcje.

6.dzień

PIGEON FORGE – PARROT MOUNTAIN – NASHVILLE

Nie sposób być w Gatlinburgu i nie odwiedzić Pigeon Forge, siostrzanego miasteczka u podnóża Smoky Mountains. Złożymy krótka wizytę w starym młynie, położonym przy rzece Little Pigeon River. W niewielkiej odległości zaledwie kilkunastu mint znajduje się kolejna atrakcja, której poświęcimy czas i uwagę. To Parrot Mountain – miejsce, które śmiało można określić królestwem egzotycznych ptaków.

Parrot Mountain, jak sama nazwa wskazuje jest domem dla wielu gatunków egzotycznych ptaków ze szczególnym uwzględnieniem papug. W ogrodach inspirowanych Biblią zobaczymy swobodnie latające ptaki. Można się do nich zbliżyć, wziąć na ręce i nakarmić, będzie to zatem świetna okazja do zrobienia ciekawych zdjęć.

Następnie udamy się do Fall Creek Falls. To ostatni wodospad na mapie naszej podróży i dla wielu, jeśli nie dla wszystkich okaże się tym najpiękniejszym, bowiem usytuowany jest na dość ciekawie ukształtowanym terenie. Jest to najwyższy wodospad o swobodnym spadku na wschód od rzeki Missisipi.

Krótki szlak zaprowadzi chętnych z parkingu na płaskowyżu w dół do podstawy wąwozu, dając dostęp do podnóża wodospadu. Pozostali będą mogą podziwiać wysoki na 256 stóp wodospad z platformy widokowej.

Po południu przejazd w kierunku Nashville. Dla Chętnych wieczór na głównej ulicy miasta, słynnej Broadway, pełnej neonów i muzyki country, jak przystało na stolicę tego gatunku.

7.dzień

NASHVILLE – BOWLING GREEN – CHICAGO

Po śniadaniu krótkie zwiedzanie miasta. Przejazd pod budynek Music City Center oraz Partenon, będący pełnowymiarową repliką oryginalnego Partenonu w Atenach. Następnie udamy się do Opryland Hotel, jednego z njawiększych hoteli świata i największego hotelu w Stanach Zjednocoznych, nie będącego kasynem. Wspaniałe dekoracje, egzotyczna roślinność – to po prostu trzeba zobaczyć.

Potem udamy się w kierunku Bowling Green. Zwiedzanie National Corvette Museum, poświęconemu amerykańskiemu sportowemu samochodowi, produkowanemu od 1953 roku. O museum było głośno w mediach, gdy w 2014 roku na skutek ulewnych deszczy w muzeum zapadła się podłoga, pociągając za sobą kilka drogich modeli o łącznej wartości  ponad miliona dolarów.

Przejazd w kierunku Chicago, po drodze regularne postoje. Planowany powrót w późnych godzinach wieczornych.

Pokaż cały plan wycieczki

7 dni

Firma nie ponosi odpowiedzialności za stracone mienie klienta w wyniku włamania, kradzieży, zgubienia itp. nie ponosimy również odpowiedzialności za straty klienta w motelach. Firma Rek Travel zastrzega sobie prawo do zmiany programu, dyktowanych okolicznościami niezależnymi od niej. Klient zobowiązany jest do przestrzegania regulaminu wycieczki. Uczestnicy wycieczki ubezpieczeni są zgodnie z wymogami amerykańskiego Departamentu Transportu na łączną kwotę $5000.000 (polisa do wglądu na życzenie klienta). Za dodatkową opłatą uczestnicy mogą ubezpieczyć się na wypadek leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego schorzeń nabytych w trakcie wycieczki oraz nieszczęśliwych wypadków w obiektach zwiedzanych (wszelkie informacje w biurze).