Rumunia 2024/2025: ojczyzna Hrabiego Drakuli

10 dni
Plan podróży Warunki uczestnictwa i rezygnacji Pobierz katalog wycieczki

Cena zawiera

 • Zakwaterowanie w pokojach 2-osobowych o wysokim standardzie turystycznym.
 • Transport komfortowym klimatyzowanym pojazdem.
 • Transfery z/na lotnisko.
 • Śniadania.
 • Usługi lokalnego, wyspecjalizowanego przewodnika.
 • Opiekę polskojęzycznego pilota.
 • Rejs łodzią po Dunaju.
 • Zwiedzanie Bukaresztu.
 • Bilet wstępu do budynku Parlamentu w Bukareszcie.
 • Bilet wstępu do klasztoru nad Jeziorem Snagov.
 • Zwiedzanie Zamku Palesz.
 • Zwiedzanie Zamku Bran.
 • Zwiedzanie miasta Sighişoara.
 • Zwiedzanie miasta Sibiu.

Cena nie zawiera

 • Kosztu międzynarodowych biletów lotniczych.
 • Wyżywienia innego niż wymienione w programie.
 • Zwyczajowych napiwków i wydatków natury osobistej.
 • Odszkodowania w przypadku zgubienia bądź zniszczenia bagażu osobistego.
 • Ubezpieczenia turystycznego.

Rumunia to z całą pewnością kraj kontrastów. W jednym miejscu spotykają się stare furmanki i najnowsze modele samochodów, ludzie ubrani w tradycyjne stroje ludowe stojący w nowoczesnych centrach handlowych. To także kraj z malowniczymi krajobrazami, pięknymi zamkami i średniowiecznymi starówkami miast oraz cygańską muzyką.

DODATKOWO dwa dni w Budapeszcie, stolicy zupy gulaszowej.

Kultura i historia

Rejs statkiem

Rozrywka


Plan podróży

1.dzień

Lot do Bukaresztu

Naszą przygodę zaczniemy od lotu do Bukaresztu, stolicy Rumunii. Zgodnie z legendą miasto zostało założone przez pasterza o imieniu Bucur. Jednak potwierdzone historycznie informacje mówią, że założycielem miasta był Mircza Stary, a sam Bukareszt powstał po zwycięstwie nad Turkami w XIV wieku.

Rumunia

2.dzień

Bukareszt

Po przylocie do Bukaresztu pospacerujemy  ulicą Lipscani, która jest bez wątpienia jedną z najciekawszych części miasta. Po drodze będziemy mijać księgarnię “Cărturești Carusel”. Warto tam wstąpić, by zobaczyć jak opuszczony budynek został przerobiony na najpiękniejszą księgarnię w całej Rumunii.  Warto też zajrzeć do restauracji “Caru cu Bere”, nawet jeśli nie uda nam się znaleźć stolika, aby zakosztować lokalnych przysmaków to sam wystrój wnętrza zrobi na nas wrażenie.

Późnym wieczorem wrócimy do hotelu na nocleg.

3.dzień

Bukareszt

Po śniadaniu wybierzemy się na panoramiczne zwiedzanie miasta. Przejedziemy się pod Łuk Triumfalny, upamiętniający żołnierzy I wojny światowej oraz zwycięstwo Rumunii. Będziemy również na najbardziej charakterystycznym bulwarze w całym mieście – Piata Unirii. Na zwieńczeniu Piata Unirii znajduje się Pałac Parlamentu, drugi co do  wielkości budynek na świecie pod względem powierzchni.

Dalej przejdziemy się koło Rumuńskiego Ateneum, budowli z XIX wieku wzorowanej na greckiej świątyni Ateny. Przyjrzymy się także dawnemu Pałacowi Królewskiemu (dzisiaj Muzeum Sztuki), Fundacji Królewskiej (obecnie Centralna Biblioteka Uniwersytecka), dawnemu budynkowi Senatu, kościołowi Kretzulescu oraz klasztorowi Stavropoleos.

Wieczorem czas wolny. Nocleg w Bukareszcie.

4.dzień

Jezioro Snagov, Sinaia

Po śniadaniu udamy się do wnętrz Parlamentu. Budynek wpisany jest na listę Rekordów Guinessa jako największy, najcięższy i najdroższy budynek wykorzystywany do celów administracyjnych. Został zbudowany przy użyciu jedynie rumuńskiego budulca. Za jego budową stoi komunistyczny rumuński dyktator – Nicolae Ceausescu, który zapragnął stworzyć imponującą dzielnicę rządową.

Następnie pojedziemy nad Jezioro Snagov. Tutaj zwiedzanie zaczniemy od klasztoru z XIV wieku, w którym zgodnie z ustną tradycją pochowany został Wład III Palownik. Przejedziemy do miasta Sinaia, gdzie zobaczymy “Sinaia Monastery” – klasztor z 1695 r. z piękna bizantyjska architektura.
Nocleg w hotelu.

5.dzień

Sinaia

Tego dnia zobaczymy dawną letnią rezydencję Karola I Hohenzollerna i Elżbiety,  pierwszej rumuńskiej pary królewskiej – zamek Pelesz (Peleș). Zamek ten uważany jest za jeden z najpiękniejszych zamków w Europie. Został zbudowany z drewna, kamienia i jest utrzymany w stylu renesansowym, z licznymi elementami gotyckimi i barokowymi. We wnętrzu kryje się 160 pokoi.

Zwiedzimy również Pelišor, który jest częścią kompleksu zamkowego Peleš, letniej rezydencji rodziny następcy tronu rumuńskiego Ferdynanda I. Budynek posiada liczne elementy secesyjne.
Nocleg w miejscowości Sinaia.

6.dzień

Bran

Dziś odwiedzimy jeden z najsłynniejszych zamków Transylwanii – Bran. Zbudowany w XIII wieku przez Krzyżaków. W tym miejscu więziony był kontrowersyjny władca wołoski Wład III. W pierwszej połowie XX wieku zamek Bran był rezydencją Ferdynanda i Marii, drugiej rumuńskiej pary królewskiej.

W niedalekiej odległości znajduje się Braszów, jedno z najpiękniejszych miast w Rumunii. Górujący nad miastem napis BRASOV ma nawiązywać do amerykańskiego pierwowzoru, a widok z góry na starówkę jest zachwycający. Stare miasto zachowało się tutaj w niemal nietkniętym stanie. Jego centralne miejsce zajmuje wytyczony w średniowieczu rozległy Plac Komunalny, który niegdyś stanowił miejsce cotygodniowych jarmarków.

W centralnym punkcie placu znajduje się stary ratusz, zbudowany w stylu renesansowym z elementami gotyckimi. Przechadzając się po mieście zobaczymy również Czarny Kościół z XV wieku (największy gotycki kościół między Wiedniem a Konstantynopolem), Bramę Ekaterina oraz Dom Hirschera. A niezliczona ilość restauracji, pubów i kameralnych kawiarni powoduje, że nie chce się stąd wyjeżdżać.

7.dzień

Sighisoara

Dziś odwiedzimy Sighişoarę, najbardziej barwne i atrakcyjne miasto Rumunii. Stare miasto nie bez powodu wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. To tutaj najlepiej zachowały się średniowieczne zabudowy oraz drewniane schody prowadzące do szkoły.

Dla chętnych  wizyta w Muzeum Historycznym, które oferuje turystom zapoznanie się z kulturą, tradycjami oraz z przeszłością Rumunii. Muzeum znajduje się w jednym z pomieszczeń Wieży Zegarowej, która góruje nad miastem. Następnie przejedziemy do Biertan, niewielkiej, zabytkowej miejscowości, w której znajduje się najlepiej zachowany przykład kościoła warownego w całej Rumunii. Ta malownicza saksońska wioska znajduje się na liście UNESCO.

Dalej pojedziemy do Sybin (Sibiu), miasta położonego w południowej części Transylwanii. W 2007 roku, po wejściu Rumunii do Unii Europejskiej, Sibiu dzierżyło tytuł kulturalnej stolicy Europy. Zwiedzanie starego centrum miasta, które nazywane jest „skansenem” zaczniemy od Wielkiego Placu (Piaţa Mare), Pałacu Bruckenthala oraz Kościoła Jezuitów.

Potem zobaczymy Mały Plac (Piaţa Mică), Wieżę Rady (Turnul Sfatului) oraz Plac Huet (Piaţa Huet) z ewangelickim kościołem katedralnym z XIV wieku. Przejdziemy się ulicą Mitropolije, przy której znajduje się Kościół Katedralny Metropolii Erdeljski.
Nocleg w Sybin.

8.dzień

Alba Iula

Po śniadaniu wyruszymy w trasę do Timisoary. Przejedziemy przez Alba Iulia, miejsce koronacji monarchów Wielkiej Rumunii oraz Hunedoara (Vajdahunyad), gdzie zwiedzimy zamek Hunyad z XIV wieku. Jest to najbardziej reprezentacyjna świecka budowla gotycka w Siedmiogrodzie (Erdelj), w której mieszkał słynny węgierski regent Hunyadi János.

W Timisoarze zobaczymy Plac Zwycięstwa, na którym znajdują się gmachy Opery i Teatru Narodowego (zbudowane w 1872 r.), kościół katedralny (rumuński) Metropolia Banat (z 1946 r.), pomnik wilczycy karmiącej Romulusa i Remusa (dar z Rzymu z 1926 r.) oraz reprezentacyjną zabudowę secesyjną, wzniesiona w latach 1910-1914.

Pospacerujemy po Placu Wolności, na którym znajduje się stary ratusz (zbudowany w 1734 r. w stylu barokowym), figura Matki Boskiej i popiersie ostatniego dackiego króla Decebala. Zobaczymy także Plac Jedności, gdzie znajduje się Kolumna Zarazy, rzymskokatolicki kościół katedralny (zbudowany w latach 1736-1774), barokowy pałac (dawna siedziba serbskiej Wojwodiny) i serbska cerkiew prawosławna (zbudowana w 1748 r.).
Nocleg w Timisoarze.

9.dzień

Budapeszt

Po śniadaniu ruszymy w drogę, aby dotrzeć do stolicy Węgier – Budapesztu. Zwiedzanie zaczniemy od Placu Bohaterów. Jest to jeden z największych i najważniejszych placów w Budapeszcie. Przejdziemy przez park miejski, gdzie znajduje się Zamek Vajdahunyad, Muzeum Sztuk Pięknych, Muzeum Sztuki Współczesnej oraz Kąpielisko Sečenji.

Następnie przejdziemy pod Bazylikę Św. Stefana, po czym przespacerujemy się pod Parlament. Wieczorem wejdziemy na pokład statku, który nas przewiezie po Dunaju przy akompaniamencie muzyki cygańskiej.

10.dzień

Wylot z Budapesztu

Po śniadaniu i wykwaterowaniu z hotelu pojedziemy na Górę Gelerta oraz Górę Zamkową. Zamek Buda wraz ze wzgórzem zamkowym wpisane jest na listę UNESCO. Następnie przespacerujemy się w stronę Kościoła Macieja oraz Baszty Rybackiej, z której rozpościera się widok na Dunaj i Parlament znajdujący się po drugiej stronie rzeki. W oddali po prawej stronie ujrzymy również piękny Most Łańcuchowy.

W godzinach popołudniowych pojedziemy na lotnisko, aby odprawić się na lot powrotny. Zapraszamy na kolejne wyprawy z Rek Travel Adventure. Może tym razem Francja i Zamki nad Loarą.

Rumunia 2024: ojczyzna Hrabiego Drakuli

Pokaż cały plan wycieczki

10 dni

Trasa wybranej wycieczki


Firma nie ponosi odpowiedzialności za stracone mienie klienta w wyniku włamania, kradzieży, zgubienia itp. nie ponosimy również odpowiedzialności za straty klienta w motelach. Firma Rek Travel zastrzega sobie prawo do zmiany programu, dyktowanych okolicznościami niezależnymi od niej. Klient zobowiązany jest do przestrzegania regulaminu wycieczki. Uczestnicy wycieczki ubezpieczeni są zgodnie z wymogami amerykańskiego Departamentu Transportu na łączną kwotę $5000.000 (polisa do wglądu na życzenie klienta). Za dodatkową opłatą uczestnicy mogą ubezpieczyć się na wypadek leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego schorzeń nabytych w trakcie wycieczki oraz nieszczęśliwych wypadków w obiektach zwiedzanych (wszelkie informacje w biurze).