Mongolia: kraj Czyngis-Chana

13 dni
Plan podróży Warunki uczestnictwa i rezygnacji Pobierz katalog wycieczki

Cena zawiera

 •  Zakwaterowanie w hotelach o standardzie turystycznym.
 • Zakwaterowanie w ger camps.
 • Śniadania, obiady i kolacje każdego dnia (oprócz dni przelotów).
 • Prywatny transport.
 • Opiekę polskiego przewodnika.
 • Opiekę przewodników lokalnych.
 • Transfer z/na lotnisko.
 • Bilety wstępu do atrakcji wymienionych w programie.
 • Wodę butelkowaną.

Cena nie zawiera

 • Kosztu międzynarodowych biletów lotniczych.
 • Wyżywienia innego niż wymienione w programie.
 • Wydatków natury osobistej.
 • Odszkodowania w przypadku zgubienia bądź zniszczenia bagażu osobistego.
 • Ubezpieczenia turystycznego.
 • Zwyczajowych napiwków.

Mongolia cieszy się ponad 250 słonecznymi dniami w roku i dlatego otrzymała przydomek „Kraj Błękitnego Nieba”.  Niebieskie niebo nie zawsze oznacza ciepło. Klimat Mongolii jest ekstremalny i choć większość kraju jest gorąca latem, temperatury mogą spaść do -30 stopni Celsjusza zimą.

Kaniony

Kultura i historia

Parki narodowe

Pustynia


Plan podróży

1.dzień

PRZELOT DO UŁAN BATOR Z DOWOLNEGO PORTU LOTNICZEGO

Spotkanie grupy na lotnisku. Odprawa paszportowo-bagażowa i przelot do stolicy Mongolii.

2.dzień

DZIEŃ W PODRÓŻY

Dzień “w chmurach”, czyli podróż do Mongolii nadal trwa…

3.dzień

ULAN-BATOR

Przylot do Ulan-Bator, stolicy Mongolii i przejazd do hotelu. Czas wolny do końca dnia. Nocleg.

4.dzień

UŁAN-BATOR

Po śniadaniu udamy się na ceremonię rozpoczęcia Festiwalu Nadaam, który odbywa się każdego roku od 11 do 13 lipca na Narodowym Stadionie Sportowym i jest jednym z najpopularniejszych festiwali w Mongolii. Samo otwarcie festiwalu to przeniesienie 9 grzbietów Czyngis-Chana, reprezentujących 9 plemion mongolskich, z Sukhbaatar Square na Stadion. Główną atrakcją festiwalu jest jazda konna, ale uwagę przykuwają także tancerze, jeźdźcy, sportowcy i muzycy. Należy pamiętać, że Nadaam ma swoje źródło w czynnościach takich jak strzelanie z łuku, jazda konna i zapasy, które wykonywano początkowo podczas różnych uroczystości,  na przykład ślubów. Później Nadaam polegał na szkoleniu ludzi do walki. Dzisiaj natomiast jest przede wszystkim nawiązaniem do Rewolucji z 1921 roku, kiedy Mongolia stała się wolnym państwem.

5.dzień

TSAGAAN SUVRAGA

Po śniadaniu wyruszymy do Tsagaan Suvarga (białej stupy). Znajduje się ona w Ulziit Soum, w prowincji Dundgobi. Tutejsze formacje skalne tworzą wspaniałe krajobrazy. Ich wymiary to nawet 400 m szerokości i 60 m wysokości.

6.dzień

YOL VALLEY

Dzisiaj udamy się do kanionu Yolyn Am, położonego 45 km od prowincji Dalanzadgad na wysokości 2800 m n.p.pm. Nazwa kanionu pochodzi od orłosępa, który w języku mongolskim oznacza właśnie Yol. Stopniowo zwężająca się dolina zamienia się w tak wąski wąwóz, że promienie słońca ledwo docierają do jego dna.

7.dzień

YOL VALLEY - WYDMY KONGHOR

Po śniadaniu wybierzemy się samochodami 4WD do wydm Khongor. Osiągające szerokość 12 km i długość 100 km wydmy te nazywane są śpiewającymi wydmami. Są to największe i najbardziej spektakularne wydmy w Mongolii. Dostanie się na ich szczyt zajmuje od 40 minut do 1 godziny. Sam widok zapiera jednak dech w piersiach. Będziemy tutaj mieć przejażdżkę na wielbłądach, a jeśli pogoda na to pozwoli, także nocleg w namiotach.

 
8.dzień

BAYAN ZAG - FLAMMING CLIFFS

Bayanzag zostały nazwane “płonącymi klifami” (Flaming Cliffs) przez paleontologa Roya Chapmana Andrewsa. Czerwono-pomarańczowa barwa klifów sprawia, że miejsce to wygląda jakby z innej planety. Jest to też miejsce kultowe pod względem wielu wykopalisk i znalezienia pierwszych w historii ludzkości skamieniałych jaj dinozaurów. To w tym miejscu wykopano m.in. kości Ceratozaura (dinozaura z charakterystycznym rogiem na łbie) i Owiraptora (gada żywiącego się jajami innych zwierząt).

9.dzień

KLASZTOR ONGI

Po śniadaniu wyruszymy do kolejnego miejsca, jakim jest świątynia Saikhanovoo i Ongi w środkowym Gobi. Klasztor ten, uchodzący dawniej za największy w Mongolii, został założony w 1660 roku i składał się z dwóch kompleksów świątynnych na północy i południu rzeki Ongi Gol. Starszy kompleks południowy składał się z różnych budynków administracyjnych oraz 11 świątyń. Kompleks północny zbudowany w XVIII wieku, składał się z 17 świątyń. Na terenie tym mieściły się też 4 uniwersytety buddyjskie. Kompleks ten został całkowicie zniszczony w 1939 roku przez Khorloogiina Choibalsana, ówczesnego prezydenta i przywódcę Komunistycznej Partii Mongolii. Ponad 200 mnichów zostało zabitych, a wielu ocalałych zostało uwięzionych lub zmuszonych do wstąpienia do kontrolowanej przez komunistów armii. Na rzecze i na okolicznych wzgórzach można zobaczyć dużą liczbę ruin, w tym wysoką stupę. W latach 90-tych podjęto decyzję o odbudowie klasztoru. Obecnie w klasztorze mieszka 11 mnichów.

10.dzień

KHARKHORIN

Dzisiaj wyruszymy wcześnie rano, by dojechać do Kharhorin. Po drodze zobaczymy magiczną światynię Tovhon, która została założona w 1653 roku przez Zanabazara. W XIII wieku Kharkhorin tętniło życiem. Czyngis-chan założył tu bazę zaopatrzeniową, a jego syn Ogedei nakazał budowę odpowiedniej stolicy, co przyciągnęło kupców, dygnitarzy i wykwalifikowanych robotników z całej Azji, a nawet Europy. Dobre czasy trwały do momentu przeniesienia stolicy do Chanbalik, kiedy Kharkhorin zostało opuszczone, a następnie zniszczone przez mściwych żołnierzy mandżurskich w 1388 roku. To, co zostało z Kharkhorin zostało potem wykorzystane do budowy w XVI wieku ogromnego klasztoru ErdeneZuu, który z kolei został poważnie uszkodzony podczas czystek stalinowskich.

11.dzień

PARK NARODOWY KHUSTAI

Rząd mongolski w 1993 roku ustanowił Park Narodowy Khustai jako obszar szczególnie chroniony. Park ten rozciąga się przez góry Khentii i obejmuje zachodnią krawędź mongolskiego stepu na granicy Altanbulag, Argalant i Bayankhangai Soums. Na powierzchni 50.600 ha znajduje się 459 gatunków roślin, 85 gatunków porostów, 90 gatunków mchów i 33 gatunki grzybów. Zarejestrowano tutaj również 44 gatunki ssaków, 217 gatunków ptaków, 16 gatunków ryb, 2 gatunki płazów i 385 gatunków owadów.

12.dzień

UŁAN BATOR

Dzisiaj udajemy się w drogę powrotną do stolicy Mongolii – Ułan Batoru. Tutaj zrobimy zakup pamiątek. Transfer na lotnisko na lot do Chicago.

13.dzień

POWROT DO DOMU

Przylot do Chicago i pożegnanie z grupą.

Pokaż cały plan wycieczki

13 dni

Trasa wybranej wycieczki


Firma nie ponosi odpowiedzialności za stracone mienie klienta w wyniku włamania, kradzieży, zgubienia itp. nie ponosimy również odpowiedzialności za straty klienta w motelach. Firma Rek Travel zastrzega sobie prawo do zmiany programu, dyktowanych okolicznościami niezależnymi od niej. Klient zobowiązany jest do przestrzegania regulaminu wycieczki. Uczestnicy wycieczki ubezpieczeni są zgodnie z wymogami amerykańskiego Departamentu Transportu na łączną kwotę $5000.000 (polisa do wglądu na życzenie klienta). Za dodatkową opłatą uczestnicy mogą ubezpieczyć się na wypadek leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego schorzeń nabytych w trakcie wycieczki oraz nieszczęśliwych wypadków w obiektach zwiedzanych (wszelkie informacje w biurze).