14 dni

Mini Max Ameryka

$1895
10-06-2022
Plan podróży

SYSTEM TELEGRAFICZNY “PONY EXPRESS STATION” – PARK NARODOWY GÓR SKALISTYCH – PARK NARODOWY ŁUKÓW SKALNYCH – PARK NARODOWY CANYONLANDS – ŁUK SKALNY “MESA ARCH” – PARK STANOWY GOBLIN VALLEY – PARK NARODOWY CAPITOL REEF – PUNKT WIDOKOWY GOOSENECK – PARK NARODOWY KANIONU BRYCE – WIELKI KANION RZEKI KOLORADO – HORSESHOE BAND – DOLINA MONUMENT VALLEY – ZAPORA HOOVERA – LEGENDARNA ROUTE 66 – LAS VEGAS – PARK NARODOWY DOLINY ŚMIERCI – PARK NARODOWY DRZEW JOZUEGO – PUSTYNIA MOHAVE – OGRÓD KAKTUSÓW CHOLLA – LOS ANGELES – BEVERLY HILLS – RODEO DRIVE – ALEJA GWIAZD – WZGÓRZE Z NAPISEM “HOLLYWOOD” – SANTA BARBARA – SAN FRANCISCO – PRZYSTAŃ “FISHERMAN’S WARF” – MOST “GOLDEN GATE BRIDGE” – PANORAMA WYSPY ALCATRAZ – ULICA LOMBARD – PARK NARODOWY SEKWOI – PARK NARODOWY YOSEMITE – PRZEJAZD PRZEZ UTAH – POZNANIE KULTURY MORMOŃSKIEJ – SŁONE JEZIORO “GREAT SALT LAKE” – PARK NARODOWY CZARNEGO KANIONU GUNNISON – MUZEUM WOJNY ŚWIATOWEJ – ST. LOUIS – SZCZYT “GATEAWAY ARCH” – REJS STATKIEM PO RZECE MISSISSIPPI

Kultura i historia

Parki narodowe

Rozrywka

Trekking/hiking

Wodospady

Wspinaczka


Plan podróży

1. dzień

Naszą podróż rozpoczniemy wcześnie rano. Zbiórka o godzinie 4:00 rano przed biurem Rek Travel (5825 W Irving Park rd., Chicago, IL 60634). Przejazd przez stany: Illinois, Iowa, Nebraska. W trakcie przejazdu zatrzymamy się w kilku punktach widokowych. Przekroczymy najdłuższą rzekę Ameryki Północnej – Mississippi oraz odwiedzimy Pony Express Station z XIX – wiecznym systemem telegraficznym. Nocleg u podnóża Gór Skalistych w stanie Kolorado. Odpoczynek przed trudami i atrakcjami kolejnych trzynastu dni.

2. dzień

Ranne śniadanie, po którym wyruszymy w kierunku Parku Narodowego Gór Skalistych – Rocky Mountains NP. Po drodze postój na sesję zdjęciową pod słynnym hotelem, gdzie Stanley Kubrick kręcił kadry filmu “Lśnienie”. Przedpołudnie spędzimy na zwiedzaniu parku. Położony w północno – zachodniej części stanu obszar został utworzony w 1915 roku i obejmuje blisko 108000 ha. Dzięki licznym jeziorom, lasom, lodowcom i wodospadom to raj dla miłośników przyrody. Przejedziemy przez park drogą Trail Ridge Road. Jest to najwyższa, nieprzerwana droga w Stanach, miejscami sięgająca 3713 m n.p.m. (12183 stóp). Następnie przemierzając Góry Skaliste wzdłuż Yampa River udamy się z wizytą do Parku Narodowego Łuków Skalnych  – Arches NP. To obok Parku Narodowego Kanionu Bryce jeden z najpiękniejszych obrazów Dzikiego Zachodu. Niesłychane kształty, tęcza kolorów, ponad 2 tysiące skalnych bram, łuków, okien i wież – to tu zwieńczymy dzień majestatycznym zachodem słońca.

3. dzień

Dzień przywitamy wschodem słońca w Parku Narodowym Canyonlands. Park ten to świat skalnych i kolorowych łuków oraz bogatej fauny i flory. Green River (Zielona) i Kolorado River  (Czerwona) dzielą go i różnicują krajobraz na 3 części. Zatrzymamy się przy kanionie Shafer, skąd będziemy podziwiać panoramę. Zobaczymy łuk skalny Mesa Arch oraz panoramę Kraniny Kanionów z górami La Sal w tle. Opuszczając park udamy się do Dead Horse Point Overlook by podziwiać płynącą w 600-metrowym kanionie rzekę Kolorado. W tym dniu jadąc po widowiskowej Highway 12 dotrzemy do Goblin Valley State Park i Parku Narodowego Capitol Reef. Oba charakteryzują się niepowtarzalną scenerią. Zatrzymamy się w kilku punktach widokowych by “rzucić okiem” na Capitol Dome i Hickam Bridge. Obejrzymy indiańskie ryty naskalne oraz panoramę parku w Gooseneck Overlook, będącą przedsmakiem zachodu słońca w Parku Narodowym Kanionu Bryce. Nocleg.

4. dzień

Wczesna pobudka by zdążyć na wschód słońca w Bryce Canyon NP. Piękna parku nie da się wyrazić słowami, trzeba to zobaczyć. Podczas pobytu w tym miejscu skupimy się na jego najważniejszych punktach: Sunrise Point i Sunset Point. Czar miejsca, widok smukłych skał, z których jedne stoją w rzędach, inne siedzą, jeszcze inne obejmują się nawzajem, a wszystko to w mieniących się barwach złota, czerwieni, fioletu i pomarańczu. W dalszej części dnia wizyta w Parku Narodowym Zion, gdzie będziemy podziwiać tworzone przez naturę rzeźby skalne o finezyjnych kształtach wieżyc, uli, łuków i leśnych grzybów. Nie tylko kształty, ale też mnogość barw robi wrażenie. Urozmaicimy sobie przejazd przez park kilkuminutowymi postojami. Pokonując kolejne mile pustynnych równin dotrzemy do północnej krawędzi Grand Canion i do łączącego go z jego południową częścią Navajo Bridge. Planowany nocleg w Page.

5. dzień

Poranek przywitamy nad niezwykłym meandrem rzeki, której zakręt przypomina wróżącą szczęście końską podkowę. Horseshoe Bend to jakby początek przygody nazwanej Wielkim Kanionem rzeki Kolorado. Mijając niesamowity krajobraz południowej części Utah wjedziemy do miejsca, które stało się swoistą ikoną zachodniej Ameryki – Monument Valley. Wielbicielom westernów to miejsce wyda się bardzo znajome, a nas wszystkich dolina ta urzeknie swoją… monumentalnością. Krajobraz rudobrązowych formacji skalnych, spowitych blaskiem słońca oszałamia. Dzień zakończymy w południowej części Grand Canion. Krótka piesza wędrówka wzdłuż zrębu Kanionu i kilka punktów widokowych (Mather Point, Yaki Point, Desert View). Nocleg w Williams.

6. dzień

Dalsza podróż na wschód. W odległości zaledwie 48 km od Las Vegas obejrzymy zbudowaną w Czarnym Kanionie na rzece Kolorado Zaporę Hoovera (Hoover Dam). To ogromna elektrownia wodna, a zarazem gigantyczna konstrukcja betonowa i od 1985 Narodowy Pomnik Historyczny USA. Po drodze do Las Vegas przejedziemy fragmentem legendarnej drogi Route 66, Matki Wszystkich Dróg w Ameryce. Dzień zakończymy w jaskini hazardu z wieczornym przejazdem po Boulevard Strip oraz obok legendarnych kasyn, m.in. Bellagio, MGM, Luxor, The Venetian. Tej nocy wszystko, co się wydarzy w Vegas, zostanie w Vegas.
Dla chętnych, proponujemy około godzinny przelot helikopterem nad największym kanionem na świecie. Ogrom przepaści Wielkiego Kanionu Rzeki Kolorado widziany z lotu ptaka. Wymagana wcześniejsza rezerwacja. Koszt około $300 – do potwierdzenia.

7. dzień

Śniadanie. Przejazd do Parku Narodowego Doliny Śmierci – Death Valley NP, jednego z najgorętszych obszarów na kuli ziemskiej. W trakcie pobytu obejrzymy wydmy, legendarne ruchome piaski, Paletę Artysty i Złoty Kanion. Na koniec przejazd do Dantes View, skąd zobaczymy panoramę całej doliny ze słynnym Bedwater – najniższym miejscem zachodniej półkuli i najwyższą górą parku Telescope Peak. W drodzę do Los Angeles przystaniemy w położonym w południowej Kaliforni Parku Narodowym Drzew Jozuego – Joshua Tree NP. Miejsce to znajduje się na pograniczu pustyni Mohave i tam “nacieszymy oko” malowniczymi formacjami skał i rosnącymi wśród nich drzewami Jozuego. Zobaczymy jedną z najbardziej popularnych i łatwo dostępnych atrakcji parku, jaką jest formacja skalna przypominająca swoim kształtem ludzką czaszkę (Skull Rock). Zrobimy krótki wypad na taras widokowy na wzgórzu Keys View. Z wysokości 1581 metrów n.p.m. roztacza się zapierający dech w piersi widok na Palm Springs, góry i pustynie sięgające daleko w głąb Meksyku. Odbędziemy krótki, lecz urzekający spacer pośród kaktusów Cholla w Cholla Cactus Garden. Wędrówka do Arch Rock, a później do Jumbo Rocks i Sheep Pass. Po południu zwiedzanie Los Angeles rozpoczniemy od jednej z najbogatszych dzielnic w Stanach – Beverly Hills oraz Rodeo Drive. Przejedziemy przez miasto do Santa Monica, słynnej dzielnicy nad oceanem. Przespacerujemy się „Aleją Gwiazd” przy Chinese Theatre. Potem Kodak Theatre, miejsce wręczania nagród filmowych, z tarasu którego rozciąga się widok na wzgórze z charakterystycznym napisem “Hollywood”. To konieczne „must see” w LA. Noc spędzimy w okolicach miasta.

8. dzień

Po śniadaniu podążając Highway nr 1 wzdłuż Pacyfiku dotrzemy do Santa Barbara by podziwiać wschód słońca. Następnie przejazd widowiskową 17 Mile Drive koło Monterey oraz zdjęcia przy Samotnym Cyprysie, by popołudniem dotrzeć do San Francisco. Z przystani „Fisherman’s Warf” odbędziemy około godzinny rejs statkiem po zatoce w kierunku otwartego oceanu. Obejrzymy Golden Gate Bridge od dołu i zwiedzimy Alcatraz wewnątrz (dla chętnych – wymagana wcześniejsza rezerwacja).

9. dzień

Zwiedzanie miasta San Francisco, gdzie czekają na nas typowo miejskie atrakcje, choć dzięki swojemu położeniu nad zatoką, to miasto jest niezwykle fotogeniczne z innych względów. Będziemy podziwiać panoramę miasta i zatoki. Z Wyspy Skarbów, przejedziemy przez słynny na cały świat, charakterystyczny, soczyście czerwony most Golden Gate. Przystaniemy na nim w punkcie, od którego zwą go “mostem samobójców”, stamtąd panorama Wyspy Alcatraz i Wyspy Anioła (Angel Island). Następny punkt programu to przejazd legendarną kolejką linową. Udamy się na spacer po najbardziej krętej uliczce świata – Lombard Street i bajecznie kolorowym, tętniącym życiem społeczności azjatyckiej, Chinatown. Po południu wyruszymy w dalszą drogę w kierunku Frisco w Teksasie.

10. dzień

Rankiem przejdziemy przez dolinę kalifornijską i wjedziemy w partie pasma Sierra Nevada by w Parkach Narodowych Sekwoi i Kings Canyon pospacerować po lesie gigantów. Po krótkim odpoczynku udamy się w dalszą drogę. Słynną Tioga Pass Road wzniesiemy się na wysokość 3031 m n.p.m. i dotrzemy do Parku Narodowego Yosemite. Park ten jest jednym z najczęściej odwiedzanych parków narodowych w USA. Spędzimy tu większość dnia, zachwycając się szumem wodospadów, widokiem granitowych klifów i bliskością gigantycznych – prawie 3000-letnich sekwoi. Park szczyci się największym polodowcowym kanionem na świecie, skalnymi ścianami (Half Dome) oraz gigantycznymi granitowymi skałami (El Capitan). Z punktu Glacier Point zachwycimy się zapierającym dech w piersiach widokiem na dolinę Yosemite oraz najwyższe na kontynencie wodospady Yosemite i Bridal Veil Falls. Po atrakcjach całego dnia udamy się na nocleg w Reno.

11. dzień

W tym dniu kontynuujemy przejazd przez Utah zmierzając do stolicy stanu – Salt Lake City – miasta, w którym 70% populacji to Mormoni. Tu czeka nas spacer obok budynku władz stanowych. Kapitol przypomina instytucję w Waszyngtonie, a dzięki swojemu położeniu na wzgórzu, stanowi doskonały punkt widokowy na miasto i jego okolice. Zwiedzimy Temple Square. Jest to kompleks budynków związany z historią i kulturą mormońską. Będąc w mieście nie pominiemy słonego jeziora Great Salt Lake. Jezioro śmierdzi zepsutymi jajami, czego zapewne będzie dane nam doświadczyć. Na własne oczy zobaczymy zjawisko fatamorgany i proces odzyskiwania soli. Podążając dalej przystaniemy przy słynącym z bicia rekordów prędkości, położonym na dnie wyschniętego jeziora, torze Bonneville Flat. Nocleg w Salt Lake City.

12. dzień

W 12 dniu zwiedzimy położony z zachodniej części stanu Park Narodowy Czarnego Kanionu Gunnison. Obejmuje on najpiękniejszy 22-kilometrowy odcinek liczącego 85 km przełomu rzeki Gunnison. Obejrzymy południową krawędź, wzdłuż której usytuowane są punkty widokowe na pionowe ściany kanionu i otchłań w dole. Przystaniemy przy Painted Wall oraz w miarę możliwości odbędziemy krótką pieszą wędrówkę godnymi polecenia trasami. Uając się w dalszą drogę do Pueblo, gdzie będziemy nocować, przekroczymy wiszący nad przepaścią, łączący krawędzie kanionu, Royal George Bridge.

13. dzień

Przedostatni dzień to krótka wizyta w Muzeum I Wojny Światowej w stanie Kansas oraz w St. Louis w stanie Missouri. Oprócz zwiedzania downtown, czeka nas podróż w kapsułach na szczyt Gateway Arch, wysokiej na 630 stóp budowli w kształcie łuku, będącej hołdem dla pionierów, którzy w XIX wieku wyruszali na podbój Ameryki.

14. dzień

W ostatnim dniu podroży zobaczymy stolicę stanu Ilinois – miasto Springfild. W tym dniu odbędziemy także rejs statkiem po rzece Mississippi. Będzie on ukoronowaniem 14-dniowego wyjazdu. Powrót do Chicago w późnych godzinach nocnych.

15. dzień

Pokaż cały plan wycieczki

15 dni

Cena zawiera

  • Noclegi w motelach i hotelach klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych
  • Przejazdy autokarem lub minibusem na całej trasie
  • Opiekę polskojęzycznego przewodnika
  • W niektórych hotelach w cenie zawarte jest śniadanie
  • Ubezpieczenie zgodne z wymogami Amerykańskiego Departamentu Transportu

Cena nie zawiera

  • Wyżywienia z wyjątkiem śniadań wliczonych w koszt doby hotelowej
  • Wydatków natury osobistej: napoje, drinki, alkohole, zwyczajowe napiwki itp.
  • Odszkodowania w przypadku zgubienia bądź zniszczenia bagażu osobistego, walizki itp.
  • Biletów wstępu

Firma nie ponosi odpowiedzialności za stracone mienie klienta w wyniku włamania, kradzieży, zgubienia itp. nie ponosimy również odpowiedzialności za straty klienta w motelach. Firma Rek Travel zastrzega sobie prawo do zmiany programu, dyktowanych okolicznościami niezależnymi od niej. Klient zobowiązany jest do przestrzegania regulaminu wycieczki. Uczestnicy wycieczki ubezpieczeni są zgodnie z wymogami amerykańskiego Departamentu Transportu na łączną kwotę $5000.000 (polisa do wglądu na życzenie klienta). Za dodatkową opłatą uczestnicy mogą ubezpieczyć się na wypadek leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego schorzeń nabytych w trakcie wycieczki oraz nieszczęśliwych wypadków w obiektach zwiedzanych (wszelkie informacje w biurze).

Podobne wycieczki

Wiosna na Mackinac Island

$345 2 dni 05-28-2022

Dziki Zachód

$1995 10 dni 07-05-2022

Najstarsze Miasta Ameryki

$995 6 dni 06-02-2022
Pokaż wszystkie wycieczki 238