Malta i Sycylia

12 dni
Plan podróży Warunki uczestnictwa i rezygnacji Pobierz katalog wycieczki

Cena zawiera

 • Noclegi w hotelach o wysokim standardzie
 • Zakwaterowanie w pokojach dwuosobowych z łazienką i klimatyzacją
 • Wyżywienie zgodne z programem
 • Przejazdy prywatnym klimatyzowanym autokarem na całej trasie zwiedzania
 • Transfery z/na lotnisko na terenie Europy
 • Opiekę polskojęzycznego przewodnika/ pilota
 • Opiekę przewodników lokalnych 
 • Opłaty klimatyczne

Cena nie zawiera

 • Wyżywienia innego niż wymienione w świadczeniach
 • Kosztu biletów lotniczych
 • Wydatków natury osobistej, jak napoje, drinki, pamiątki
 • Ubezpieczenia zdrowotnego/ turystycznego 
 • Kosztu bagażu jeżeli nie jest on wliczony w koszt biletów lotniczych
 • Dopłaty do pokoju jednoosobowego: $350. Cena do potwierdzenia w biurze bliżej wylotu.

Wyspy Maltańskie należą do niewielkiego archipelagu, złożonego z siedmiu niewielkich wysp, z których największa to Malta uchodząca za trzon państwa europejskiego. Do archipelagu tego należy także druga pod względem wielkości, wyspa Gozo. Tym, co urzeka na niewielkim skrawku lądu są przede wszystkim przepiękne wybrzeża.

 

 

 

Jaskinie

Kultura i historia

Plaże

Rejs statkiem

Rozrywka

Wspinaczka

Wulkany

Wyspy


Plan podróży

1.dzień

WYLOT Z DOWOLNEGO PORTU LOTNICZEGO

Odprawa paszportowo-bagażowa na lotnisku oraz przelot na Maltę, leżącej w centralnej części Morza Śródziemnego. W skład archipelagu wchodzą wyspy: Malta, Gozo i Comino oraz dwie niezamieszkane wysepki Cominotto na północy i Filfla na południu.

2.dzień

MALTA - VALLETTA

Po przylocie na Maltę zaczniemy zwiedzanie wysypy od stolicy – Valletty. Miasto zachwyca swoim unikalnym charakterem. Dominuje tu architektura i zabudowa z okresu, kiedy wyspa należała do zakonu kawalerów maltańskich. Zespół miejski w całości wpisany jest na listę UNESCO.

Spacer po mieście obejmować będzie: Pałac Wielkich Mistrzów, skwer św. Jerzego, Ogrody Baracca oraz port z zapierającą dech panoramą miasta. Zwiedzimy również katedrę św. Jana, gdzie podziwiać będziemy dzieło Caravaggia – “Ścięcie św. Jana Chrzciciela”. W centrum będziemy mieć trochę czasu wolnego na samodzielny spacer. 

Dalej zgodnie z programiem zwiedzimy ufortyfikowany port Cospicua oraz pójdziemy na spacer wąskim labiryntem uliczek w Vittoriosa.

W godzinach wieczornych przejedziemy do hotelu na nocleg.

3.dzień

WYSPA GOZO

Po śniadaniu czeka nad całodzienna wycieczka na wyspę Gozo. Przeprawa promowa na Gozo zajmie nam jedynie ok. 30 minut.

Mniejsza siostra Malty, Gozo, zachwyca bajecznymi krajobrazami. Nic więc dziwnego, że to właśnie tu Odyseusz spędził siedem lat zwabiony przez nimfę Kalipso. Panoramiczne zwiedzanie wyspy to idealna okazja do podziwiania spokojnych wsi oraz pięknych krajobrazów. Zwiedzimy tu zespół starożytnych świątyń Ggantija, wpisany na listę UNESCO. Liczy on około 5.800 lat. Zachowały się tu dwie megalityczne świątynie, zaliczane do najstarszych wolno stojących budowli na świecie.

Następnie pojedziemy do stolicy wyspy Ir-Rabat z dominującą zabudową Cytadeli, z której rozpościera się malownicza panorama na miasteczko i wyspę. Podjedziemy też do punktu widokowego nad jaskinią Kalipso. A jeśli czas nam pozwoli  to złożymy krótką wizyt na pięknej plaży Ramla.

Przejazd do punktu widokowego w okolicy Dwejra. Podziwiać tu można różnorodne formacje skalne wyrzeźbione przez morze w wapieniu na przestrzeni tysięcy lat. Natepnie wracamy do hotelu.

4.dzień

TA'QALI - BLUE GROTTO - MARSAXLOKK

Po śniadaniu spędzimy czas na całodziennej wycieczce podczas której zobaczymy Ogrody San Anton, dawną rezydencję letnią Wielkich Mistrzów Zakonu Joannitów. Dziś jest to rezydencję prezydenta Malty.

Przejedziemy do wioski rzemieślników Ta’Qali, gdzie produkowane są lokalne produkty takie jak szkło oraz srebro filigranowe.

Jedziemy w okolice Blue Grotto, gdzie za dodatkową opłatą i przy sprzyjającej pogodzie można udać się w krótki rejs wzdłuż imponujących klifów, jaskiń i łuków skalnych.

Na koniec czeka nas wizyta w wiosce rybackiej Marsaxlokk. Miejscowość najbardziej znana jest z  tradycyjnych kolorowych łodzi rybackich oraz sobotniego fish marketu.  Powrót do hotelu na nocleg.

5.dzień

MDINA

Po śniadaniu pojedziemy na południowe wybrzeże Malty, aby podziwiać wysokie klify Dingli. W tym dniu czekan nas zwiedzanie Mdiny – dawnej stolicy wyspy. Jest to ciche miasteczko pełne wąskich i krętych ulic, których labirynt prowadzi na obronne mury. Z nich rozpościera się panorama na całą wyspę. Tuż za murami Mdiny mieści się miasto Rabat. Zwiedzimy tu Grotę św. Pawła, gdzie apostoł schronił się po tym jak jego statek rozbił się na morzu.

Przejazd do Wioski Popeya. Jest to park rozrywki na Malcie w gminie Mellieħa, nad zatoką Anchor Bay. Park ma postać wioski. Zbudowano ją w ciągu 7 miesięcy 1979 roku na potrzeby filmu Popeye, kręconego tu w 1980 roku. Dziś wioska otwarta jest dla turystów przez cały rok  jako skansen i kompleks rozrywki rodzinnej. Park jest jedną z atrakcji turystycznych Malty.

Wracamy do hotelu. Dla chętnych czas wolny na wypoczynek i zakupy. Nocleg w hotelu. 

6.dzień

SYCYLIA - POZZALLO - MODICA -RAGUSA

Po porannym posłku i wykwaterowaniu z hotelu będziemy się przeprawiać promem na Sycylię.

Przypływamy do portu w Pozzallo. Po zejściu z promu jedziemy do barokowego miasteczka Modica, słynącego z produkcji czekolady modykańskiej. Następnie podjedziemy na punkt panoramiczny z pięknym widokiem na miasto o charakterystycznej strukturze zabudowań. Będziemy zwiedzać barokową katedrę św. Jerzego i kościoł Matrice św. Piotra. Przespacerujemy się po uroczym miasteczku  i zapoznanamy się z historią powstawania czekolady modykańskiej. W programie przewidziana jest również degustacja czekolady.

Dalej udajemy się do Ragusa Ibla. Jest to najstarsza część miasta Ragusy, która została zupełnie zniszczona podczas trzęsienia ziemi w 1693 r. Odbudowana została w stylu barokowym na przełomie XVII i XVIII w. na gruzach starożytnej osady Hybla. Od 2002 roku Ragusa Ibla i jej zabytkowa, barokowa architektura znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Spacer po mieście, czas wolny. Przejazd do hotelu w okolicach Agrigento. Zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

7.dzień

AGRIGENTO - PALERMO

Po śniadaniu wykwaterowanie. Przejazd na zwiedzanie Doliny Świątyń (Valle dei Templi) w Agrigento, jednego z najważniejszych stanowisk archeologicznych na Sycylii ze śladami istnienia Wielkiej Grecji. W Dolinie Świątyń znajdują się pozostałości miasta Akragas założonego przez greckich kolonistów.

Zobaczymy tu m.in. Świątynię Concordii, Świątynię Junony, Świątynię Zeusa Olimpijskiego, Świątynię Heraklesa, Nekropolie łukowe, Mauzoleum Terona oraz Grotta Fragapane. Na terenie obszaru archeologicznego możemy zobaczyć majestatyczną rzeźbę autorstwa Igora Mitoraja, artysty polskiego pochodzenia, który zasłynął z prac nawiązujących do czasów antycznych. Przejazd do Palermo, zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg.

8.dzień

PALERMO - MONREALE

Po śniadaniu zwiedzamy Palermo. Czeka nas spacer po starówce. Zobaczymy targ, Katedrę pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej (Cattedrale di Palermo), kościół św. Katarzyny, plac teatru lirycznego Massimo, skrzyżowanie Quattro Canti, Fontannę Wstydu, Plac Belliniego. Następnie będziemy miec trochę czasu wolnego.

Przejazd do Monreale. Jest to Królewska Góra, która we wczesnym średniowieczu była królewskim miejscem polowań na zwierzynę. Z góry położonej na wysokości 310 m n.p.m. spogląda się na Palermo i dolinę Conca d’Oro. Dolina zwana inaczej „złotą muszlą”. Takie miano nadały jej mieniące się niczym złoto uprawiane tu cytrusy. Zwiedzimy Katedrę Santa Maria Nuova, wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ten imponujący wymiarami (100 metrów długości i 40 szerokości) sakralny budynek to pozostałość po rządach, jakie sprawowali na Sycylii Normanowie – potomkowie wikingów. Jeśli czas pozwoli to w drodze powrotnej zobaczymy sławne katakumby (unikalny sycylijski cmentarz). Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

9.dzień

CEFALU - KATANIA

Po śniadaniu wykwaterowanie, przejazd do Cefalu – miasteczka, które powstało w przepięknym otoczeniu Morza Tyrreńskiego oraz gór, a jego bezpośrednim tłem jest potężna skała – „La Rocca”. Krótkie zwiedzanie.

Przejazd do Katanii, pospacerujemy po wyjątkowym mieście wybudowanym z lawy. Zobaczzymy Katedrę św. Agaty, plac Duomo, fontannę słonia oraz pozostałości po amfiteatrze rzymskim. Będziemy degustować wino migdałowe i likiery sycylijskie. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg .

10.dzień

ETNA - TAORMINA

Po śniadaniu wycieczka na Etnę (przejazd około 1,5 godz.). Wjedziemy na wysokość 2.000 m n.p.m. i potem wyżej kolejką i jeepami na wysokość około 2800 m n.p.m. – podziwianie księżycowego krajobrazu i spacer z przewodnikiem alpejskim) cena 68 od osoby. Ten wjazd wyżej może być fakultatywny ale raczej polecamy bo wrażenia są unikalne (uzależnione od warunków pogodowych).

Przyjeżdżamy do Taorminy, najsłynniejszego miejsca na Sycylii. Pospacerujemy po miasteczku. Zobaczymy teatr antyczny (wstęp 10 od osoby), katedrę św. Mikołaja oraz park miejski. Powrót do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.

11.dzień

SYRAKUZY

Po śniadaniu przejedziemy do Syrakuz. Zwiedzanie zaczniemy od wyspy Ortigia, która stanowi centrum miasta. Zobaczymy też Katedrę (wstęp 2 od osoby). Wybierzemy się na lokalny targ na ostatnie zakupy i degustację przysmaków sycylijskich takich jak: oliwa, sery, salami, pomidory suszone itp. Czas wolny. Powrót do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg

12.dzień

WYLOT DO DOMU

Po śniadaniu wykwaterowanie, transfer na lotnisko, powrót do kraju.

Pokaż cały plan wycieczki

12 dni

Trasa wybranej wycieczki


Firma nie ponosi odpowiedzialności za stracone mienie klienta w wyniku włamania, kradzieży, zgubienia itp. nie ponosimy również odpowiedzialności za straty klienta w motelach. Firma Rek Travel zastrzega sobie prawo do zmiany programu, dyktowanych okolicznościami niezależnymi od niej. Klient zobowiązany jest do przestrzegania regulaminu wycieczki. Uczestnicy wycieczki ubezpieczeni są zgodnie z wymogami amerykańskiego Departamentu Transportu na łączną kwotę $5000.000 (polisa do wglądu na życzenie klienta). Za dodatkową opłatą uczestnicy mogą ubezpieczyć się na wypadek leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego schorzeń nabytych w trakcie wycieczki oraz nieszczęśliwych wypadków w obiektach zwiedzanych (wszelkie informacje w biurze).