kraina kanionów
8 dni

Kraina Kanionów – Parki Narodowe Kolorado, Utah i Arizony

$1395
Plan podróży Warunki uczestnictwa i rezygnacji

Kraina Kanionów i Parki Narodowe Kolorado, Utah i Arizony- geologiczne i przyrodnicze cuda świata

LOKOMOTYWA PAROWA “BIG BOY ” – PRZEJAZD PRZEZ GÓRY SKALISTE – PARK NARODOWY ŁUKÓW SKALNYCH – MOAB – PARK NARODOWY CANYONLANDS – ŁUK “MESA ARCH” – PARK STANOWY GOBLIN VALLEY – PARK NARODOWY CAPITOL REEF – DROGA NUMER 12 – PARK NARODOWY BRYCE – PUNKT WIDOKOWY “SUNSET POINT” – POMNIK NARODOWY “CEDAR BREAKS” – PARK NARODOWY ZION – RZEKA VIRGIN – WIELKI KANION RZEKI KOLORADO – “HORSESHOE BEND” – REZERWAT INDIAN NAVAJO –  MONUMENT VALLEY – PARK STANOWY GOOSENECK – SKALNA FORMACJA “MEXICAN HAT” – PARK NARODOWY GUNNISON – MILLION DOLLAR HIGHWAY – ASPEN – PRZEJAZD PRZEZ WIELKIE RÓWNINY I PRERIE DZIKIEGO ZACHODU

 

 

Jaskinie

Kaniony

Kultura i historia

Rozrywka

Trekking/hiking

Wczasy

Wodospady


Plan podróży

1. dzień

Wyjazd sprzed biura Rek Travel (5827 W Irving Park Rd., Chicago, IL 60634) we wczesnych godzinach porannych. Przejazd przez stany Illinois i Iowa z regularnymi postojami. Po przekroczeniu rzeki Missouri udamy się w miejsce, które zrobi wrażenie nie tylko na fanach kolei. Obejrzymy Big Boy – odrestaurowaną lokomotywę parową Union Pacific, jedną z największych tego typu maszyn na świecie. Wieczorem przekroczymy granicę stanu Kolorado.  Przejazd na nocleg.

2. dzień

Przejazd przez Góry Skaliste (Rocky Mountains), tereny pełne pięknych krajobrazów, dzikich zwierząt oraz zróżnicowanych klimatów i środowisk. Przejazd parkową drogą, która oferuje liczne punkty widokowe na piękną górską scenerię. Park włącza w swój obszar górne dopływy rzeki Kolorado, przy której głównych punktach się zatrzymamy.

Następnie przejedziemy przez Glenwood Springs, słynące z gorących źródeł, których lecznicze i relaksacyjne właściwości przyciągnęły do tego miejsca pod koniec XIX wieku pierwszych turystów. Kolejny punkt, to wjazd do Utah, gdzie odwiedzimy Park Narodowy Łuków Skalnych (Arches NP). Jest to jeden z najładniejszych parków narodowych w Stanach Zjednoczonych i jeden z najpiękniejszych zakątków amerykańskiego Dzikiego Zachodu. Unikatowość jego krajobrazu wynika z ponad 2 tysięcy różnego rozmiaru, wysokości i rozpiętości łuków, bram, okien i mostów skalnych.

Nocleg w okolicy Moab.

3. dzień

Pobudka wczesnym rankiem, bo chcemy przywitać wschód słońca przy Mesa Arch, pięknym łuku na wschodnim płaskowyżu Island in the Sky w Parku Narodowym Canyonlands. Łuk przyciąga amatorów i zawodowych fotografów, którzy długo przed wschodem słońca szukają najlepszej miejscówki i zajmują pozycję, by zdążyć zrobić zdjęcie łuku, oświetlonego promieniami wschodzącego słońca.

Canoyonlands to przepiękna, skalista kraina, poprzecinana wodami rzek Colorado i Green River. Przejeżdżając parkową drogą zatrzymamy się przy punktach widokowych, m.in. Shafer Trail Viewpoint, skąd zobaczymy panoramę na drogę, która wielu turystom podnosi poziom adrenaliny i przyprawia o zawrót głowy.

Następnie udamy się do Parku Stanowego Goblin Valley, gdzie wybierzemy się na spacer wśród „goblinów” z piaskowca i innych fascynujących formacji, dzięki którym parkowy krajobraz często porównywany jest do Marsa.

Kolejnym parkiem na mapie dzisiejszego zwiedzania będzie Park Narodowy Capitol Reef. Przejedziemy trasą widokową, malowniczą drogą nr 12, zatrzymując się w punktach widokowych i najciekawszych miejscówkach, takich jak Panorama Point, Gooseneck Overlook czy The Flutted Wall. Ciekawostką parku są liczne petroglify – czyli wyryte w skale rysunki, spuścizna dawnych mieszkańców tych terenów, na których wielu widzi dowód na to, że kosmici jednak odwiedzili Ziemię. Czy mają rację? Przekonamy się na własne oczy.

Dzień pożegnamy w punkcie widokowym Sunset Point w Parku Narodowym Bryce. Nocleg w okolicy.

4. dzień

Zaczniemy od wschodu słońca w Parku Narodowym Bryce (Bryce Canyon NP). Ciekawostką jest to, że park nie jest tak naprawdę kanionem, jak to sugeruje jego nazwa, gdyż nie przepływa przez niego żadna rzeka. Jest to wspaniały amfiteatr czerwono-pomarańczowych spiralnych formacji skalnych zwanych hoodoos, które przybierają różne kształty i rozmiary i w zależności od natężenia światła słonecznego są mniej lub bardziej czerwone.

Następnie udamy się do Cedar Breaks National Monument. Ten amerykański pomnik narodowy wyglądem przypomina naturalny amfiteatr, rozciągający się na długości 3 mil i głębokości ponad 2000 stóp, a wysokość krawędzi amfiteatru wynosi ponad 10 000 stóp nad poziomem morza.

Stamtąd udamy się do Parku Narodowego Zion. To jeden z najpiękniejszych parków Utah, wysoko ceniony w zacnym gronie wytrawnych turystów i podróżników. Ten rezerwat przyrody w południowo-zachodniej części Utah wyróżnia się stromymi czerwonymi klifami Kanionu Zion i jest to miejsce wprost magiczne. Przejedziemy Zion Canyon Scenic Drive – drogą, która przecina główną część parku, prowadząc do leśnych szlaków wzdłuż rzeki Virgin. Po całym dniu wrażeń czas na nocleg.

5. dzień

Dzisiaj czeka nas przygoda z jednym z najbardziej spektakularnych kanionów w USA – Wielkim Kanionem Rzeki Kolorado (Grand Canyon). Park powstał w 1919 roku i jest jednym z najstarszych parków w Stanach Zjednoczonych.

Dziś zobaczymy jego północną krawędź, która jest zdecydowanie bardziej dzika i, z powodu chociażby surowszych warunków klimatycznych, mniej dostępna dla turystów niż krawędź południowa, obie natomiast gwarantują niesamowite widoki.

Następnie przejazd do pięknych, różowych klifów Vermillion i Navajo Bridge, który malowniczo spina obie krawędzie kanionu oddalone w tym miejscu od siebie o ponad 750 stóp. Wysokość 470 stóp zapewnia wspaniałe widoki. Rzeka Kolorado wiele lat temu utworzyła w skałach piaskowca piękny, głęboki na 300 metrów meander o kształcie podkowy. To słynne miejsce o nazwie „Horseshoe Bend”, przedsmak następnego dnia. To właśnie tam będziemy podziwiać zachód słońca zanim udamy się do hotelu na nocleg.

6. dzień

Przygody z Wielkim Kanionem Rzeki Kolorado ciąg dalszy.

Tym razem strona południowa, zupełnie inna niż ta, którą podziwialiśmy wczoraj. Przed wjazdem na teren parku narodowego, w centrum turystycznym, obejrzymy film I-MAX o Wielkim Kanionie Rzeki Kolorado. Nowoczesna technologia sprawi, że z całą mocą poczujemy potęgę Wielkiego Kanionu. Leć jak orzeł, zerknij z krawędzi kanionu, a potem zanurkuj do skalistych głębi – zachęcają gospodarze kina.

Kontynuujemy podziwianie kanionu z wybranych punktów widokowych na południowej krawędzi. Dalsza droga wśród malowniczych krajobrazów Arizony i po terenach największego w Stanach Zjednoczonych indiańskiego rezerwatu zamieszkałego przez Indian Navajo, doprowadzi nas do Monument Valley. To miejsce znane z wielu westernów Johna Forda, który odkrył jego uroki dla Hollywood, wykorzystując tamtejszą scenerię w swoich filmach.

Z „Doliny Monumentów” udamy się do Parku Stanowego Gooseneck. Po drodze przystaniemy przy „Mexican Hat”, skalnej formacji, która swoją nazwę zawdzięcza oryginalnemu kształtowi, który jako żywo przypomina meksykańskie sombrero. Przy wspomnianym parku stanowym „Gęsia Szyja” (Gooseneck SP) ponownie wpadniemy w zachwyt. Wiele lat temu rzeka utworzyła tam meandry o głębokości ponad 1000 stóp (300 m). Siła wiatru, działanie wody, mrozów i grawitacji dało przepiękny efekt tworząc niesamowitą panoramę na meandrującą poniżej rzekę San Juan. Przejazd na nocleg.

7. dzień

Przejazd malowniczą drogą Million Dollar Highway z postojami na zdjęcia do Black Canyon of the Gunnison National Park – parku narodowego położonego w zachodniej części Kolorado. Na niewielkim terenie parku znajduje się najpiękniejszy, kilkunastomilowy odcinek rzeki Gunnison. Przejazd drogą wzdłuż krawędzi stromego i głębokiego na 600 m kanionu, z postojami w punktach widokowych. Zatrzymamy się w jednym z najbardziej znanych resortów narciarskich Aspen. Nocleg w okolicy Colorado Springs.

8. dzień

Wyjazd w drogę powrotną. Przejazd przez wielkie równiny i prerie dawnego Dzikiego Zachodu. Jak to było w „Tańczącym z wilkami”? Trzeba zobaczyć to miejsce, nim odejdzie w zapomnienie. Droga prowadzi przez Kolorado, Nebraskę, Iowa i Illinois. W trakcie przejazdu postoje na posiłek. Do Chicago wrócimy w późnych godzinach wieczornych.

Pokaż cały plan wycieczki

8 dni

Cena zawiera

  • Noclegi w hotelach o standardzie turystycznym
  • Zakwaterowanie w pokojach dwuosobowych
  • Przejazdy minibusem na całej trasie (TYLKO GRUPA BUSOWA)
  • Opiekę polskojęzycznego przewodnika
  • W niektórych hotelach w cenie zawarte jest śniadanie
  • Ubezpieczenie zgodne z wymogami Amerykańskiego Departamentu Transportu

Cena nie zawiera

  • Wyżywienia z wyjątkiem śniadań wliczonych w koszt doby hotelowej
  • Wydatków natury osobistej
  • Ubezpieczenia turystycznego (możliwość wykupienia w biurze Rek Travel)
  • Biletów wstępu

Firma nie ponosi odpowiedzialności za stracone mienie klienta w wyniku włamania, kradzieży, zgubienia itp. nie ponosimy również odpowiedzialności za straty klienta w motelach. Firma Rek Travel zastrzega sobie prawo do zmiany programu, dyktowanych okolicznościami niezależnymi od niej. Klient zobowiązany jest do przestrzegania regulaminu wycieczki. Uczestnicy wycieczki ubezpieczeni są zgodnie z wymogami amerykańskiego Departamentu Transportu na łączną kwotę $5000.000 (polisa do wglądu na życzenie klienta). Za dodatkową opłatą uczestnicy mogą ubezpieczyć się na wypadek leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego schorzeń nabytych w trakcie wycieczki oraz nieszczęśliwych wypadków w obiektach zwiedzanych (wszelkie informacje w biurze).