Kolumbia – W Poszukiwaniu Eldorado

11 dni
Plan podróży Warunki uczestnictwa i rezygnacji

Cena zawiera

  • Noclegi w hotelach klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych
  • Przejazdy minibusem na całej trasie
  • Opiekę polskojęzycznego przewodnika
  • Opiekę lokalnych przewodników
  • Koszt biletów wewnętrznych
  • Bilety wstępu do atrakcji wymienionych w programie

Cena nie zawiera

  • Koszt międzynarodowych biletów lotniczych w obie strony
  • Wyżywienia
  • Zwyczajowych napiwków
  • Odszkodowania w przypadku zgubienia bądź zniszczenia bagażu osobistego, walizki itp.

KOLUMBIA

CARTAGENA – DZIELNICA GETSEMANI – TORRE DEL RELOJ – KLASZTOR SAN PEDRO DE CLAVER – PLAC SIMONA BOLIVARA – MUZEUM INKWIZYCJI – PLAC SANTO DOMINGO – BŁOTNY WULKAN TOTUMO – WYSPY RÓŻAŃCOWE –  PRZELOT DO MEDELLIN – EL PENOL – WIOSKA GUATAPE – PLAC ŚWIATEŁ – KATEDRA METROPOLITALNA – PLAC BOTERO – PASAŻ HANDLOWY JUNIN – MUZEUM ANTIOQYUIA – SALENTO – PLANTACJA KAWY – VALLE DE CONCORA – PALMY WOSKOWE – PRZEJAZD JEEPAMI “WILLY” – BOGOTA – MUZEUM ZŁOTA – WJAZD KOLEJKĄ LINIOWĄ NA WZGÓŻE MONSERRATE – KLASZTOR I KAPLICA CZARNEJ MADONNY – KATEDRA SOLNA W ZIPAQUIRA – VILLA DE LEYVA – MIASTECZKO RAQUIRA – ANDYJSKA CERAMIKA – WINNICE I PROCES POWSTAWANIA WINA – MUZEUM BOLTERA – CENTRUM KULTURALNE GABRIELA GARCIA MARQUEZA

Kultura i historia


Plan podróży

1.dzień

CARTAGENA DE INDIAS

Wylot z Chicago przez Miami do Cartageny. Odprawa paszportowa i transfer do hotelu.

Po krótkim odpoczynku wybierzemy się na zwiedzanie miasta. Cartagena uważana jest za najpiękniejsze miasto wybrzeża Morza Karaibskiego i często jest nazywana „Perłą Karaibów”. Kiedyś, w czasach hiszpańskiej dominacji, był to główny port przeładunkowy złota oraz największy targ handlu niewolnikami. Dzisiaj miasto romansów, legend i niezwykłego piękna otoczone jest 13-kilometrowym murem i wpisane na listę UNESCO.

Zwiedzanie rozpoczniemy od kolonialnego centrum miasta. Wizyta w bajkowej i kolorowej dzielnicy Getsemani.  Wieczór spędzimy na murach miejskich zachwycając się zachodem słońca i popijając drinki. Nocleg.

2.dzień

CARTAGENA DE INDIAS

Po śniadaniu kontynuujemy zwiedzanie Cartageny. Cartagena de Indias urzeka swym przepięknym starym miastem – pełnym kolonialnych placów, ulic i budynków.

Poranny spacer rozpoczniemy od Torre del Reloj. To tutaj w XVI w. na Plaza de los Coches odbywały się największe w tej części świata targi niewolników, a dzisiaj samo miejsce zachwyca kolorytem budynków, balkonów i arkad. Będąc w okolicy spróbujemy też lokalnych słodkości przy Portal de los Dulces.

Zatrzymamy się również na placu przy kościele i klasztorze San Pedro de Claver. San Pedro był hiszpańskim mnichem, który został nazywany „Apostołem Czarnych”.

W następnej kolejności przejdziemy na plac Simona Bolivara, uważany za najpiękniejszy w mieście. Przy placu, w przepięknym, kolonialnym budynku z charakterystycznym portalem zbudowanym ze skały koralowej i drewnianymi balkonami, mieści się Muzeum Inkwizycji.

W dalszej części programu przejdziemy na Plac Santo Domingo, gdzie znajduje się najstarszy kościół Cartageny.

Po południu przejazd do błotnego wulkanu Totumo, gdzie każdy będzie mógł spróbować zdrowotnej kąpieli w błotnym kraterze. Lecznicze właściwości tamtejszego błota znane są już od wieków.

Nocleg.

3.dzień

CARTAGENA DE INDIAS – WYSPY RÓŻAŃCOWE

Po śniadaniu transfer na łódź, którą udamy się na najpiękniejszy archipelag kolumbijskich wysp – Rosario Islands. Dwadzieścia osiem wysp jest częścią Parku Narodowego Corales del Rosario. Dzisiejszy dzień spędzimy odpoczywając, opalając się i nurkując (snorkeling) w krystalicznie czystych i lazurowych wodach Morza Karaibskiego. Spróbujemy także kuchni lokalnej m.in. ryby z ryżem kokosowym oraz lokalnych drinków.

Powrót do Cartageny.

4.dzień

CARTAGENA DE INDIAS – MEDELLIN

Po śniadaniu  przejazd na lotnisko i przelot do Medellín.

Dzisiejszego dnia udamy się do El Peñol – imponującego granitowego monolitu nad brzegiem sztucznego jeziora, utworzonego przez pobliska zaporę Guadapé. Wspinaczka 659 schodami na szczyt skały, skąd rozpościera się piękny widok na całą okolicę.

W następnej kolejności odwiedzimy wioskę Guatapé znaną z pięknych dekoracji ściennych i hiszpańskich fryzów nazwanych „zócalos”, które zdobią wiele budynków. Wieczorem powrót do Medellin.

Nocleg.

5.dzień

MEDELLIN

Po śniadaniu całodzienne zwiedzanie Medellin.

Miasto kiedyś kojarzone z kartelami narkotykowymi i Pablo Escobarem, po jego śmierci zmieniło swoje oblicze. Centrum miasta zajmuje długą dolinę, natomiast okoliczne wzgórza zamieszkałe są przez lokalną biedotę. To tam się udamy, żeby zobaczyć prawdziwe oblicze Kolumbii.

Odwiedzimy Comuna 13 – miejsce, do którego kiedyś nikt się nie zapuszczał w obawie o swoje życie. Teraz miejsce to przyciąga niesamowitym kolorytem murali, które można spotkać na każdym kroku. Lokalni artyści rywalizują miedzy sobą, tworząc prawdziwe dzieła sztuki. Comuna 13 zmieniła się dzięki ruchomym schodom umieszczonym tu przez władze miasta, aby pomóc mieszkańcom w pokonywaniu kilkuset metrowej wysokości w dotarciu do swoich domów. Na każdym prawie kroku widać tu także ducha Pablo Escobara, którego biedota ubóstwiała.

Przejedziemy także kolejką gondolową nad dzielnicą biedoty, żeby w dole podziwiać miasto i jego przedmieścia. W dalszej części dnia zobaczymy Plac Świateł, Katedrę Metropolitalną, pasaż handlowy Junin, Plac Botero z jego licznymi rzeźbami oraz Muzeum Antioquia.

Nocleg w Medallin.

6.dzień

MEDELLIN – SALENTO

Po śniadaniu transfer na lotnisko i przelot do Pereira.

Po wylądowaniu przejazd do Salento, uważanego za najpiękniejsze w andyjskiej części Kolumbii, gdzie  udamy się na plantację kawy. Wspaniały gorący i wilgotny klimat sprawia, że jest to doskonałe miejsce na uprawę kawy. Region ten został wpisany na listę UNESCO.

Poznamy proces powstawania kawy, od sadzonek do gotowego produktu, który trafia do naszych filiżanek. Możliwość spróbowania prawdziwej, zmielonej na miejscu kawy. Powrót do centrum miasta, które słynie z pięknych, kolorowych drewnianych balkonów i fasad domów.

Na kolację do spróbowania pstrąg – lokalna specjalność w wielu wydaniach. Nocleg w Salento.

7.dzień

SALENTO

Po śniadaniu udamy się do Valle de Concora, doliny znanej z „mglistego lasu”, gdzie rosną najwyższe palmy na świecie, będące jednocześnie narodowym drzewem Kolumbii – palmy woskowe.

Udamy się tam tradycyjnymi jeepami nazwanymi Willy’s. Krótki trekking w dolinie, dla chętnych przejażdżka konna. Powrót do Salento, czas na kolację i odpoczynek, a może na filiżankę kawy w  lokalnej kawiarence. Nocleg w Salento.

8.dzień

SALENTO – BOGOTA

Transfer na lotnisko. Przelot do Bogoty.

Zwiedzanie największego na świecie Muzeum Złota, w którym zgromadzono najbardziej okazałe złote wyroby licznych kultur indiańskich, zamieszkujących terytorium Kolumbii przed przybyciem do niej Krzysztofa Kolumba. Można tu m.in. zobaczyć „barkę” ze złota wyłowioną z jeziora Guatavita.

Dla spragnionych wypoczynku, sennych i zmęczonych wizyta w Muzeum Lenistwa. To jedyne muzeum, gdzie można odpocząć kładąc się na muzealnych eksponatach. Nie brakuje sof, tapczanów i wygodnych foteli. Następnie wjazd kolejką linową lub zębatą na Wzgórze Monserrate położone na wysokości 3150 m n.p.m., z którego roztacza się najpiękniejszy widok na całą Bogotę. Na górze Monserrate znajduje się klasztor i kaplica czarnej Madonny, droga krzyżowa oraz ołtarz Chrystusa Upadającego pod Krzyżem – to najważniejsze miejsce pielgrzymkowe Kolumbijczyków.

Nocleg w Bogocie.

9.dzień

BOGOTA – VILLA DE LEYVA

Po śniadaniu przejazd do Zipaquirá. Słynie ona z wyjątkowej katedry solnej, która co niedziele przyciąga tłumy pątników. W głąb kopalni prowadzi długi szyb ozdobiony podświetlanymi flagami oraz Droga Krzyżowa. W samym centrum głęboko pod warstwą soli znajduje się katedra wykuta w soli. To taka nasza Wieliczka.

Następnie udamy się nad jezioro Guatavita. To miejsce to poszukiwane przez całe stulecia El Dorado. I to tutaj pokryty złotem kacyk z plemienia Muisca, zanurzał się w wodach turkusowego jeziora, a tym czasie jego współplemieńcy wrzucali do jeziora złote przedmioty. Poznamy legendę El Dorado, która narodziła się właśnie tutaj.

Przejazd do Villa de Leyva. Nocleg.

10.dzień

VILLA DE LEYVA – RÁQUIRA

Zwiedzanie pięknego, kolonialnego miasteczka Villa de Leyva, które zachowało w całości zarówno wygląd jak i charakter XVI-wiecznego andaluzyjskiego miasteczka. Villa de Leyva zostało wpisane na listę UNESCO i słynie z białych fasad, drewnianych okiennic i drzwi, oraz niezwykle malowniczych i pięknych balkonów. Jego brukowane,  kamienne ulice przeniosą nas w czasy średniowiecznej Hiszpanii. Kolumbijska telenovela „Zorro” była kręcona właśnie tutaj.

W następnej kolejności udamy się do miasteczka Ráquira, słynącego z andyjskiego rękodzieła, zwłaszcza ceramiki. Po drodze spróbujemy lokalnej kiełbasy – longanizy, a wieczorem zatrzymamy się w winnicy „Marques de la Villa”. Zobaczymy winnice, poznamy proces powstawania wina oraz spróbujemy kilku wykwintnych win lokalnych.

Nocleg Villa de Leyva.

11.dzień

VILLA DE LEYVA – BOGOTA

Po śniadaniu przejazd do Bogoty. Czas spędzimy na spacerze po mieście, zobaczymy m.in. niezwykle barwny i gwarny plac Bolivara, przy którym wznoszą się najważniejsze budowle miasta, jak ratusz miejski, budynek sądu, kongres oraz katedra. Odwiedzimy także reprezentacyjny dystrykt Candelaria. Jeżeli czas pozwoli, wstąpimy do muzeum Boltera oraz zatrzymamy się przy Centrum Kulturalnym Gabriela Garcia Marqueza.  Kolacja pożegnalna. Transfer na lotnisko i powrót do domu.

 

Inne wycieczki do Ameryki Południowej:

Pokaż cały plan wycieczki

11 dni

Trasa wybranej wycieczki


Firma nie ponosi odpowiedzialności za stracone mienie klienta w wyniku włamania, kradzieży, zgubienia itp. nie ponosimy również odpowiedzialności za straty klienta w motelach. Firma Rek Travel zastrzega sobie prawo do zmiany programu, dyktowanych okolicznościami niezależnymi od niej. Klient zobowiązany jest do przestrzegania regulaminu wycieczki. Uczestnicy wycieczki ubezpieczeni są zgodnie z wymogami amerykańskiego Departamentu Transportu na łączną kwotę $5000.000 (polisa do wglądu na życzenie klienta). Za dodatkową opłatą uczestnicy mogą ubezpieczyć się na wypadek leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego schorzeń nabytych w trakcie wycieczki oraz nieszczęśliwych wypadków w obiektach zwiedzanych (wszelkie informacje w biurze).