9 dni

Jordania – Haszymidzkie Królestwo

$995
01-07-2023
Plan podróży Warunki uczestnictwa i rezygnacji

AMMAN – DŻERASZ – RUINY KOŚCIOŁÓW CHRZEŚCIJAŃSKICH – MECZET “KING ABDULLAH” – RZEKA JORDAN – MORZE MARTWE – CHRIST BAPTISM – CYTADELA AMMAN – GÓRA NEBO – MADABA – PETRA – MAŁA PETRA – WADI RUM – KERAK – AMMAN

 

 

Kaniony

Kultura i historia

Plaże

Pustynia


Plan podróży

1.dzień

CHICAGO

Zbiórka na lotnisku. Odprawa paszportowo-bagażowa i wylot do Jordanii.

2.dzień

PRZYLOD DO AMMANU

Przylot na lotnisko w Ammanie – stolicy Jordanii, nazwane na cześć królowej Alii – żony króla Husajna.

Transfer z lotniska do hotelu i zakwaterowanie, a wieczorem „Amman by Night”. To będzie nasze pierwsze spotkanie z kulturą Jordanii – wycieczka do mniej komercyjnych, rzadziej uczęszczanych przez turystów miejsc, a wszystko po to, by wczuć się w klimat, poznać lokalne obyczaje i prawdziwe nocne życie miasta.

Wieczór zakończymy „na słodko” – spróbujemy słynnego jordańskiego przysmaku – knafeh. Ten flagowy jordański deser, to dwie warstwy bardzo cienkiego ciasta, z nadzieniem z serka, a wszystko to polane bardzo słodkim syropem i posypane pistacjami, bo Jordańczycy hołdują zasadzie, że jeśli ma być słodko, to już pierwszy kęs ma dać nam pewność, co do zawartości cukru w cukrze.

Powrót do hotelu na nocleg.

3.dzień

DŻERASZ

Kierunek na dziś to Dżerasz – miasto założone najprawdopodobniej przez Aleksandra Wielkiego w IV wieku p.n.e.

Dżerasz przeżywał wzloty i upadki, a największy rozkwit zawdzięcza rzymskiemu cesarzowi Trajanowi. Po latach rzymskiego panowania, miasto zostało zdobyte przez Arabów, a jego koniec przyniosło w VII wieku potężne trzęsienie ziemi, w wyniku którego całe Dżerasz przykryły piaski pustyni i wreszcie piaski czasu.

Na długie wieki miasto popadło w zapomnienie, a powrót na karty historii zawdzięcza archeologom, którzy w XIX wieku odkryli dla nas Pompeje Bliskiego Wschodu, bo tak nazywane jest dziś Dżerasz.

Przez całą jego długość prowadzi pokryta brukiem główna ulica, z ciągnącym się wzdłuż niej łańcuchem majestatycznych kolumn i zabudowań. Olbrzymie wrażenie robi właśnie ten kamienny bruk. Stąpając po antycznej drodze, nie można odgonić myśli o tych, którzy stawiali swe stopy na tych samych kamieniach tysiące lat temu – i tę historię czuje się w mieście na każdym kroku.

Dżerasz wciąż jeszcze skrywa tajemnice, bo światło dzienne ujrzała dotychczas tylko jego część – reszta czeka ukryta pod piaskami. Na terenie stanowiska archeologicznego zachowały się także ruiny kościołów chrześcijańskich. Są one dużo młodsze od rzymskich ruin. W planie zwiedzania tego, co już zostało odkryte mamy m.in.: dwa teatry, niezwykłe owalne forum, świątynie, kościoły, targowisko i łaźnie.

Lunch zjemy w beduińskiej restauracji, gdzie spróbujemy przysmaków kuchni bliskowschodniej. W menu: baranina przygotowana zgodnie z miejscową tradycją, z charakterystycznymi dla regionu przyprawami, do tego sałatka tabbouleh i podpłomyki.

Po lunchu zobaczymy Meczet Króla Abdullaha, majestatyczną budowlę z niebieską kopułą, mogącą pomieścić 3 tysiące wiernych. Dzień zakończy się powrotem na nocleg do Ammanu.

4.dzień

RZEKA JORDAN

Po śniadaniu przejazd nad Jordan, rzekę o ogromnym znaczeniu dla okolicznych mieszkańców nie tylko ze względu na jej powiązanie ze Starym Testamentem, ale przede wszystkim w związku z jej wpływem na codzienne życie tamtejszej ludności.

Rzekę na tyle ważną, że Parlament Europejski wydał rezolucję w jej sprawie, która ma objąć ochroną Jordan, płynący przez Liban, Syrię, Izrael, Palestynę i Jordanię i mający ponad 250 km długości.

My odwiedzimy Miejsce Chrztu, którego pełna nazwa, to Miejsce Chrztu Jezusa Chrystusa i jest to – zgodnie z wierzeniami – miejsce, w którym Jan Chrzciciel ochrzcił Jezusa.

W wyniku zmiany biegu rzeki, znajduje się ono właśnie na terenie obecnej Jordanii, w niewielkiej odległości od koryta rzeki Jordan. Prowadzone na miejscu wykopaliska odkryły pozostałości kilku kościołów, basenów chrzcielnych oraz systemu recyrkulacji wody.

Od początków chrześcijaństwa, wierni odwiedzali to miejsce i zanurzali się w wodach Jordanu odnawiając swój chrzest, co było i jest jedynym w swoim rodzaju duchowym przeżyciem. Poza odnowieniem przyrzeczeń Chrztu Świętego, można w tym miejscu kupić pamiątki, w tym wodę z rzeki Jordan.

W tym dniu będziemy też mieli okazję zaznać uroków Morza Martwego. Przez ponad 300 dni w roku świeci tutaj słońce, a gruba warstwa ozonowa chroni przed poparzeniem słonecznym. Wykorzystamy zatem wszystkie dobrodziejstwa, które oferuje Morze Martwe, a zdjęcia, które zrobimy na miejscu, pozwolą na zachowanie tego dnia w pamięci na długie lata.

Powrót do Ammanu gdzie na koniec dnia odwiedzimy jeszcze Cytadelę. Nocleg w hotelu.

5.dzień

GÓRA NEBO - MADABA - PETRA BY NIGHT

Zaraz po śniadaniu ruszamy na zwiedzanie cytadeli arabskiej z VIII w.

Potem wjedziemy na górę Nebo, ze szczytu której Bóg ukazał Mojżeszowi Ziemię Obiecaną, czyli całą dolinę Jordanu, od Morza Martwego do Jerozolimy. Góra Nebo jest ważnym punktem na mapie Ziemi Świętej i pełni istotną rolę w judaizmie, chrześcijaństwie i islamie. Już w czwartym stuleciu po Chrystusie wznoszono tu kościoły i klasztory, a ich dobrze zachowane pozostałości możemy do dziś oglądać. Na fundamentach antycznej budowli wzniesiono nową świątynię. Wielką jej atrakcję stanowi oryginalna posadzka w formie mozaiki, a zachowane na niej inskrypcje utrwaliły w pamięci imiona rzemieślników, którzy ją kładli oraz czas jej powstania.

Kolejny punkt tego dnia, to przejazd w kierunku Madaby, chrześcijańskiego miasta w Jordanii, gdzie obok meczetów stoją kościoły i cerkwie. W jednym z nich – w cerkwi św. Jerzego, znajduje się słynna mapa Bliskiego Wschodu stworzona w czasach bizantyjskich z mozaiki i uważana za najstarszą zachowaną mapę Ziemi Świętej. To na jej podstawie bibliści i archeolodzy odnaleźli wiele zaginionych miejsc biblijnych.

Po południu udamy się do Petry, a droga prowadzić będzie przez żwirowo-piaskową pustynię. Na miejscu weźmiemy udział w wieczornym spektaklu światła i dźwięku, który przeniesie nas w czasie 2 tysiące lat wstecz. Noc spędzimy w okolicy Wadi Musa, miasta żyjącego i rozrastającego się dzięki turystom zmierzającym do Petry.

 

6.dzień

PETRA

Ten dzień to Petra. I tylko Petra.

Wpisana w 1985 r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a w 2007 r. ogłoszona jednym z nowych 7 cudów świata – Petra – zasługuje na cały dzień naszej uwagi.

Zwiedzimy ruiny stolicy Nabatejczyków, której rozkwit miał miejsce w czasach antycznych, od III w. p.n.e. do I w. n.e. Petra, której nazwa pochodzi od greckiego słowa skała, położona jest – oczywiście – w skalnej dolinie, do której prowadzi wąska droga wśród skał – wąwóz Al-Siq.

O tym, jak trudno było odnaleźć drogę do Petry świadczy fakt, że ten, który ją odkrył dla współczesnego świata, latami przekonywał do siebie miejscowych, by wskazali mu drogę do „Różowego Miasta”. Sami Nabatejczycy zwali Petrę – Rqm (Rakmu), co oznacza „wielobarwna”.

Spacer dnem kanionu Siq, który prowadzi do pięknie zachowanego miasta Nabatejczyków, to początek festiwalu kolorów, a punktem kulminacyjnym jest sama Petra słynąca z licznych budowli wykutych w skałach. Różowe czy czerwone? A może bardziej pomarańczowe? Można oglądać „Różowe Miasto” na zdjęciach, na filmach, można słuchać opowieści, ale nic nie zastąpi osobistego spotkania z Petrą.

Zwiedzimy zabytki wykute w skale, będzie też czas na samodzielne odkrywanie skalnego miasta. To będzie też wyjątkowy czas dla fanów filmu „Indiana Jones i ostatnia krucjata”, bo to właśnie w Petrze nakręcono scenę wejścia do świątyni, w której znajdował się Święty Graal.

 

7.dzień

WADI RUM

Przejazd do Małej Petry. Zbudowana w I wieku, stanowiła przedmieścia właściwej Petry. Arabska nazwa Małej Petry – Siq al-Barid – oznacza zimny kanion, a my doświadczymy prawdziwości tej nazwy, kryjąc się przed upałem w cieniu wysokich i zimnych skał wąwozu. Zaczniemy od spaceru piaszczystym dnem kanionu. Potem wizyta w największej budowli Małej Petry – świątyni, której wejście zdobią wysokie kolumny.

Kolejny punkt tego dnia, to przejazd do Wadi Rum, pustyni przez wielu uważanej za najpiękniejszą na świecie. Czeka tam na nas wyjątkowa atrakcja, ekscytująca przejażdżka jeepem po czerwonych piaskach pustyni.

Okolica Wadi Rum jest jednym z najpopularniejszych wśród zagranicznych turystów regionów turystycznych w Jordanii, a wyjątkowym zainteresowaniem cieszą się dwie atrakcje – wspinaczka skałkowa po dość trudnych ścianach oraz biwakowanie, zwyczajem Beduinów, „pod gwiazdami”.

Napływ dużej liczby turystów w ten przez długi czas odosobniony rejon, przyczynia się do wzrostu majętności miejscowych Beduinów, więc nie jest tu niczym dziwnym widok Beduina z telefonem komórkowym, czy prowadzącego ekskluzywną limuzynę. W 2011 roku obszar chroniony Wadi Rum został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dzień zakończy zachód słońca na pustyni, a noc spędzimy w beduińskich namiotach.

8.dzień

KERAK

Dzień rozpoczniemy od śniadania w beduińskim stylu na pustyni Wadi Rum. Potem przejazd Drogą Królewską, przemierzaną przez pielgrzymów, kupców i żołnierzy od czasów starożytnych. Na trasie są punkty widokowe, które gwarantują zachwycające panoramy i my skorzystamy z tego zaproszenia – aparaty fotograficzne w gotowości.

Miniemy gorące źródła i zatrzymamy się przy twierdzy Kerak, położonej na górskim szczycie. Otoczone murem miasto wymieniane jest już na stronach Biblii, a potęga i lokalizacja zamku krzyżowców, zbudowanego w połowie XII wieku, uczyniła z Kerak jedną z najważniejszych twierdz obronnych wschodniego skrzydła Królestwa Jerozolimskiego. Pamiętacie mozaikową mapę z Madaby, którą podziwialiśmy? Już na tej mapie było Kerak. Zobaczymy pozostałości ogromnej twierdzy, niezwykle niedostępnej ze względu na ukształtowanie terenu. Pospacerujemy podziemnymi korytarzami i zajrzymy do mrocznych zakamarków fortecy.

Wieczorem dojedziemy Ammanu. Nocleg w hotelu. 

9.dzień

WYLOT Z JORDANII

Dziś żegnamy Jordanię. Po wykwaterowaniu z hotelu – transfer na lotnisko, odprawa paszportowo-bagażowa i przelot do Chicago.

 

 

Pokaż cały plan wycieczki

9 dni

Cena zawiera

 • Transfer z i na lotnisko
 • Noclegi w hotelu o standardzie turystycznym
 • Zakwaterowanie w pokojach dwuosobowych
 • Noclegi w namiotach beduińskich (zgodnie z programem)
 • Transport jeepem na pustyni Wadi Rum
 • Obiad podczas pobytu na pustyni
 • Opiekę dwóch polskojęzycznych przewodników/pilotów
 • Opiekę przewodników lokalnych
 • Bilety wstępu
 • W niektórych hotelach doba hotelowa zawiera śniadanie
 • Wszystkie napiwki
 • Wizy

Cena nie zawiera

 • Przelot na trasie Chicago – Amman – Chicago
 • Wydatków natury osobistej jak napoje, drinki, alkohole, rozmowy telefoniczne
 • Odszkodowania w przypadku zgubienia bądź zniszczenia bagażu osobistego, walizki itp.
 • Opłat bagażowych (do sprawdzenia u przewoźnika)

Firma nie ponosi odpowiedzialności za stracone mienie klienta w wyniku włamania, kradzieży, zgubienia itp. nie ponosimy również odpowiedzialności za straty klienta w motelach. Firma Rek Travel zastrzega sobie prawo do zmiany programu, dyktowanych okolicznościami niezależnymi od niej. Klient zobowiązany jest do przestrzegania regulaminu wycieczki. Uczestnicy wycieczki ubezpieczeni są zgodnie z wymogami amerykańskiego Departamentu Transportu na łączną kwotę $5000.000 (polisa do wglądu na życzenie klienta). Za dodatkową opłatą uczestnicy mogą ubezpieczyć się na wypadek leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego schorzeń nabytych w trakcie wycieczki oraz nieszczęśliwych wypadków w obiektach zwiedzanych (wszelkie informacje w biurze).