Irlandia

Irlandia – Szmaragdowa Wyspa

8 dni
Plan podróży Warunki uczestnictwa i rezygnacji

Cena zawiera

  • Przeloty na trasie Chicago – Dublin – Chicago
  • Noclegi w hotelach klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych
  • Opiekę polskojęzycznego przewodnika
  • Transport na całej trasie wycieczki
  • W niektórych hotelach w cenie zawarte jest śniadanie

Cena nie zawiera

  • Wyżywienia z wyjątkiem śniadań wliczonych w koszt doby hotelowej
  • Wydatków natury osobistej: napoje, drinki, alkohole, zwyczajowe napiwki itp.
  • Odszkodowania w przypadku zgubienia bądź zniszczenia bagażu osobistego, walizki itp.
  • Biletów wstępu
  • Opłat bagażowych

IRLANDIA

DUBLIN – KATEDRA ŚWIĘTEGO PATRYKA – NAJSTARSZY IRLANDZKI UNIWERSYTET “TRINITY COLLEGE” –  BAR PERFECT PIN – KUFEL GUINESSA – BELFAST – SPACER WZDŁUŻ GOLDEN MILE – ALEJA BUKÓW “MROCZNY SZPALER” – GROBLA OLBRZYMA – FIORD KILLARY HARBOR – PARK NARODOWY CONNEMARA – OPACTWO KYLEMORE – KLIFY MOHERU – PARK NARODOWY BURREN – WYSPA ARAN – ZATOKA GALWAY – PIERŚCIEN KERRY – PARK NRODOWY KILLARNEY – WIĘZIENIE KILMAINHAM W DUBLINIE –  PHOENIX PARK – TEMPLE BAR – RZEKA LIFFEY

Kultura i historia

Rozrywka

Trekking/hiking

Wczasy


Plan podróży

1.dzień

CHICAGO

Zbiórka uczestników wyjazdu na lotnisku O’Hare w Chicago. Odprawa paszportowo-bagażowa. Przelot do Dublina.

2.dzień

DUBLIN

Przylot do Dublina, stolicy Irlandii i europejskiej stolicy pubów. Po przylocie panoramiczne zwiedzanie miasta.

Na początek odwiedzimy Katedrę Św. Patryka (St. Patrick’s Cathedral). To największa budowla sakralna w Irlandii i jedna z dwóch świątyń Kościoła Irlandii, nosząca miano katedry w tym mieście. W jej murach pochowane są takie osobistości jaki Jonathan Swift czy pierwszy Prezydent Irlandii.

Drugą, wartą odwiedzenia i będącą jednocześnie siedzibą biskupa, jest wzniesiona przez Wikingów Katedra Kościoła Chrystusowego (Christ Church Cathedral). Znana jest ona również jako Katedra Świętej Trójcy (Holy Trinity Cathedral). Następnie zobaczymy Trinity College, najstarszy irlandzki uniwersytet, założony w 1592 roku, gdzie przechowywany jest słynny, iluminowany i bogato zdobiony manuskrypt z IX wieku, Book of Kells.

Złożymy też wizytę w Guinness Storehouse przy browarze St. James’s Gate. To popularna atrakcja turystyczna, którą od otwarcia w 2000 roku odwiedziło ponad 20 milionów osób. Zajmuje ona siedem pięter, które otaczają szklane atrium w kształcie kufla Guinessa. Poznamy tam historię znanego piwa oraz sylwetkę założyciela browaru, Arthura Guinnessa.

W barze Perfect Pint będziemy mogli nalać sobie samodzielnie kufel Guinnessa, który z wydrukowanym selfie będzie oryginalną pamiątką z podróży. Ostatnie piętro obiektu (Gravity Bar) oferuje przepiękną panoramę na cały Dublin. Wieczorem Pub Crawl Tour czyli wycieczka po irlandzkich pubach, w których przy tradycyjnej muzyce irlandzkiej poznamy smak lokalnych trunków i przekonamy się jak naprawdę smakuje życie w Irlandii.

Nocleg w Dublinie.

3.dzień

BELFAST – ALEJA BUKÓW – KINBANE CASTLE – GROBLA OLBRZYMA – LONDONDERRY

Po śniadaniu opuszczamy Dublin i udajemy się do Belfastu – stolicy Irlandii Północnej.

Po drodze krótki postój w Monasterboice, gdzie zobaczymy krzyże celtyckie i odkryjemy ruiny wczesnej osady chrześcijańskiej. Zwiedzanie panoramiczne Belfastu, w trakcie którego zobaczymy m.in. dwie katedry: anglikańską katedrę św. Anny,  wewnątrz której znajdują się wspaniałe mozaiki i witraże oraz katolicką katedrę św. Piotra.

Zobaczymy też neobarokowy ratusz z 1906 roku i inne ciekawe budynki w stylu wiktoriańskim. Spacer wzdłuż Golden Mile, głównej ulicy miasta, odkryje przed nami liczne restauracje, kafejki i sklepiki z pamiątkami, które przyciągają turystów.

Kontynuując podróż na północ docieramy do północnych wybrzeży wyspy. Po drodze przejazd jedną z najpiękniejszych dróg w Irlandii, tzw. Dark Hedges (Mroczny Szpaler). Splatające się nad drogą konary drzew tworzą spektakularne połączenie światła i cienia, szczególnie podczas wschodu lub zachodu słońca. Rodzina Stuartów, pragnąc zaimponować gościom zmierzającym do ich wspaniałej rezydencji Gracehill obsadziła drogę dojazdową 150 bukami, które z czasem wyrosły na sękate i powykręcane drzewa, które widzimy dzisiaj.

Ta niesamowita Aleja Buków, od czasów gdy zaczęła się formować w piękny tunel, stała się jednym z najczęściej fotografowanych zjawisk naturalnych w Irlandii, a niewątpliwie atrakcyjności dodaje jej fakt, że droga ta „zagrała” w filmie „Gra o Tron”. Następnie położony nieopodal zamek, Kinbane Castle i wiszący most.

Dwupiętrowy zamek został zbudowany w 1547 roku, a jego nazwa odnosi się do białego wapienia, na którym został wybudowany. Z romantycznych ruin przejedziemy do Grobli Olbrzyma (Giant’s Causeway), objętej programem UNESCO oryginalnej formacji skalnej, położonej na północnym wybrzeżu Szmaragdowej Wyspy.

Pod tą tajemniczą nazwą kryje się prawie 40 tysięcy ciasno ułożonych obok siebie kolumn bazaltowych, utworzonych podczas erupcji wulkanicznej. Nie wszyscy podzielają wulkaniczną historię tego cudu natury. Inne, legendarne, wytłumaczenie poznamy na miejscu.

Mimo, że w Irlandii Północnej nie brakuje imponujących miejsc, tylko to jedno, Grobla Olbrzyma, znalazło się na liście światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. Późnym popołudniem przejazd na Londonderry, gdzie zobaczymy słynne na cały świat murale i nienaruszone XVII-wieczne mury z siedmioma bramami.

Nocleg w okolicy.

4.dzień

KILLARY HARBOR – CONNEMARA NP – KYLEMORE ABBEY

Killary Harbor to niesamowity, głęboki fiord, który wcina się w głąb lądu na głębokość 12 kilometrów. Wpadają do niego wody z jezior i rzek położonych w dolinie Delphi. Fiord słynie z najlepszych w Europie skorupiaków, co będziemy mogli osobiście sprawdzić. Łodzią motorową wybierzemy się na wycieczkę na farmę skorupiaków, na której będziemy mogli skosztować te morskie przysmaki.

Degustacja małż i ostryg w towarzystwie lampki Guinessa lub białego wina zweryfikuje naszą ocenę. Następnie udamy się na spacer do innej, bardziej tradycyjnej farmy. Tam weźmiemy udział w pokazie strzyżenia owiec i przyjrzymy się pracy psów pasterskich.

Po południu przejazd do Parku Narodowego Connemara. Charakteryzują go malownicze góry, głębokie doliny, liczne jeziora, torfowiska i wrzosowiska. Dramatyczna sceneria imponuje dzikością, ciszą, spokojem i dziewiczą, nienaruszoną przyrodą.

Wędrówki po parku to najlepszy sposób by doświadczyć dzikiej przyrody zachodniej Irlandii. Odwiedzimy też położone opodal Opactwo Kylemore. Pałac przekształcony później w klasztor został zbudowany w stylu neogotyckim. Wnętrze kościoła klasztornego jest bogato zdobione inkrustacjami i witrażami. Za budynkiem opactwa znajduje się duży, romantyczny ogród w stylu wiktoriańskim, z ogrodowymi pawilonami i zabytkowymi szklarniami.

Przejazd na nocleg w rejonie Galway. To artystyczne i kulturalne miasto na zachodnim wybrzeżu Irlandii. Mimo, że jest czwartym co do wielkości miastem Irlandii, zachowało wiele ze swojej małomiasteczkowej atmosfery. Jest domem dla wielu artystów, pisarzy i rzemieślników. Urocze, brukowane uliczki, kolorowe fasady sklepów i tętniące życiem kawiarenki – takie jest Galway.

5.dzień

KLIFY MOHERU – BURREN NP – BUNRATTY FOLK PARK

Dzisiaj odwiedzimy kultowe Klify Moheru i odkryjemy wyjątkowy krajobraz Parku Narodowego Burren: płaskie skały, wapienne równiny, urwiste klify, tunele i pieczary. Park obejmuje część największego na Wyspach Brytyjskich obszaru krasowego, a jego wyjątkowość polega na tym, że występują tam gatunki roślin charakterystyczne dla różnych stref klimatycznych, od arktycznej po śródziemnomorską.

Na pozór park stwarza wrażenie surowego, ale w wąskich szczelinach, które przecinają wapienny krajobraz, kwitną orchidee, goryczki i inne rzadkie rośliny. Innymi słowy, jest to wspaniały, dziki ogród. Z parku przejedziemy do bodaj największej atrakcji przyrodniczej Irlandii, kultowych Moherowych Klifów.

Klify Moheru to jedna z największych przyrodniczych atrakcji Szmaragdowej Wyspy, a może i całej Europy. Położone wzdłuż wybrzeża Oceanu Atlantyckiego Moherowe Klify ciągną się kilka kilometrów, często spowite mgłą, która jeśli opadnie, odsłania olbrzymie warstwy skalne i wysokie urwiska. Klify zbudowane są z wapieni i piaskowców a ich wysokość to ponad 120 metrów nad poziomem wody, chociaż w najwyższym punkcie mają podobno 214 metrów.

W jego pobliżu stoi O’Brian Tower, wieża służąca odwiedzającym jako punkt widokowy. Moherowe Klify to zdecydowanie najbardziej imponujący odcinek wybrzeża Irlandii w przepięknym widoku na ocean.  W pogodny dzień można stamtąd zobaczyć wyspę Aran i Zatokę Galway. Opuszczamy klifowe wybrzeże i udajemy się w kierunku Bunratty Folk Park. Na terenie parku znajduje się zamek otoczony swoistego rodzaju skansenem. Znajdziemy tam wiernie odtworzone XIX-wieczne gospodarstwa irlandzkie, małe sklepiki i wiejskie chaty oraz oryginalny pub Durty Nelly’s.

Przejazd na nocleg.

6.dzień

RING OF KERRY – CORK

Pierścień Kerry, jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych Irlandii, oplata Półwysep Iveragh, położony nad Oceanem Atlantyckim. Punktem początkowym i końcowym jest miejscowość Kenmare. Trasa wokół półwyspu poprowadzi nas przez malowniczy, wręcz baśniowy krajobraz. Po drodze podziwiać będziemy wysokie góry, nadmorskie pejzaże oraz szmaragdowe jeziora i rzeki, które pozwolą nam zrozumieć dlaczego Irlandia nazywana jest Szmaragdową Wyspą.

Jednym z miejsc, gdzie się zatrzymamy będzie Park Narodowy Killarney. Niezwykle urokliwy i piękny, zajmuje obszar ponad 10 000 ha najpiękniejszych krajobrazów gór i jezior Irlandii. Słynie z licznych siedlisk naturalnych rodzimej flory i fauny, a charakterystyczne połączenie gór, jezior, lasów i wodospadów pod nieustannie zmieniającym się niebem nadaje temu miejscu szczególne piękno krajobrazowe.

Centralnym punktem Parku Narodowego dla odwiedzających jest otoczony pięknymi ogrodami XIX-wieczny Pałac Muckross, którego gościem była sama królowa Wiktoria. W scenerii starego lasu z połamanymi drzewami, osuwiskami i wszechobecnym mchem odbędziemy krótką wędrówkę do wodospadu Torc, spadającego kaskadą po skałach.

Przejazd na nocleg do miasta Cork, drugiego co do wielkości miasta Irlandii, położonego u ujścia rzeki Lee do Morza Celtyckiego. Centrum miasta leży na wyspie pomiędzy głównymi korytami rzeki a większość ulic powstała w wyniku zasypania dawnych kanałów rzecznych. Wieczorny spacer po mieście. Nocleg.

7.dzień

DUBLIN

Po śniadaniu przejazd do Dublina. Czas wolny na eksplorację miasta i zakup pamiątek.

Irlandia to niezależny kraj, który długo i zaciekle walczył o swoją wolność, a więzienie Kilmainham w Dublinie jest silnie związane z irlandzką niepodległością.

Dla chętnych proponujemy zwiedzanie dawnego więzienia, które obecnie funkcjonuje jako muzeum. Wielu irlandzkich rewolucjonistów zostało tam uwięzionych i straconych na rozkaz rządu Wielkiej Brytanii. To świetna lekcja historiii od buntu w 1798 roku do irlandzkiej wojny domowej. Jest to też jedno z najbardziej nawiedzonych miejsc w Irlandii.

Dla pozostałych czas wolny, który będzie można wykorzystać na wizytę w Muzeum Narodowym, Muzeum Historii Naturalnej lub  Muzeum Figur Woskowych.

Miłośnicy historii powinni odwiedzić wspaniały dubliński zamek będący niegdyś siedzibą władców brytyjskich w Irlandii natomiast wszyscy poszukujący pamiątek powinni skierować swoje kroki w kierunku Grafton Street.

Na osoby szukające relaksu czeka Phoenix Park, jeden z największych parków miejskich w Europie, który obszarowo jest większy niż nowojorski Central Park.

Wieczorem wspólnie udamy się do ruchliwej dzielnicy położonej na południowym brzegu rzeki Liffey. Temple Bar, bo o niej mowa, to popularna wśród turystów kulturalna dzielnica Dublina i centrum życia nocnego. W zatłoczonych pubach odbywają się koncerty muzyki ludowej granej na żywo oraz pokazy DJ-ów. Liczne restauracje serwują dania kuchni azjatyckiej, amerykańskiej i oczywiście lokalnej, czyli irlandzkiej.

Warto odwiedzić pewien czerwony budynek, w którym mieści się Temple Bar, jeden z najbardziej znanych pubów w Dublinie. Słynie on nie tyle ze swojego położenia, co z ponad 450 gatunków whisky. Posiada on największą kolekcję whisky w Irlandii i nieprzerwanie tętni życiem.

W oryginalnych butikach znajdziemy ubrania i wyroby rękodzielnicze lokalnych projektantów i artystów. Będzie to okazja do zakupu pamiątek przed podróżą powrotną. Wieczorny, pożegnalny spacer po brukowanych uliczkach Dublina by zapamiętać na dłużej irlandzkie klimaty. Nocleg w Dublinie.

8.dzień

DUBLIN – CHICAGO

Wykwaterowanie z hotelu. Transfer na lotnisko. Odprawa paszportowo-bagażowa. Przelot do Chicago. Zakończenie wycieczki.

Pokaż cały plan wycieczki

8 dni

Firma nie ponosi odpowiedzialności za stracone mienie klienta w wyniku włamania, kradzieży, zgubienia itp. nie ponosimy również odpowiedzialności za straty klienta w motelach. Firma Rek Travel zastrzega sobie prawo do zmiany programu, dyktowanych okolicznościami niezależnymi od niej. Klient zobowiązany jest do przestrzegania regulaminu wycieczki. Uczestnicy wycieczki ubezpieczeni są zgodnie z wymogami amerykańskiego Departamentu Transportu na łączną kwotę $5000.000 (polisa do wglądu na życzenie klienta). Za dodatkową opłatą uczestnicy mogą ubezpieczyć się na wypadek leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego schorzeń nabytych w trakcie wycieczki oraz nieszczęśliwych wypadków w obiektach zwiedzanych (wszelkie informacje w biurze).