Islandia wycieczka z REK Travel

Islandia: kraina ognia i lodu

11 dni
Plan podróży Warunki uczestnictwa i rezygnacji

Cena zawiera

  • Noclegi w hotelach w pokojach 2-osobowych.
  • Przejazdy minibusem na całej trasie wycieczki.
  • Opiekę polskojęzycznego przewodnika.
  • Zwiedzanie zgodne z programem wycieczki.

Cena nie zawiera

  • Kosztu biletów lotniczych międzynarodowych.
  • Wyżywienia nie wymienionego w programie.
  • Wydatków natury osobistej i zwyczajowych napiwków.
  • Odszkodowania w przypadku zgubienia bądź zniszczenia bagażu osobistego, walizki itp.
  • Biletów wstępu.

ISTNIEJE MOŻLIWOŚĆ ZAREZERWOWANIA POKOJU JEDNOOSOBOWEGO ZA DODATKOWĄ OPŁATĄ

Islandia to kraina trolli i niezwykłej dzikiej przyrody. Zwana jest z niezwykłych lodowców, wulkanów, gejzerów i wodospadów oraz kąpieli w źródłach geotermalnych.

Gorące źródła

Jaskinie

Kultura i historia

Rozrywka

Trekking/hiking


Plan podróży

1.dzień

PRZELOT DO KEFLAVIKU Z DOWOLNEGO PORTU LOTNICZEGO NA ŚWIECIE

Wyruszamy do krainy lodu i ognia. Po spotkaniu na lotnisku i odprawie biletowo-bagażowej wsiądziemy do samolotu i wylądujemy w Keflaviku, skąd ruszymy dalej na podbój Islandii.

 

2.dzień

WULKANICZNY PÓŁWYSEP REYKJANES: WULKAN FAGRADALSFJALL

Po wylądowaniu i przekroczeniu granicy pojedziemy na Półwysep Reykjanes, by pomiędzy pachnącymi siarką polami geotermalnymi przekroczyć most łączący Europę z Ameryką (w dosłownym tego słowa znaczeniu). Jest to bowiem konstrukcja, która leży pomiędzy dwoma płytami kontynentalnymi. Kolejnym miejscem wartym naszej uwagi będą zbocza najmłodszego islandzkiego wulkanu – Fagradalsfjall. Tam czeka nas 2-milowy spacer do czoła potoku zastygłej lawy. Mimo, że wulkan zaprzestał wypluwać lawę ponad rok temu, to nadal jest ona gorąca i wydobywają się z niej złowrogie wyziewy i gazy.

Następnym przystankiem na naszej drodze są  pola termalne – Krysuvik, gdzie podobnie jak w Yellowstone znajdziemy naturalne baseny z bulgocącym błotem i wrzącą siarką. Gwarantowane wrażenia na najwyższym poziomie! Ostatnią atrakcją przewidzianą na ten dzień będzie słynny tunel lawowy Raufarhólshellir, który powstał kilka tysięcy lat temu tuż pod powierzchnią ziemi. Tam na własne oczy zobaczymy de facto procesy wulkaniczne, ale pod ziemią. Na nocleg udamy się do miejscowości Selfoss.

3.dzień

NAJWIĘKSZE WULKANY EUROPY – EYJAFJALLAJÖKULL I HEKLA.

Słynną „Ring Road”, czyli drogą numer 1, ruszamy zboczami wulkanu Eyjafjallajökull, którego wybuch w 2010 roku sparaliżował pół świata. Dotrzemy do najpiękniejszych islandzkich wodospadów – Seljalandsfoss, w tym ukrytego wodospadu Gljúfrabúi oraz Skogafoss, położonych u stóp kolejnego i mrocznego wulkanu Hekla. Następnie dotrzemy na najsłynniejszą czarną plażę Islandii. Reynisfjara to fantastycznie uformowane bazaltowe skały i czarny jak węgiel piasek, który kontrastuje z bielą fal i błękitem oceanu. Przejdziemy się jeszcze krawędzią klifu, aby zobaczyć słynną skałę na półwyspie Dyrhólaey. Na koniec dnia przejedziemy do uroczego miasteczka Vík, gdzie znajduje się największy na Islandii outlet z odzieżą sportową i tradycyjnymi wyrobami z islandzkiej wełny. Kolację i nocleg zaplanowaliśmy w Vik.

4.dzień

DIAMENTOWE POŁUDNIE CZYLI LODOWCE I NAJMNIEJSZY LĄDOLUD ŚWIATA.

Już od samego poranka czekają nas nie lada atrakcje. Zaczniemy od wizyty w kanionie rzeki Fjaðrá. Kanion ten utworzony został przez postępującą erozję, w wyniku której woda z lodowców przepływała przez skały przez długi czas. Niektórzy twierdzą, że trwa to już od 9 tysięcy lat. W tym miejscu czeka nas dwumilowy spacer (ok. 3 km), ale potraktujemy go jako rozgrzewkę przed wizytą w następnym miejscu, którym będzie Park Narodowy Vatnajökull. Perłą w koronie tego parku jest Svartifoss – wodospad inny niż wszystkie na Islandii, a to ze względu na otaczające go bazaltowe skały. Skały powstały w wyniku zetknięcia się gorącej lawy i słonej, zimnej wody oceanicznej. Tu czeka nas kolejna, długa na 3 mile (ok. 5 km), wspinaczka.

Z parku narodowego udamy się do malutkiej wioski Hof. Tam zatrzymamy się, by zrobić kilka zdjęć przed urokliwym kościółkiem Hofskirkja. Kolejnym miejscem na naszej trasie będzie słynna lodowa laguna – Jökulsárlón oraz położona tuż obok diamentowa plaża. To tu, jak nigdzie, zrozumiemy znaczenie określenia „Islandia – Kraina Lodu”. Wszystko dzięki lodowcowi, który w tym miejscu spływa bezpośrednio do oceanu zostawiając wszędzie bryły lodu, a w samej lagunie także kry lodowe. Na początek wsiądziemy na łodzie-pontony i nimi dopłyniemy, manewrując pomiędzy krami lodowymi, do czoła lodowca. Po powrocie na brzeg udamy się jeszcze na plażę, gdzie ocean wypluwa na brzeg drobne bryły lodu. To właśnie fragmentom skrzącego się lodu plaża zawdzięcza swoją nazwę.

Kolejnym przystankiem na naszej trasie będzie Höfn. To islandzkie miasteczko rybackie w południowo-wschodniej części kraju jest drugim co do wielkości w tej części Islandii. Oferuje malownicze widoki na masyw wulkanu Vatnajökull. Tu zakończymy zwiedzanie na ten dzień i udamy się na zasłużony nocleg w okolice miasteczka Djúpivogur.

5.dzień

DZIKI WSCHÓD CZYLI FIORDY, LASY I NAJWIĘKSZY WODPSPAD EUROPY.

Islandzki dowcip mówi “Co zrobić, gdy się zagubisz w lesie na Islandii? Należy wstać.”. No właśnie. Islandia to praktycznie tylko mchy, porosty i krzaki. Niewiele tu drzew, a prawdziwy las jest tylko jeden. Jest nim Hallormsstaður, wyróżniony statusem parku narodowego. Okolica słynie z przyjemnych szlaków turystycznych, dzikiej przyrody i licznych gatunków drzew. Odkryjemy ten obszar podczas krótkiego spaceru jednym ze szlaków parku, a następnie udamy się do kanionu Stuðlagil, znajdującego się w dolinie lodowcowej, zwanej Jökuldalur. Z największą liczbą bazaltowych kolumn na Islandii i oszałamiającą błękitną rzeką lodowcową dla kontrastu.

Stuðlagil jest jednym z ukrytych klejnotów Islandii. Kanion Stuðlagil powstał, gdy siła rzeki tak potężnej, że nazwano ją trzykrotnie (Jökla, Jökulsá á Brú i Jökulsá á Dal), przebiła się z wyżyny na północ wyspy. Po wizycie na tarasie widokowym zawieszonym na krawędzi kanionu udamy się w dalszą drogę do grupy wodospadów Selfoss – Dettifoss – Hafragilsfoss. Każdy z nich jest piękny i majestatyczny. Każdy z nich potężniejszy od Niagary i wart wysiłku podróży. I choć zmokniemy, choć czeka nas spacer z parkingu – będzie warto! To w końcu największe wodospady w Europie i jedne z największych na świecie! Na zasłużony nocleg udamy się w okolice miejscowości Húsavík. To stolica islandzkiego połowu wielorybów i najlepsze miejsce na obserwowanie tych niezwykłych, największych na świece ssaków.

 

6.dzień

WWW CZYLI WIELORYBY, WULKANY I WODOSPADY.

Po śniadaniu udamy się na wyprawę statkiem wielorybniczym, by poszukać wielorybów na wodach Oceanu Atlantyckiego . Jeśli szczęście nam będzie sprzyjać, to wrażenia z wyprawy pozostaną w nas na zawsze.

W latach 1975-1984 wulkan tarczowy Krafla wybuchał dziewięć razy. Dzisiaj w miejscu krateru króluje wielkie jezioro, a na jego obrzeżach liczne atrakcje geotermalne jak fumarole i błotne sadzawki. Najbardziej znaną spośród nich jest jaskinia Grjótagjá. Woda wypełniająca jaskinie wrze nadal i choć nie nadaje się do kąpieli, to z pewnością warto ją zobaczyć. Grjótagjá i gorące źródło robią tak duże wrażenie, że przyciągają wielu hollywoodzkich producentów. To właśnie tu HBO nakręciło jedną z najbardziej kultowych scen miłosnych serialu „Gra o tron”.

W całej historii Islandii jaskinie lawowe z poszarpanymi skałami omijali praworządni mieszkańcy szerokim łukiem. Ich złą sławę potęgowały legendy, zgodnie z którymi jaskinie zamieszkiwały trolle. Wszystko to sprawiło, że stały się idealnym schronieniem dla bandytów, których parlament wykluczył ze społeczeństwa islandzkiego.

Tuż obok znajduje się majestatyczny stożek wulkaniczny Hverfjall, na który wspinaczka będzie naszym następnym celem. Droga z parkingu na szczyt nie będzie długa, a widoki ze szczytu warte są każdego wysiłku – Wspinaczka na szczyt możliwa tylko przy ładnej pogodzie i niewielkim wietrze. Końcowa decyzja o realizacji tej części programu należy do przewodnika.

Tego dnia przed noclegiem czeka nas jeszcze jedna atrakcja. Jest nią niewątpliwie Wodospad Bogów, czyli Goðafoss, który znajduje się na czwartej co do wielkości w Islandii rzece Skjálfandafljót. Jest to jeden z najbardziej spektakularnych wodospadów w kraju, spadający z wysokości 12 metrów (39 stóp) na szerokość 30 metrów (98 stóp). Nazwa Goðafoss oznacza albo wodospad bogów, albo wodospad „goði”, czyli kapłana. Powodem, dla którego tak go nazwano jest fascynująca historia, którą poznacie na miejscu. Nocleg zaplanowaliśmy w stolicy północy – Akureyri.

7.dzień

NAJDALEJ NA ŚWIECIE NA PÓŁNOC. DALEJ JUŻ TYLKO MORZE ARKTYCZNE.

Po śniadaniu i wykwaterowaniu zwiedzimy stolicę północy – Akureyri. Rozpoczniemy wizytą w wyjątkowym ogrodzie botanicznym. Ogród ten jest najdalej na północ położonym parkiem botanicznym na świecie. Kolejnym miejscem będzie luterańska katedra dominująca nad miastem, a później spacer miejskim deptakiem, gdzie  będziemy podziwiać przykłady skandynawskiej architektury i robić pamiątkowe zakupy.

Następnie odwiedzimy wyjątkowe muzeum, w którym poznamy historię, dzięki której Islandczycy z najbiedniejszego narodu Europy stali się jednym z najbogatszych.Po II wojnie światowej rozpoczęli połów śledzi i właśnie dzięki tej rybie kraj stał się zamożny i nowoczesny. Podczas zwiedzania starej przetwórni ryb poznamy dokładnie cały proces połowu i przetwórstwa ryb – od połowy aż do wysłania beczki pełnej śledzi w świat.

Kolejnym miejscem, które zobaczymy Glaubaer Farm&Farm&Museum czyli skansen domów torfowych pochodzących z 1760 roku. Tam poznamy realia życia i ciężkiej pracy ludzi mieszkających na kole podbiegunowym. Tam poznamy realia życia i cięzkiej pracy ludzi mieszkających  na kole podbiegunowym. Na nocleg przejedziemy w okolice Gauksmyri.

8.dzień

WESTFIORDS: MUZEUM CZARÓW I GRZMIĄCE WODOSPADY.

Tego dnia czeka nas długa jazda. Z północy wyspy przedostaniemy się, biegnącą wzdłuż fiordów i pustkowi, drogą do jedynej części Islandii, gdzie nie ma aktywności wulkanicznej. Dotrzemy do półwyspu Strandir i Westfiords, czyli fiordów zachodnich.

Po drodze zatrzymamy się na odpoczynek w osadzie Hólmavík, która, mimo że mieszka w niej zaledwie 375 osób, jest największą osadą regionu. Pomimo małej populacji, Hólmavík ma fascynującą historię. Osada jest znana na Islandii ze względu na związek z czarami i polowaniami na czarownice. Nie dziwi więc, że właśnie tu znajduje się siedziba Muzeum Islandzkiej Magii i Czarodziejstwa.

Kolejnym rajem, który zobaczymy tego dnia będzie wodospad Dynjandi, a jego nazwa oznacza „grzmiący”. To cała grupa wodospadów na Fiordach Zachodnich i największa tego typu w regionie. Dynjandi jest szczególnie lubiany przez entuzjastów przyrody i ambitnych fotografów, którzy starają się uchwycić jego naturę pod wieloma kątami. My także spróbujemy i już czujemy, że nam się uda! Po wyczerpaniu baterii w telefonach i aparatach fotograficznych udamy się na nocleg w okolice miejscowości Patreksfjörður.

9.dzień

WESTFIORDS – KLIFY LATRABJARD SNÆFELLSNES – GÓRA KIRKJUFELLSFOSS

Po śniadaniu udamy się w dalszą podróż na zachód półwyspu, by dotrzeć do najbardziej wysuniętego na zachód punktu wyspy, czyli klifów Látrabjarg. Miejsce jest wyjątkowe. To wysokie klify z olbrzymią ilością ptasich gniazd i wspaniałe panoramiczne widoki.

Stąd ruszymy do Kirkjufellsfoss, w dosłownym tłumaczeniu „góra kościelna”. To szczyt znajdujący się na północnym brzegu islandzkiego półwyspu Snæfellsnes, w niewielkiej odległości od miasta Grundarfjörður. Jest często nazywana „najczęściej fotografowaną górą na Islandii”, ze względu na charakterystyczną formę i doskonałe położenie na wybrzeżu.

Nieopodal, na tym samym półwyspie, znajduje się urocze miasteczko Borgarnes. Tam zatrzymamy się na nocleg.

10.dzień

ZŁOTY KRĄG

To nie przypadek, że pierścień cudów natury, zachwycających pamiątek kultury i islandzkiej tożsamości nazywa się Złotym Kręgiem.  Zobaczymy tu spektakularną równinę nad jeziorem Thingvallavatn, gdzie przez tysiąc lat zbierał się Althing – islandzki parlament i gdzie do dziś odbywają się najważniejsze uroczystości wyspiarskiej społeczności. To tu m.in. kręcono słynny serial „Gra o tron”.

Jednak nazwa Złoty Krąg najpełniej lśni przy spektakularnym Gullfossie – Złotym Wodospadzie na rzece Olfusa. Turyści od wieków pielgrzymowali do niegdyś największej islandzkiej atrakcji – Geysira. Dziś sędziwy Geysir „odpoczywa”, wybuchając zaledwie kilka razy w roku. Ale tuż obok położony jest młody i żywotny Strokkur, który obdarza efektownym wystrzałem co 7-10 minut. Nie ma więc obaw – na pewno uda się nam uchwycić na zdjęciach i filmach to fantastyczne zjawisko. Na nocleg udamy się do Reykjaviku.

11.dzień

REYKJAVIK, BLUE LAGOON

Poranek wykorzystamy do zwiedzenia stolicy Islandii – Reykjaviku. Stolicy innej niż wszystkie, które odwiedziliście lub odwiedzicie. Na próżno szukać tu strażników, policjantów czy monumentalnych budynków rządowych. Islandia ma swój własny styl także w rządzeniu i widać to podczas spaceru po stolicy. A co zobaczymy? Kilka pomników, w tym pomnik anonimowego urzędnika, drakkar – łódź wikingów i przykuwający uwagę gmach opery nazwany Harfą. Popatrzymy także na miasto ze szczytu wieży kościoła Hallgrimskirkja, który jest najwyższym budynkiem stolicy. Na koniec pobytu w Reykjaviku zrobimy coś niezapomnianego, coś czego nie można przegapić podczas wizyty w tym mieście i w tym kraju. Otóż… przelecimy nad całą Islandią. W południe zapraszamy Państwa na relaks do kompleksu basenów termalnych Blue Lagoon by tam zakosztować niesamowitych kąpieli w sercu pól wulkanicznych.

I oto nadszedł czas pożegnania z tą niezwykłą krainą. Po wczesnym śniadaniu przejedziemy na lotnisko w Keflaviku, skąd wyruszymy w drogę do domu.

Sprawdź inne wycieczki do Europy:

Pokaż cały plan wycieczki

11 dni

Trasa wybranej wycieczki


Firma nie ponosi odpowiedzialności za stracone mienie klienta w wyniku włamania, kradzieży, zgubienia itp. nie ponosimy również odpowiedzialności za straty klienta w motelach. Firma Rek Travel zastrzega sobie prawo do zmiany programu, dyktowanych okolicznościami niezależnymi od niej. Klient zobowiązany jest do przestrzegania regulaminu wycieczki. Uczestnicy wycieczki ubezpieczeni są zgodnie z wymogami amerykańskiego Departamentu Transportu na łączną kwotę $5000.000 (polisa do wglądu na życzenie klienta). Za dodatkową opłatą uczestnicy mogą ubezpieczyć się na wypadek leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego schorzeń nabytych w trakcie wycieczki oraz nieszczęśliwych wypadków w obiektach zwiedzanych (wszelkie informacje w biurze).