Chiny: tajemnicze państwo środka

12 dni
Plan podróży Warunki uczestnictwa i rezygnacji

Cena zawiera

 • Zakwaterowanie w hotelach o wysokim standardzie turystycznym w pokojach 2-osobowych.
 • Wszystkie śniadania, obiady i kolacje.
 • Transport prywatnym klimatyzowanym autokarem na całej trasie wycieczki.
 • Bilety na pociągi w pierwszej klasie na trasie Pekin – Datong oraz Taiyuan – Xian.
 • Koszt przelotów wewnętrznych Xian-Dunhuang, Dunhuang-Syanghaj.
 • Opłaty bagażowe na loty wewnętrzne (do 20kg).
 • Opiekę polskiego przewodnika.
 • Opiekę przewodników lokalnych.
 • Wejście na Wielki Mur Chiński.
 • Bilet wstępu do Świątyni Nieba.
 • Bilet wstępu do Grobowców dynastii Ming.
 • Bilet wstępu do Zakazanego Miasta.
 • Bilet wstępu do Yungang.
 • Bilet wstępu do Pagody Xiantong.
 • Bilet wstępu do Pushading.
 • Bilet wstępu do Shuxiang.
 • Bilet wstępu do Wielkiej Pagody Dzikich Gęsi.
 • Pokaz tańców Dynastii Tang.
 • Bilet wstępu do Jaskini Tysiąca Buddów.
 • Bilet wstępu do punktu widokowego w Szaranghaju.

Cena nie zawiera

 • Kosztu międzynarodowych biletów lotniczych.
 • Ubezpieczenia turystycznego.
 • Zwyczajowych napiwków.
 • Wydatków natury osobistej.

Chiny to trzeci pod względem powierzchni i pierwszy pod względem gęstości zaludnienia kraj świata, zamieszkany przez 56 grup etnicznych. To także dom dla wielu mędrców i naukowców, bo właśnie tutaj wynaleziono kompas, proch strzelniczy, papier i druk. No i oczywiście kraj kontrastów i bogactwa kulturowego.


Plan podróży

1.dzień

PRZELOT DO PEKINU Z DOWOLNEGO PORTU LOTNICZEGO NA ŚWIECIE

Wylot do Pekinu, stolicy Chin. Ponad dwudziestomilionowe miasto znane jest zarówno z nowoczesnej architektury, wysokich wieżowców jak i licznych zabytków. Obecnie jest największym ośrodkiem politycznym, oświatowym i kulturowym kraju.

2.dzień

PIĘKNE I DUMNE MIASTO: PEKIN

Po śniadaniu udamy się na zwiedzanie Świątyni Nieba, kompleksu sakralnych budowli taoistycznych. To niezwykłe miejsce było odwiedzane przez cesarzy z dynastii Ming i Qing w czasie corocznych ceremonii, podczas których modlono się do nieba o obfite plony rolne. Od 1998 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Wieczorem pospacerujemy wokół trzech pięknie położonych jezior w centrum miasta. Na to miejsce mówi się „jezioro świątyń”, gdyż wokół kompleksu jezior można znaleźć dziesięć buddyjskich i taoistycznych świątyń oraz różne posiadłości i ogrody cesarskie.  Tutaj znajdziemy też mnóstwo tradycyjnych restauracji z lokalnym jedzeniem. W jednej z nich zatrzymamy się na kolację. Powrót do hotelu na nocleg.

Heaven Temple, China
3.dzień

CUD ŚWIATA: WIELKI MUR CHIŃSKI

Po śniadaniu udamy się na zwiedzanie Wielkiego Muru, jednej z największych światowych atrakcji. Jest to zbiorcza nazwa systemów obronnych budowanych od VII w. p.n.e., składających się z zapór naturalnych, sieci fortów i wież obserwacyjnych osłaniających północne Chiny przed najazdami ludów z Wielkiego Stepu. Oryginalny mur rozciągał się na długości 2400 km. W 1987 roku Wielki Mur został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a w 2007 roku ogłoszono go jednym z siedmiu nowych cudów świata. Będziemy mieć okazję pospacerować po mniej tłocznych fragmentach muru. Potem zwiedzimy słynne grobowce dynastii Ming. Cesarze z tej dynastii rządzili Chinami od XIV do XVII wieku i niektórzy historycy uważają, że był to okres najbardziej zdyscyplinowanych rządów i stabilizacji społecznej w naszej historii. Kompleks nekropolii obejmuje obszar około 40 kilometrów kwadratowych i stanowi miejsce spoczynku 13 spośród 16 cesarzy dynastii Ming. Miejsce to wybrano ściśle według zasad Feng Shui. Od północy chronione jest przed złymi duchami łańcuchem wzgórz Tianshoushan. Po bokach kotlinę zamykają Góry Smoka i Góry Tygrysa. Od południa przerwa między wzgórzami zamknięta jest ceglanym murem, którego nie wolno przekraczać śmiertelnikom. Po krótkim spacerze po okolicy powrót do centrum miasta. Wieczorem udamy się do restauracji Quanjude, żeby spróbować pysznej pieczonej kaczki, jednego z lokalnych specjałów.  Słynna restauracja istnieje od 1864 roku i co roku jest odwiedzana przez pięć milionów klientów. Nocleg w hotelu.

4.dzień

ZAKAZANE MIASTO

Rano odwiedzimy Zakazane Miasto w Pekinie. Jest to niezwykłe dzieło architektury, którego budowę rozpoczął cesarz Yongl, gdy przeniósł stolicę z Nanjing do Pekinu w 1406 roku. Prace nad przyszłym domem 24 cesarzy trwały 14 lat i przy tym niezwykle ambitnym projekcie pracowało milion robotników.

Zakazane Miasto przestało być centrum politycznym Chin w 1912 roku wraz z abdykacją Puyi, ostatniego cesarza Chin. W 1987 roku zostało wpisane na listę UNESCO jako największy zbiór zachowanych starożytnych konstrukcji drewnianych na świecie. Za czasów cesarzy kara za wstęp na teren Zakazanego Miasta była surowa. Dzisiaj turyści wchodzą na jego teren przez Bramę Południową, która kiedyś była zarezerwowana tylko dla cesarza.

Później pospacerujemy po placu Tiananmen, który nazywa się też Placem Niebiańskiego Spokoju. Jest to największy publiczny plac na świecie. Powstał w 1417 roku, później został przebudowany i odbywały się tutaj ceremonie religijne, parady wojskowe oraz ogłaszano dekrety cesarskie. W latach 1954-56 został powiększony stając się największym placem na świecie. Po południu pojedziemy szybką koleją, która jedzie z prędkością 200-350 km na godzinę, do miejscowości Datong. W czasie dwugodzinnej podróży będziemy mogli podziwiać piękne widoki. Miasto Datong założono w II w.p.n.e. i było stolicą dynastii Wei. Przewodnik pokaże nam mury obronne starego miasta. Zakwaterowanie w hotelu i nocleg.

The Forbidden City,Beijing,China

 

5.dzień

ZASKAKUJĄCE CHINY: GROTY YUNGANG, PAGODA XIANTONG

Po śniadaniu udamy się na zwiedzanie niezwykłych grot Yungang, położonych niedaleko miasta Datong. Jest to kompleks skalnych świątyń buddyjskich, które w 2001 roku wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Większość z 252 grot powstała w V-VI wieku podczas panowania dynastii Wei. Do dzisiaj zachowało się tu ponad 50 tysięcy wykutych w skale rzeźb przedstawiających buddę. Największa z nich ma 17 metrów wysokości.

Po obiedzie pojedziemy zobaczyć klejnot architektury – drewnianą pagodę Xiantong, Jest to najstarsza i najwyższa drewniana konstrukcja w Chinach. Powstała w XI wieku, ma dziewięć pięter i zbudowano ją bez użycia gwoździ i nitów. Następnie udamy się na spacer po okolicy, żeby podziwiać malownicze widoki. Kolacja i nocleg w hotelu.

6.dzień

WUTAI SHAN

Rano wyruszymy do Wutai Shan. Jest to góra o wysokości 3058 m n.p.m., którą w tradycji chińskiej zalicza się do czterech świętych gór buddyzmu. Wierzono, że jest ona miejscem pobytu na ziemi Mandziuśriego, bohatera umysłu oświecenia. Pierwsze klasztory wybudowano tutaj w IV wieku, w sumie w tamtym okresie powstało ich ponad tysiąc. Do dzisiaj jest czynnych około 50 i jest to największy kompleks świątynny w Chinach. Odwiedzimy świątynię Tayuan, która jest symbolem tego miejsca. Następnie zobaczymy świątynię Xiantong, złożoną z 400 budynków, dzięki czemu jest największą budowlą tego typu w kraju. Odwiedzimy też świątynie Pushading i Shuxiang. Kolacja w lokalnej restauracji i nocleg w hotelu.

7.dzień

HISTORIA DYNSATII TANG: TAIYUAN

Po śniadaniu odwiedzimy buddyjską świątynię, położoną na szczycie wzgórza skąd roztacza się piękny widok na okolicę. Po południu pojedziemy do miasta Taiyuan, stolicy prowincji Shanxi, z historią liczącą 2500 lat. Obecnie uważane jest za jedno z najważniejszych miast w środkowym brzegu rzeki Fenhe i wschodniego płaskowyżu lessowego. Tutaj narodziła się majestatyczna kultura dynastii Tang i nawet dzisiaj chińska diaspora i tradycyjne stroje są identyfikowane jako lud Tang i strój Tang. Kolacja. Zakwaterowanie w hotelu i nocleg.

8.dzień

POCZĄTEK I KONIEC JEDWABNEGO SZLAKU: XIAN

Po śniadaniu pojedziemy szybkim pociągiem do miasta Xian. Jest to jedno z najważniejszych chińskich miast. Powstało ponad 3100 lat temu i było stolicą trzynastu dynastii. To właśnie tutaj kończył się i zaczynał Jedwabny Szlak, czyli dawna droga handlowa łącząca Chiny z Bliskim Wschodem i Europą. Popołudniu udamy się na zwiedzanie miasta. Zobaczymy Więżę Bębna i Wieżę Dzwonu, uważane za symbol miasta oraz okalające miejscowość mury z czasów dynastii Ming. Następnie podejdziemy pod słynną Wielką Pagodę Dzikich Gęsi, którą wzniesiono w VII wieku w czasach dynastii Tang. Jedną z jej wielu funkcji było przechowywanie ksiąg buddyjskich i figurek Buddy przywiezionych do Chin z Indii przez buddyjskiego tłumacza i podróżnika Xuanzanga. Wieczorem udamy się na wyśmienity poczęstunek, w trakcie którego będziemy mogli oglądać niesamowity pokaz tradycyjnych tańców dynastii Tang.

Ancient City Wall Ruins Park, Xi’an, China,
9.dzień

W MAUZOLEUM PIERWSZEGO CESARZA Z TERAKOTOWĄ ARMIĄ

Z rana udamy się do słynnego na całym świecie mauzoleum Pierwszego Cesarza z Terakotową Armią. Jest to zbiór ponad ośmiu tysięcy figur naturalnej wielkości wykonanych z terakoty przedstawiających żołnierzy, oficerów i konie, które znajdują się w grobowcu Pierwszego Cesarza Qin. Przy figurach pracowało 700 tysięcy rzemieślników i zostały umieszczone w miejscu spoczynku władcy w 210 r. p.n.e. Przez przypadek odnaleziono je w latach 70. Według wierzeń terakotowa armia miała strzec cesarza i pomóc mu odzyskać władzę w życiu pozagrobowym.

Po południu polecimy do miasta Dunhuang. W przeszłości była to kluczowa stacja na jedwabnym szlaku. Już w III wieku w mieście znajdowała się potężna kolonia mnichów buddyjskich. Miasto stało się bramą, przez którą do Chin docierał buddyzm. Zakwaterowanie w hotelu. Kolacja i nocleg.

10.dzień

JASKINIE TYSIĄCA BUDDÓW: GROTY MOGAO

Po śniadaniu udamy się na zwiedzanie grot Mogao, które są też znane jako Jaskinie Tysiąca Buddów. Jest to zespół 492 skalnych świątyń, który w 1987 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jaskinie mają kształt prostokąta z kopulastym, bogato zdobionym sklepieniem. Zobaczymy tutaj liczne posągi i malowidła z motywami przyrody i architektury, które w większości pochodzą z okresu dynastii Wei. Ten niezwykły kompleks znajduje się na pustyni Gobi. Gobi jest piąta pod względem wielkości pustynią na Ziemi i dawniej była ważnym rejonem imperium mongloskiego. Prowadziła przez nią trasa Szlaku Jedwabnego. Udamy się na wielbłądach do oazy położonej obok wydm nad malutkim jeziorkiem. To przepiękne miejsce wykreowała natura i idealnie nadaje się do odpoczynku. Kolacja i nocleg.

11.dzień

BRAMA SŁOŃCA: YANGGUANG

Śniadanie w hotelu. Później pojedziemy nad przełęcz Yangguang, co oznacza Bramę Słońca. Jest to przełęcz górska, która została ufortyfikowana przez cesarza Wu około 120 r. p.n.e. Brama pełniła funkcję posterunku obronnego i ważny punkt orientacyjny na trasie Jedwabnego Szlaku. Cesarz Wu zachęcał mieszkańców do osiedlenia się w tym miejscu. Po południu mamy lot do Szanghaju. Jest to obecnie najprężniej rozwijające się miasto we wschodnich Chinach. Port w Szanghaju jest największym pod względem wielkości przeładunku kontenerowego. Działa tutaj również jedna z największych giełd. Kolacja. Zakwaterowanie w hotelu i nocleg.

12.dzień

NAJNOWOCZEŚNIEJSZE MIASTO W CHINACH: SZANGHAJ

Po śniadaniu udamy się na zwiedzanie Szanghaju. Jest to obecnie najnowocześniejsze miasto w Chinach z wieloma szklanymi wieżowcami. W centrum finansowym miasta będziemy mogli zobaczyć budynki mierzące ponad 450 metrów wysokości oraz 632 metrowy Shangai Center, najwyższy budynek w Chinach. Wjedziemy na punkt widokowy położony na szczycie jednego z wieżowców, żeby zobaczyć panoramę miasta. Później odwiedzimy przepiękne ogrody Yuyuan. To niezwykłe miejsce powstało dwieście lat temu. Tutaj więcej dowiemy się o tradycyjnych technikach ogrodnictwa. Odwiedzimy też Świątynię boga miasta w Szanghaju.  Jest to świątynia taoistyczna położona na terenie starego miasta, obecnie jedna z największych atrakcji turystycznych miasta. Poświęcona jest bóstwu opiekuńczemu miasta, którym jest XIV-wieczny uczony Qin Yubo oraz generałowi Huo Guangowi. Potem pospacerujemy po centrum targowym Yuyuan z tradycyjnymi produktami. Z pięknie rzeźbionych w drewnie pawilonów roztacza się piękny widok na stawy. Kolacja pożegnalna i nocleg.

13.dzień

POŻEGNANIE Z GRUPĄ I WYLOT Z SZANGHAJU

Transfer na lotnisko i lot powrotny do dowolnego miasta.

Pokaż cały plan wycieczki

13 dni

Firma nie ponosi odpowiedzialności za stracone mienie klienta w wyniku włamania, kradzieży, zgubienia itp. nie ponosimy również odpowiedzialności za straty klienta w motelach. Firma Rek Travel zastrzega sobie prawo do zmiany programu, dyktowanych okolicznościami niezależnymi od niej. Klient zobowiązany jest do przestrzegania regulaminu wycieczki. Uczestnicy wycieczki ubezpieczeni są zgodnie z wymogami amerykańskiego Departamentu Transportu na łączną kwotę $5000.000 (polisa do wglądu na życzenie klienta). Za dodatkową opłatą uczestnicy mogą ubezpieczyć się na wypadek leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego schorzeń nabytych w trakcie wycieczki oraz nieszczęśliwych wypadków w obiektach zwiedzanych (wszelkie informacje w biurze).