Utah -bryce-canyon

Utah – Mighty 5

9 days
Itinerary
Cena $1795

Price includes

  • Noclegi w hotelach klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych
  • Przejazd minibusem na całej trasie
  • Opiekę polskojęzycznego przewodnika
  • W niektórych hotelach w cenie zawarte jest śniadanie
  • Ubezpieczenie zgodne z wymogami Amerykańskiego Departamentu Transportu

The price does not include

  • Wyżywienia z wyjątkiem śniadań wliczonych w koszt doby hotelowej
  • Wydatków natury osobistej: napoje, drinki, alkohole, zwyczajowe napiwki itp.
  • Odszkodowania w przypadku zgubienia bądź zniszczenia bagażu osobistego, walizki itp.
  • Biletów wstępu 

Utah: Glenwood Springs, Moab, Park Narodowy Łuków Skalnych (Arches NP), Mesa Arch, Park Narodowy Canyonlands, Park Stanowy Dead Horse SP, Park Narodowy Capitol Reef, Sunrise Point, Parku Narodowy  Zion, Canyon Junction Bridge

Parki narodowe


Itinerary

1.day

CHICAGO – GLENWOOD SPRINGS

Wyjazd sprzed biura Rek Travel (5827 W Irving Park Rd., Chicago, IL 60634) o godz. 5 rano. Przejazd przez stany Illinois, Iowa, Nebraska i Kolorado. Po drodze postoje na rozporostowanie nóg i posiłek. Przyjazd do Glenwood Springs w późnych godzinach wieczornych. Nocleg.

2.day

ARCHES NP

Wczesnym rankiem opuszczamy Glenwood Springs i udajemy się do Moab. W tym dniu odwiedzimy pierwszy z pięciu parków narodowych Utah – Park Narodowy Łuków Skalnych (Arches NP). Jest to jeden z najładniejszych parków narodowych w Stanach Zjednoczonych i jeden z najpiękniejszych zakątków amerykańskiego Dzikiego Zachodu. Unikalność jego krajobrazu wynika z ponad 2 tysięcy różnego rozmiaru, wysokości i rozpiętości łuków, bram, okien i mostów skalnych.

W trakcie zwiedzania zobaczymy wiele oryginalnych formacji skalnych, takich jak Wieże Sądu (Courthouse Towers), Okna (Windows), Podwójny Łuk (Double Arch) czy Zbalansowaną Skałę (Balanced Rock). Po południu wybierzemy się na szlak do Devil’s Garden i słynnego Landscape Arch – największego łuku skalnego na świecie oraz do Delicate Arch.

W parku z ponad 2 tysiącami kamiennych łuków to właśnie ten, wolnostojący łuk stał się powszechnie rozpoznawalnym symbolem stanu Utah i jednym z najsłynniejszych obiektów geologicznych na świecie. Nocleg w okolicy Moab.

3.day

CANYONLANDS NP

Wczesna pobudka. Jeszcze przed świtem wyruszymy na szlak do Mesa Arch – pięknego łuku na wschodnim płaskowyżu Island in the Sky w Parku Narodowym Canyonlands. Łuk przyciąga amatorów i zawodowych fotografów, którzy grubo przed wschodem słońca szukają najlepszej miejscówki i zajmują pozycję, by zdążyć zrobić zdjęcie łuku, oświetlonego promieniami wschodzącego słońca.

Canoyonlands to przepiękna, skalista kraina, poprzecinana wodami rzek Colorado i Green River. Jej trzy główne części to wspomniana Wyspa na Niebie (Island in the Sky), Igły (The Needles) oraz Labirynt (The Maze). Przejeżdżając parkową drogą zatrzymamy się przy punktach widokowych, m.in. Shafer Trail Viewpoint, skąd zobaczymy panoramę na drogę, która u niejednych podnosi poziom adrenaliny i przyprawia o zawrót drogi.

Po południu odwiedzimy park stanowy Dead Horse SP. Park ten oferuje liczne punkty widokowe i panoramę na płynącą w dole rzekę Colorado (kanion ma miejscami 600 m głębokości!). Historię oryginalnej nazwy parku poznamy już na miejscu. Nocleg w okolicy Moab.

4.day

CAPITOL REEF NP

W tym dniu powrócimy do Parku Narodowego Canyonlands by tym razem odwiedzić inną jego część – Igły (The Needles). Następnie przejazd do Parku Narodowego Capitol Reef. Przejazd trasą widokową, malowniczą drogą nr 12.

W trakcie przejazdu postoje w punktach widokowych, których tam nie brakuje, bo praktycznie za każdym zakrętem skrywa się kolejna perełka. Zatrzymamy się przy co ciekawszych miejscówkach, jak Panorama Point, Gooseneck Overlook czy The Flutted Wall.

Ciekawostką parku są także liczne petroglify czyli rysunki na skałach, które pozostawili dawni mieszkańcy tych terenów. Do wielu z nich można dotrzeć łatwymi, krótkimi szlakami. Przejazd na nocleg.

5.day

BRYCE CANYON NP

Przejazd przez Escalante National Monument, rozległy obszar pustynny, bogaty w atrakcyjne miejsca do wędrówek, obserwacji przyrody i ciekawych, fotograficznych ujęć. Postoje w ciekawych miejscach widokowych zanim ostatecznie dotrzemy do kolejnego parku narodowego Utah. Dzisiaj czeka nas wizyta w jednym z najpiękniejszych parków narodowych nie tylko w  USA ale w całych Stanach Zjednoczonych. Będziemy mieć cały dzień na jego eksplorację dlatego poznamy różne jego zakamarki.

Ciekawostką jest to, że park nie jest tak naprawdę kanionem, jak to sugeruje jego nazwa, gdyż nie przepływa przez niego żadna rzeka. W kilku słowach, Park Narodowy Bryce to wspaniały amfiteatr czerwono-pomarańczowych spiralnych formacji skalnych zwnaych hoodoos. Przybierają one różne kształty i rozmiary i w zależności od natężenia światła słonecznego, są mniej lub bardziej czerwone .

Udamy się na szlaki, m.in. The Rim Trail i zachwycimy się amfiteatrem strzelistych wież i iglic. Oprócz formacji „hoodoos” w Parku Bryce można także zobaczyć naturalne łuki i mosty skalne. Pod koniec dnia stawimy się w punkcie widokowym Sunset Point, gdzie pożegnamy  się z parkiem o najbardziej odpowiedniej do tego porze dnia, czyli o zachodzie słońca. Nocleg w okolicy parku.

6.day

BRYCE CANYON NP – ZION NP

Pierwszym miejscem, z którego będziemy podziwiać magiczne widoki będzie Sunrise Point i oczywiście stawimy się tam przed wschodem słońca. Nie bez powodu, gdzyż wschodzące promienie słoneczne wspaniale eksponują wszystkie detale. Park wtedy wygląda szczególnie pięknie, gdy spowity w mroku budzi się do życia z każdym promieniem słońca.

Nastęnie przejazd do Parku Narodowego Zion. To ostatni z pięciu parków narodowych w Utah na mapie naszego zwiedzania ale dla wielu z Was może się okazać, że właśnie ten uznacie za najpiękniejszy. To park wysoko ceniony wśród wielu wytrawnych turystów i podróżników. Ten rezerwat przyrody w południowo-zachodniej części Utah wyróżnia się stromymi czerwonymi klifami Kanionu Zion i jest to miejsce wprost magiczne.

Przejazd Zion Canyon Scenic Drive – drogą, która przecina główną część parku, prowadząć do leśnych szlaków wzdłuż rzeki Virgin. Przejazd na nocleg.

 

7.day

ZION NP

Kontynuujemy zwiedzanie Parku Narodowego Zion.

Park jest bardzo zróżnicowany krajobrazowo, sa w nim wysokie klify i pionowe skały, są głębokie doliny, szmaragdowe stawy i wodospady. Nie sposób ogarnąć wszystkich atrakcji w jednym dniu, nie wystarczą nawet dwa, mimo, że park nie jest najwięszy pod względem powierzchni. Przejedziemy parkową drogą, przy której usytuowane są różne ciekawe miejscówki.

Wybierzemy się na szlak do Szmaragdowych Źródeł, zatrzymamy się przy Dworze Patriarchów i Płaczącej Skale. Krótki, nie męczący spacer zaprowadzi nas do miejsca, skąd co bardziej odważni wybierają się na nietypowy szlak The Narrows wzdłuż Virgin River.

Zatrzymamy się również przy Canyon Junction Bridge, skąd rozciąga się piękny widok oraz przejedziemy malowniczą drogą, na której odcinku są ciekawe tunele. Wielobarwne formacje skalne w przeróżnych kształtach, wiszące ogrody, ogromne monolity i gigantyczne bloki skalne – ogrom i potęga Parku Narodowego Zion zapiera dech w piersiach. Nocleg w okolicy Kanab.

8.day

GLENWOOD SPRINGS

Po śniadaniu przejazd do bardzo ciekawego miejsca, które nosi dającą do myślenia nazwę „Belly of the Dragon”. Co to takiego? Jest to tunel podobny do jaskini, który został pierwotnie stworzony jako przepust wodny pod autostradą, jednak z biegiem czasu drenaż z górnego kanionu wyrzeźbił ściany piaskowca i stworzył piękny, falujący tunel, który dzisiaj jest fotograficzną gratką i doskonałym miejscem do krótkiego zwiedzania (wejście do Brzucha Smoka to szlak ok. 0,5 mili).

Niestety czeka nas bolesny powrót do domu, dlatego z żalem pożegnamy Utah i udamy się w drogę powrotną do Chicago. Po drodze zatrzymamy się w Glenwood Springs. Tam spędzimy nocleg ale wcześniej wybierzemy się na zasłużony relaks w gorących źródłach. Źródła w Glenwood Springs to największy na świecie basen utworzony z naturalnych, gorących źródeł. Baseny, wypełnione bogatą w solne minerały wodą o temperaturze blisko 40 stopni C przyniosą ukojenie mięśniom, zmęczonym wędrówką po szlakach.

Nocleg w Glenwood Springs.

9.day

GLENWOOD SPRINGS – CHICAGO

Przejazd przez stany Kolorado, Nebraska, Iowa do naszego rodzimego Illinois, skąd zaczynałą się nasza wyprawa do Utah. Po drodze postoje na rozporostowanie nóg i posiłek. Powrót do Chicago planowany jest w późnych godzinach wieczornych.

Show full itinerary

9 days

The company is not responsible for client’s lost property due to burglary, theft, loss, etc. we are also not responsible for client’s losses in motels. Rek Travel Company reserves the right to change the program, dictated by circumstances beyond its control. The client is obliged to comply with the tour regulations. Tour participants are insured as required by the U.S. Department of Transportation for a total of $5,000,000 (policy available for review upon request). For an additional fee, participants may be insured for in-patient and out-patient treatment of medical conditions acquired during the tour, as well as for accidents at sightseeing facilities (all information at the office).