
- Description of the tour
- Itinerary
- Price includes
Klienci decydujący się na tą wycieczkę są świadomi ryzyka, jakie wiąże się z podróżowaniem po Sudanie. Zobowiązani są do podpisania waiver, w którym zwalniają Rek Travel Services z odpowiedzialności za możliwe wydarzenia na terenie państwa.
Kultura i historia
Itinerary
CHICAGO – DŻUBA
Wprawę zaczynamy od spotkania na lotnisku na trzy godziny przed planowanym wylotem. Grupę przywita nasz pilot/przewodnik i ruszamy. Przed nami lot do Dżuby w Sudanie Południowym.
DŻUBA (JUBA) – TEREKEKA/TERENY LUDU MUNDARI
Po przylocie na lotnisko w Dżubie, stolicy Sudanu Południowego, spotkamy się na lotnisku z naszym pilotem/przewodnikiem. Przed nami transfer do hotelu/ guesthouse. Tu czas na odpoczynek i relaks przy hotelowym basenie. Po południu będziemy już w drodze. Kierujemy się na północ, a podróż zajmie nam około 3 godzin. Zmierzamy w stronę miasta Terekeka, leżącego w Ekwatorii Środkowej.
Tereny te zamieszkuje lud Mundari, zajmujący się rolnictwem, hodowlą bydła i rybołówstwem, do którego używa sieci i włóczni. Oko przyciąga już sam widok wiosek Mundari – tradycyjne chaty, spichlerze oraz utrzymane w odcieniach czerni i bieli totemy. Jak u wielu innych plemion, ceremonia wkroczenia w dorosłość naznaczona jest u Mundari rytuałem skaryfikacji. Prawdziwą dumą plemienia są ich krowy. To wyznacznik statusu społecznego, rodzaj waluty i wreszcie pożywienie. Bez krów nie mogliby przeżyć w okresie głodu, nie istniałby też handel. Bez krów niemożliwy byłby też ożenek. Przyszły pan młody ustala warunki małżeństwa oferując bydło rodzinie przyszłej żony, a tych może mieć tyle, ile jest w stanie utrzymać. Krowami opiekują się też dzieci, które m.in. zbierają świeże odchody bydła. Układają je później w stosy i suszą. Popiół z ognisk rozpalanych z wysuszonych odchodów wciera się w skórę, co chroni przed owadami. Także i krowy naciera się popiołem, by usunąć pasożyty i nadać skórze połysk. A i same ogniska także odstraszają liczne tu owady. Mundari słyną ze swojej wojowniczości. A wraz z porą suchą zaczynają się odwieczne napady na bydło sąsiedniego plemienia Dinka.
Docieramy do Terekeka. Tu zaplanowaliśmy krótki odpoczynek, a potem ruszamy do obozu, w którym hodowane jest bydło Mundari. Wieczorem będzie czas, by poznać ten wyjątkowy lud, ich zwyczaje i tradycje. Poczekamy na powrót z wypasu stada z pasterzami. Może uda się nam zobaczyć wyjątkową w tym regionie atrakcję – ceremonię zapasów. Noc spędzimy w tradycyjnych namiotach na terenie wioski Mundari.

TEREKEKA/TERYTORIA PLEMIENIA MUNDARI – DŻUBA
Do południa zostajemy w gościnie u Mundari. Nie będzie lepszej okazji, by popatrzeć jak wygląda ich codzienne życie. Już wiemy, że ich najważniejszym zadaniem jest opieka nad stadami bydła. Dzień zaczyna o świcie głuchy dźwięk rogu, w który dmie jeden z mieszkańców, dając sygnał, że czas, by stada wyruszyły na wypas. Jeszcze ostatnie spotkanie ze społecznością Mundari i wspólne zdjęcia. Przed odjazdem uwiecznimy miejscowy krajobraz i czas ruszyć w drogę, która zajmie nam 3 godziny. Wracamy do Dżuby. Na miejscu – zakwaterowanie w hotelu i chwila odpoczynku, a na późne popołudnie zaplanowaliśmy rejs po Nilu Górskim, nad którym rozciąga się stolica Sudanu Południowego – najmłodszego kraju na świecie. Noc spędzimy w hotelu w Dżubie.

DŻUBA – KAPOETA/TERENY LUDU LARIM (BOYA)
Dzień zaczynamy wcześnie. Najpierw śniadanie, a potem ruszamy w okolice Kapoety, miasta na terenie stanu Ekwatoria Wschodnia. 6-godzinna droga będzie wyjątkową okazją, by nasycić oczy krajobrazem charakterystycznym dla Sudanu Południowego. Przygoda nabierze rumieńców, kiedy zjedziemy z głównej drogi i ruszymy bezdrożami, przez busz, a za oknem migać będą co jakiś czas lokalne wioski. W tym najmłodszym państwie na świecie praktycznie nie ma sieci dróg, a stan tych, które są pozostawia wiele do życzenia. Staje się to nieważne, kiedy uświadomimy sobie, że trafiliśmy na tereny, których nie zmieniła jeszcze powszechna turystyka. Przedzieramy się wśród gęstego buszu, a naszym celem są wioski ludu Larim, nazywanego też Boya. Ich tereny rozciągają się między Górami Lopit, Doliną Kidepo i Górami Didinga. Po dotarciu do wioski będzie czas na odpoczynek, ale i pierwsze spotkanie z ludem Larim. Noc spędzimy w tradycyjnych namiotach.

TERYTORIA PLEMIENIA LARIM (BOYA)
Przed nami cały dzień w wioskach ludu Larim. To będzie rzadka okazja, by z bliska i na własne oczy zobaczyć, jak wygląda codzienne życie Boya, ludu uważanego za jedną z najbardziej tradycyjnych społeczności Sudanu Południowego. Poznamy ich obrzędy i rytuały. Skorzystamy z unikalnej szansy, by przekonać się, że nietknięci piętnem cywilizacji Boya żyją od setek lat w tym samym rytmie, co ich przodkowie. Życie Larim wypełnia hodowla bydła, łowiectwo i rybołówstwo. Uprawiają też sezonowe rośliny: fasolę, kukurydzę i sorgo. Pobyt w wiosce Larim zaowocuje też szansą na zobaczenie charakterystycznych dla Boya tańców. Noc przyniesie odpoczynek, a spędzimy ją ponownie w tradycyjnych namiotach.

TERENY PLEMIENIA LARIM – KAPOETA/TERENY LUDU TOPOSA
Zaraz po śniadaniu ruszamy w kierunku Kapoety w Ekwatorii Wschodniej. Stąd przejedziemy do malutkiej wioski, gdzie czeka nas spotkanie z ludem Toposa. To jeszcze jedna grupa etniczna żyjąca na terenie Sudanu Południowego, którą poznamy. I tu skorzystamy z wyjątkowej okazji, by podpatrzeć codzienne życie społeczności – jej obrzędy i tradycje, a wśród nich – taniec powitalny. Życie plemienia skupia się wokół hodowanych przez nich zwierząt, bydła, ale i osłów, wielbłądów, owiec oraz kóz. I jest to zrozumiałe, bo posiadane bydło jest wyznacznikiem statusu społecznego i bogactwa. Nie dziwi więc, że lud Toposa od zawsze rywalizuje ze swoimi sąsiadami o dostęp do pastwisk i wody. Toposa od lat wydobywają też w korytach strumieni cenne minerały, w tym i złoto. Także wygląd członków tej społeczności nie zmienił się od lat. Nadal noszą tradycyjne stroje, a spódnice kobiet zdobią skórzane paciorki. Charakterystyczny dla nich jest też zwyczaj przekłuwania ust i skaryfikacja. A każdy zdobiący twarze, piersi i ramiona wzór to prawdziwe dzieło sztuki. Noc ponownie przywita nas pod tradycyjnymi namiotami.

TERYTORIA PLEMIENIA TOPOSA – KAPOETA – DŻUBA
Śniadanie zjemy jeszcze wśród Toposa, a potem transfer na lotnisko w Kapoeta i godzinny lot do stolicy Sudanu Południowego. Na miejscu – przejazd do hotelu i zakwaterowanie. Na dziś zaplanowaliśmy spacer po stolicy. Odkryjemy najciekawsze miejsca Dżuby i jej kryjące się przed zachłannym okiem zakątki. Odwiedzimy m.in. Konyo Konyo, czyli największy w Sudanie Południowym targ. Tu raz jeszcze doświadczymy różnorodności kraju – także tej etnicznej, bo kolory, tradycyjne stroje i ozdoby układają się tu w prawdziwie magiczny kalejdoskop. Każda alejka i każdy stragan cieszą oczy barwami i bujnością miejscowych owoców i warzyw. Pozostaje nam tylko życzyć sobie równie kolorowych snów pod dachem hotelu w Dżubie, gdzie spędzimy noc.

DŻUBA
Dzień zaczynamy od śniadania, a potem raz jeszcze zatopimy się w klimacie Dżuby. Zobaczymy lokalny targ, gdzie znaleźć można miejscowe rękodzieło artystyczne. Jeśli od pierwszego dnia zastanawialiście się nad oryginalną pamiątką z Sudanu Południowego, to właśnie tutaj znajdziecie to, czego szukacie. Spotkamy się też dzisiaj ze sportowcami, szkolącymi się w tradycyjnych zapasach, ale i w popularnych w tym kraju kickboxingu oraz judo. Po powrocie do hotelu będzie czas na odpoczynek i chwilę relaksu. Ostatnią noc w najmłodszym państwie świata spędzimy w hotelu w jego stolicy.

DŻUBA – CHICAGO
Dziś żegnamy Sudan Południowy. Pobudka wcześnie rano, śniadanie i ruszamy na lotnisko. Tu pożegnamy się z naszym pilotem/przewodnikiem. Przed nami jeszcze tylko lot z Dżuby do Chicago, gdzie pożegnamy się z grupą.

Trasa wybranej wycieczki
The company is not responsible for client’s lost property due to burglary, theft, loss, etc. we are also not responsible for client’s losses in motels. Rek Travel Company reserves the right to change the program, dictated by circumstances beyond its control. The client is obliged to comply with the tour regulations. Tour participants are insured as required by the U.S. Department of Transportation for a total of $5,000,000 (policy available for review upon request). For an additional fee, participants may be insured for in-patient and out-patient treatment of medical conditions acquired during the tour, as well as for accidents at sightseeing facilities (all information at the office).
Podobne wycieczki
