Maroko i jego skarby: wyjazd młodzieżowy

13 days
03-13-2024
Itinerary Conditions for participation and cancellation
Cena $2145

Price includes

 • Zakwaterowanie w hotelu / riadzie (tradycyjnym domu marokańskim) / w namiotach w obozie pustynnym.
 • Nocleg w wąwozie Dades i Merzouga z kolacją i śniadaniem.
 • Transport komfortowym kilmatyzowanym pojazdem.
 • Opiekę polskojęzycznego pilota.
 • Usługi doświadczonego, anglojęzycznego kierowcy / przewodnika.
 • Transfer z/na lotnisko.
 • Wyżywienie: śniadania i kolacje.
 • Przejażdżkę na wielbłądach wraz z przewodnikiem oraz sandboarding.
 • Bilety wstępu
 • Jedna butelka wody dziennie na osobę.

The price does not include

 • Kosztu międzynarodowych biletów lotniczych.
 • Wyżywienia innego niż wymienione w programie.
 • Zwyczajowych napiwków.
 • Opłat bagażowych (do sprawdzenia u przewoźnika)
 • Ubezpieczenia turystycznego.

Maroko – kraj niczym z baśni tysiąca i jednej nocy? Oczywiście, że tak!  Orientalny klimat, niezwykła historia, kolorowe miasta i wyśmienita kuchnia. Ponadto niezwykłe krajobrazy ze zjawiskowymi szczytami górskimi, słonecznymi plażami na wybrzeżu Atlantyckim, gorącymi piaskami Sahary i olśniewającą architekturą.

Kultura i historia

Plaże

Pustynia

Rozrywka


Itinerary

1.day

PRZELOT DO CASABLANCI

Odprawa paszportowo-bagażowa i przelot do Casablanci w Maroko, miasta założonego w X wieku p.n.e. przez rybaków berberyjskich. Podczas II wojny światowej Maroko stało się częścią Francji Vichy, czyli rajem dla szpiegów, a także zamożnych Europejczyków, którzy chcieli uciec przed wojną. Dzisiaj natomiast Casablanca jest największym miastem Maroka, najbardziej liberalnym i postępowym.

2.day

CASABLANCA - RABAT

Przylot na lotnisko w Casablance. Transfer do hotelu. Pierwsza kolacja, podczas której poznamy smaki orientalnej kuchni tworzonej przez rdzennych mieszkańców tego regionu – Berberów. Zasłynęli oni z wprowadzenia do codziennego menu tadżinu i kuskusu . Zasady gotowania Berberów przejęli następnie Arabowie, którzy w VII wieku podbili Maroko. Cynamon, gałka muszkatołowa oraz imbir to tylko część przypraw, które od nich pochodzą. Trzeba przyznać jedno – kuchnia marokańska to uczta zmysłów i genialny początek naszej marokańskiej przygody.

3.day

CASABLANCA – RABAT – CHEFCHAOUEN

Po śniadaniu udamy się na zwiedzanie meczetu Hassana II, będącego fascynującym przykładem architektury marokańskiej. Jest to największy meczet w królestwie i piąty co do wielkości meczet na świecie (może pomieścić 25 tysięcy wiernych).  Jest ponadto uważany za najbardziej dekoracyjny spośród meczetów w północnej Afryce.

Przejazd w kierunku Chefchaouen. Po drodze zatrzymamy się na lunch w stolicy Maroko – Rabacie. Tam zachwycą nas piękne widoki na wybrzeże. Zobaczymy też Wieżę Hassana (Hassan Tower), górujący nad miastem minaret nieukończonego nigdy meczetu. Wieża ta uchodzi za wzór wszystkich marokańskich minaretów, a sam meczet, gdyby został ukończony, byłby drugim co do wielkości meczetem na świecie.

Kolacja i nocleg w pięknym riadzie.

4.day

CHEFCHAOUEN – VOLUBILIS – FES 

Śniadanie w pięknym, niebieskim miasteczku ukrytym wśród majestatycznych gór Rif.

Chefchaouen to niebieska perła Maroka. Niepowtarzalne piękno ukryte w kolorowych budynkach o różnych odcieniach błękitu sprawia, że Chefchaouen jest marzeniem każdego fotografa. Miasteczko słynie też ze starej Medyny i jej błękitnego labiryntu wyłożonego pięknym i kolorowym rękodziełem, znanym m.in. z popularnych na całym świecie unikalnych, oryginalnych tkanin.

Zobaczymy też plac Uta el-Hamman z licznymi kawiarniami i restauracjami, po czym przejedziemy do starożytnego Volubilis. Zwiedzimy tam ruiny z czasów Cesarstwa Rzymskiego sprzed 2000 lat. Obiad w świętym mieście Moulay Idriss.

Wieczorem przejazd do Fes i nocleg w riadzie.

5.day

FES

Fez to jedno z najciekawszych miast w Maroku. Mówi się nawet, że zwiedzanie Maroko bez Fezu nie byłoby kompletne. Dzisiejszy Fez to mieszanka starego i nowego świata. Nigdzie indziej przeszłość  i początki królestwa nie są tak namacalne jak tutaj.

Po śniadaniu wybierzemy się z lokalnym przewodnikeim na wycieczkę po Starej Medynie. Brak poruszania się po niej samochodem czyni z niej największą miejską strefę ruchu pieszego na świecie. W Starej Medynie bije serce miasta. Od wczesnych godzin porannych kwitnie tutaj handel, a od ilości towarów, kolorów, zapachów i smaków można dostać zawrotu głowy.

Odkryjemy wąskie uliczki pachnące świeżymi owocami i przyprawami i zachwycimy się kolorowymi, misternie tkanymi dywanami berberyjskimi oraz innymi dziełami sztuki marokańskiej, z których wiele to ręcznie wykonywane pamiątki z zakresu rękodzieła artystycznego.

Złożymy też wizytę w Pałacu Królewskim, garbarniach i garncarniach.. Powrót do hotelu na nocleg.

6.day

FEZ – IFRANE – MIDELT – MERZOUGA (ERG CHEBBI)

Po śniadaniu udamy się w dalszą podróż po tajemniczym Maroku. Mijając kasby (fortece górujące nad miastami) i gaje palmowe, będziemy przejeżdżać przez miasto w kolorze gliny Er-Rachidia, by po południu dotrzeć do Merzouga. Tutaj czekać będzie na nas spektakularny zachód słońca i gwiaździsta noc, którą spędzimy w namiotach, w obozie przy wydmach Erg Chebbi, z dala od świateł miast. Miliony gwiazd i muzyka berberyjska sprawią, że będzie to noc, której nigdy nie zapomnimy.

7.day

MERZOUGA VILLAGE/RISSANI – SAHARA DESERT

Po śniadaniu zwiedzanie wioski El Khamlia. Będziemy wędrować po autentycznych miejscach, odkrywając najsmaczniejsze jedzenie, tradycje i typowe życie na Saharze.

Następnie udamy się w podróż w kierunku Rissani, starożytnego targu Sahary, gdzie dowiemy się więcej o kulturze Sahary i odkryjemy starą kasbę i starożytne pałace. Po południu wrócimy do Merzougi i przygotujemy się na rewelacyjną przygode na piaskach Sahary. Przesiądziemy się na wielbłądy, gdyż czeka nas niezapomniana podróż w siodle przez pustynię. Atrakcyjności tej przejażdżce doda magiczny zachód słońca. Nocleg na tradycyjnym biwaku na Saharze.

8.day

MERZOUGA – TINJAD – TODRA GORGES – BOUMALNE DADES

Po śniadaniu dalsza droga przez Maroko w celu zapoznania się z lokalnym życiem Berberów. Pojawią się między innymi autentyczne budynki z błota.

Następnie przejazd w kierunku doliny Dades, małego zielonego raju na Saharze. Tutaj pyszna lokalną kolacja, po której spędzimy noc w eleganckim hotelu po drugiej stronie rzeki Dades.

9.day

QUARZAZATE – AIT BEN HADDOU – MARRAKESH

Po śniadaniu wyruszymy w dalszą podróż przez Quarzazate w kierunku gór Atlasu Wysokiego. Przejazd w kierunku „Kelaat M’gouna”, Doliny Róż, najbardziej romantycznego miasta Maroka, gdzie nad miastem berberyjskim rosną różowe róże.

Kontynuujemy podróż przez Drogę Tysiąca Kasbah, mijając oazę palm Skoura. Odwiedzimy dziedzictwo UNESCO Kasbah Ait Benhaddou. Marokańczycy twierdzą, że prawdziwe skarby powinny zostać poszukane i odkryte przypadkiem. W rzeczywistości ta niesamowita sceneria ta została sztucznie stworzona na potrzeby kręconych tam popularnych filmów, takich jak „Lawrence z Arabii”, „Jezus z Nazaretu” czy „Gladiator”.
Po południu przejazd przez góry w stronę Marrakeszu.

Po zameldowaniu się w hotelu w Marrakeszu udamy się do słynnej Jamaa el-Fna. Jest to centralny plac medyny, który o zmierzchu pachnie herbatą i wypełnia się ulicznym gwarem i tysiącami ludzi, z których znaczna część obserwuje, komentuje i podziwia występy zaklinaczy węży, akrobatów, egzotycznych tancerzy, treserów małp a nawet, o dziwo, sprzedawców zębów.
Spróbujemy grillowanych przysmaków na tarasie pobliskiej kawiarni, z której roztacza się niesamowity widok na zatłoczony plac. To naprawdę niezwykłe miejsce, które warto odwiedzić odwiedzić. Kolacja i nocleg w riadzie.

10.day

MARRAKESH

Po śniadaniu ponownie ruszamy na zwiedzanie Marrakeszu, południowej perły Maroka i najczęściej odwiedzanego przez turystów marokańskiego miasta. Niektóre z głównych zabytków, które zobaczymy to: Pałac Bahia, Grobowce Saadytów i wspaniały Meczet Kutubijja. Ten ostatni ma 70 m wysokości i łączy style hiszpański i mauretański, co doskonale jest widoczne w kształtach łuków, arkad, kopuł i malowideł ściennych.

Za meczetem znajduje się publiczny ogród Parc Lalla Hasna, będący ciekawą miejscówką, z której można wykonać przepiękne zdjęcia eleganckiego meczetu i minaretu. Zawitamy ponownie na słynny plac Jamma-el-Fna a wycieczkę zakończymy spacerem po lokalnym suku (targu). Kolacja i nocleg w hotelu/riadzie.

11.day

MARRAKECH – ESSAOUIRA

Po śniadaniu udamy się do uroczego miasteczka Essaouira, mającego bardzo korzystny mikroklimat. Zimy są tu łągodne a lata chłodne. Dzisiaj Essaouira stopniowo staje się miastem artystów. Rzemieślnicy z Essaouira słyną z intarsji na cedrze rosnącym na korzeniach i oferują szeroką gamę przedmiotów, od pamiątek po meble i inne, wyszukane dzieła sztuki.

Po drodze zatrzymamy się, aby zobaczyć słynne na całym świecie drzewo arganowe, na którego szczycie i konarach siedzą kozy. Ten niewiarygodny obrazek trzeba koniecznie zobaczyć na własne oczy. Będzie też okazja, by od przydrożnego sprzedawcy kupić prawdziwy olejek arganowy.
Następnie odkryjemy urok wąskich uliczek tego nadmorskiego miasteczka z piękną plażą na południu. Nic dziwnego, że miasteczko stało się jedną z najpopularniejszych nadmorskich miejscowości Maroko. Lunch w jednej z wielu restauracji słynących z owoców morza. Po południu czas wolny, który można wykorzystać na zwiedzanie lub relaks i pływanie. Kolacja i nocleg w Essaouira.

12.day

ESSAOURIA - SAFI - OUALIDIA - EL JADIDA - CASABLANCA

To nasz ostatni dzień w Maroku.

Opuszczamy Essaouira i udajemy się wzdłuż wybrzeża do Casablanki. Po drodze miniemy miasta Safi i El Oualidia.  Miniemy miasto El Jadida z piękną, starą mediną.

Po powrocie do Casablanki udamy się do hotelu, aby nieco odpocząć przed podróżą powrotną. I może, kiedy zamkniemy oczy, to przypomną się nam słynne słowa wypowiedziane w „Casablance” przez Bogarta: „Zagraj to jeszcze raz, Sam”, bo jeśli raz dotknęło się Maroka, jego fascynującej historii, bogatej kultury i pełnej aromatów kuchni, to chce się tu wracać.

13.day

WYLOT Z CASABLANCI

Transfer na lotnisko w Casablance, gdzie kończy się nasza marokańska przygoda. Odprawa paszportowo-bagażowa.  Pożegnanie z grupą i powrót do domów.

Show full itinerary

13 days

Trasa wybranej wycieczki


The company is not responsible for client’s lost property due to burglary, theft, loss, etc. we are also not responsible for client’s losses in motels. Rek Travel Company reserves the right to change the program, dictated by circumstances beyond its control. The client is obliged to comply with the tour regulations. Tour participants are insured as required by the U.S. Department of Transportation for a total of $5,000,000 (policy available for review upon request). For an additional fee, participants may be insured for in-patient and out-patient treatment of medical conditions acquired during the tour, as well as for accidents at sightseeing facilities (all information at the office).