Rumunia – ojczyzna Hrabiego Drakuli

10 days
07-17-2024
Itinerary Conditions for participation and cancellation
Cena $2450

Price includes

 • Zakwaterowanie w pokojach 2-osobowych o wysokim standardzie turystycznym.
 • Transport komfortowym klimatyzowanym pojazdem.
 • Transfery z/na lotnisko.
 • Śniadania.
 • Usługi lokalnego, wyspecjalizowanego przewodnika.
 • Opiekę polskojęzycznego pilota.
 • Rejs łodzią po Dunaju.
 • Zwiedzanie Bukaresztu.
 • Bilet wstępu do budynku Parlamentu w Bukareszcie.
 • Bilet wstępu do klasztoru nad Jeziorem Snagov.
 • Zwiedzanie Zamku Palesz.
 • Zwiedzanie Zamku Bran.
 • Zwiedzanie miasta Sighişoara.
 • Zwiedzanie miasta Sibiu.

 

The price does not include

 • Kosztu międzynarodowych biletów lotniczych.
 • Wyżywienia innego niż wymienione w programie.
 • Wydatków natury osobistej.
 • Odszkodowania w przypadku zgubienia bądź zniszczenia bagażu osobistego
 • Ubezpieczenia turystycznego.
 • Zwyczajowych napiwków.

Rumunia to z całą pewnością kraj kontrastów. W jednym miejscu spotykają się stare furmanki i najnowsze modele samochodów, ludzie ubrani w tradycyjne stroje ludowe stojący w nowoczesnych centrach handlowych. To także kraj z malowniczymi krajobrazami, pięknymi zamkami i średniowiecznymi starówkami miast oraz cygańską muzyką.

DODATKOWO dwa dni w Budapeszcie, stolicy zupy gulaszowej.

Kultura i historia

Rejs statkiem

Rozrywka


Itinerary

1.day

PRZELOT Z DOWOLNEGO PORTU LOTNICZEGO NA ŚWIECIEDO BUKARESZTU

Naszą przygodę zaczynamy od przelotu do Bukaresztu, stolicy Rumunii. Zgodnie z legendą miasto zostało założone przez pasterza o imieniu Bucur. Jednak potwierdzone historycznie informacje mówią, że założycielem miasta był Mircza Stary, a sam Bukareszt powstał po zwycięstwie nad Turkami w XIV wieku. Dawniej Bukareszt nazywany był „Paryżem Wschodu” lub „Małym Paryżem Europy Wschodniej”. Nazywano go tak z racji atmosfery jaka w nim panowała, ale również dlatego, że za czasów Ceausescu faktycznie realizowano inwestycje wzorowane na Paryżu – np. Bulevardul Unirii, dłuższy od słynnych Pól Elizejskich czy rumuński Łuk Tryumfalny.

2.day

MIASTO DRAKULI: BUKARESZT

Przylot do Bukaresztu, miasta, które w XIV wieku było siedzibą władcy Włada III Palownika (Vlad Țepeș), zwanego również Drakulą. Przez swoje poczynania stał się inspiracją dla postaci książkowego i filmowego Drakuli.

Bukareszt łączy w sobie kilka różnych epok, dzięki czemu wzbudza coraz większe zainteresowanie turystów z różnych zakątków świata. Wszystkich zabytkowych cerkwi, pałaców, bulwarów i muzeów Bukaresztu nie sposób wymienić. My na samym początku pospacerujemy przede wszystkim ulicą Lipscani, która jest bez wątpienia jedną z najciekawszych części miasta. Po drodze będziemy mijać księgarnię “Cărturești Carusel”. Warto tam wstąpić, by zobaczyć jak opuszczony budynek został przerobiony na najpiękniejszą księgarnię w całej Rumunii. Trzy kondygnacje mieszczą mnóstwo różnych książek, a na każdym poziomie znajdują się elegancko wygięte balkony, z których roztacza się wspaniały widok na całą księgarnię. Warto też zajrzeć do restauracji “Caru cu Bere”, nawet jeśli nie uda nam się znaleźć stolika, aby zakosztować lokalnych przysmaków to sam wystrój wnętrza zrobi na nas wrażenie.

Późnym wieczorem wrócimy do hotelu na nocleg.

3.day

"PARYŻ WSCHODU": BUKARESZT

Po śniadaniu wybierzemy się na panoramiczne zwiedzanie miasta. Przejedziemy się pod Łuk Triumfalny, upamiętniający żołnierzy I wojny światowej oraz zwycięstwo Rumunii. Będziemy również na najbardziej charakterystycznym bulwarze w całym mieście – Piata Unirii. Bulwar ten jest jednym z największych placów w mieście i liczy ponad 3 km. Przez całą jego długość ciągną się fontanny, które, kiedy są czynne, dodają uroku całej okolicy. Na zwieńczeniu Piata Unirii znajduje się Pałac Parlamentu, drugi co do  wielkości budynek na świecie pod względem powierzchni.

Dalej przejdziemy się koło Rumuńskiego Ateneum, budowli z XIX wieku wzorowanej na greckiej świątyni Ateny. Kontynuując odkrywanie zakamarków centrum Bukaresztu, przyjrzymy się także dawnemu Pałacowi Królewskiemu (dzisiaj Muzeum Sztuki), Fundacji Królewskiej (obecnie Centralna Biblioteka Uniwersytecka), dawnemu budynkowi Senatu, kościołowi Kretzulescu oraz klasztorowi Stavropoleos.

Wieczorem czas wolny. Nocleg w Bukareszcie.

4.day

BLISKIE SPOTKANIE Z BIZANTYJSKĄ ARCHITEKTURĄ: JEZIORO SNAGOV, SINAIA

Po śniadaniu udamy się do wnętrz Parlamentu. Budynek wpisany jest na listę Rekordów Guinessa jako największy, najcięższy i najdroższy budynek wykorzystywany do celów administracyjnych. Został zbudowany przy użyciu jedynie rumuńskiego budulca. Za jego budową stoi komunistyczny rumuński dyktator – Nicolae Ceausescu, który zapragnął stworzyć imponującą dzielnicę rządową. W tym celu od początku lat 80-tych wyburzono około 7 kilometrów kwadratowych powierzchni starego miasta z historycznymi zabudowaniami i przesiedlono aż 40 tysięcy mieszkańców. Jedno jest pewne, Pałac Parlamentu w Bukareszcie to budynek, który każdy turysta powinien zobaczyć chociaż raz i wyrobić sobie swoją własną opinię.

Następnie pojedziemy nad Jezioro Snagov. Tutaj zwiedzanie zaczniemy od klasztoru z XIV wieku, w którym zgodnie z ustną tradycją pochowany został Wład III Palownik. Przejedziemy do miasta Sinaia, gdzie zobaczymy “Sinaia Monastery” – klasztor z 1695 r. z piękna bizantyjska architektura.
Nocleg w hotelu.

5.day

HISTORIA ZAMKU PELESZ: SINAIA

Tego dnia zobaczymy dawną letnią rezydencję Karola I Hohenzollerna i Elżbiety,  pierwszej rumuńskiej pary królewskiej – zamek Pelesz (Peleș). Zamek ten uważany jest za jeden z najpiękniejszych zamków w Europie. Został zbudowany z drewna, kamienia i jest utrzymany w stylu renesansowym, z licznymi elementami gotyckimi i barokowymi. We wnętrzu kryje się 160 pokoi. Niedawno zyskał rozgłos, dzięki serialowi “Wednesday”, który był tam nagrywany. Zwiedzimy również Pelišor, który jest częścią kompleksu zamkowego Peleš, letniej rezydencji rodziny następcy tronu rumuńskiego Ferdynanda I. Budynek posiada liczne elementy secesyjne.
Nocleg w miejscowości Sinaia.

6.day

NAJSŁYNNEIJSZY ZAMEK TRANSYLWANII: BRAN

Dziś odwiedzimy jeden z najsłynniejszych zamków Transylwanii – Bran. Zbudowany w XIII wieku przez Krzyżaków. W tym miejscu więziony był kontrowersyjny władca wołoski Wład III. W pierwszej połowie XX wieku zamek Bran był rezydencją Ferdynanda i Marii, drugiej rumuńskiej pary królewskiej.

W niedalekiej odległości znajduje się Braszów, jedno z najpiękniejszych miast w Rumunii. Górujący nad miastem napis BRASOV ma nawiązywać do amerykańskiego pierwowzoru, a widok z góry na starówkę jest zachwycający. Stare miasto zachowało się tutaj w niemal nietkniętym stanie. Jego centralne miejsce zajmuje wytyczony w średniowieczu rozległy Plac Komunalny, który niegdyś stanowił miejsce cotygodniowych jarmarków. W centralnym punkcie placu znajduje się stary ratusz, zbudowany w stylu renesansowym z elementami gotyckimi. Przechadzając się po mieście zobaczymy również Czarny Kościół z XV wieku (największy gotycki kościół między Wiedniem a Konstantynopolem), Bramę Ekaterina oraz Dom Hirschera. A niezliczona ilość restauracji, pubów i kameralnych kawiarni powoduje, że nie chce się stąd wyjeżdżać.

7.day

DREWNIANY SZYK I STYL: SIGHISOARA

Dziś odwiedzimy Sighişoarę, najbardziej barwne i atrakcyjne miasto Rumunii. Stare miasto nie bez powodu wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. To tutaj najlepiej zachowały się średniowieczne zabudowy oraz drewniane schody prowadzące do szkoły. Ta drewniana konstrukcja miała służyć uczniom i nauczycielom podążającym do szkoły, a zadaszenie miało chronić przed deszczem i śniegiem. W mieście na każdym kroku można natknąć się na wizerunek Drakuli, a to za sprawą tego, że to właśnie tutaj w 1431 roku urodził się kontrowersyjny wołoski władca Wład Palownik.

Dla chętnych  wizyta w Muzeum Historycznym, które oferuje turystom zapoznanie się z kulturą, tradycjami oraz z przeszłością Rumunii. Muzeum znajduje się w jednym z pomieszczeń Wieży Zegarowej, która góruje nad miastem.

Następnie przejedziemy do Biertan, niewielkiej, zabytkowej miejscowości, w której znajduje się najlepiej zachowany przykład kościoła warownego w całej Rumunii. Ta malownicza saksońska wioska znajduje się na liście UNESCO.

Dalej pojedziemy do Sybin (Sibiu), miasta położonego w południowej części Transylwanii. W 2007 roku, po wejściu Rumunii do Unii Europejskiej, Sibiu dzierżyło tytuł kulturalnej stolicy Europy. Zwiedzanie starego centrum miasta, które nazywane jest „skansenem” zaczniemy od Wielkiego Placu (Piaţa Mare), Pałacu Bruckenthala oraz Kościoła Jezuitów. Potem zobaczymy Mały Plac (Piaţa Mică), Wieżę Rady (Turnul Sfatului) oraz Plac Huet (Piaţa Huet) z ewangelickim kościołem katedralnym z XIV wieku. Przejdziemy się ulicą Mitropolije, przy której znajduje się Kościół Katedralny Metropolii Erdeljski.
Nocleg w Sybin.

8.day

TAM, GDZIE KORONOWANO WŁADCÓW RUMUNII: ALBA IULA

Po śniadaniu wyruszymy w trasę do Timisoary. Przejedziemy przez Alba Iulia, miejsce koronacji monarchów Wielkiej Rumunii oraz Hunedoara (Vajdahunyad), gdzie zwiedzimy zamek Hunyad z XIV wieku. Jest to najbardziej reprezentacyjna świecka budowla gotycka w Siedmiogrodzie (Erdelj), w której mieszkał słynny węgierski regent Hunyadi János.

W Timisoarze zobaczymy Plac Zwycięstwa, na którym znajdują się gmachy Opery i Teatru Narodowego (zbudowane w 1872 r.), kościół katedralny (rumuński) Metropolia Banat (z 1946 r.), pomnik wilczycy karmiącej Romulusa i Remusa (dar z Rzymu z 1926 r.) oraz reprezentacyjną zabudowę secesyjną, wzniesiona w latach 1910-1914. Pospacerujemy po Placu Wolności, na którym znajduje się stary ratusz (zbudowany w 1734 r. w stylu barokowym), figura Matki Boskiej i popiersie ostatniego dackiego króla Decebala. Zobaczymy także Plac Jedności, gdzie znajduje się Kolumna Zarazy, rzymskokatolicki kościół katedralny (zbudowany w latach 1736-1774), barokowy pałac (dawna siedziba serbskiej Wojwodiny) i serbska cerkiew prawosławna (zbudowana w 1748 r.).
Nocleg w Timisoarze.

9.day

ZWROT DO WĘGIER: BUDAPESZT

Po śniadaniu ruszymy w drogę, aby dotrzeć do stolicy Węgier – Budapesztu. Zwiedzanie zaczniemy od Placu Bohaterów. Jest to jeden z największych i najważniejszych placów w Budapeszcie. Przejdziemy przez park miejski, gdzie znajduje się Zamek Vajdahunyad, Muzeum Sztuk Pięknych, Muzeum Sztuki Współczesnej oraz Kąpielisko Sečenji. Następnie przejdziemy pod Bazylikę Św. Stefana, po czym przespacerujemy się pod Parlament. Wieczorem wejdziemy na pokład statku, który nas przewiezie po Dunaju przy akompaniamencie muzyki cygańskiej.

10.day

POŻEGNANIE Z GRUPĄ I WYLOT Z BUDAPESZTU

Po śniadaniu i wykwaterowaniu z hotelu pojedziemy na Górę Gelerta, aby popodziwiać widok z cytadeli na cały Budapeszt. Następnie pojedziemy na Górę Zamkową. Zamek Buda wraz ze wzgórzem zamkowym wpisane jest na listę UNESCO. Następnie przespacerujemy się w stronę Kościoła Macieja oraz Baszty Rybackiej, z której rozpościera się widok na Dunaj i Parlament znajdujący się po drugiej stronie rzeki.  W oddali po prawej stronie ujrzymy również piękny Most Łańcuchowy, jest to pierwszy kamienny most na Dunaju, który łączy Bude z Pesztem. Są to jedne z piękniejszych atrakcji Budapesztu, które musimy zobaczyć jeszcze przed powrotem do domu.

W godzinach popołudniowych pojedziemy na lotnisko, aby odprawić się na lot powrotny.

Show full itinerary

10 days

Trasa wybranej wycieczki


The company is not responsible for client’s lost property due to burglary, theft, loss, etc. we are also not responsible for client’s losses in motels. Rek Travel Company reserves the right to change the program, dictated by circumstances beyond its control. The client is obliged to comply with the tour regulations. Tour participants are insured as required by the U.S. Department of Transportation for a total of $5,000,000 (policy available for review upon request). For an additional fee, participants may be insured for in-patient and out-patient treatment of medical conditions acquired during the tour, as well as for accidents at sightseeing facilities (all information at the office).