Bałkany

12 days
10-16-2023
Itinerary Conditions for participation and cancellation
Cena $1895

Price includes

 • Transport komfortowym klimatyzowanym pojazdem
 • Opiekę polskojęzycznego pilota
 • Usługi kierowcy
 • Transfer z lotniska i na lotnisko
 • Zakwaterowanie w hotelach dwuosobowych
 • Wyżywienie – śniadania i kolacje
 • Jedna butelka wody mineralnej dziennie na osobę
 • Wstęp do Muzeum Nikoli Tesli w Belgradzie
 • Kolalację na ul. Skadarskiej
 • Bilet wstępu  do Twierdzy Golubac
 • Bilet wstępu do Lepenski Vir
 • Bilet wstępu do Ćele kula (Niš)
 • Bilet wstępu do Medijana (Niš)
 • Bilet wstępu do klasztoru Sveti Naum
 • Bilet wstępu do Stari Bar
 • Bilet wstępu do Hram Bar
 • Opłatę wjazdową do Kotor
 • Poczęstunek w Njeguši, do wyboru: kanapka, rakija, napój
 • Rejs w Perast (łódź i wejściówka do Kościoła Matki Bożej Skalnej)

The price does not include

 • Koszt biletów międzynarodowych
 •  Wyżywienia innego niż wymienione w programie
 •  Odszkodowania w przypadku zgubienia bądź zniszczenia bagażu osobistego, walizki itp.
 • Napiwków dla przewodnika i kierowcy
 •  Opłat bagażowych (do sprawdzenia u przewoźnika)
 • Wydatków osobistych na pamiątki itp.

BELGRAD – CHRAM ŚW. SAWY – MUZEUM NIKOLI TESLI – TWIERDZA GOLUBAC – LEPENSKI VIR -NISZ – SKOPJE – MUZEUM MATKI TERESY Z KALKUTY – JEZIORO OCHRYD – KLASZTOR ŚW. NAUMA – BERAT – TIRANA – DURRES – STARY BAR – PÓŁWYSEP ŚWIETY STEFAN – BUDVA – NJEGUSZA – KOTOR – PERAST – HERCEG NOVI – DUBROVNIK – MOSTAR – SARAJEVO


Itinerary

1.day

PRZELOT DO SERBII Z DOWOLNEGO PORTU LOTNICZEGO

Zbiórka na lotnisku, gdzie po odprawa paszportowo-bagażowej wyruszymy w podróż do stolicy Serbii. Belgrad to jedno z najstarszych miast w Europie. Przekazy o nim znaleźć można już w starożytnych greckich mitach, m.in. w micie o wyprawie Argonautów. Położony jest na styku dwóch rzek – Sawy i Dunaju, ale także na styku kultur – bałkańskiej żywiołowości i centralnoeuropejskiej melancholii. W stolicy Serbii i byłej Jugosławii zobaczymy wiele śladów burzliwej przeszłości przeplatanej złotymi latami rozkwitu i prosperity.

2.day

BELGRAD

Zwiedzanie rozpoczniemy od nowego, acz utrzymanego w kanonie serbskiej architektury sakralnej, chramu św. Sawy – “ojca narodu serbskiego”. Ze świątyni przejedziemy do centrum miasta, po drodze oglądając ślady zniszczeń, jakich dokonały naloty wojsk NATO w 1999 r. oraz budynek parlamentu niegdysiejszej Jugosławii, a obecnie Republiki Serbii i Pałac Prezydencki. Obowiązkowym punktem na mapie miasta jest jego ścisłe centrum z takimi atrakcjami, jak: spacer reprezentacyjną ulicą Kniazia Michaiła – głównym deptakiem Belgradu, doświadczenie autentycznej bałkańskiej kafany (tawerny i miejsca spotkań) o enigmatycznej nazwie “?” oraz zwiedzanie twierdzy, której fundamenty pamiętają czasy starożytnych Rzymian i Celtów. Udamy się także do Muzeum Nikoli Tesli, słynnego i tajemniczego serbsko-amerykańskiego wynalazcy. Dalej pojedziemy do austriackiej dzielnicy Zemun, gdzie z Wieży Milenium spojrzymy na panoramę miasta. Dzień zakończymy w dzielnicy belgradzkiej bohemy i tam posmakujemy bałkańskiej hulanki przy muzyce i winie.

3.day

GOLUBAC - LEPENSKI VIR - NISZ

Opuścimy Belgrad i udamy się na wschód, do XIV-wiecznej twierdzy Golubac nad Dunajem, gdzie w walce z Turkami poległ najsłynniejszy polski rycerz – Zawisza Czarny. Stamtąd ruszymy do Lepenskiego Viru, położonego w jednym z pięciu parków narodowych Serbii. Trasa prowadzi wzdłuż granicy z Rumunią, a okolica uchodzi za jedną z najpiękniejszych pod względem przyrodniczym i krajobrazowym w Serbii. Tam zwiedzimy park archeologiczny z neolitycznym stanowiskiem, uznawanym przez badaczy za kolebkę europejskiej cywilizacji w najwcześniejszej jej fazie. Z Lepenskiego Viru pojedziemy do kulinarnej stolicy Serbii, czyli do miasta Nisz. W Niszu posmakujemy tradycyjnej serbskiej kuchni w (a jakże!) kafanie.

4.day

SKOPJE - OCHRYD

Rankiem odwiedzimy Wieżę Czaszek (Ćele Kula). Tam zapoznamy się z tragiczną i heroiczną historią serbskich powstańców z XIX w., którzy rzucili wyzwanie tureckim ciemiężcom. Kolejnym punktem na mapie naszej podróży będzie Mediana, czyli miejsce związane z postacią rzymskiego cesarza, który wprowadził chrześcijaństwo do Imperium Rzymskiego – Konstantyna Wielkiego. Pożegnawszy się z Niszem pojedziemy na południe, przekroczymy granicę z Macedonią Północną i odwiedzimy Skopje – stolicę tego małego, lecz niezwykle gościnnego kraju. W Skopje spróbujemy zrozumieć państwową politykę historyczną, uwydatnioną przez program wznoszenia setek pomników i przebudowy miasta na “antyczną” modłę – “Skopje 2014”. Poza pomnikami królów, wodzów i filozofów odwiedzimy także dom-muzeum Matki Teresy z Kalkuty, która pochodziła właśnie z tych terenów. Doświadczymy kontrastów lewego i prawego brzegu rzeki Wardar, wzdłuż której biegnie nieformalna granica albańskiej i macedońskiej części miasta. Następnym celem będzie malownicze Jezioro Ochrydzkie – ulubione miejsce wypoczynku mieszkańców Macedonii.

5.day

MONASTYR ŚW. NAUMA - BERAT

Znad Jeziora Ochrydzkiego przejedziemy do monastyru założonego przez ucznia Braci Sołuńskich – św. Nauma z IX w., skąd rozpowszechniano wśród Słowian południowych religię prawosławną. Przekroczymy granicę z Albanią, zmierzając ku “miastu tysiąca okien” i stolicy albańskiego wina i oliwy – Beratowi. Berat zachwyci nas swoim niepowtarzalnym bałkańskim klimatem i unikatową architekturą. Spacerując po uliczkach miasteczka zobaczymy, jak wiele nacji i religii potrafi współtworzyć jedną społeczność. Odwiedzimy tam m.in. górujący nad miastem zamek i muzeum ikon Onufrego.

6.day

TIRANA - DURRES

Dziś odwiedzimy stolicę Albanii – szykowną i dynamicznie rozwijającą się Tiranę. W centrum miasta poznamy historię bohatera narodowego Albańczyków – Skanderbega, a także komunistycznego dyktatora-megalomana – Envera Hoxhy. Na Placu Skanderbega, zaprojektowanym przez głównych architektów Mussoliniego, zobaczymy budynek opery, muzeum historyczne, a także meczet Ethem-beja, który w imię ateizacji społeczeństwa pozostawał niedostępny przez długie lata totalitarnych rządów Hoxhy. Ze stolicy pojedziemy nad morze, do największego albańskiego portu i kurortu – Durres. Tam zwiedzimy m.in. rzymski amfiteatr z czasów rządów cesarza Trajana.

 

7.day

STARY BAR - SOBÓR ŚW. JANA WŁODZIMIERZA - BUDVA

Przekroczymy dziś granicę albańsko-czarnogórską i pojedziemy do miasta Stary Bar. Zobaczymy tam “czarnogórskie Pompeje”, czyli ruiny pechowego miasta, zniszczonego podczas XIX-wiecznej wojny o niepodległość, o wyzwolenie się spod dominacji Imperium Osmańskiego i w wyniku trzęsienia ziemi. Odwiedzimy piękny sobór św. Jana Włodzimierza, zachwycający freskami, nawet jeśli jest to dzieło z XXI w. Opuściwszy Stary Bar pojedziemy nad wybrzeżem adriatyckim, oglądając nadmorskie wsie i miasteczka, spośród których na szczególną uwagę zasługuje “adriatycka perła” i “bohater czarnogórskich pocztówek” – zabudowany w całości półwysep Święty Stefan. Dalej udamy się do Budvy – stolicy czarnogórskiej turystyki i – jak mówi legenda o fenickich założycielach miasta – jednego z najstarszych miast całej Europy. Odkryjemy barokowy wdzięk starego miasta, zbudowanego podczas władztwa Republiki Weneckiej.

8.day

TRASA PRZEZ GÓRY – NJEGUSZY – KOTOR – PERAST – HERCEG NOVI

Tego dnia przemierzymy zapierającą dech w piersiach trasę przez Góry Lovćen. Po licznych przerwach na zdjęcia krajobrazów zatrzymamy się na chwilę w miejscowości Njeguszy, gdzie spróbujemy lokalnych wyrobów mięsnych i słynnej, palącej w gardło czarnogórskiej rakii. Zjeżdżając serpentynami, wśród pięknych widoków, dojedziemy do znajdującego się na liście UNESCO miasta Kotor. W Kotorze ujrzymy symbol miasta – romański katolicki kościół św. Tryfona, “plac kotów” i pospacerujemy po historycznych ulicach tego miasta. Następnym miejscem na naszej trasie będzie Perast, utrzymane w stylu weneckiego baroku miasto, które dało światu wielu wybitnych marynarzy. Na wynajętej łodzi popłyniemy do sztucznej wyspy, na której wzniesiono kościół Matki Boskiej Skalnej. Później zajedziemy do czarującego miasta Herceg Novi – “strażnika wejścia do Zatoki Kotorskiej”. Tam wśród palm i kamiennej zabudowy spędzimy relaksujący wieczór po dniu pełnym wrażeń.

9.day

DUBROVNIK - SPLIT

Pożegnawszy się z Czarnogórą, wjeżdżamy dziś na najdalej wysunięte na południe terytorium Chorwacji. Tam odwiedzimy miasto dawnej republiki kupieckiej – Dubrownik. Spacerując po wąskich uliczkach spróbujemy rozpoznać miejsca, gdzie kręcono “Grę o Tron” i “Gwiezdne Wojny”. W porcie miasta poczujemy rześką morską bryzę. Z Dubrownika pojedziemy na północ, do starożytnego miasta Split. Na miejscu doświadczymy rzymskiego przepychu w pałacu cesarza Dioklecjana. Przejdziemy się promenadą, a potem odwiedzimy niewielkie muzeum archeologicznym z bogatą wystawą rzymskich posągów. Tam będzie okazja, żeby podumać nad mistrzostwem dłuta dawnych rzeźbiarzy.

10.day

MOSTAR - SARAJEWO

Opuszczamy wybrzeże Adriatyku, a tym samym piękną Chorwację i jedziemy do ostatniego z krajów w naszej bałkańskiej podróży – Bośni i Hercegowiny. Zatrzymamy się w Mostarze, gdzie obowiązkowym punktem jest słynny stary most nad rzeką Neretwą. To najsłynniejsza budowla miasta i jednocześnie symbol łączenia się dwóch grup kulturowych. Na początku po dwóch stronach rzeki Neretwy mieszkali chrześcijanie i muzułmanie, a jedynym spoiwem między nimi był mały drewniany mostek. Tyle historii, a dziś stary most jest ulubioną przez zakochanych miejscówką do robienia wspólnych zdjęć. W końcu osiągamy nasz ostatni punkt na mapie – Sarajewo, stolicę kraju, łączącą wpływy osmańskie i austro-węgierskie, a także niegdysiejszego gospodarza Zimowych Igrzysk Olimpijskich.

11.day

SARAJEWO

Dziś jeszcze nazywane „bałkańską Jerozolimą” Sarajewo. Wjedziemy kolejką gondolową na wzgórze Trebević, z którego rozpościera się wspaniała panorama Sarajewa. Na bazarze Baščaršija spróbujemy sarajewskich przysmaków, m.in. słynnych ćevapi. Doświadczymy prawdziwego kosmopolityzmu tego miasta, w którym obok siebie stoją kościoły, cerkwie i meczety. Zobaczymy też miejsce, w którym rozpoczęła się I wojna światowa – most, na którym Gavrilo Princip zastrzelił arcyksięcia Franciszka Ferdynanda. Innym echem wojny na naszym szlaku będzie znana “Aleja Snajperów” – główna aleja miasta.

 

12.day

WYLOT Z SARAJEWA

Naszą bałkańską przygodę kończymy na lotnisku w Sarajewie, z którego każdy bezpiecznie poleci do domu.

Show full itinerary

12 days

Trasa wybranej wycieczki


The company is not responsible for client’s lost property due to burglary, theft, loss, etc. we are also not responsible for client’s losses in motels. Rek Travel Company reserves the right to change the program, dictated by circumstances beyond its control. The client is obliged to comply with the tour regulations. Tour participants are insured as required by the U.S. Department of Transportation for a total of $5,000,000 (policy available for review upon request). For an additional fee, participants may be insured for in-patient and out-patient treatment of medical conditions acquired during the tour, as well as for accidents at sightseeing facilities (all information at the office).