Algieria: wyprawa do serca Sahary

11 days
03-12-2024
Itinerary Conditions for participation and cancellation
Cena $2450

Price includes

 • Zakwaterownie w pokojach 2-osobowych o wysokim standardzie turystycznym.
 • Nocleg w namiotach na pustyni.
 • Lokalny przelot na trasie Algier-Dżanat-Algier.
 • Śniadania.
 • Transport komfortowym busem.
 • Transport samochodem terenowym w okolicy Dżanat.
 • Sprzęt campingowy – wygodne namioty.
 • Obecność lokalnego kucharza (podczas pobytu na pustyni).
 • Opiekę lokalnego przewodnika.
 • Opiekę polskojęzycznego pilota/przewodnika.
 • Zwiedzanie Algieru.
 • Bilet wstępu do mauzoleum Kleopatry i Juby.
 • Bilet wstępu do Muzeum Archeologicznego.
 • Zwiedzanie ruin twierdzy dynastii Zirid.
 • Bilet wstępu do stanowiska archeologicznego Kala de Beni Hammed.
 • Zwiedzanie Dżamili.
 • Bilet wstępu do meczetu Amir Abd-el-Kader.
 • Pobyt w oazie zamieszkałej przez Tuaregów.
 • Zwiedzanie jaskiń z prehistorycznymi malowidłami.

The price does not include

 • Kosztu międzynarodowych biletów lotniczych.
 • Posiłków nie wymienionych w programie.
 • Zwyczajowych napiwków.
 • Wydatków natury osobistej.
 • Odszkodowania w przypadku zgubienia bądź zniszczenia bagażu osobistego.
 • Ubezpieczenia turystycznego.

Algieria to największe państwo Afryki, w 80%  pokryte zjawiskowymi pustyniami. Co zaskakujące, piasek zajmuje mniej niż jedną piatą rozległej pustyni Sahary. Resztę obszaru pustynnego  stanowią surowe góry, równiny żwirowe i suche słone jeziora. Z tego powodu 90% ludności zmieszkuje wybrzeże. Ale Algeria to również kraj, gdzie  najwspanialsze zabytki, starożytne ruiny i wykopaliska archeologiczne przenosza nas w podróż w czasie.

Kultura i historia

Pustynia


Itinerary

1.day

PRZELOT DO ALGIERII Z DOWOLNEGO PORTU LOTNICZEGO NA ŚWIECIE

Przelot do  Algieru  – urzekającego pięknem miasta, położonego przy dużej zatoce nad Morzem Śródziemnym. Dawniej uchodziło ono za jedno z najbardziej romantycznych miast arabskich, dzisiaj ze względu na wysokie budynki o lśniącej bieli nazywane natomiast “Algierem Białym”  Nowoczesne miasto podzielone jest na dwa  obszary: nowy – w stylu francuskim, europejskim, z wieloma alejami, gdzie znajdują się muzea, teatry, kawa, a nawet opera; drugi – to alcazaba, stare miasto z ulicami w kształcie labiryntu.

2.day

"MAUZOLEUM MAURETANII" TIPASA

Po śniadaniu wyjazd do oddalonej o około 70 km od Algieru Tipasy, miasta założonego najprawdopodobniej przez Fenicjan już około V w p.n.e. Po drodze zobaczymy zbudowane z kamieni mauzoleum Kleopatry i Juby, czyli słynny Grobowiec Królów Numidyjskich, nazywany też Królewskim Mauzoleum Mauretanii. Odwiedzimy też Muzeum Archeologiczne. Po przyjeździe do Tipasy zwiedzimy ruiny starożytnego miasta, znajdujące się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Te rzymskie pozostałości zajmują dość duży obszar. Wśród nich dostrzec można pozostałości amfiteatru, forum czy domów mieszkalnych. Najlepiej zachowane są budynki chrześcijańskie, m.in.  kościół i otaczający go cmentarz czy bazylika. Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

 

3.day

PIERWSZA STOLICA HAMMADYTÓW: SATIF

Po śniadaniu wyruszymy do Satif – miasta w północno-wschodniej Algierii. Zobaczymy tam ruiny twierdzy dynastii Zirid i wpisane na listę UNESCO stanowisko archeologiczne Kala de Beni Hammed. Kala de Beni Hammed było założoną w 1007 roku pierwszą stolicą Hammadydów. Do dziś zachował się znajdujący się tam w bardzo dobrym stanie wielki meczet. Kolacja i nocleg w Satif.

4.day

OBRAZ ŚWIATA STAROŻYTNEGO: DŻAMILA

Po śniadaniu udamy sie w kierunku Konstantyny – trzeciego co do wielkości miasta Algierii, położonego nad rzeką Wadi ar-Rumar uchodzącą do Morza Śródziemnego. Po drodze zatrzymamy się w Dżamili. Odwiedzimy jedno z najlepiej zachowanych stanowisk archeologicznych północno-wschodniej Algierii z wpisanymi na listę  UNESCO ruinami rzymskiego miasta z I wieku n.e., kiedy to zostało ono założone przez cesarza Nerva. Obecnie wśród ruin zobaczyć można pozostałości budynków takich jak świątynie, domy czy amfiteatr. Warte uwagi są także łuki tryumfalne, forum oraz bogate mozaiki domostw. Następnie dotrzemy do Konstantyny, malowniczo usytuowanego miasta na wysokosci 649 m n.p.m.  Zobaczymy tam m. in.  słynne wiszące mosty. Dzielnice miasta połączone są licznymi mostami, które zawieszone są ponad głębokim wąwozem rzeki Rhumel. Po tych wszystkich atrakcjach czeka nas czas wolny. Wieczorem przejazd do hotelu, obiadokolacja i nocleg w Konstantynie.

5.day

RODEM Z ANDALUZJI: TIMGAD

Po śniadaniu udamy się zobaczyć słynny meczet Amir Abd-el-Kader, drugi największy meczet w Algierii. Meczet harmonijnie łączy w sobie wszystkie style architektury muzułmańskiej – piękne perskie minarety, główną bryłę bardziej w stylu północnoafrykańskim i zdobienia rodem z Andaluzji  i lokalnej, algierskiej tradycji.

Następnie wyruszymy  do Batny, a po drodze odwiedzimy słynne stanowisko archeologiczne ze starożytnym kolonialnym miastem rzymskim Timgad (założonym przez rzymskiego cesarza Trajana w 100 roku n.e.). Ten położony nieco na wzgórzu kompleks od 1982 roku wpisany jest na listę UNESCO. Przyjazd do Batny, zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

6.day

BRAMA W GŁĄB SAHARY: DŻANAT

Po śniadaniu wyruszymy  w droge powrotna do Algieru. Tam udamy sie na spacer po mieście, odwiedzimy rowniez słynne muzeum. Po kolacji pojedziemy  na lotnisko, skąd ruszymy do Dżanat – miasta leżącego u podnóża pasma górskiego Tasili Wan Ahdżar w południowej Algierii, bramy do niezapomnianej podróży w głąb Sahary.  Dżanat położone jest w oazie na Saharze i założone zostało już w średniowieczu przez lud nazywany Tuaregami. Przylot do Dżanat, przejazd do hotelu, zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

7.day

OBRAZ ZWYCZAJÓW LUDU BERBERYJSKIEGO: DŻANAT

W tym dniu udamy się do jednej z  oaz zamieszkałej przez Tuaregów – lud berberyjski, prowadzący koczowniczy tryb życia i zajmujący się przede wszystkim wypasem zwierząt. Odwiedzimy jedno z muzeów i pospacerujemy po lokalnym, kolorowym bazarze pełnym tradycyjnego rękodzieła. Późnym popołudniem będziemy mieli okazję podziwiać niezwykłą panoramę miasta. Niezapomnianie widoki gwarantowane. Po tych atrakcjach powrot wieczorem do hotelu.

8.day

NAJPIĘKNIJESZY OBSZAR PUSTYNNY: TADRART

W tym dniu zaczyna sie nasza przygoda z pustynną Algierią. Po śniadaniu wyruszymy w stronę regionu nazywanego regionem Tadrart – jednego z najpiękniejszych obszarów pustynnych. Teren ten słynie z niesamowitych skał, wąwozów, wzniesień, różnobarwnych wydm oraz wyrytych dzieł sztuki, które przedstawiają nie tylko zwierzęta i ludzi, ale i symbolizują liczne przemiany kulturowe czy środowiskowe tego obszaru. Po drodze zobaczymy słynne malowidła i zjemy obiad. Dzisiejszą noc spędzimy na pustyni wśród niesamowitych krajobrazów i ogromnych wydm. Będzie więc okazja do zrobienia fantastycznych zdjęć. Wieczorem czeka na nas atrakcja, kolacja i nocleg w namiotach na pustyni.

9.day

WIELOBARWNA PUSTYNIA: TIN MERZOUGA

Po śniadaniu czeka nas podróż po mieniącej się wieloma kolorami (od pomarańczowego po czerwony) pustyni pełnej ogromnych wydm. Następnie zwiedzanie jaskiń z prehistorycznymi malowidłami i cennymi artefaktami. Podziwiać będziemy łuki skalne, ryciny, formacje piaskowe. Dzień zakończymy magicznym spacerem po wydmach, z których będziemy mieli okazję podziwiać nadzwyczajną panoramę regionu. Kolejna okazja do podziwniania niezwyklych krajobrazow. Nocleg w namiotach na pustyni w okolicy Tin Merzouga.

 

10.day

PUSTYNNE KRAJOBRAZY

Po śniadaniu  udamy się w wędrówkę po pustyni. Zobaczymy finezyjne, pustynne formacje skalne i prehistoryczne ryciny przedstawiające m. in. zwierzęta – słonie, żyrafy, bydło i myśliwych. Wieczorem atrakcja – tradycyjna kolacja przygotowana przez lokalnych kucharzy. Spróbujemy pysznej herbaty oraz zobaczymy jak wygląda jej przygotowanie, ale i prawdopodobnie dowiemy się w jakim celu pijemy ciepłą herbatę na równie ciepłej pustyni. Nocleg w namiotach na pustyni.

 

11.day

"THE CRYING COW": DŻANAT

Po śniadaniu powrót do Dżanat. Po drodze  zatrzymamy sie, by zobaczyc płaskowyż Ahawad pełen błyszczących, metalicznych, szarych i wykonanych z granitu formacji wyglądających jak olbrzymie kule srebra. Następnie ujrzymy słynne malowidła nazywane przez miejscowych „The Crying Cow” przedstawiające ogromne krowy ze łzami w oczach. Przyjazd do oazy w Dżanat . Wieczorem ostatnia pożegnalna kolacja przy akompaniamencie tradycyjnej muzyki. Po kolacji przejazd na lotnisko i powrót do domu czy innego miejsca docelowego.

Show full itinerary

11 days

The company is not responsible for client’s lost property due to burglary, theft, loss, etc. we are also not responsible for client’s losses in motels. Rek Travel Company reserves the right to change the program, dictated by circumstances beyond its control. The client is obliged to comply with the tour regulations. Tour participants are insured as required by the U.S. Department of Transportation for a total of $5,000,000 (policy available for review upon request). For an additional fee, participants may be insured for in-patient and out-patient treatment of medical conditions acquired during the tour, as well as for accidents at sightseeing facilities (all information at the office).